אחד המותגים הבולטים בעולם שעוני היוקרה, שהפך לסמל סטטוס יוקרתי במיוחד, הוא המותג ריצ’רד מיל. בניגוד לשעונים אחרים שמגיעים בצורות “סטנדרטיות”, עם השעונים של ריצ’רד מיל אי אפשר לטעות בזיהוי. גוף החבית המוכר כל כך, לוחות הסקלטון והצבעים הבולטים, הופכים את השעונים הללו לבולטים וכאלו שחובבי שעונים מזהים בקלות. הבעיה? השעונים הללו גם הופכים לפריט מבוקש במיוחד בקרב גנבים. אחד הסיפורים ההזויים ביותר מגיע אלינו בימים האחרונים מסינגפור. סיפור מוזר במסגרתו נגנב סכום של כ-130 אלף דולרים אמריקאיים מלקוח בבוטיק של ריצ’רד מיל. הגנב? אחד המוכרים בבוטיק. המוכר שגנב 130 אלף דולר מלקוח בבוטיק ריצ’רד מיל – הסיפור ההזוי שאם הגורו לא היה קורא עליו בעצמו, הוא לא היה בטוח שהוא אמיתי …

המוכר שגנב 130,000 דולרים מלקוח שרצה לקנות שעון ריצ’רד מיל

הסיפור הראשון אמנם לא קשור לגנבים “קלאסיים” כמו שאנחנו מכירים – כאלו שפורצים בלילות לבתים או שודדים אנשים באיומי נשק, אבל מדובר ללא ספק באחד הסיפורים ההזויים ביותר ששמענו לאחרונה בהקשר של גניבת כסף בעולם השעונים.

הסיפור התפרסם רק בחודש האחרון בסינגפור, אבל הוא מתחיל הרבה לפני כן, איפשהו בשנת 2015. באותם ימים, בובי קו קא צ’ונג (Bobby Koh Kah Choong), שהיה בן 36 אז, עובד כמוכר בבוטיק של ריצ’רד מיל בסינגפור. הבוטיק של ריצ’רד מיל בסינגפור ממוקם ב-Marina Bay Sands, אולי המבנה המזוהה ביותר עם סינגפור. מדובר באתר נופש המשתרע על מתחם ענק. הוא נבנה על ידי המיליארד שלדון אדלסון והוא נחשב לבניין היקר ביותר בעולם, כשעלות הבנייה שלו (כולל עלויות קרקע) הגיעו ל-5.5 מיליארד דולרים אמריקאיים.

המוכר שגנב 130 אלף דולר מלקוח בבוטיק ריצ'רד מיל - המרינה ביי סנדס בסינגפור. מקור - ריצ'רד מיל.
המוכר שגנב 130 אלף דולר מלקוח בבוטיק ריצ’רד מיל – המרינה ביי סנדס בסינגפור. מקור – ריצ’רד מיל.

המתחם כולל שלושה מגדלי מלון בני 55 קומות כל אחד, קניון, קזינו, מוזיאון, שני תיאטראות, מסעדות ועוד. מטבע הדברים ניתן למצוא בו את מותגי היוקרה המובילים בעולם, ביניהם גם כאמור ריצ’רד מיל.

מתישהו במהלך נובמבר 2015, נכנס לבוטיק של ריצ’רד מיל במרינה ביי סנדס לקוח, תושב מלזיה, בן 52. הוא מתעניין ברכישה של שעון RM-35 של ריצ’רד מיל, שעון המוקדש לטניסאי רפאל נדאל. מי שקיבל את הלקוח וטיפל בו לאורך השהות שלו בבוטיק, היה אותו בובי קו. הוא מספר ללקוח כי תג המחיר של השעון הוא 175,000 דולרים סינגפוריים, כ-130,000 דולרים אמריקאיים.

העלילה מסתבכת … 

אבל כאן מגיע הטוויסט המעניין. קו מספר ללקוח כי הבוטיק יכול לקבל תשלום במזומן בלבד. באופן מפתיע, הלקוח לא מתפלא על תנאי התשלום המוזרים. עם זאת, היות והוא מתגורר במלזיה, הוא אומר לקו כי הוא צריך לארגן את התשלום במזומן והוא ידאג להעביר אותו לבוטיק תוך זמן קצר, מה שאכן קרה.

הלקוח המלזי מעביר באמצעות מכר שלו, עוד באותו חודש, סכום של 175,000 דולר סינגפורי במזומן. עם הכסף הזה קו היה אמור להזמין את השעון עבור אותו לקוח. קו שולח ללקוח, באמצעות ווטסאפ (!), צילום של הקבלה עבור התשלום. אבל לצערו של אותו לקוח, קו לא מתעד את התשלום במחשבי החברה. כך למעשה, מבחינת הבוטיק של ריצ’רד מיל – לא התקבל כל תשלום …

המוכר שגנב 130 אלף דולר מלקוח בבוטיק ריצ'רד מיל - לא לשלם במזומן?
המוכר שגנב 130 אלף דולר מלקוח בבוטיק ריצ’רד מיל – לא לשלם במזומן?

מאוחר יותר יספר קו כי הוא התכוון לרכוש את השעון דרך דילר פרטי, שימו לב – במחיר זול יותר מזה שבו הבוטיק רוכש את השעון (!), כשהוא רצה לגרוף לכיסו את הפער בין הסכום שהלקוח שילם לו לבין התשלום לאותו סוחר מהשוק האפור. אבל, מחשבות לחוד ומעשים לחוד …

כעבור זמן קצר, קו מחליט לנצל את הכסף למטרות אחרות. אביו של קו היה מסובך בחובות גדולים וקו מחליט למסור לו את הסכום במלואו, כדי שהוא יוכל לכסות את חובותיו.

ומה עם השעון אתם שואלים?

מסוף שנת 2015 ועד לשנת 2018, הלקוח ממתין לשעון שלו. הוא ממשיך להיות בקשר מול קו שמבטיח לו פעם אחר פעם כי השעון בדרך וצפוי להגיע בקרוב, כשהוא דוחה אותו בטענות שונות ומשונות בכל שיחה. הלקוח-קורבן יספר מאוחר יותר כי קו אמר לו כי השעון קשה להשגה וכי עליו להמשיך ולהתאזר בסבלנות …

אם הסיפור לא היה הזוי מספיק, הרי שבאמצע שנת 2017 קו התפטר מעבודתו בבוטיק. כלומר, במהלך כחצי שנה לפחות, הוא ממשיך להיות בקשר עם אותו לקוח, או שמא אפשר לקרוא לו כבר הקורבן, שבטוח שקו עדיין עובד בבוטיק ומטפל בהזמנה שלו.

קו יסביר מאוחר יותר כי הוא קיווה להשיג את הכסף שבו השתמש ולהחזיר אותו ללקוח המלזי, מה שלא עלה בידו.

כעבור מעל לארבע שנים, לקראת סוף שנת 2019 (!), אותו לקוח מלזי מחליט שסבלנותו פקעה. הוא יוצר קשר ישירות עם מנהל התפעול של בוטיק ריצ’רד מיל בסינגפור. הוא מבקש ממנהל התפעול לקבל תשובות ולדעת מה קורה עם השעון שלו.

המנהל המופתע לא מבין כלל במה מדובר. לתדהמתו, אותו לקוח מציג בפניו את הקבלה שקיבל באמצעות הודעת ווטסאפ מקו. המנהל המופתע עוד יותר מסביר ללקוח המלזי כי אין שום תיעוד של התשלום במחשבי החברה. לאחר בירור פנימי נוסף, אותו מנהל מחליט לפנות למשטרה ולהגיש תלונה כנגד קו.

קו נעצר ומחזיר את הכסף … ?!

לאחר חקירה של המשטרה בסינגפור, קו נעצר ודבר הגניבה מתגלה. הוא שוהה במעצר לתקופה מסוימת (לא ברור בדיוק מה התקופה מהכתבה שהתפרסמה אודות הסיפור), אך לאחר מכן משוחרר עד לתחילת משפטו. חשוב להדגיש כי בחודש מרץ השנה, קו מחזיר לקורבן המלזי את הסכום המלא שגנב ממנו – 175,000 דולרים סינגפוריים.

אז האם כאן הסיפור נגמר? לא בדיוק. עבירה נעשתה והתביעה בסינגפור ממשיכה מן הסתם בתביעה שלה כנגד קו. בבית המשפט יסביר התובע כי בתיק ישנו יסוד של ניצול לרעה של אמון. זאת בנוסף לעובדה כי העבירה לא התגלתה במשך תקופה ארוכה במיוחד, כשרק בדצמבר 2019, כעבור כארבע שנים, אותו קורבן מחליט לפנות למנהל התפעול של הבוטיק והפרשייה המוזרה מתגלה.

המוכר שגנב 130 אלף דולר מלקוח בבוטיק ריצ'רד מיל - שעון ה-RM-035. מקור - ריצ'רד מיל.
המוכר שגנב 130 אלף דולר מלקוח בבוטיק ריצ’רד מיל – שעון ה-RM-035. מקור – ריצ’רד מיל.

בשל העובדה שקו החזיר את הכסף לקורבן, התובע מבקש עונש של שמונה חודשי מאסר. עורך הדין של קו, אמריק גיל (Amarick Gill) ביקש להסתפק בעונש של ששה חודשי מאסר. השופט מקבל את בקשת התובע וגוזר עונש של שמונה חודשי מאסר על קו. סניגורו של קו מבקש מבית המשפט לדחות את ריצוי העונש. הסיבה? קו היה רוצה להשתתף בטקס סיום בית הספר היסודי של בנו ולהיות נוכח כאשר יתפרסמו תוצאות מבחני הסיום של בית הספר היסודי של בנו. השופט מקבל את בקשתו של הסניגור וקובע כי קו יחל לרצות את עונשו ב-7 לדצמבר 2021. כן, אתם לא טועים, מדובר ביום שלישי בשבוע הבא …

חושבים שקו נענש בחומרה? על פי החוק בסינגפור וסעיף העבירה שבה הוא הואשם – “ניכוס לא הוגן”, הוא יכול היה להישלח לעונש מאסר של עד לשבע שנים, בנוסף לקנס כספי גבוה. כך שבסופו של דבר, אפשר להגיד שהשופט הקל עם קו, ככל הנראה בשל העובדה שהוא החזיר את מלוא סכום הגניבה לקורבן המלזי.

ומה עם הקורבן המלזי?

כאמור, לשמחתו של הקורבן, קו מחזיר לו את סכום הגניבה במלואו, אמנם רק כעבור 6 שנים כמעט, אבל לפחות הוא קיבל את כל הכסף שנגנב ממנו. האם הוא יחזור לרכוש שעונים של ריצ’רד מיל? לא בטוח. מה שכן בטוח, הוא לא ימהר לשלם יותר במזומן עבור שעוני יוקרה …