תערוכת באזלוורלד (ז”ל) הייתה במשך מעל למאה שנים לבמה המרכזית של עולם השעונים להשקה והצגה של דגמים חדשים של שעונים. עשרות שעונים אייקוניים וקלאסיקות שמלוות אותנו עשרות שנים הגיעו לעולם במסגרת התערוכה, אבל אם תשאלו חובב שעונים ממוצע באיזה שנה הציגה רולקס את הסקיי-דוולר שלה או באיזה שנה הציגה פטק פיליפ דגם כזה או אחר של שעוני הגרנד קומפליקיישן שלה בתערוכה, סביר להניח שלא תקבלו תשובה נכונה. אבל שנה אחת נחקקה בזיכרונם של חובבי שעונים ברחבי העולם, גם כאלו שטרם נולדו באותה שנה שבה התקיימה אותה תערוכה – שנת 1980. בתערוכה באותה שנה הציג יצרן שעונים איטלקי בשם קרלו קרוקו, שעזב ארבע שנים קודם לכן את קבוצת Binda והקים בשוויץ את חברת MDM Geneve את השעון הראשון של המותג – הובלו. השם הגיע מהמילה הצרפתית לחלון ספינה.

השעון הגיע עם גוף עגול עם ברגים בגוף – שהפכו מאוחר יותר לסימן ההיכר של שעוני החברה, מנגנון קוורץ ושומו שמים, רצועת גומי. אם היום אתם חושבים על שעון היאכט מאסטר של רולקס עם רצועת גומי וזה נראה לכם כמו דבר טבעי, באותם ימים מדובר היה בצעד לא מקובל בעולם השעונים. אחד המאפיינים של שעון יוקרה עד אז היה צמיד מתכתי או רצועת עור. רצועות גומי היו מאפיין כמעט בלעדי של שעונים “פשוטים” או אם תרצו – זולים. היום הראשון של התערוכה לא האיר פנים לקרוקו ולשעון ה”הובלו” שלו, כשהוא לא קיבל אפילו הזמנה אחת עבור השעון, אבל תוך זמן קצר השעון התחיל לצבור פופולריות ובסוף השנה הראשונה למכירות שלו קרוקו כבר מכר שעונים בשווי 2 מיליון דולר.

פאסט פורוורד קדימה. 40 שנה קדימה ליתר דיוק. קרוקו עזב את הנהגת החברה ואת מקומו תפס במשך שנים רבות ז’אן-קלוד ביבר והוביל את החברה לגבהים חדשים והובלו הפכה לאחת מיצרניות שעוני היוקרה המובילות בעולם – וזה לא משנה אם אתם אוהבים את זה או לא. הובלו החליטה לציין את שנת הארבעים לשעון הראשון שלה, עם שעון בשם הובלו קלאסיק פיוז’ן יובל ה-40.

פרסומת לשעון הראשון של הובלו. מקור - Hodinkee.
פרסומת לשעון הראשון של הובלו. מקור – Hodinkee.

מוזמנים להצטרף עם הגורו לסקירה של השעון החדש של הובלו ולראות ביחד עם הגורו, האם אחרי 40 שנים שהיא חלק בלתי נפרד מעולם השעונים ועולם שעוני היוקרה, כולנו צריכים לבקש סליחה מהובלו, המותג שחובבי שעונים אוהבים לשנוא.

הובלו קלאסיק פיוז’ן יובל ה-40 – מפרט טכני

השעון החדש של הובלו מגיע בקוטר של 45 מ”מ ובעובי של 10.95 מ”מ. הובלו תייצר שלושה דגמים של השעון החדש – אחד עשוי מזהב צהוב, אחד מטיטניום ואחד מסגסוגת קרמית שחורה. לוח השעון יהיה חלק עם צביעת לקה שחורה עם אלמנטים (הלוגו של הובלו) מזהב בדגם הזהב צהוב או אלמנטים מרודיום בשני הדגמים האחרים.

הובלו קלאסיק פיוז'ן יובל ה-40. מקור - Hodinkee.
הובלו קלאסיק פיוז’ן יובל ה-40. מקור – Hodinkee.

לוח השעון נקי ולא מופיעים עליו אינדקסי שעה כלשהם, מלבד הלוגו של הובלו והאות H, ממש כמו השעון המקורי משנת 1980. השעון מגיע עם רצועת גומי והוא עמיד למים בעומק של עד ל-100 מטרים. בשעה 3 של לוח השעון אנו מוצאים תאריכון.

הובלו קלאסיק פיוז'ן יובל ה-40. מקור - Hodinkee.
הובלו קלאסיק פיוז’ן יובל ה-40. מקור – Hodinkee.

הובלו קלאסיק פיוז’ן יובל ה-40 – מנגנון

השעון המקורי בשנת 1980 הגיע עם מנגנון קוורץ ואילו בשעון החדש אנו מוצאים מנגנון אוטומטי – קליבר HUB111 של הובלו. למרות השם המפוצץ, מדובר במננגון SW300-1 של סליטה עם גימור של הובלו.

קליבר HUB111 של הובלו - מנגנון סליטה בתחפושת. מקור - Hodinkee.
קליבר HUB111 של הובלו – מנגנון סליטה בתחפושת. מקור – Hodinkee.

המנגנון מכיל 21 אבני חן והוא פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה, כשהוא מספק רזרבת כוח של 42 שעות.

אז מה חדש בעצם?

שחזור של השעון הראשון של הובלו שבעצם היה הבסיס להצלחה המסחרית של החברה ב-40 השנים הבאות, הפעם עם מנגנון אוטומטי.

דגם הסגסוגת הקרמית השחורה. מקור - Hodinkee.
דגם הסגסוגת הקרמית השחורה. מקור – Hodinkee.

כמה זה עולה לנו?

הובלו תייצר את השעון במהדורה מוגבלת, עם מספר יחידות שונה בין הדגמים השונים. הובלו תייצר 100 יחידות בלבד מדגם הזהב הצהוב (רפרנס 11.VX.1280.RX.MDM40) שיגיעו במחיר של 25,200 דולרים ליחידה. מדגם הטיטניום (511.NX.1270.RX.MDM4) הובלו תייצר 200 יחידות שיגיעו במחיר של 8,300 דולרים ליחידה. גם מהדגם בסגסוגת קרמית שחורה (11.CX.1270.RX.MDM40) הובלו תייצר 200 יחידות, שיגיעו במחיר של 10,400 דולרים ליחידה.

השורה התחתונה 

כשהגורו קיבל את הדיווח לעיתונות על השעון החדש של הובלו, הוא ניגש למידע על השעון החדש ברוח חיובית. עם כל יחסי האהבה-שנאה שיש ללא מעט חובבי שעונים עם המותג, הובלו עשתה לא מעט גלים בתעשיית השעונים. זה התחיל עם השימוש ברצועות גומי שעל פיתוחן שקד קרוקו במשך 4 שנים, שהיוו את הבסיס לסלוגן של החברה – Art Of Fusion. פירוש המילה Fusion באנגלית – התכה, מיזוג ובשפה של הובלו – שילוב בין שני חומרים לא סטנדרטיים – מתכת וגומי. זה ממשיך בימים אלו עם שימוש בסגסוגות וחומרים ברמה הגבוהה ביותר שניתן למצוא בעולם השעונים כיום וממשיך עם יצירות הורולוגיות מיוחדות ויוצאות דופן. אבל, לצערו של הגורו, כל זה לא בא לידי ביטוי בכלל בשעון החדש של החברה.

הובלו קלאסיק פיוז'ן יובל ה-40. מקור - Hodinkee.
הובלו קלאסיק פיוז’ן יובל ה-40. מקור – Hodinkee.

הגורו היה מצפה מחברה שזוכה לקיתונות של ביקורת על השימוש במנגנונים ג’נריים בשמות מפוצצים, לשלב מנגנון קצת יותר מתקדם או מנגנון אינהאוס כלשהו בשעון שאמור להיות חשוב מאוד עבור החברה. אם הבחירה במנגנון ג’נרי הייתה מתבטאת לפחות בתג מחיר סביר, עוד היינו יכולים להצדיק את הבחירה הזאת איכשהו, אבל עם תג מחיר של מעל ל-8,000 דולרים לדגם הפשוט ביותר בסדרה, זה נשמע קצת לא הגיוני. עוד בחירה לא ברורה של הובלו, אבל בעצם – בחירה שהיא כל כולה ה-DNA של הובלו. גוף שעון בקוטר של 45 מ”מ, שמשדר נובורישיות, כשבפועל, אין שום סיבה הורולוגית לגודל הזה. בחרתם בגוף כל כך גדול? שלבו בשעון רזרבת כוח קצת יותר מרשימה. אה, שכחנו – בחרתם במנגנון ג’נרי לשעון שמגיע עם רזרבת כוח של 42 שעות בלבד …

הובלו קלאסיק פיוז'ן יובל ה-40. מקור - Hodinkee.
הובלו קלאסיק פיוז’ן יובל ה-40. מקור – Hodinkee.

אבל עם כל הביקורת שלנו על הובלו, בתור חובבי שעונים, אנחנו חייבים להסיר את הכובע בפני החברה על בית הספר לשיווק שהחברה הזאת עושה. מה שהתחיל עם ז’אן-קלוד ביבר בשנת 2004, ממשיך גם כיום עם המנכ”ל הנוכחי, ריקרדו גואדלופה, שהגיע לחברה ביחד עם ביבר והחליף אותו בהנהגת החברה. הובלו פשוט עושה שעונים לקהל היעד שלה – אנשים שמחפשים שעוני יוקרה “לא קונבנציונליים” וכאלו שלא מתביישים להראות את השעון שלהם, או אפילו להיפך – רוצים להציג לראווה את השעון שלהם. אותם אנשים לא בדיוק מתעניינים מה רזרבת הכוח של המנגנון, האם הוא מאושר כרונומטר ועם איזה קפיץ ראשי הוא מגיע. הם מחפשים סמל סטטוס ואת זה הובלו מספקת להם בצורה נהדרת.

מבין שלושת הדגמים, הגורו חייב לציין את דגם הזהב הצהוב שנראה לא רע בכלל, אבל בתג המחיר שלו, 25,000 דולרים, הגורו היה יכול לרכוש קולקציית שעונים קצת יותר מעניינת מדגם יובל ה-40 של הובלו. יודעים מה, הגורו היה יכול להכניס לתוך הרשימה הזאת אפילו כמה שעונים אחרים של הובלו …

למידע נוסף על השעונים החדשים באתר של הובלו.