אם אתם עוקבים אחרי עולם שעוני היוקרה ומוצרי היוקרה, בוודאי נתקלתם בכתבה כזאת או אחרת על גניבה, הונאה או שוד כזה או אחר של מוצרי יוקרה. אבל הסיפור שמגיע אלינו בימים האחרונים מסינגפור נשמע בקלות כאילו נלקח מסרט הוליוודי ואם עדיין לא הפיקו סרט כזה, לא נתפלא לגלות שמתישהו בקרוב מישהו יהפוך אותו לעלילה של סרט. הסיפור מכיל את כל הרכיבים לסרט הוליוודי נהדר – בני זוג, מוצרי יוקרה נחשקים, חשבונות אינסטגרם נוצצים וכמובן – לא מעט קורבנות ששילמו הרבה כסף ולא קיבלו שום תמורה. העוקץ הסינגפורי 2022 – הזוג שגנב מאנשים סכום כולל של 32 מיליון דולרים סינגפוריים (כ-23 מיליון דולרים אמריקאיים) – מוזמנים להכיר את הסיפור ביחד עם הגורו.

Tradenation ו-Tradeluxury יוצאות לדרך 

הסיפור המדהים הזה מתחיל עוד בשנה שעברה, אך הוא צובר תאוצה מתישהו במהלך החודשים מרץ-אפריל האחרונים. מתישהו במהלך התקופה הזאת, שתי חברות חדשות נרשמות בסינגפור – Tradenation ו-Tradeluxury. מהדיווחים שמתפרסמים בתקשורת בסינגפור ובאסיה בימים האחרונים, נכתב כי משרד המשפטים בסינגפור אמר כי Tradenation נרשמה כחברה למסחר באבני חן ומתכות יקרות ב-2 לאפריל. הרשויות בסינגפור מחייבות חברות ועסקים העוסקים בתחומים הללו להירשם בצורה מסודרת כפעילות בתחומים הללו, כדי לוודא כי אינן עוברות על חוקים הקשורים להלבנת הון ו/או קשורות למימון טרור. החברות הללו, Tradenation ו-Tradeluxury, נמצאו קשורות לאותו זוג הנאשם בגניבה הגדולה.

דובר מטעם משרד המשפטים של סינגפור מסר כי בזמן הרישום של אותן חברות, לא היתה שום סיבה או תמרור אזהרה כלשהו שיכול היה להתריע בפני הרשויות על סכנה אפשרית כלשהי מצד בני הזוג, מה שהוביל לרישום מהיר של החברות ולקבלת הרישיון עבור Tradenation, המאפשר לה לסחור באופן חוקי באבני חן ומתכות יקרות.

אך כפי שציינו, הסיפור הזה מתחיל עוד בשנה שעברה. על פי הדיווחים השונים, בני הזוג התחילו לבנות את המוניטין שלהם ולרכוש את אמונם של הלקוחות-קורבנות עתידיים עוד במהלך שנת 2021, אז התחילה הפעילות שלהם, ככל הנראה ללא חברות רשומות כלשהן, כשבאותה תקופה הם מוכרים ומספקים ללקוחות השונים מוצרי יוקרה רבים.

חשבונות האינסטגרם יוצאים לדרך

לא ברור אם עוד טרם רישומן של החברות בצורה מסודרת אצל רשם החברות בסינגפור או רק לאחר מכן, פותחים בני הזוג חשבונות אינסטגרם, בהם הם מתחילים לפרסם מוצרי יוקרה רבים. בין המוצרים הבולטים והתדירים שאפשר היה למצוא באותם חשבונות אינסטגרם מככבים בעיקר שעוני יוקרה ותיקי יוקרה של מותגים כמו הרמס או לואי ויטון.

מהדיווחים שמתפרסמים במזרח הרחוק, עולה כי בני הזוג הקפידו לפרסם ללא הפסקה תמונות של אותם מוצרי יוקרה, מהתמונות שמתפרסמות אפשר לראות למשל שעוני רולקס דייטונה זהב אדום או תיקים לנשים של מותג היוקרה הרמס.

מוצרים שאותם פרסמו בני הזוג למכירה. מקור - The Strait Times.
מוצרים שאותם פרסמו בני הזוג למכירה. מקור – The Strait Times.

מלבד עמודי האינסטגרם פותחים בני הזוג קבוצות טלגרם וקבוצות ווטסאפ, בהן הם מפרסמים את המוצרים השונים, ביחד עם המחיר של כל אחד ואחד מהמוצרים.

בני הזוג משתמשים ברישיון שקיבלה Tradenation כסוג של ״תעודת הכשר״ לפעילות העסקית שלהם, כשהם מקפידים לציין כי החברה רשומה כחוק ומורשית לעסוק בתחום אבני חן ומתכות יקרות.

רבים מבין אותם קורבנות שנעקצו על ידי בני הזוג יספרו בימים האחרונים כי אותה תעודה גרמה להם להאמין כי מדובר בעסק אמין ולגיטימי.

העוקץ הסינגפורי 2022 - בני הזוג החשודים בגניבת הענק. מקור - The Strait Times.
העוקץ הסינגפורי 2022 – בני הזוג החשודים בגניבת הענק. מקור – The Strait Times.

מהדיווחים מסינגפור עולה כי הרוב המוחלט של המוצרים הם מוצרים מבוקשים במיוחד וכאלו שאותם ניתן להשיג רק באמצעות דילרים מהשוק האפור או אם נכנסתם לרשימת המתנה יוקרתית במיוחד והתמזל מזלכם ותורכם הגיע לרכוש את המוצר המיוחל.

היות ומדובר במוצרים מבוקשים במיוחד, רבים מיהרו ליצור קשר עם בני הזוג ולהתעניין באפשרות הרכישה של המוצרים. בני הזוג הסבירו ללקוחות-קורבנות השונים כי הם מזמינים עבורם את המוצרים ולכן הם צריכים לשלם מקדמה, כשרק לאחר תשלום המקדמה החברות יכולות להזמין את המוצרים. את יתרת התשלום הם היו אמורים לשלם לחברות עם הגעת המוצר לסינגפור.

העוקץ הסינגפורי 2022 – העקיצה יוצאת לדרך

לאחר קבלת המקדמות, מתחילים אותם לקוחות-קורבנות להמתין בסבלנות להגעה של אותם מוצרי יוקרה נחשקים עבורם שילמו את המקדמה. בשלב הראשון בני הזוג מסבירים כי המוצרים ״מגיעים בקרוב״ כשהם אפילו מספקים תאריך הגעה צפוי לחלק מאותם מוצרים. כשמגיע אותו תאריך מיוחל והמוצרים לא מגיעים, מתחילים בני הזוג להסביר כי המוצרים מתעכבים וכי הם צפויים להגיע ״בקרוב״.

בעוד חלק מהלקוחות-קורבנות משלמים מקדמות, אחרים משלמים את כל עלות המוצרים מראש. כך למשל מספר אחד מהקורבנות, שביקש להישאר בעילום שם, כי הוא שילם לבני הזוג כ-228 אלף דולרים סינגפוריים (כ-164 אלף דולרים), עבור רכישה של שני שעוני רולקס ושעון של פטק פיליפ. הוא מספר כי הוא תכנן למכור את שני שעוני הרולקס (ככל הנראה בתקווה לגרוף עליהם רווח כלשהו …) ולהשאיר לעצמו את שעון הפטק פיליפ.

מתישהו במהלך חודש יוני, מבינים חלק מהקורבנות-לקוחות של שתי החברות להבין כי משהו לא תקין בהתנהלות של אותן חברות. חלק מהם מתעשתים ומחליטים לפנות למשטרה. לא פחות מ-180 תלונות נרשמו כנגד בני הזוג והחברות Tradenation ו-Tradeluxury החל מחודש יוני האחרון.

גוף תקשורת בסינגפור, ששוחח עם עשרה מהקורבנות, בני 24 עד 52, דיווח כי כולם אמרו כי הם סמכו באופן מוחלט על בני הזוג, כשכאמור להרגשת הביטחון הזאת תרמה בעיקר אותה תעודה שהזכרנו לעיל ממשרד המשפטים בסינגפור.

המעצר של בני הזוג

עם הצטברות התלונות, משטרת סינגפור מתחילה לחקור את הפרשה. תוך זמן קצר מגיעים השוטרים אל בני הזוג שעומדים מאחורי החברות Tradenation ו-Tradeluxury. הראשון שנעצר הוא גבר סינגפורי בן 26 בשם פי ג׳יאפנג (Pi Jiapeng). פי נעצר ב-27 ליוני, דרכונו מוחרם ממנו והוא מואשם בעבירות מרמה, הונאה וגניבה. יום למחרת מעצרו הוא משוחרר בערבות, עד להשלמת החקירות כנגדו.

העוקץ הסינגפורי 2022 - בני הזוג החשודים בגניבת הענק. מקור - The Strait Times.
העוקץ הסינגפורי 2022 – בני הזוג החשודים בגניבת הענק. מקור – The Strait Times.

יומיים לאחר שחרורו של פי ממעצר, ב-30 ליוני, אשתו, פנסוק סיריוופה (Pansuk Siriwipa), בת 28 ממוצא תאילנדי נחקרת גם היא על ידי המשטרה בסינגפור. על פי הדיווחים שמגיעים מסינגפור, סיריוופה, כמו בעלה, פי, משתפת פעולה עם החוקרים ומוסרת את הדרכון שלה למשטרה.

זמן קצר לאחר מכן, החוקרים מנסים לאתר את בני הזוג, אך לאחר שהם לא מצליחים ליצור איתם קשר, הם מבינים כי בני הזוג נעלמו.

העוקץ הסינגפורי 2022 – הבריחה

מהדיווחים השונים מסינגפור עולה כי בני הזוג נמלטו מהמדינה ב-4 ליולי. על פי החשד, גבר בן 40 ממוצא מלזי בשם מוחמד אליאס (Mohamed Alias), הסתיר את בני הזוג בתוך מכולה של משאית, שחצתה את הגבול אל עבר מלזיה. לא ברור מתי בדיוק נעצר אותו גבר מלזי, אך ידוע כי ביום שישי האחרון הוא הובא בפני שופט והואשם בסיוע לבני הזוג לצאת באופן לא חוקי מסינגפור.

דובר מטעם רשות ההגירה והמחסומים בסינגפור (Immigration and Checkpoints Authority – ר״ת ה-ICA) מסר כי – ״ה-ICA מתייחסת ברצינות רבה לניסיונות להיכנס או לצאת מסינגפור באופן בלתי חוקי ולא תהסס להעמיד לדין עבריינים בגין מקרים כאלו. אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות הרלוונטיות בתיק זה״.

אותו דובר מסר כי ״בעוד שה-ICA מבצעת בדיקות בהיקף של 100 אחוזים על משלוחים ושינועים הנכנסים לסינגפור, היא מנהלת במקביל מדיניות של ״גישת ניהול סיכונים״ לבדיקות של משלוחים יוצאים. המטרה של המדיניות הזאת היא לאזן בין הבטחת אישורי יציאה בצורה חלקה ומהירה לבין הצורך באבטחת הגבול במחסומים השונים. ניתן להפנות כלי רכב ומשלוחים היוצאים מהמדינה לבדיקות נוספות, בהתבסס על פרופיל סיכונים או כל מידע כזה או אחר שמתקבל״.

איפה בני הזוג? 

זהותם של בני הזוג התפרסמה רק ביום רביעי האחרון, ה-20 ליולי 2022. בהודעה חריגה שפרסמה משטרת סינגפור היא חשפה לראשונה את זהותם של בני הזוג, ג׳יאפנג וסיריוופה. באותה הודעה מבקשת משטרת סינגפור מכל מי שמחזיק במידע אודות מקום הימצאם של בני הזוג לדווח מיד למשטרה, נגדם הוצאו צווי מעצר, כמו גם הודעות אדומות (Red Notices) מטעם האינטרפול.

באותה הודעה מסרה משטרת סינגפור כי היא פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם עמיתים מרשויות אכיפת חוק זרות, במטרה לאתר את בני הזוג ואת הסכום העצום שצברו בני הזוג במסגרת הפעילות הפלילית שלהם.

המשטרה בסינגפור פרסמה שני מספרי טלפון, אליהם היא מבקשת מכל מי שמחזיק במידע אודות בני הזוג, מקום הימצאם או הפעילות הפלילית שלהם להתקשר, כשהיא מבטיחה כי המידע שיימסר ישאר אנונימי. בנוסף, המשטרה בסינגפור מאפשרת מסירת מידע באופן אנונימי באמצעות אתר אינטרנט ייעודי, אתר ה-iWitness.

העוקץ הסינגפורי 2022 – לסיכום

קל להתפתות ״ולהאשים״ את הקורבנות בכך שהיו תמימים ונאיביים מדי וסמכו על אותם בני הזוג והפקידו בידם סכומים גבוהים במיוחד עבור רכישת מוצרי יוקרה. אבל כל מי שמכיר את ענף מוצרי היוקרה, יודע כי במקרים רבים אין כל אפשרות לרכוש מוצרי יוקרה מסוימים מלבד תשלום מקדמה או אפילו תשלום מלא של כל עלות המוצר, עוד לפני שמקבלים אותו.

סביר להניח כי בני הזוג הכירו היטב את המחסור המפורסם במוצרים כמו שעוני יוקרה מדגמים נחשקים ותיקי יוקרה של מותגים מובילים וניצלו את המחסור הזה והרצון של הלקוחות לרכוש את המוצרים הללו – כמעט בכל מחיר – כדי להרוויח כסף בקלות, במהירות וכמובן – באופן לא חוקי לחלוטין.

המחסור בשעוני יוקרה עוזר לנוכלים? מקור - רולקס.
המחסור בשעוני יוקרה עוזר לנוכלים? מקור – רולקס.

אותם קורבנות ששוחחו עם גופי התקשורת סיפרו כי הם אספנים נלהבים של מוצרי יוקרה (בעיקר שעוני יוקרה) וכי ברגע שהם לא מצליחים לרכוש מוצר מסוים, הם חייבים לפנות לעזרת דילרים מהשוק האפור, דמות אותה ניסו בני הזוג הגנבים לאמץ, כדי לרכוש את אותם מוצרים וכי הם מוכנים לשלם תוספת משמעותית כדי לרכוש את המוצרים הללו.

סביר מאוד להניח כי היקף הגניבה גדול יותר מהמדווח וכי קורבנות רבים לא ימהרו להתלונן. בחלק מהמקרים מדובר יהיה בבושה מפני החשיפה, במקרים רבים הרבה יותר, פשוט כי מדובר בלקוחות שלא רוצים ״לעלות על הרדאר״ של רשויות המיסים ולהכריז על עצמם כרוכשים של מוצרי יוקרה במאות אלפי דולרים.

קשה להאמין כי בני הזוג יצליחו לחמוק במשך זמן רב מרשויות החוק, שכן אנו נמצאים, כפי שכולנו יודעים, בעולם שבו כמעט כל פינת רחוב מצולמת ומתועדת במצלמות מעקב והחל מהרגע שבו שמם ותמונתם התפרסמה, סביר להניח כי שעון החול התהפך והמעצר שלהם הולך ומתקרב. מצד שני, עם סכום של כ-23 מיליון דולרים, יכול להיות שבני הזוג יצליחו ״להישאר מתחת לרדאר״ ולחמוק ממעצר? ימים יגידו …