פטק פיליפ שעוני יוקרה

אנטוני פטק, מייסד חברת פטק פיליפ ,(Patek Philippe) אשר נחשבת לאחת מחברות שעוני היוקרה המובילות ביותר בעולם ופועלת למעלה מ150 שנה, חייב את סוד הצלחת החברה שלו לשותפו העסקי, אשר בחר שלא להמשיך עמו בדרך, וכך אפשר לו לזהות בחושיו העסקיים החדשים את השותף החדש, ולצאת לדרך ההצלחה. 

אחת מיצרניות השעונים הטובות בעולם

תחום ההתמחות של החברה כולל תכנון רכיבים מכניים מורכבים ביותר, דבר אשר הקנה לחברה פרסים רבים, ולא בכדי יש הטוענים כי מדובר באחת מיצרניות השעונים הטובות ביותר בכל העולם.  החברה, אשר הוקמה בשנת 1851 על ידי אנטוני פטק ואדריאן פיליפ, ייצרה שעונים עבור משפחות מלוכה בכל העולם, בין היתר עבור מלכת אנגליה, מלך ומלכת דנמרק, וכן מלך איטליה והסולטן המצרי. 

רגע לפני הפריצה הגדולה

רגע לפני הפריצה הגדולה של החברה, לא תמיד הכל היה מוצלח, ובשנותיה הראשונות החברה עברה מהפכים רבים, כאשר המהפך המשמעותי ביותר היה ההפרדה בין שני מייסדי החברה אנטוני פטק ו-פרינציפק צ’אפק . בשנת 1828, עם הצטרפותו של פטק לגדוד הרובים הרכוב, הוא לקח חלק במלחמת פולין-רוסיה, ושם ספג פציעה קשה. לאחר  פציעתו, התקדם בסולם הדרגות והיגר לצרפת, ולאחר תקופת מה היגר לשוויץ ובחר להשתקע במקום. 

בתחילת הדרך ניסה פטק את מזלו בתחום המסחר, אך מהר מאד החל לסחור בשעוני יוקרה. שותפו הראשון, צ’אפק, היה מהגר פולני ואיש עסקים, בעל מיומנויות רבות בין היתר בתחום ההורלוגיה. צ’אפק הגיע לשוויץ במטרה לבסס את המעמד שלו בתור הורולוג בשוק השוויצרי. 

בשנת 1839 לאחר ניסיון להקים עסק שעונים שלא צלח, מחליטים אנטוני פטק וצ’אפק לצאת לדרך, והשניים מקימים את חברת Patek Czapek & Cie  , אשר זכתה למעמד של כבוד בעולם ההורולגיה. השעונים של החברה נחשבו למבוקשים ביותר, אך למרות ההצלחה, דרכיהם של השניים נפרדו, והם החליטו על פירוק השותפות כתוצאה מחילוקי דעות מקצועיים.

צ’אפק המשיך לדרך עצמאית, אשר כללה בין היתר הקמת חברת שענות עילית עם אחד ממקורבי הקיסר נפוליאון השלישי, “יוליוס גרוזבסקי”. פטק בחר להמשיך ולנהל את החברה לבדו בתחילה, אך במהרה הבין כי על מנת לצאת לדרך טובה יותר יהיה עליו לבחור שותף. 

פרנסיס צ’אפק, השותף הראשון של אנטוני פאטק (מקור: zegarkiclub)

המתיחה הידנית 

שנת 1842 נחשבת לשנה משמעותית עבור אנטוני פטק.  מדובר בשנה בה הוא פגש את השותף שלו לחברה- אדריאן פיליפ, אשר נחשב עבור רבים לאחד השענים המבטיחים ביותר בצרפת באותה התקופה. פיליפ היה אחראי על אחד הפיתוחים המשמעותיים ביותר – המתיחה הידנית, כלומר מתיחה של שעון היד ללא צורך במפתח.  עד להמצאת הפיתוח, אנשים נאלצו להסתובב עם מפתח על מנת למתוח את השעון, ומיותר לציין מה היה קורה במקרים בהם היו מאבדים את המפתח. 

אנטוני פטק (מקור: אינסטגרם פטק פיליפ הרשמי)

הפגישה המשמעותית 

אדריאן פיליפ פגש את אנטוני פטק שנה לפני סיום השותפות שלו עם עם צ’אפק. הפגישה ביניהם התקיימה בתערוכת התעשייה הצרפתית בשאנז אליזה. פטק התרשם מהיכולות המרשימות של פיליפ, והציע לו כעבור שנה להפוך לשותפו תמורת שליש מכל ההכנסות של החברה. 

אותה פגישה משמעותית נחשבה לאבן היסוד של החברה, ובשנת 1851 החברה נולדה תחת השם פטק פיליפ, שהפכה במהרה לחברה האחראית על ייצור שעונים מרהיבים, כאשר בין לקוחותיה ניתן למנות מספר משפחות מלוכה.

חברה משפחתית 

סוד ההצלחה של החברה טמון בשיטת הניהול העוברת מאב לבן – מדובר בעסק משפחתי העובר מדור לדור. אחד המשפטים המפורסמים ביותר המזוהים עם החברה : “אתה לעולם לא תהיה הבעלים של פטק פיליפ, אתה רק שומר עליו למען הדור הבא” מדגיש את הכמיהה להעברת המורשת מאז ועד היום. 

אנטוני פטק הלך לעולמו בשנת 1877.  בשנת 1891 מסר אדריאן פיליפ את החברה לידי בנו ז’וסף אמיל פיליפ, וכך החלה המסורת משפחתית אשר הפכה מזוהה עם החברה.

אדריאן פיליפ (מקור: אינסטגרם פטקפיליפ הרשמי)

לאתר פטק פיליפ העולמי