מכירות פומביות של שעונים הפכו בשנים האחרונות לאחד המקורות החמים ביותר לחדשות בעולם השעונים. עם שעוני יד ששוברים שיאים פעם אחר פעם, כמעט כל מכירה פומבית יכולה לקבוע שיא חדש, כשבדרך כלל פריטים רבים במכירות הפומביות משיגים סכומים גבוהים בהרבה לעומת התחזיות המוקדמות שנביאו להם מומחי המכירות הפומביות. אבל גם בין מבול שעוני היד (והכיס) המדהימים שמוצעים כל הזמן למכירה, קשה להאמין שנוכל למצוא עוד הרבה שעונים כמו שעון היד שמוצע למכירה במסגרת המכירה הפומבית של כריסטיס בדובאי – הרויאל אוק של אמיר דובאי.

המכירה הפומבית של כריסטיס – Christie’s Watches Online: The Dubai Edit – שעונים של כריסטיס באינטרנט: מהדורת דובאי, תפתח ב-24 לאפריל ותסתיים ב-4 למאי. אחד השעונים שמוצעים למכירה במסגרת המכירה הפומבית הזאת הוא שעון רויאל אוק רפרנס 4100BA שנקרא גם “Maktoum Dial״ – לוח מכתום (על שם אמיר דובאי – מוחמד בן ראשד אל מכתום), כששמו של אמיר דובאי מופיע על לוח השעון.

השעון יוצר על ידי אודמר פיגה בשנת 1980, בתקופה שבה אמיר דובאי כיום כיהן בתפקיד שר ההגנה של איחוד האמירויות. אודמר פיגה ייצרה את השעון על פי הזמנה מהשייח׳ בן ראשד אל מכתום, כשהחתימה של אמיר דובאי מופיעה בחלק העליון של לוח השעון, כשאודמר פיגה מוותרת על המיקום הקבוע של הלוגו שלה וממקמת אותו בחלק התחתון של לוח השעון.

הרויאל אוק של אמיר דובאי במכירה פומבית. מקור - Watchilove.
הרויאל אוק של אמיר דובאי במכירה פומבית. מקור – Watchilove.

רפרנס 4100 של אודמר פיגה הושק בשנת 1977 על ידי אודמר פיגה, כשהוא מגיע בקוטר של 35 מ״מ ונקרא גודל-מדיום (Mid-Size) לרפרנס 5402, שהגיע בקוטר של 39 מ״מ. מי שעיצבה את השעון הייתה ז׳קלין דימייר (Jacqeline Dimier), כשהשעון הזה היה למעשה שעון הרויאל אוק הראשון עם מחוג שניות מרכזי. הרפרנס הזה יוצר מלכתחילה בפלדה, זהב צהוב וגרסאות טו-טון, כשעל פי אודמר פיגה, בין השנים 1977 ל-1988 יוצרו כ-2,130 שעונים בזהב צהוב.

רויאל אוק נדיר עם חתימה של אמיר דובאי. מקור - Watchilove.
רויאל אוק נדיר עם חתימה של אמיר דובאי. מקור – Watchilove.

למרות ששמו של אמיר דובאי הופיע בעבר על שעוני יד רבים, מדובר בשעון נדיר במיוחד. מרבית השעונים שנשאו את החתימה של השייח׳ בן ראשד אל מכתום היו שעוני רולקס וינטאג׳, כשכמעט ולא ידוע על שעוני אודמר פיגה שנושאים את החתימה שלו.

שעונים הנושאים את השמות והחתימות של בני משפחות אצולה הפכו לנוג מקובל בקרב בני משפחות מלוכה ובעלי תפקידים ממשלתיים בולטים במדינות המפרץ, שנהגו להזמין שעונים עם השמות, הלוגו או החתימה שלהם על לוחות השעונים מיצרניות כמו רולקס, אודמר פיגה ואחרות. השעונים הללו ניתנו כמתנות רשמיות מטעם המדינה או כתשורות לאנשי עסקים, דיפלומטים, סלבס ואחרים שביקרו באותן מדינות.

הרויאל אוק של אמיר דובאי במכירה פומבית. מקור - Watchilove.
הרויאל אוק של אמיר דובאי במכירה פומבית. מקור – Watchilove.

חשוב להדגיש כי לא ידוע אם מדובר בשעון האישי של אמיר דובאי, אבל כפי שציינו, לא ידוע על שעוני רויאל אוק נוספים עם החתימה של השייח׳ ולכן השעון הזה מעורר לא מעט עניין בעולם המכירות הפומביות ובעולם השעונים.

המומחים של כריסטיס מעריכים כי השעון יגיע למחיר שבין 30 אלף דולרים ל-50 אלף דולרים, אבל כפי שציינו, עולם המכירות הפומביות של שעונים לימד אותנו בשנים האחרונות שאי אפשר באמת לסמוך על ההערכות הללו ובמרבית המקרים, שעונים רבים גורפים סכומים גבוהים בהרבה מההערכות המוקדמות, כך שלא נופתע אם השעון הזה יעורר כותרות נוספות בקרוב. סביר להניח שהשעון הזה לא ישבור את השיא של שעון הרויאל אוק של ג׳רלד ג׳נטה, אבל בהחלט יהיה מעניין לעקוב אחר המכירה שלו.