אם אתם במערכת יחסים טריה או ארוכת שנים, סביר להניח שאתם מכירים את התאריך ה-14 לפברואר, תאריך שידוע יותר בשם שלו – יום האהבה או באנגלית Valentine’s Day. מקורו של היום בחג נוצרי לכבוד קדוש מעונה בשם ולנטיין. בעזרת מסורות עממיות מאוחרות יותר, הוא הפך לחגיגה תרבותית ומסחרית משמעותית של רומנטיקה ואהבה באזורים רבים בעולם. אם אתם מכירים את היום הזה, אתם בוודאי מכירים גם את המסורת שהולכת יד ביד איתו – הענקת מתנות לבן הזוג, או בעיקר, לבת הזוג. אם תעשו רשימה של המתנות הפופולריות ביותר, ככל הנראה תמצאו במקום גבוה ברשימה תכשיטים ופרחים. למצוא יצרניות שעונים שמייצרות גם תכשיטים נשמע כמו משהו די הגיוני וטבעי – קרטיה ובולגרי הם חלק מהשמות שאפשר לחשוב עליהם באופן מיידי, אבל יצרנית שעוני יוקרה שמייצרת גם פרחים? תודו שזה נשמע קצת יותר מעניין. חשוב להדגיש – אנחנו מדברים על פרחים אמיתיים, כן? אז אם הצלחנו לסקרן אתכם, אתם מוזמנים להכיר ביחד איתנו את הסיפור של פיאז׳ה – יצרנית שעונים, תכשיטים וגם, כן, תתפלאו לדעת, גם פרחים.

הסיפור של פיאז׳ה – מדלגים קדימה

לפני שנכיר את הסיפור מאחורי ההקמה של פיאז׳ה, תרשו לנו לספר לכם על שם שאליו עוד נחזור בהמשך הכתבה – איב פיאז׳ה, או בשמו המלא – איב ז׳ורז׳ פיאז׳ה.

איב ז׳ורז׳ פיאז׳ה (Yves Georges Piaget) נולד בשנת 1942 ב-La Côte-aux-Fées. בצרפתית ״מדרון הפיה״ (Fées – פיה), בניב הישן של נוישטל המשמעות היא מדרון הכבשים (Fayes – כבשים). העיירה La Côte-aux-Fées היא עיירה בקנטון דובר הצרפתית נוישטל (Neuchâtel) במערץ שוויץ, כשבגרמנית שמו ניונבורג (בצרפתית – Canton de Neuchâtel, בגרמנית – Kanton Neuenburg).

בתוך הקנטון, העיירה La Côte-aux-Fées ממוקמת במחוז Val-De-Travers, מחוז שידוע בתעשיית השעונים שלו. העיירה ממוקמת כ-2 ק״מ מהגבול הצרפתי, כשהיא שוכנת על רמה גבוהה בגובה של 1,040 מטרים.

עכשיו תרשו לנו לחזור קצת אחורה בזמן, אבל תזכרו את השם איב פיאז׳ה, הוא יהיה משמעותי בהמשך הכתבה שלנו.

הסיפור של פיאז׳ה – חוזרים אחורה בזמן

בשנת 1874, כשהוא בן 19 בלבד, הסבא רבא של איב, ז׳ורז׳ אדוארד פיאז׳ה (1855-1931) מקים את העסק המשפחתי כ-manufacture d’horlogerie, בתרגום מילולי – יצרן שעונים. תוך זמן קצר, פיאז׳ה רוכשת לעצמה שם כ-״watchmakers’ watchmaker”. בתרגום מילולי – יצרנית השעונים של יצרני השעונים. פיאז׳ה מייצרת – בעבודה ידנית – אבושה (ébauches) – תבניות ורכיבים למנגנונים של שעונים, אותם היא מייצרת עבור יצרניות שעונים אחרות. המוטו של ז׳ורז׳ היה – Faire toujours mieux que nécessaire – ״עשה תמיד טוב מהנדרש״. נאמן למוטו שלו, ז׳ורז׳ ממשיך לשכלל ולהמציא מנגנונים ורכיבים דקים יותר, מתוך מטרה לשפר את הדיוק של מנגנוני השעונים.

מודעה ישנה של פיאז׳ה. מקור - אתר החברה.
מודעה ישנה של פיאז׳ה. מקור – אתר החברה.

בשנת 1943, השלישי מבין שבעת בניו של ז׳ורז׳, טימות׳י (1855-1975), ביחד עם הבנים שלו, ג׳רלד (1917-1997) וולנטיין (נולד בשנת 1922), מרחיבים את העסק המשפחתי. אם עד אז פיאז׳ה ייצרה מנגנוני שעונים באיכות הגבוהה ביותר עבור יצרני שעונים באיכות הגבוהה ביותר בז׳נבה ופריז, כשהחברה מתחילה לייצר ולמכור שעונים ותכשיטים תחת שם המותג שלה – פיאז׳ה.

איב, בנו של ג׳רלד, מקבל תואר בהנדסת שעונים מאוניברסיטת נוישטל, תוכנית ייחודית לאוניברסיטה הזו, כמו גם דיפלומה בגמולוגיה ומינרלוגיית אבני חן מהמכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) בלוס אנג׳לס. בשנת 1966, כשהוא בן 25, איב מתחיל לעבוד בעסק המשפחתי. עם פרישתו מהחברה של אביו, ג׳רלד, בשנת 1982, איב יורש את אביו כנשיא העסק המשפחתי.

בשנת 1988 התמזג המותג פיאז׳ה עם קבוצת מותגי יוקרה שוויצריים בשם Vendôme Luxury Group, קבוצה שהיום מוכרת לנו יותר בשם קבוצת ריצ׳מונט, או בשמה המלא – Compagnie Financière Richemont S.A.

איב נשאר במשך שנים רבות כנשיא פיאז׳ה הבינלאומית (Piaget International), כשהוא מסייר ברחבי העולם כשגריר של המותג פיאז׳ה. כיום, במאה העשרים ואחת, איב פיאז׳ה, יו״ר בית פיאז׳ה (Chairman of the house of Piaget), ממשיך לסייר ברחבי העולם במסגרת תפקידו, כשהוא מהווה סוג של שגריר של המותג או כפי שהוא קורא לעצמו ״שומר הגחלת״ או ״שומר הלהבה״ (Keeper of the flame) של המותג פיאז׳ה.

בשנת 2010, איב פיאז׳ה צירף תואר נוסף לתארים ההורולוגיים שלו, כשהוא הופך לסופר. איב משתף פעולה עם המשורר-סופר הצרפתי ז׳אן אוריזה ומוציא לאור ספר המכיל את זיכרונותיו – Orfèvre du temps: Dialogues avec Jean Orizet – ״צורף הזמן: שיחות עם ז׳אן אוריזה״.

קפיצה קטנה לעולם הפרחים

עסק הפרחים של חברת מיילנד הוקם על ידי הגנן מליון, פיליפ ז׳אן -בטיסט פרנסואה רמבו, הידוע בכינויו ג׳וזף רמבו (נולד ב-14 למרץ 1820, נפטר ב-30 ליולי 1878) – שום קשר לרמבו מסדרת הסרטים האמריקאית. ג׳וזף רמבו מקים את העסק בשנת 1850, כשהעסק-חברה הולך ומתרחב לאורך השנים. בשנת 1923 החברה מבינה שהיא זקוקה לשטח נוסף והיא עוברת ל-Tassinla-Demi-Lune, כפר שקט כ-5 ק״מ מערבית לליון.

בשנת 1930 מתחילים בארצות הברית לרשום פטנטים על צמחים. בהתאמה, החברה מרחיבה את עסקיה לארצות הברית בשנת 1932, עם חוזה שקובע את חברת Conrad-Pyle Company’s Star Roses Nursery, עיירה בפינה הדרום-מזרחית של פנסילבניה, כסוכנת של החברה בארצות הברית.

ב-14 לינואר 1939, נישא נינו של ג׳וזף רמבו, פרנסיס מיילנד (נולד ב-20 לפברואר 1912, נפטר ב-15 ליוני 1958) עם לואיזט פאולינו (1920-1987), בדרום מזרח צרפת ב-Cap d’Antibes, שם הוריה של לואיזט, פרנצ׳סקו ג׳יאקומו פאולינו ומרי-אליזבת גרקו פאולינו, הקימו עסק מצליח לגידול ורדים.

בשנת 1948 מעבירה משפחת מיילנד את פעילות גידול הוורדים שלה ל-Cap d’Antibes, כשהיא שומרת על מחצית הבעלות בנכס בטאסין, שכלל חממות, ורדים ומכשירים וכלים לגידול ורדים. התחנה המרכזית לגידול ורדים עובר ל-Luc-En-Provence, במחוז ואר בדרום מזרח צרפת. החברה מקימה אתרי בדיקה במספר מדינות – במרכז ודרום צרפת, בצפון גרמניה ובווסט גרוב, פנסילבניה, כמו גם בקליפורניה שבארצות הברית.

הורד המפורסם ביותר בעולם

בין השנים 1935 ל-1939, פרנסיס מיילנד מתמקד בפיתוח ורד שהופך לורד המפורסם ביותר בעולם. פרנסיס מציג את הורד המפורסם בשנת 1945, כשהוא מכנה אותו “MMe. A Meilland״, כדי לכבד את אמו, ג׳וזפין קלודין ״קלאודיה״ דוברויל מיילנד. הורד הצהוב המדהים הזה, עם קצוות בגווני קשת של ארגמן, שמנת ומשי, מוכר במדינות דוברות אנגלית בשם “Peace” – שלום, באיטליה בשם ״Gioia״ – שמחה (Joy באנגלית) ובגרמניה בשם “Gloria Dei״ (תהילה לאלוהים – Glory To God באנגלית).

עם הורד הזה, פרנסיס משאיר את המורשת הגדולה ביותר שלו, כששושנת השלום מבטיחה מקום מיוחד עבור משפחת מיילנד בגידול שושנים ברחבי העולם ומקבע את מעמדה כאחת מיצרניות ומגדלות הורדים החשובות בעולם. למרבה הצער, ״ורד השלום״ של מיילנד הופך למעין אנדרטה לפרנסיס, שנכנע לסרטן הקיבה בגיל 46, כמו גם לאימו, שחייה נקטעו גם הם בעשור הרביעי לחייה בגלל מחלת הסרטן.

מה הקשר לעולם השעונים? 

איב פיאז׳ה, מלבד היותו דמות חשובה בעולם ההורולוגיה והתכשיטים, הוא גם חובב ורדים נלהב. ילדותו, בפרברים ההריים של La Côte-aux-Fées, העניקה לו את האפשרות (או מותרות אם תרצו) לגדול כשהוא מוקף לעיתים קרובות בפרחי בר.

ההתעניינות של איב פיאז׳ה בפרחים השתלבה במקצוע שלו, כשהיא היוותה השראה לקולקציות תכשיטים של פיאז׳ה מאז שנות השישים של המאה הקודמת. בנוסף, החיבה שלו לפרחים הובילה אותו להיות חבר בחבר השופטים של התחרות הבינלאומית של ז׳נבה לורדים חדשים בשנת 1976. מאז הצטרפותו לחבר השופטים של התחרות, סדנאות התכשיטים של פיאז׳ה סיפקו את הגביע, בצורת ורד מוזהב, לזוכה בתחרות. בשלב מאוחר יותר, פיאז׳ה הופך לנשיא חבר השופטים של התחרות.

איב פיאז׳ה והורד שנושא את שמו. מקור - אתר החברה.
איב פיאז׳ה והורד שנושא את שמו. מקור – אתר החברה.

בשנת 1982, מציגה משפחת מיילנד ורד תה היברידי (שם הזן MEIvildo), בהוקרה לדור הרביעי של יצרנית שעוני היוקרה, איב פיאז׳ה ולתרומה שלו לעולם הפרחים. הורד Yves Piaget®  מגיע עם פטנט רשום המוכר על ידי אגודת הוורדים האמריקאית, ידוע גם בשם ״רויאל ברומפטון״ ו״המלכה אדלייד״ (בת הזוג הגרמנית של המלך האנגלי ויליאם הרביעי).

ורד איב פיאז׳ה

מוצאו של הורד על שמו של איב פיאז׳ה הוא  ([‘Pharaon’ x ‘Mme. A. Meilland’] x [‘Chrysler Imperial’ x ‘Charles Mallerin’]) x ‘Tamango’. . אם אתם לא מבינים במה מדובר, מדובר בשילוב של זנים שונים של ורדים, מהם נוצר הורד איב פיאז׳ה.

סיווג הצבעים של אגודת הורדים האמריקאית (American Rose Society) עבור ורד הפיאז׳ה הוא ורוד עמוק. גוון הפרחים נע מוורדרד חיוור בקצוות שלו ועד לורוד עשיר במרכז הפרח. הפריחה מתרחשת לבד או באשכולות של שניים או שלושה פרחים. גודל הפרח הוא 12 סנטימטרים.

ורדי איב פיאז׳ה. מקור - אתר החברה.
ורדי איב פיאז׳ה. מקור – אתר החברה.

חריצים לא סדירים בקצוות עלי הכותרת מכתירים את קווי המתאר של הוורד, עם סלסולים יחודיים המעצימים את ההדגשות הפסטליות שלו. ורד איב פיאז׳ה מגיע עם כ-80 עלי כותרת, כשביחד עם הצורה העגלגלה והגדולה שלהם, עם עלי הכותרת השופעים, הפרחים הללו מזכירים את פרחי האדמוניות.

שיח ורדים מסוג איב פיאז׳ה עשוי להגיע לגובה של 0.7 מטרים, כשהוא מגיע לפריסה אופקית של 0.48 מטר. הפרחים מגיעים עם ניחוח מתוק עז.

במרוצת השנים, ורד הפיאז׳ה זכה לפופולריות עצומה והערצה רבה, במיוחד בשל ניחוחו, הפריחה שלו (בלטינית – Florifer, ״נושאת הפרחים״) והחיוניות הצנועה שלו.

פיאז׳ה וקולקציית הפרחים

אמנם שושנים היו מוטיב נפוץ בקולקציה של פיאז׳ה, רק בשנת 2012, במלאת 30 שנה לורד פיאז׳ה, הושקה קולקציית התכשיטים הרשמית של ורד פיאז׳ה, עם 14 יצירות מרהיבות. מנכ״ל פיאז׳ה, פטרוניל דה פארסבל אמר – ״בשביל בית פיאז׳ה, הוורד הוא קמע. כל אלמנט מיוצר בנפרד ואז מורכב כך שיעניק לפרח הזהב או היהלום הזה את הנפח והניצוץ של ורד אמיתי״.

הסיפור של פיאז׳ה - שעון אלטיפלנו ורד של פיאז׳ה.
הסיפור של פיאז׳ה – שעון אלטיפלנו ורד של פיאז׳ה.

עם ההשקה של קולקציית התכשיטים, פיאז׳ה החליטה לחזק את הקשר שלה לעולם הפרחים ומוטיבים קשורים. פיאז׳ה תרמה לשיקום גני הוורדים של ג׳וזפין בונפרטה בשאטו דה מלמיסון. במסגרת פעולות השיקום, נשתלו 750 מיני ורדים ישנים במקום. בנוסף, פיאז׳ה פהכה לנותנת החסות של ארוחת הערב וערב הריקודים השנתי של גן הוורדים בגן הבוטני של ניו יורק.

הסיפור של פיאז׳ה - טבעת ורד פיאז׳ה.
הסיפור של פיאז׳ה – טבעת ורד פיאז׳ה.

בשנת 2013, השיקה פיאז׳ה קמפיין עולמי לציון ״יום הוורד של פיאז׳ה״, ב-13 ביוני. הקמפיין כלל תחרות במדיות חברתיות והופעה פרטית של מלודי גרדו במיקום סודי, ליד כיכר ונדום בפריז.

הסיפור של פיאז׳ה – לסיום

איב פיאז׳ה נפטר בשנת 2016, כשהוא בן 75. מלבד ההשפעה שלו על עולם השעונים, התכשיטים ועולם הפרחים, פיאז׳ה נודע גם בפילנתרופיה שלו, במיוחד בתחומי החינוך והתרבות. איב פיאז׳ה הקים קרן שתמכה במגוון רחב של יוזמות, ביניהן שיקום מבנים היסטוריים, שימור מורשת תרבותית וקידום חינוך לאומנות ומוזיקה.

איב פיאז׳ה והורד על שמו. מקור - HauteTime.
איב פיאז׳ה והורד על שמו. מקור – HauteTime.

בעוד את התכשיטים והשעונים של פיאז׳ה לא כל אחד יכול להרשות לעצמו (או כל אחת יכולה להרשות לעצמה), הורד המרהיב שקרוי על שמו של איב פיאז׳ה הוא בר השגה, כשהוא מהווה קשר נהדר בין עולם השעונים, התכשיטים והפרחים, עם מחווה נהדרת לאיב פיאז׳ה, הדור הרביעי למייסדי בית פיאז׳ה ומי ששמר על הגחלת של המותג לאורך שנים רבות.

למעבר לאתר של פיאז׳ה ומידע על מוצרי החברה בקולקציית הורדים.