“מי שיחלץ חרב זו מן האבן הוא המלך האמיתי של אנגליה כולה”

אגדת המלך ארתור ואבירי השולחן העגול היא אחת מהאגדות המסופרות והמדוברות ביותר. האגדה על המלך האנגלי הנערץ שצמחה לה אי שם בימיי הביניים, הותירה חותם משמעותי בתרבות ובהסטוריית העם. על פי כמה טענות מקורה של האגדה היא במושל בריטי אמיץ בעל שם זהה ל”ארתור” שפעל בבריטניה לאחר נסיגת הרומאים ממנה, בתחילת המאה ה-5 לספירה.

איור של המלך ארתור ואבירי השולחן העגול. מקור- ויקיפדיה
איור של המלך ארתור ואבירי השולחן העגול. מקור- ויקיפדיה

המוטיב המרכזי כאן כאן היא אגדת “אבירי השולחן העגול. המלך ארתור היה ידוע כרודף צדק ושוויון והאבירים היו עוזריו הראשיים של ארתור בכל נושאי הצבא, ולעיתים גם בשליטה בממלכה ומעמדם היה גבוה מאוד. המלך ארתור, שדגל בשוויון, רצה שכולם יהיו שווים לו, ולכן, על מנת שלא יהיה “ראש-השולחן”, הושיב את כל אביריו מסביב לשולחן עגול, כשהוא עצמו יושב בשולחן כאחד האבירים.

מסביב לשולחן המלך ארתור והאבירים היו מקבלים את החלטותיהם בנוגע לממלכה ומתכננים את מתקפותיהם בעת מלחמה. אחד הסיפורים המרכזיים בעלילה וזו הקשורה לנושא היא הוצאת החרב האגדית “אקסקליבר” מהסלע בו הייתה תקועה במשך שנים.

מבין כל האנשים שניסו לחלצה מן הסלע ,היה זה ארתור שהצליח ובעקבות כך על פי האגדה וההבטחה ממרלין הקוסם הוכתר למלך הנצחי של אנגליה כולה. וכך בחרו חברת העילית רוג’ר דובוי’ז, לקרוא לאחת הסדרות היותר מדהימות שיצאו…

קולקציית “אקסקליבר” קרויה על שמה של החרב האגדית. כאשר סדרה שלמה מתוך הקולקציה מוקדשת כולה לאגדת המלך ארתור ואבירי השולחן העגול. אפשר לראות את ההשקעה הבלתי תיאמן בכל פרט ופרט החל מפסלוני האבירים המשמשים לסמני החוגה וכלה בלוח המפואר ובגימור השעון הנפלא.

קולקציית “אבירי השולחן העגול” מגיעה במספר וורסיות כאשר כל שעון מוקדש כולו לפרט הסטורי אחר באגדת האבירים.

דמויות האבירים הגולפו ביד נראים מניפים חרבותיהם למרכז השולחן. מקור-monochrome watches
דמויות האבירים הגולפו ביד נראים מניפים חרבותיהם למרכז השולחן. מקור-monochrome watches

אחד מהשעונים שאני באופן אישי נורא אהבתי הוא דגם המחווה להנרי השמיני. נתחיל עם האבירים…

העבודה כאן בפיסול וגילוף דמויות האבירים היא לא פחות ממופלאה. מדובר על 12 דמויות אבירים בגודל של 7 מ”מ העשויים זהב 18 קראט ומגולפים בעבודת יד לפרטי פרטים, כשעל כל אביר הוקדשו יותר מ 20 שעות עבודה.

כפי שאתם רואים 12 האבירים המשמשים כסמני החוגה נראים מניפים את חרבותיהם למרכז השולחן כנהוג על ידי האבירים בעת הסכמה כוללת ו”כאקט” של מורל. הלוח המדהים הוא העתק מדוייק של שולחן עגול הנבנה עבור המלך הנרי השמיני והוצב באולם הגדול בטירתו בווינצ’סטר.

השולחן העשוי עץ אלון בגוונים ירוק/שמנת כשבאמצע נמצאת דמותה של שושנת טיודור המפורסמת.

השולחן העגול של הנרי השמיני. מקור-Imgbin.com
השולחן העגול של הנרי השמיני. מקור-Imgbin.com

כאן הלוח הועתק בצורה מדהימה ונצבע באמייל בעבודת יד מרשימה. הקייס בגודל 45 מ”מ עשוי זהב מלא 18 קראט ורצועת הקרוקו מיוצרת כולה בעבודת יד. כמו כן לדגם הזה יוצרו רק 28 דגמים.