אם שמעתם אנחת רווחה מוזרה בימים האחרונים ולא הבנתם מאיפה היא מגיעה, סביר להניח שהיא עשתה את כל הדרך משוויץ הרחוקה. שם, לא מעט בכירים בתעשיית השעונים השוויצרית נשמו לרווחה לאחר שארגון ה-FH, פדרציית תעשיית השעונים השוויצרית (Federation of the Swiss Watch Industry) פרסם את נתוני המכירות לחודש אוקטובר ולפיהם נרשמה עלייה של 7.2 אחוזים במשלוחי שעונים משוויץ בחודש שעבר לעומת אוקטובר 2017.

אנחת הרווחה הזו נשמעת לאחר חודש ספטמבר האחרון, בו נרשמה – לראשונה מזה 17 חודשים – ירידה בנתוני המשלוחים של שעונים משוויץ, עובדה שבוודאי הטרידה את תעשיית השעונים כולה, שחששו מפני שינוי וחזרה למגמת הירידה במכירות שעונים, לאחר כמעט שנה וחצי של עליה רצופה בנתוני המכירות.

לפי הנתונים של ה-FH, באוקטובר האחרון נרשם גידול של כ-7.2 אחוזים לעומת אוקטובר 2017 במספר השעונים השוויצרים שנשלחו משוויץ לשווקים השונים ברחבי העולם, בסכום כולל של 1.987 מיליארד פרנקים שוויצרים. נתוני המשלוחים של עשרת החודשים הראשונים של השנה, מראים עליה של 7.5 אחוזים בייצוא השעונים משוויץ, בהתאם לתחזית השנתית המוקדמת.

בחינה מעמיקה של הנתונים שמפרסם ה-FH חושפת בפנינו נתונים מעניינים. למרות הגידול בשווי הכולל של השעונים שנמכרו בחודש אוקטובר האחרון לעומת אוקטובר 2017, מספר השעונים שנמכרו דווקא נמצא בירידה של 9.8 אחוזים, עם מספר כולל של 2,117,000 שעונים שוויצרים שנשלחו מהמדינה לשווקים ברחבי העולם. המספרים הללו מובילים כמובן למסקנה שהשווי הממוצע של כל שעון עלה בהשוואה לשווי הממוצע של כל שעון שנמכר בחודש אוקטובר אשתקד, כשהגידול המשמעותי ביותר נרשם בקטגוריית השעונים במחיר של מעל ל-3,000 פרנקים שוויצרים.

גידול במכירת שעונים שוויצרים באוקטובר 2018
גידול במכירת שעונים שוויצרים באוקטובר 2018

קטגוריית השעונים היחידה שבה נרשם גידול גם במספר השעונים וגם בשווי שלהם בהשוואה לאוקטובר אשתקד היא קטגוריית שעוני ה”שתי מתכות” (Bimetal), או אם תרצו – שעוני הטו-טון, שעונים שמשלבים זהב ופלדת אל חלד, עם גידול של 24.5 אחוזים במספר השעונים וגידול של 10.6 אחוזים בשווי הכולל שלהם. הגידול המשמעותי בקטגוריה זו מתבטא מן הסתם בירידה בהתעניינות בשעוני “מתכת אחת”, בין אם מדובר בשעוני פלדת אל-חלד או שעוני זהב.

אם בודקים את הנתונים לפי אזורים גאוגרפיים בעולם, מגלים כי אין חדש תחת השמש – הונג קונג היא עדיין השוק הגדול ביותר לשעוני יוקרה שוויצריים, כשמספר השעונים שמגיעים משוויץ להונג קונג נמצא בגידול רציף כבר מעל לשנה. היצרניות השוויצריות שיווקו שעונים בשווי כולל של 270.5 מיליון פרנקים שוויצרים להונג קונג, גידול של 10.3 אחוזים לעומת הסכום הכולל של שעונים שוויצרים שהגיעו למדינה באוקטובר שעבר, כשהסכום הזה שווה ערך ל-13.6 אחוזים מהשווי הכולל של שעונים שוויצרים שיוצאו מהמדינה בחודש שעבר.

במקום השני אנו מוצאים את השוק האמריקאי, ששומר על מעמדו כשוק חזק עבור תעשיית השעונים השוויצרית, כשהשווי הכולל של שעונים שוויצרים שהגיעו לארצות הברית באוקטובר האחרון עומד על 206 מיליון פרנקים שוויצרים – גידול של 11.1 אחוזים לעומת אוקטובר שעבר, שמהווים 10.4 אחוזים מהשווי הכולל של שעונים שוויצרים שיוצאו באוקטובר.

במקום השלישי נמצא השוק הסיני, השוק המעניין ביותר והמתפתח ביותר בעולם, עם גידול של 24.1 אחוזים בשווי הכולל של שעונים שוויצרים שהגיעו לסין משוויץ, בשווי כולל של 184.9 מיליון פרנקים שוויצרים. השווי הכולל של השעונים השוויצרים שיוצאו לסין מהווה 9.3 אחוזים מהשווי הכולל של שעונים שוויצרים שיוצאו באוקטובר 2018.