אז מה מצב הירח היום? כלומר – הוא מלא? חצי מלא? בדרך להתרוקן או בדרך להתמלא?

אין לכם מושג הא? ממש מפתיע. בואו נגיד את האמת, יש מספר אנשים די מוגבל שמתעניין במצב הירח. ראשית: משגרי החללית הישראלית הראשונה. הם, אולי, מתעניינים במצב הירח. בכל זאת, הם הולכים להנחית עליו חללית. שנית, לא מעט דתות שרואות בירח מקור של כוח וחוגגות את מולד הלבנה. פחות רלוונטי בישראל ובעולם הנוצרי למשל. שלישית, אם אתם מפקדי יחידות מיוחדות, שמתכננים פשיטה בעומק האויב, בוודאי עדיף לכם לעשות את זה בלילה בו אין ירח. זה נכון, אגב, גם אם אתם מתכוונים להבריח סמים או נערות ליווי מעבר לגבול. ו… זהו בערך. זוהי אוכלוסיית העולם שממש אכפת לה מה מצב הירח כעת. מי שבאמת לחוץ על זה, יכול להעיף מבט מהחלון, ובמידה וזה לילה, בתוך שנייה ורבע ידע מה מצב הירח.

אז למה, בשם כל הפאטקים והקונסטנטינים, לכל שעון יוקרה שני יש קומפליקציה שמראה את מצב הירח? Moonphase אם תרצו. למה שבנאדם נורמלי יצטרך לדעת את מצב הירח? למה שפונקציה כל כך מופרכת תהיה כל כך חשובה ונפוצה בשעוני יוקרה וגם, למען האמת, בשעונים יקרים פחות שרוצים להתחזות לשעונים יקרים?

omega speedmaster moonphase
אומגה ספידמאסטר עם מון-פייז (מקור: אתר אומגה הרשמי)

ובואו נפתח את זה עוד קצת. מצב הירח זו קומפליקציה שתופסת המון מקום על הלוח. נכון, היא די יפה, אם כי לא שימושית, אבל נדל״ן על לוח של שעון זה עסק יקר. בנוסף, לכוון אותה זה אחד הדברים המסובכים בהיסטוריה. וכשאני אומר מסובך, אני מתכוון ממש מסובך. זה תמיד דורש עוד לחצנים, עוד לא ראיתי שעון מון-פייז שמתכוונן מהכתר, וזה תמיד כמעט בלתי אפשרי. קחו יום שבו הירח הוא לא מלא או ריק לגמרי. איך בדיוק אמורים לכוון את הירח? איך בדיוק אמורים לכוון אותו כך שבכל 29 יום, 12 שעות ו-44 דקות בדיוק, הוא יתרוקן או יתמלא, תלוי מתי התחלתם 

לא מאמינים? תקפצו לחנות שעוני היוקרה הקרובה לביתכם ביום שבו אין מולד לבנה או שאין ירח בכלל, ונסו לכוון שעון. נראה כמה זמן ייקח לכם לצאת מהחנות. מומלץ לכם לדחות את הפגישות לשארית אותו היום. עדיין לא מאמינים לי? תעשו סקר. קחו עשרה אנשים שהיו פראיירים מספיק לקנות שעון שמראה את מצב הירח (או שפשוט אהבו שעון שבמקרה כולל את הפונקציה המיותרת הזאת). כעת צאו איתם החוצה, רצוי בלילה. תעיפו מבט לשעון שלהם ותעיפו מבט לשמיים. לאחר מכן בדקו, בהנחה שבשמיים הכל מכוון כמו שצריך, אצל כמה מהחברים שלכם מצב הירח בשעון אכן מכוון? כמה מהם בכלל טורחים לבזבז זמן ולחיצות יקרות על הפונקציה המגוחכת הזאת? יש לי תחושה שהמספרים ידהימו אתכם.

אם כן, נשאלת השאלה, האם יש סמל יוקרה מופרך יותר ממצב הירח על לוח השעון שלכם? האם לא היה עדיף, למשל, שעון שמראה לנו מה מצב החלב במקרר? שעון שיגיד האם צפוי גשם מחר בבוקר, או שמא שרב כבד? שעון שיגיד האם מחירי הדלק יתייקרו או מה התוצאות האחרונות בליגה הספרדית? האם הכי טוב שאפשר לעשות, בתוך לוח שעון קטנטן, כ-40 מ״מ גודלו הממוצע, ואף פחות מזה לשעוני דרס, זה להגיד לנו מה מצב הירח? ובכלל, למה להגיד לנו משהו שאנחנו יודעים? תחשבו על זה. מצב הירח זה באמת הדבר שהכי קל לראות, בהנחה שאין עננים (ואז באמת למי אכפת מה המצב שם מעל העננים). זה בערך כמו פונקציה שתגיד לכם האם כואב לכם הראש או לגברים שביניכם האם מגרד לכם ב***ים. אלה, אגב, דברים חשובים יותר ממצב הירח, אבל גם כאן, דברים שאנחנו יכולים לדעת לבד ודי בקלות.

בפעם הבאה שאתם קונים שעון יוקרה, תעשו לעצמכם טובה ותדלגו על הפונקציה הזאת. מהר מאוד תגלו שקיבלתם לוח קריא יותר, מנגנון פחות מועד לקלקולים (אחרי הכל, עוד פונקציה, עוד צרות), וכן, תאלצו לקבל את העובדה שהצצה לפרק היד שלכם לא תגיד לכם מה מצב הירח. כל עוד אתם לא מפקדי סיירת מטכ״ל, או ברוני סמים, נדמה לי שתוכלו להתמודד עם העובדה הזאת די בכבוד.

patek philippe nautilus moonphase
פטק פיליפ נאוטילוס עם מון-פייז (מקור: Govberg Jewelers)