אין חובב שעונים שמכבד את עצמו שלא מכיר את המונח – פליפרים. לא מעט חובבי שעונים מקבלים צמרמורת כשהם שומעים את המילה הזאת, שהפכה בשנים האחרונות למוכרת ושגורה בפי חובבי שעונים כמעט כמו מושגים כמו מנגנון אינהאוס, כרונוגרף או בזל קרמי. פליפרים הם סוחרי שעונים שהודות לקשרים טובים וקצת מזל, מצליחים לרכוש שעוני יוקרה מבוקשים מתוך מטרה למכור אותם מיד לאחר מכן בשוק היד השנייה, כשהם גורפים רווח לא קטן במרבית המקרים עבור השעונים הללו. יצרניות שעוני היוקרה מודעות היטב לתופעה הזאת, כשאם בעבר היה נדמה כי הן לא מתרגשות במיוחד מהתופעה, בחודשים האחרונים נראה כי יותר ויותר יצרניות שעונים מנסות להילחם בתופעה בדרכים אקטיביות במיוחד.

המונח פליפרים הוא לא המצאה של שוק שעוני היוקרה. בעשור הקודם המונח התבסס בשוק הנדל”ן העולמי, כשגם שם, סוחרים ממולחים הצליחו לרכוש נכסים אטרקטיביים במחירים טובים, מתוך מטרה אחת ויחידה, למכור אותם זמן קצר לאחר מכן ברווח גדול.

כל חובב שעונים מכיר את תופעת המחסור בשעוני ספורט עשויי פלדה, שעונים דוגמת הרולקס דייטונה, פטק פיליפ נאוטילוס או אודמר פיגה רויאל אוק. השעונים הללו הפכו לכל כך נדירים בשנה האחרונה, שאפילו בחלונות הראווה בבוטיקים המורשים של אותן יצרניות בערים מובילות באירופה לא ניתן למצוא אותם. כדי לרכוש את השעונים הללו צריך להיות בעל קשרים טובים במיוחד עם משווק מורשה או סוחר שעונים או להיות לקוח שהפגין נאמנות ארוכת שנים למותג, כשזה לא מזיק כמובן אם אתם סלבס מקומיים או מוכרים ברמה כזאת או אחרת.

פליפרים בשוק שעוני היוקרה הם סוחרים ממולחים שהודות לקשרים עם משווקים או יכולות פיננסיות שהופכות אותם לכוח קניה משמעותי, מצליחים להניח את ידם על אותם שעונים מבוקשים ומוכרים אותם כאמור מיד. הרווח של אותם פליפרים יכול להגיע לרווח של 100 אחוזים על אותם שעונים ובמקרים מסוימים אפילו יותר. חפשו שעון פטק פיליפ נאוטילוס 5711/1A-010 באתר CHRONO24, אחד מאתרי המסחר הגדולים בעולם לשעוני יוקרה ואל תתפלאו לגלות שם שעונים במחירים שבין 68 אלף דולרים ל-100 אלף דולרים. תג המחיר הרשמי של השעון הזה, עומד על כ-31 אלף דולרים במידה ואתם לא מעודכנים.

שעון רולקס קוסמוגרף דייטונה. מקור - רולקס.
שעון רולקס קוסמוגרף דייטונה. מקור – רולקס.

הדגמים המבוקשים ביותר בעולם שעוני היוקרה כיום הם שעוני הרולקס סאבמרינר, דייטונה ו-GMT MASTER, שעוני פטק פיליפ נאוטילוס ואקוונאוט ושעוני אודמר פיגה רויאל אוק. לחלק מהשעונים ברשימה הזאת יש רשימת המתנה עם מספר שנים דו ספרתי, כשצריך להיות ברי מזל ובעלי קשרים כדי להיכנס בכלל מלכתחילה לרשימה הזאת. הצלחתם להיכנס אליה? עכשיו כדאי שתתחילו להתפלל שהשעון עדיין יהיה בייצור כשיגיע התור שלכם. הפליפרים מפעילים לחצים בלתי פוסקים ובאמצעים מתוחכמים על משווקים שונים ברחבי העולם ומצליחים לרכוש כאמור את אותם שעונים ולעקוף את רשימת ההמתנה.

פטק פיליפ 5711. מהדגמים החביבים על הפליפרים.
פטק פיליפ 5711. מהדגמים החביבים על הפליפרים.

אם בעבר היה נדמה כי יצרניות השעונים לא יודעות או לא מנסות להתמודד עם התופעה, בחודשים האחרונים נדמה כי הן מתייחסות לנושא בכובד ראש ומפעילות אמצעים שונים כדי להילחם בתופעה. כך למשל משווקים שונים של רולקס ברחבי העולם מוכרים את השעונים ללא כרטיסי האחריות המקוריים של השעונים, כשהם מספקים את הכרטיסים הללו לאחר פרק זמן משמעותי, לפעמים אפילו לאחר שנתיים. בכך הם מנסים להקשות על אותם פליפרים למכור את השעונים בשוק היד השנייה, היות וקשה יותר למכור שעוני יוקרה כאלו ללא כרטיסי האחריות שמצביעים על האותנטיות של השעון. לא ברור אם מדובר בהנחיה של רולקס העולמית או ביוזמות מקומיות, אבל בשנה האחרונה מתקבלים יותר ויותר דיווחים מרחבי העולם על מקרים כאלו.

מוחמד סדיקי, מנהל המסחר הראשי של אחמד סדיקי ובניו (Ahmed Seddiqi & Sons), אחת ממשווקות שעוני היוקרה הגדולות בעולם, שממוקמת בדובאי, סיפר לאחרונה כי יצרניות שעונים מסוימות, אותן הוא סירב לחשוף, אפילו נוקטות באמצעים אקטיביים הרבה יותר ומנהלות מעקב צמוד אחרי שוק היד השנייה. כשהן מגלות שעון שנמכר על ידי סוחר פליפר, הן דואגות לסמן את אותו מוכר ולדווח עליו למשווק שממנו נרכש השעון ומבקשות ממנו לא למכור יותר לאותו סוחר. סדיקי אמר כי במקרה של החברה שבראשה הוא עומד, כאשר הם מקבלים דיווח מאחת היצרניות על סוחר כזה, הוא מוכנס מיידית לרשימה שחורה והוא לא יוכל לרכוש יותר אף שעון מהם.

סביר להניח כי אף יצרנית שעונים לא תודה בניהול רשימה שחורה כזאת, אבל בהחלט ניתן להסתמך על החשיפה המעניינת של סדיקי, אחד המשווקים הגדולים והמכובדים ביותר בעולם.

גם חידושים כמו הפיילוט של ריצ’מונט לשימוש בבלוקצ’יין לתיעוד מקוריות שעוני וושרון קונסטנטין יכולים לעזור לחברות להילחם בתופעה. רישום ההיסטוריה של השעון באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין, שמנוהלת ומנוטרת על ידי היצרנית, תעזור לה לעקוב בקלות ולגלות במספר לחיצות כפתור סוחרים בולטים, כאלו שמוכרים שעונים תוך זמן קצר לאחר שהם רכשו אותם או כאלו שמוכרים מספר גדול יחסית של שעונים והם לא משווקים מורשים.

סביר להניח כי תופעת הפליפרים לא תיעלם בשנים הקרובות, אבל אין ספק כי היא תלך ותצטמצם. לצד הניסיונות האקטיביים של יצרניות השעונים להילחם בתופעה, גם הלקוחות מסרבים בשנים האחרונות לשלם מחירים מופרזים עבור שעונים כאלו. התוצאה היא ירידת מחירים ברמה של 10-15 אחוזים לשעוני ספורט מתכת בשוק היד השנייה, כשירידת המחירים מגיעה בעיקר מאותם פליפרים שמנסים “לצמצם נזקים” ולמכור את השעונים שברשותם מהר כל האפשר, גם אם זה אומר שהם יצטרכו למכור אותם במחיר נמוך יותר מכפי שציפו לקבל.

אז אם אתם מתכננים לרכוש שעון ספורט ממתכת ואתם לא ברי מזל להיות בראש רשימת המתנה כזאת או אחרת, כדאי שתתאזרו בעוד קצת סבלנות. אולי לא תצליחו לרכוש אותו ישירות מפטק פיליפ או רולקס, אבל לפחות תשלמו קצת פחות עבורו.

לאתר רולקס העולמי