חובבי שעונים ברחבי העולם לרוב חלוקים בדעותיהם בנושאים רבים בעולם השעונים. חלק מחובבי השעונים אוהבים את רולקס והשעונים שלה, חלק אחר יגיד לכם שמדובר בשעונים משעממים. חלק מחובבי השעונים יגיד לכם שהובלו חדשנית, אחרים יגידו לכם שמבחינתם שעון של הובלו זה בבחינת ייהרג ובל יעבור. חלק מחובבי השעונים מעדיפים שעוני צלילה, אחרים יגידו לכם שמבחינתם אם זה לא שעון כרונוגרף או שעון דרס, הם לא מוכנים לענוד אותו. אבל אם תרצו נושא אחד שמאחד כמעט את כל חובבי השעונים ברחבי העולם, סביר להניח כי מדובר בשעונים מזויפים. זה לא משנה איזה יצרנית שעונים אתם אוהבים או איזה סוג שעון אתם מעדיפים, סביר להניח שהמילה שעון מזויף עושה לכם צמרמורת (לא חיובית) בגוף. אולי העובדה שחובבי השעונים מכירים ומבינים לרוב את העבודה הרבה שמשקיעות יצרניות השעונים בתכנון השעונים שלהן, את המורכבות המכנית, את המסורת שעומדת מאחורי כל אחת ואחת מיצרניות השעונים, חלקן בעלות היסטוריה של מאות שנים. ייתכן כי מדובר בעובדה קצת יותר פשוטה – אנשים פשוט לא אוהבים אנשים מזויפים ושעונים מזויפים מתקשרים באופן אוטומטי עם דעה שלילית על אנשים, בניגוד לתדמית שאותה מנסים עונדי השעונים המזויפים לשדר. כשאנחנו חושבים על שעונים מזויפים, אנחנו לרוב חושבים על אנשים מהשורה, אנשים פשוטים, שרוכשים במרבית המקרים ביודעין שעונים מזויפים. אבל מה קורה כשאחד הסלבס המפורסמים ביותר בעולם נתפס כשהוא עונד שעון רולקס סאבמרינר מזויף ואפילו מצהיר כי הוא ידע מראש כי מדובר בשעון מזויף? מוזמנים לגלות ביחד איתנו במי מדובר.

רולקס סבאמרינר מזויף – השעון הנפוץ ביותר בעולם? 

אם אתם חובבי שעונים, סביר להניח שאתם מכירים את כל המשפטים הבאים על רולקס. רולקס היא יצרנית שעוני היוקרה הגדולה בעולם, רולקס היא יצרנית שעוני היוקרה המפורסמת ביותר בעולם. השעונים של רולקס הם השעונים המבוקשים ביותר בעולם. אבל עוד עובדה שסביר להניח שאתם מכירים, היא העובדה שהשעונים של רולקס זוכים למספר הזיופים הגדול ביותר בעולם. מעל כולם נמצא כמובן שעון אחד של רולקס, שעון הרולקס סאבמרינר, שעון הדגל של החברה אפשר להגיד. הסאבמרינר הוא השעון האייקוני ביותר בעולם, שזכה לאינספור גרסאות הומאז’ (לא לבלבל בבקשה עם שעונים מזויפים, בפעם אחרת נרחיב על הנושא) ולמספר אינסופי של זיופים ברחבי העולם. למעשה, מדובר בשעון “המזויף” ביותר בעולם (כלומר, עם מספר הזיופים הגדול ביותר בעולם), כשאפשר להגיד בוודאות כי יש יותר גרסאות מזויפות של סאבמרינר ברחבי העולם מאשר שעונים מקוריים. לכן לא מפתיע לגלות ששעון רולקס סאבמרינר מזויף היה חלק מסאגה משפטית מביכה, שהיה מעורב בה אחד הסלבס המפורסמים ביותר בעולם.

רולקס סאבמרינר לא מזויף רפרנס 16618. מקור - סות'ביס.
רולקס סאבמרינר לא מזויף רפרנס 16618. מקור – סות’ביס.

מהיכל התהילה והאקדח מת לצחוק לספסל הנאשמים בבית המשפט

אם נולדתם איפשהו במאה הקודמת, סביר להניח שאתם מכירים את השם או.ג’יי סימפסון. שחקן הפוטבול האמריקאי, יליד 1947, אשר נודע גם בכינוי “The Juice” (“המיץ”), היה אחד מכוכבי הפוטבול הגדולים בעולם ונחשב לאחד הרצים האחוריים (Running Back) הטובים בתולדות המשחק.

סימפסון רשם שורה של הישגים במהלך קריירת הפוטבול שלו. עוד בתקופתו במכללות נבחר לקבוצת ה-All-American של המכללות (מעין נבחרת כוכבים) והוביל את ליגת המכללות במספר היארדים שרץ עם כדור הפוטבול. ב-1968, שנתו השנייה במכללות, קבע שיא מכללות בקטגוריה זו, עם 1,709 יארדים במצטבר, להם הוסיף גם 22 טאצ’דאונים. לקינוח, הוא גם זכה בגביע הייזמן, הפרס היוקרתי ביותר לשחקן בפוטבול מכללות. בשנת 1983 סימפסון נבחר להיכל התהילה של פוטבול המכללות.

או.ג'יי סימפסון. מקור - ויקיפדיה.
או.ג’יי סימפסון. מקור – ויקיפדיה.

בדראפט ה-NFL של שנת 1969, סימפסון נבחר בבחירה הראשונה על ידי קבוצת הבאפלו בילס. בשנת 1974 הוא הפך לשחקן הראשון בתולדות ה-NFL שרץ למעלה מ-2,000 יארדים בעונה אחת ונבחר ל-MVP של ליגת ה-NFL באותה שנה. סימפסון השתתף בחמישה משחקי אול-סטאר של ה-NFL – משחקי הפרו בול ובשנת 1985, כמעט עשור לאחר פרישתו ממשחק, הוא הוכנס להיכל התהילה של הפוטבול המקצועני.

לאחר פרישתו ממשחק, סימפסון הפך לכוכב טלוויזיה וקולנוע. אמנם לא עם אותה תהילה שלה זכה כשחקן פוטבול מקצועני, אבל עדיין הוא הופיע בטרילוגיית הסרטים “האקדח מת מצחוק” והיה מנחה אורח של התוכנית האייקונית סאטרדיי נייט לייב.

אבל כל הפרסום הזה מתגמד לעומת הפרסום המרכזי לו זכה סימפסון במהלך חייו. ב-12 ביוני 1994 נמצאה אשתו לשעבר של סימפסון, ניקול בראון ובן זוגה, רון (רונלד) גולדמן, מתים מחוץ לדירתה של בראון. סימפסון היה החשוד המיידי והוא קושר לרצח באמצעות מספר ראיות והוגש נגדו כתב אישום. סימפסון נעצר לחקירה, הכחיש את החשדות נגדו ובאופן מוזר למדי ותמוה שוחרר לאחר החקירה. המשטרה המשיכה באיסוף ראיות כנגדו והחליטה לעצור אותו בשנית.

המרדף האיטי בעולם

סימפסון לא הסגיר את עצמו למשטרה והחל במנוסה מכוחות המשטרה. אם אתם מדמיינים עכשיו מרדף משטרתי במהירות גבוהה, כפי שאתם רואים בסרטים הוליוודיים רבים, כאלו בהם סימפסון השתתף או כאלו שמופיעים מדי פעם בשידור חי בארצות הברית, אתם טועים. המרדף המדובר זכור היטב כמעט לכל מי שהיה בוגר באותם שנים. סימפסון נסע במהירות איטית, כשנראה כי ניידות המשטרה משמשות לו כתפאורה ומלוות אותו ולא מנסות ממש לעצור אותו. המרדף, כמו גם המשפט שלאחריו, הועברו בשידור חי למיליוני צופים ברחבי העולם כשהמשפט זכה לרייטינג גבוה, כאילו היה סדרה או סרט נוסף שבהם השתתף סימפסון.

לאחר שסימפסון סוף סוף נעצר, נפתח כאמור המשפט נגדו. סימפסון העמיד את אחד מצוותי ההגנה המכובדים ביותר והיקרים ביותר אי פעם. אם נקביל את צוות ההגנה של סימפסון לקריירה הספורטיבית של סימפסון, אפשר להגיד כי מדובר בקבוצת האול-סטאר של עולם עורכי הדין בארצות הברית. שמות כמו רוברט שפירו, ג’וני קוקרן (ראש צוות ההגנה), אלן דרשוביץ, רוברט קרדשיאן ואף. לי ביילי נמנו על הצוות שכונה “נבחרת החלומות”. הטענה המרכזית של צוות ההגנה של סימפסון היה כי המשטרה שתלה את הראיות כנגד סימפסון, כשקו ההגנה התייחס לנושא האפליה של הקהילה האפרו-אמריקאית, ברקע של מספר תקריות של אלימות משטרתית ואפליה שלה זכתה הקהילה במערכת המשפט. מיותר לציין שבמהלך שנותיו כשחקן פוטבול מהמפורסמים בעולם וכשחקן קולנוע וטלוויזיה סימפסון מעולם לא התלונן על האפליה הזאת …

חברי נבחרת החלומות של סימפסון. מקור - AP.
חברי נבחרת החלומות של סימפסון. מקור – AP.

פסק הדין ניתן ב-3 באוקטובר 1995, כשהרייטינג שלו היה גבוה יותר מכל הישג טלוויזיוני אחר של סימפסון, כשלמעלה ממחצית מאוכלוסיית ארצות הברית צופה בו. נבחרת החלומות של סימפסון עשתה את שלה וסימפסון נמצא לא אשם בשני מעשי הרצח. הראיה שהובילה לזיכויו של סימפסון הייתה כפפה שנמצאה בזירת הרצח, שהייתה קטנה מדי בשביל כף היד שלו כשניסה ללבוש אותה במהלך המשפט. מאוחר יותר התנהל ויכוח האם הכפפה התכווצה מהדם שהיה עליה או שהיא באמת הייתה קטנה מדי עבור סימפסון.

רגע הזיכוי של סימפסון. מקור - AP.
רגע הזיכוי של סימפסון. מקור – AP.

אבל סימפסון עדיין לא יכול היה לחזור לחיים הרגילים שלו. אביו של רון גולדמן, בן זוגה של אשתו לשעבר של סימפסון החליט לתבוע את סימפסון בבית דין אזרחי בקליפורניה על גרימת מות השניים. נטל ההוכחה בבית הדין האזרחי הוא קל יותר ואביו של גולדמן זכה במשפט ונפסקו לו פיצויים בסכום כמעט דמיוני – 33.5 מיליון דולרים. אם חשבתם כי סימפסון ימהר לשלם את החוב שלו ולסיים את הסאגה – אתם טועים. סימפסון לא שילם את הפיצויים וטען כי הוא מתקיים מהפנסיה שלו כשחקן NFL בלבד. לפי חוקי מדינת קליפורניה, בה נערך המשפט, אין להחרים את הפנסיה של אדם כדי לשלם באמצעותה פיצויים או קנסות כלשהם. בהמשך סימפסון עבר להתגורר במיאמי שבפלורידה, שם חוקי המדינה מקשים עוד יותר על החרמת בית מאדם כדי לשלם את החובות שלו.

סימפסון ממשיך להסתבך

הצרות של סימפסון לא הסתיימו. בספטמבר 2007 הוא נעצר בחשד שביחד עם קבוצת אנשים נוספת, נכנס לחדר במלון בלאס וגאס, שם שדדו באיומי נשק חם מזכרות ספורט שהוחרמו מידי סימפסון בעבר לתשלום חובותיו, כשסימפסון טען כי המזכרות שייכות לו. סימפסון הועמד למשפט, כשבמהלך המשפט הוא הופיע מדי פעם בפעם כשהוא עונד שעון יד בולט במיוחד. אם אתם חובבי שעונים, יכולתם להגיד מיד כי מדובר בשעון רולקס. אם אתם חובבי רולקס, יכולתם להגיד מיד כי מדובר ברפרנס 16618, אחד הדגמים הבולטים (תרתי משמע) של הסאבמרינר. מדובר בשעון מזהב צהוב 18 קראט עם בזל כחול ולוח כחול. תג המחיר של שעון כזה באותם ימים (וגם היום) היה כ-22 אלף דולרים, סכום סביר בהחלט עבור כוכב כמו סימפסון שהשתכר מיליוני דולרים לאורך הקריירה שלו כשחקן פוטבול ועל גבי מסכי הטלוויזיה והקולנוע.

מי שהבחין בשעון על ידו של סימפסון, בין הצופים הרבים במשפט החדש של סימפסון, היה דיוויד קוק, עורך הדין של משפחת גולדמן, שמיהר להגיש בקשה לבית המשפט להחרים את השעון מסימפסון במטרה למכור אותו ולכסות חלק מהחובות שלו כלפי משפחת גולדמן. בית המשפט נענה לבקשה וסימפסון נאלץ למסור את השעון באמצעות עורך דינו לעורך הדין של משפחת גולדמן.

כאן הסיפור מקבל תפנית מפתיעה ומביכה.

קוק אמר מאוחר יותר כי עורך דינו של סימפסון אמר לו כבר עם מסירת השעון כי מדובר בשעון שסימפסון שילם עבורו 125 דולרים. קוק חשב בתחילה כי סימפסון והצוות המשפטי שלו מנסים להתל בו ובמשפחת גולדמן פעם נוספת. קוק אמר כי הוא החל לחשוד ברגע שהשעון לא גרם לצפצוף בגלאי המתכות כשהוא עבר ביחד איתו בשדה התעופה. כמובן שמדובר בטעות, כי מדובר בשעון זהב שלא אמור לגרום להפעלה של גלאי מתכות, אבל בואו נסלח לקוק בשלב זה על חוסר ההבנה.

קוק מסר את השעון להערכת שמאי, שם לצערו ולצערה של משפחת גולדמן התברר כי סימפסון לא שיקר. השעון היה שעון רולקס סאבמרינר מזויף, שקיבל הערכת שווי של 100 דולרים. אבל גם כאן הסאגה המשפטית המביכה מבחינתו של סימפסון לא מסתיימת.

רולקס סאבמרינר מזויף? העלילה ממשיכה להסתבך … 

למרות העובדה שמדובר בשעון מזויף, קוק הודיע לבית המשפט כי אספן מוכן לשלם כ-10 אלף דולרים עבור השעון, מכיוון שהיה שייך לאו.ג’יי סימפסון. עורך דינו של סימפסון טען מנגד שסימפסון לא מחויב לאפשר לקוק למכור את השעון, כשבית המשפט הסכים עם טענה זו. עורך דינו של סימפסון אמר כי אם בית המשפט יאשר לקוק למכור את השעון, קוק יכול היה לבקש רכוש אחר בעל ערך מועט במטרה למכור אותו כרכוש שקשור לסימפסון ולנסות לקבל תמורתו סכומים גבוהים יותר מהשווי שלהם – “אנחנו לא רוצים ליצור תקדים שבו הם יכולים לעושת את זה ואז נצטרך להתמודד עם זה לנצח”.

בסופה של הסאגה המשפטית הזאת, בית המשפט קבע כי שעון הרולקס סאבמרינר המזויף יחזור לידיו של סימפסון, שלא ברור האם הוא עדיין עונד אותו או האם ענד אותו במהלך השנים האחרונות שלו בכלא, בעקבות ההאשמה שלו בשוד המזויין בלאס וגאס ועונש המאסר בן 33 השנים שהוטל עליו, מתוכן ריצה שמונה שנים בסך הכל.