תעשיית שעוני היוקרה מזוהה לרוב עם חברות שוויצריות מכובדות ומעונבות ששומרות על מעטה של שתיקה וסודיות. רולקס למשל, יצרנית שעוני היוקרה הגדולה והמפורסמת בעולם, זכתה לאחרונה בשנה הרביעית ברציפות בתואר המרשים “החברה המכובדת ביותר בעולם”, כך שהסיפור שאנחנו מביאים לכם היום, על אחד השמות הבולטים בתעשיית שעוני היוקרה, נדמה כאילו נלקח מתסריט לסרט עלילתי מצליח (שאנחנו מאמינים שסביר להניח שיגיע מתישהו …) ולא מקורות החיים של הבעלים של יצרנית שעונים ותכשיטים מובילה. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את סיפורו של ג’ייקוב ארבו, הבעלים והמייסד של Jacob & Co, שנודע בכינויים כמו Jacob The Jewler, The King Of Jewlers, King Of Bling ו-Diamond King, הופיע בסרטים ושמו מאוזכר במעל 60 שירים שונים. קריאה נעימה. 

ג’ייקוב ארבו – מהגר מברית המועצות והשנים הראשונות באמריקה 

ג’ייקוב (יעקב) ארבו נולד בשנת 1964 כג’ייקוב אראבוב, בטשקנט שבאוזבקיסטן, כבן למשפחה יהודית של תכשיטנים ושענים, בתוך הקהילה היהודית הבוכרית הסגורה בברית המועצות של אותם ימים. ארבו סיפר בראיון על אותם ימים – “נולדתי לאחר ארבע בנות במשפחה והייתי הבן הצעיר במשפחה. הייתה לי ילדות נהדרת. היה לנו בית יפה ובכל קיץ אבא שלי היה דואג להשיג לי עבודה אחרת, במקום שאלך למחנה הקיץ. קיץ אחד הייתי צלם, קיץ אחר הרכבתי שעונים, אבל בסופו של דבר חיינו תחת השלטון הסובייטי ולא היינו באמת חופשיים. אבי סבל מקשיים עם הממשל במדינה והמשפחה החליטה להגר לאמריקה בגללי. אחרי הכל, מה היה יוצא ממני אם הייתי צריך להתגייס לצבא הרוסי? כמובן, למרות שהייתה לנו מערכת יחסים טובה עם האוכלוסיה המוסלמית במדינה, עדיין הייתה גם שנאה חבויה מתחת לפני השטח כלפינו”. 

משפחתו של אראבו היגרה כאמור לארצות הברית כשהוא היה בן 14 וקבעה את ביתה החדש בפורס הילס שבקווינס. אביו של אראבו, שעסק בייצור ושיווק משקאות חריפים, התפרנס מעבודות מזדמנות, ביניהן מכירת נקנקיות ועבודה במאפיה, כשאמו הייתה עקרת בית. אראבו סיפר כי לא יכל לראות את הוריו ככה, בעיקר את אביו ולכן החליט לאחר שנתיים בלבד בארצות הברית, כשהוא בן 16, לעזוב את התיכון ולסייע בפרנסת המשפחה – “להוריי לא היה כלום. הם חששו אמנם מהמהלך הזה, אבל הבטחתי להם שאשלים את הליומדים שלי בהמשך, מה שמעולם לא קרה. חשבתי להיות צלם או מעצב שיער, אבל לבסוף נרשמתי לקורס לעיצוב תכשיטים בן חצי שנה, אותו מימן הממשל האמריקאי ונוהל על ידי חסידים. אפילו קיבלתי מלגת מחיה כדי שאוכל להמשיך בלימודים. במהלך הקורס הזה גיליתי את האהבה שלי לעיצוב ולרעיונות”.

ג'ייקוב ארבו. מקור - BaselWorld.
ג’ייקוב ארבו. מקור – BaselWorld.

לאחר שסיים את קורס התכשיטנות, התקבל ארבו לעבודה אצל תכשיטן יהודי בשם מוסקוביץ, תמורת שכר שבועי של 125 דולרים. באותם ימים מדובר היה במשכורת מכובדת עבור נער בן 16, אבל ארבו לא הסתפק בכך. הוא סיפר על אותם ימים “הייתי הראשון להגיע והאחרון לעזוב את מקום העבודה. ביקשתי מהבעלים לתת לי לעצב תכשיטים משלי משאריות של זהב שהיו בסדנה ומוסקוביץ’ הסכים. ככה התחלתי לקבל הזמנות רבות. תוך זמן קצר התחלתי להרוויח 1,500 דולרים לשבוע, יכולתי להרשות לעצמי לרכוש ציוד לשימוש ביתי, הזמנתי את החברים שלי מימי בית הספר לעזור לי בעבודה והתחלתי להתגלגל. תשעה חודשים לאחכ מןכ החלטתי לעזוב את מוסקוביץ’ ולהקים מפעל משלי. היו לי חלומות גדולים תמיד ולא היה לי ספק בהצלחה שלי. למה שמישהו לא יצליח אם הוא מוכשר ועובד קשה? זה בלתי אפשרי. אתה יוצר דברים ובטוח שתנצח”. הוא היה אז בן 17 … 

לאחר ארבע שנים של נדודים בניו יורק והמדינות השכנות לה, ארבו החליט, בגיל 21, למכור את המפעל שהקים לשותף שלו והחליט להתמסד. הוא פתח דוכן קטן, מעין קיוסק, בבורסת התכשיטים קפלן (Kaplan Jewlery Exchange) בלב רובע היהלומנים של מנהטן), הקים רשמית חברה משלו וקרא לה “Diamond Quasar” והחל את מסעו לצמרת. ארבו היה רוכש יהלומים במסעות שערך ברחובות הערים באפריקה ובסמטאות בברזיל, כדבריו “במקומות הכי מסוכנים שיש”. 

גם בחייו האישיים, ארבו התמסד ונישא לאנג’לה, בת למשפחה יהודית בוכרית הדוברת עברית מושלמת, אותה רכשה במהלך שלוש שנים שבהן התגוררה בתל אביב, כשהמשפחה שהקימו השתקעה בפורס הילס שבקווינס.

הכינוי Jacob The Jewler נולד

ארבו סיפר “לפני שנכנסתי לעסקים, החברים שלי אמרו לי – אל תעשה את זה. מה שלא תעשה, יש כרישים מסביבך והם יאכלו אותך חי. אמרתי להם, אז אני מניח שגם אני חייב להפוך לכריש.”, והוא אכן הפך לכריש תוך זמן קצר … 

מאותו קיוסק צנוע בלב רובע היהלומנים של מנהטן מתחיל סיפור הההצלחה של ארבו, כשהוא מקבל תפנית באופן מפתיע ולא צפוי, כשארבו כמעט ומפספס אולי את האירוע החשוב ביותר בחייו. באחד מאותם ימים בניו יורק, נכנסה לחנות שלו לקוחה צעירה, שהייתה באותם ימים זמרת לא כל כך מוכרת, בשם פיית’ אוונס.  אוונס ביקשה לקחת טבעת יהלום שאהבה וביקשה להשאיר עבורה “פיקדון” בסך חמישה דולרים, כשהיא מבטיחה שהחבר שלה יגיע מחר לשלם עבור הטבעת. ארבו לא הכיר את הזמרת, שהייתה אז כאמור אלמונית למדי גם בארצות הברית, צחק וסירב. מי ששכנעה אותו בכל זאת למסור לאוונס את הטבעת וגרמה למפנה הגדול בחייו של ארבו הייתה אחותו, ששהתה בחנות ואמרה לארבו שכדאי לו לתת לה את הטבעת. מי שהגיע למחרת לשלם עבור הטבעת היה ראפר בשם ביגי סמולס, המוכר גם בשם The Notorious B.I.G, אחד הראפרים ואמני ההיפ-הגדולים בעולם, שנרצח מאוחר יותר בשנת 1997. סמולס זכה כבר באותם ימים לתהילת עולם והחליט לרכוש מספר תכשיטים מארבו לעצמו ואפילו הזמין מספר תכשיטים לחבריו. ההזמנה הזו הובילה להזמנות נוספות שהובילו להזמנות נוספות ולמבול של הזמנות, כשבאותם ימים נולד הכינוי שמלווה את ארבו עד היום – ג’ייקוב התכשיטן – Jacob The Jewler. 

הרפאר נוטוריוס ביג בחנות של ארבו. מקור - NotoriousOnline.org.
הרפאר נוטוריוס ביג בחנות של ארבו. מקור – NotoriousOnline.org.

ארבו הפך לחביבם של הראפרים וכוכבי ההיפ הופ העולמיים, שהכירו תודה ליחס החם שקיבלו ממנו ולעובדה שארבו קיבל מהם סכומים גדולים במזומן מבלי לשאול שאלות מיותרות ולהקשות עליהם. הוקרת התודה שהם רחשו לו מתבטאת באזכורים רבים שלהם זכה בלמעלה מ-60 שירים של השמות הגדולים ביותר בתעשיית המוזיקה, כמו ג’יי-זי, ר. קלי, פיפטי סנט, ג’ניפר לופז, , ביג שון, קניה ווסט, ביונסה, ריק רוז, ווייקליף ז’אן, ג’ה רול ועוד. 

ארבו הופיע בשורות כמו – 

בשיר Touch The Sky של הזמר קניה ווסט –

I went to Jacob an hour after I got my advance / I just wanted to shine.

בשיר Girl’s Best Friend, של הזמר ג’יי-זי –

I took you outta Jacob’s in clusters / Busters, they wanted to rush us / Love the way you sparkle when the sun touch ya.

בשיר Get in My Car, של הזמר פיפטי סנט – 

Take her to the diamond district, introduce her to Jacob / Tell her if she like me she should keep me icey.

בשיר Upgrade U של ביונסה וג’יי-זי – 

Jacob the Jeweler, baubles, Lorraine Schwartz, oughta do / It’s big balling baby, when I’m courting you.

וכאמור, בעוד שירים רבים. אם האזכורים הללו לא הספיקו לחיזוק התדמית של ארבו ולהגדלת מאגר הלקוחות שלו, הוא היה גם ליהלומן המועדף גם על הזמרים טופאק שאקור ופי דידי, מלכי סצינת הראפ של אותם ימים, אבל את החיזוק המשמעותי ביותר לתדמית שלו הוא קיבל מהראפר דף ג’אם. במשחק וידאו שהשיק הראפר, שנשא את שמו, יכלו כוכבי המשחק להרוויח כסף וירטואלי, כשאת הכסף הוירטואלי שלהם הם יכלו לפדות ולרכוש תמורתו תכשיטים של, ניחשתם נכון – יהלומן הראפרים, ג’ייקוב ארבו. בנוסף, ארבו הופיע בסדרות ובסרטים שונים כמו Blind Thoughts משנת 2008, בסרט Paper Soldiers משנת 2002 או בסרט State Property מאותה שנה, כשבכל הסרטים הוא מופיע בתור “Jacob The Jewler”.

כעבור כ-16 שנים בעסקי התכשיטים, בשנת 2002, ארבו מחליט להיכנס להיכנס גם לתחום השעונים. ארבו סיפר על המעבר “שעונים זה משהו שקשה מאוד לעצב. השוויצריים חייבים לקחת אותך ברצינות ואלו אנשים שקשה מאוד לעבוד איתם. לא פשוט להיכנס לתחום הזה שם, בוא נגיד שהם לא בדיוק עובדים עם כל אחד. היה לי מזל שהיו לי את כל אותם לקוחות סלבריטאים ואת התמיכה שלהם. השעונים שלי נמכרו עוד לפני שבכלל ייצרתי אותם”. 

היהלומן הממולח נופל קורבן להונאה 

באותם ימים, ארבו הרוויח מיליוני דולרים והעסקים שלו תפקדו היטב. ארבו חיפש אחר מנהל כספים שיוכל להשקיע את הרווחים שלו באפיקי הכנסה מניבים ויעזור לו להגדיל את הונו, כשאראבו בחר בקנת’ סטאר, שנחשב באותם ימים למנהל הכספים של כוכבי עולם הבידור. סטאר ניהל תרמית מתוחכמת, עם חברה בעלת חזות מכובדת ועשרות עובדים וזכה לאמונם של כוכבי הוליווד שהפכו ללקוחות שלו. סטאר השקיע, כביכול, את הכספים של ארבו בעסקים שונים, ביניהם חברת הפקות בבעלות מרטין ברגמן, המפיק האגדי של הסרט פני צלקת ועוד. בתחילה השקיע סטאר את הכספים של לקוחותיו בעסקים לגיטימיים, אך לאחר שהסתבך בחייו האישיים, החל למעול בכספים של הלקוחות שלו והשתמש בהם כדי לממן את אורח החיים שלו, עד שלבסוף נתפס. סטאר גנב מארבו סכום כולל של כ-14 מיליון דולרים, כשארבו מצטרף לתביעה נגדו כשהוא מתואר בכתב התביעה כ”תובע מספר 6″. 

ארבו סיפר כי באותם ימים סטאר הפך לחבר והוא אפילו ראה בו “כאח”. ארבו היה לקוח של סטאר וסטאר הפך בעצמו ללקוח של ארבו, כשקנה ממנו עוד ועוד תכשיטים. השניים הופיעו ביחד באירועי צדקה בולטים. 

בשנת 2008, לאחר שארבו נכנס לכלא (תסלחו לנו על הספוילר, תיכף נגיע גם לסיפור הזה ….), אשתו של ארבו שהחלה לטפל בכספים המשפחתיים, הבחינה כי משהו לא מתנהל כשורה עם כספם ולאחר שפנתה לסטאר, היא ובעלה קיימו עימו מספר שיחות בהם הקליטו אותו. בשיחות הללו סטאר מספק סדרת הסברים משונים ומוזרים למה הוא לא יכול לשלם לבני הזוג את התשואה על ההשקעה שלהם, כשזמן קצר לאחר מכן סטאר נעצר.

ההסתבכות עם המאפייה ועונש המאסר

בשנת 2006 הגיעה ההסתבכות הגדולה של ארבו. בבוקר של ה-15 ביוני 2006, ארבו מגיע עם מכונית הפאר שלו, מייבאך שחורה בשווי 500 אלף דולרים, לחנות שלו ברחוב 57 במנהטן כשרעייתו אנג’לה לצידו. ארבו לא ידע כי מי שמלווים אותו לכל אורך המסלול שלו מביתו לחנות הם אנשי רשויות החוק. 

כשהמכונית של ארבו הגיעה אל החנות, בשעה 10:15 בבוקר, הוא גילה ששה שוטרים ממשטרת ניו יורק שעומדים מחוץ לחנות שלו. שוטרים נוספים חיכו לו בתוך החנות, כמו גם סוכנים מהרשות לאכיפת הסמים (ה-DEA) בארצות הברית. 

“איך הולך?”, נשאל ארבו על ידי המפקח גלן מורסיאנו מה-DEA, שהמשיך “יש לנו צו מעצר נגדך”. ארבו בהה בו לרגע, חייך ואמר “בוא תיכנס”. 

הסיפור התפרסם למחרת בעמוד הראשי של הניו יורק פוסט תחת הכותרת – “Bling Sting” – עוקץ הבלינג, “ג’ייקוב התכשיטן במעצר”, עם תמונה של ארבו כשהוא נראה מבולבל. מדובר היה בחדשות מרעישות בניו יורק, שם הפך ארבו במרוצת השנים לסלב, שהופיע באירועים שונים לצד אנשי תעשיית הבידור ועוד. מסיבת יום ההולדת 40 שלו, שערך במרכז צ’יפריאני בני יורק, עלתה למעלה ממיליון דולר והשתתפו בה למעלה מארבע מאות אורחים, ביניהם חברו שון “דידי” קומבס. 

על פי כתב אישום שהוגש בבית המשפט המחוזי בדטרויט, ארבו נאשם כי סייע להלבנת כספים מרווחים ממכירת סמים של משפחת מאפיה שחורה בארצות הברית. ארבו סייע, על פי כתב האישום, להלבנת כספים של המאפיונרים טרי לי פלנורי ואיו דמיטריוס, כשאפשר לאנשיו לרכוש ממנו תכשיטים תמורת כסף מזומן, שהתקבל מעסקאות סמים. בנוסף לאישומים בסיוע להלבנת כספים, ארבו גם הואשם בסעיף נוסף של אי הגשת טפסים, לאחר שלא דיווח על כל אותן עסקאות, בסכום כולל של כ-5 מיליון דולרים, שביצע עם אנשי ארגון הפשע. 

חשוב לציין כי האחים פלנורי לא היו בדיוק ארגון פשע כפי שאתם מדמיינים אם ראיתם את הסדרה “הסמויה”. האחים ניהלו חברה בשם B.M.F שהייתה כביכול חברת הפקות מוזיקלית. שעל פי הרשויות שימשה בעיקר כחזית נקיה עבור עסקי הפשע של האחים. המותג B.M.F החזיק בשלטי חוצות רבים, ביניהם שלט חוצות מפורסם שהוצב באטלנטה, בו צוטטה השורה “The World Is Ours” – העולם הוא שלנו, מהסרט פני צלקת. לא ברור אם הציטוט התייחס לעסקי המוזיקה או לעסקי הסמים של ה-B.M.F … 

ה-B.M.F נחשדו במעשי אלימות רבים, בין היתר הרצח של שומר הראש של שון “דידי” קומבס, חברו של ארבו, בשנת 2003. הם ניהלו אורח חיים ראוותני, שכלל בזבוז סכומים של בין 50 ל-100 אלף דולר במועדונים בערב אחד, התאחסנו בסוויטות יוקרתיות במלונות בניו יורק ושילמו לשוערים במלונות לשמור על המכוניות שלהם במקום להשתמש בשירותי חניה, ככל הנראה כדי למנוע אפשרות של חיפוש אחר סמים או נשק ברכבים. 

בחזרה לאותו בוקר בניו יורק. ארבו אמר לשוטרים “בטח יש איזושהי טעות”, כשאחד הבלשים מגיש לו את כרטיס הביקור שלו. ארבו הביט בו ואמר “אה, הכרתי את הבוס שלך, או את הבוס הקודם שלך”. הבלש אמר – “באמת?” וארבו אמר “כן, רודי ג’וליאני, חבר קרוב שלי, הכנתי לו את שעון היאנקי שלו …”. 

ארבו עמד אז בפני כתב אישום עם עונש מקסימלי של 20 שנות מאסר. 

ארבו התייצב בפני שופט תוך זמן קצר לאחר מעצרו, ולאחר ששילם דמי ערבות עצמית בסך 100 אלף דולרים, הוא שוחרר לביתו. לאחר חקירות שהתנהלו במשך מעל לשנה, ארבו הודה באוקטובר 2007 כי שיקר לחוקרים והוא הסכים לעסקת טיעון בה הושמטו האישומים החמורים של הלבנת כספים וביוני 2008 הוטל עליו עונש מאסר בן שנתיים וחצי, כמו גם קנס בסך 50,000 דולרים ותשלום בסך 2 מיליון דולרים על אותן הכנסות שעליהן לא דיווח לרשויות המס. קצת פחות משנתיים לאחר מכן, לאחר קיצור עונשו בעקבות התנהגות טובה, ארבו השתחרר מהכלא באפריל 2010.

סיפור ההצלחה ממשיך לאחר השחרור מהכלא

אם חשבתם שארבו ינמיך פרופיל לאחר ריצוי תקופת המאסר שלו או לא יזכה לאותה פופולריות שלה זכה בעבר, אתם טועים. זמן קצר לאחר שחרורו ממעצר ארבו חזר לנהל ביד רמה את החברה שלו ולהמשיך את עסקי הבלינג בלינג. ארבו נכנס כאמור לעסקי השעונים בתחילת המילניום והחל לצבור פופולריות בתעשייה, או לפחות בקרב המדיה. 

בשנת 2012 הוא הופיע לראשונה בתערוכה השנתית במונאקו. בשנת 2013 הוא השיק את שעון ה-Epic SF24 & Ghost. שנה לאחר מכן הוא השיק את שעון ה-Astronomia Tourbillon בתערוכת באזלוורלד. 

בשנת 2015 הוא השיק את שעון הביליונר, שעון שהוא כל כולו יהלומים, בשווי של 18 מיליון דולרים, שנרכש על ידי המתאגרף האגדי (וחובב הבלינג הבלינג אולי המפורסם בעולם …) פלויד מייוות’ר. 

בשנים האחרונות החברה שבבעלותו, ג’ייקוב אנד קו, משיקה שעוני יוקרה מרשימים תחת מספר סדרות. קולקציית ה-Grand Complication Masterpieces, עם שעונים ששייכים לעילית של עולם ההורולוגיה. קולקציית ה-Iconic Timepieces עם שעונים שמשלבים הורולוגיה גבוהה עם שיבוצי יהלומים וכמובן קולקציית ה-High Jewlery Masterpieces, עם שעונים שמזוהים אולי יותר מכל עם ארבו, הודות לשיבוצי היהלומים המרהיבים שיש בהם.

ג'ייקוב ארבו עם ליאו מסי. מקור - Mojeh Men.
ג’ייקוב ארבו עם ליאו מסי. מקור – Mojeh Men.

בנוסף לכל אלו, החברה השיקה מספר שעונים בשיתוף פעולה עם כוכבי כדורגל כמו ליאו מסי, שחקן העבר לואיס פיגו ועוד. ארבו השתמש בשגרירים נחשבים כמו כריסטיאנו רונלדו והשחקנית מילה יובוביץ’. 

ג'ייקוב ארבו לצד מילה ג'ובוביץ' עם תכשיטים ושעונים שלו. מקור - בלוג JacobTheJewler.
ג’ייקוב ארבו לצד מילה ג’ובוביץ’ עם תכשיטים ושעונים שלו. מקור – בלוג JacobTheJewler.

נדמה כי התדמית של ארבו כמעט ולא נפגעה, או שאם תרצו, המדיה פשוט ממשיכה לאהוב אותו.  הוא התראיין למגזינים הנחשבים בארצות הברית כמו GQ, ואניטי פייר ועוד. ארבו חזר לככב באירועי צדקה ובמסיבות גאלה כאלו ואחרות שבהן הוא מופיע לצד סלבריטאים אחרים. 

ארבו אפילו הצליח לקבל בשנת 2011 רישיון לייצור אלכוהול, רישיון המוענק לאחר בדיקות קפדניות במיוחד בארצות הברית, כשהוא מייצר וודקה שנושאת את שמו, Bocaj (ג’ייקוב בהיפוך אותיות), אם כי עסקי האלכוהול שלו לא צברו הצלחה והוא הפסיק לייצר ולשווק את המשקאות בשנת 2014.

כיום החברה שבבעלותו מחזיקה בבוטיקים בכל רחבי העולם. בארצות הברית הוא מחזיק בשלושה בוטיקים, ביניהם בוטיק הדגל שלו במנהטן. ברחבי העולם ניתן למצוא בוטיקים שלו בלונדון, מונטה קרלו, לאס וגאס, ג’נבה, קטאר, איחוד האמירויות, רומא ועוד. 

ג'ייקוב ארבו עם מדונה. מקור - Watchtime.
ג’ייקוב ארבו עם מדונה. מקור – Watchtime.

אם חשבתם שההסתבכויות של ארבו ירחיקו ממנו את הלקוחות המפורסמים, גם כאן אתם טועים. ייתכן כי הפרסום שלו זכה בעקבות המעצר דווקא תרם להעצמת התדמית שלו, כשלאחר שחרורו נצפו תכשיטים שלו על סלבס מהשורה הראשונה בעולם כמו ויקטוריה בקהאם, ריהאנה, מדונה ועוד. 

מה יהיה בפרק הבא?

אם סיפור החיים של ארבו נשמע לכם דמיוני, צריך לזכור כי הוא בסך הכל בן 56, גיל שנחשב לצעיר במיוחד בתעשיית השעונים והתכשיטים העולמית, כך שארבו צפוי להמשיך ולהיות שחקן מרכזי בתעשייה בעשורים הקרובים. הניחוש שלנו? לא רחוק היום שבו ייצא סרט שיספר את סיפור חייו של יעקב ארבוב, מהגר יהודי מאוזבקיסטן, שהפך לתכשיטן של הסלבס, הגיע לפסגה, הסתבך עם המאפיה, נכנס לכלא, השתחרר וחזר לנהל ולהגדיל את האימפריה שלו. תודו שזו נשמעת עלילה נפלאה …