ראיתם שעון מכאני על יד של חבר שלכם או שהתאהבתם ברולקס כלשהו שראיתם בסרט. נסחפתם אל עולם חובבי השעונים, התחלתם ללמוד על דגמים, מנגנונים, תקנים ואתם אפילו יודעים לזהות סוגי מחוגים. חסכתם כסף ורכשתם את השעון המכאני הראשון שלכם. תתחדשו.

אתם עונדים את השעון שלכם ואחרי מספר ימים אתם מגלים שהשעון שלכם ממהר מדי או מאחר ביחס לשעונים אחרים שלפיהם כיוונתם את השעון בפעם הראשונה. אתם בטוחים שעבדו עליכם ומכרו לכם שעון מזויף או שהשעון שלכם לא תקין ואתם כבר מתארים לעצמכם את השיחה הקשה שתנהלו עם החנות שממנה רכשתם את השעון ומריצים תסריטים לשיחה בראש.

אז לפני שאתם יוצאים בסערה החוצה וגם אם הפתיח לא בדיוק מתאר אתכם, אבל אתם עדיין בעלי שעון מכאני שבואו נקרא לזה במילים פשוטות – מזייף, כשזה לא בדיוק משנה לנו אם הוא מאחר או ממהר, הוא פשוט מזייף בהצגת השעה, מוזמנים להבין מה נחשב לסטייה סבירה בעולם השעונים ומה לא, מתי אתם צריכים לפנות ליצרנית השעון או לנציגה שלה שממנה רכשתם את השעון או לחנות שממנה רכשתם את השעון ומתי אתם צריכים פשוט להירגע ולהבין שאם רציתם שעון מדויק שלא יזייף לעולם, הייתם צריכים לרכוש שעון קוורץ או להסתפק בשעון שבמכשיר הסמארטפון שלכם.

סטייה של 8 דקות = שעון איכותי ?

בואו נסתכל על תקן ה-COSC ונראה מה נחשב לשעון שיכול לקבל את האישור הנחשב של ה-COSC, שמהווה את אחת מחותמות האיכות הנחשבות ביותר בעולם השעונים. לפי התקן, שעון שעומד בסטייה של בין -4 שניות (איחור של 4 שניות) ל-6+ שניות (מקדים ב-6 שניות) ליום, כלומר – דיוק של 99.994 אחוזים (!) נחשב כעומד בתקן ה-COSC המחמיר והנחשב. עכשיו בואו נגיד שהשעון שלכם לא עומד בתקן ה-COSC (אל תתרגשו, מרבית השעונים המכאניים בעולם לא עומדים בתקן), והוא מקדים ב-8 שניות ליום, כלומר 2 שניות מעל לתקן ה-COSC. נשמע סביר בהחלט ואפילו סטייה שנחשבת לטובה עבור שעון מכאני. בהנחה שלא כיוונתם את השעון שלכם על בסיס יומיומי ורק אחרי חודשיים של שימוש נזכרתם להסתכל עליו, הרי ש-8 שניות ליום, כפול 60 ימים, נותנים לנו 480 שניות, שהן 8 דקות שלמות, כלומר השעון שלכם מקדים אחרי חודשיים את הזמן הנכון ב-8 דקות.

אז מה הבעיה של השעון שלכם?

אז עכשיו שהבנו ששעון שמאחר בכמה שניות ליום או שעון שמקדים בכמה שניות ליום הוא לא אסון וסביר להניח שבמקרים מסוימים הוא אפילו היה עובר את הבדיקות של ה-COSC, בואו ונכיר כמה מהסיבות השכיחות יותר שעלולות לגרום לשעון שלכם לסטות באופן משמעותי יותר.

השעון שלכם ממהר מדי –

  • השעון עבר זמן רב (לעתים מעל 5 שנים) ללא טיפול. כנראה שהשמנים התייבשו, נוצרו גרגרים על הגלגלים שגורמים לחיכוך יתר והשעון מתחיל לסטות (לאו דווקא יגרום לפיגור – אלא יכול גם לגרום לשעון למהר).
  • קפיץ האיזון (Balance Spring) נחשף למגנטיות (במקרים קשים של מגנוט, יכול להגיע גם לסטיה של כמה שעות ביום !)
  • השעון שלכם חטף מכה חזקה וגרם ל: שבר בציר באלאנס, שבר של גלגל, נפילה של בורג – או כל דבר שיגרום לתנועה לא סדירה במנגנון.
  • קפיץ מרכזי לא תקין, או מערכת אוטומט לא תקינה (וגורמת לחוסר טעינה של הקפיץ)
  • חוסר שימוש מספק במשך היום (היעדר טעינה של המנגנון על ידי הזזת היד) – יגרום לשעון (כנראה) לפגר.
  • חדירת מים שגרמה לחלקים להחליד \ היווצרות קורוזיה על המנגנון
  • נציין שיש סיבות רבות וטובות שיכולות לגרום לתקלות בשעון, (אלו מתבטאות בסטייה בהצגת הזמן, עצירת השעון, עבודה לסירוגין, וכו) אך הצגנו את הבעיות השכיחות ביותר.

בכל מקרה שהשעון שלכם ממהר מדי או מאחר מדי, ההמלצה של הגורו היא לקחת אותו לשען מקצועי שיבדוק את השעון כמו שצריך ויאבחן את המקור לבעיה. מרבית הבעיות נפתרות על ידי כיוונון עדין של השעון וסכום התיקון לא אמור לעלות על מאות שקלים, אלא אם השעון שלכם חטף מכה רצינית ונגרם נזק משמעותי לשעון, אותו כמובן שען מקצועי יוכל להראות לכם בקלות.

לפני שנסיים, נזכיר לכם את המדריך שלנו לטעויות שאנשים עושים בשימוש יום-יומי בשעון, כשכמובן שהקפדה על הימנעות מהטעויות הללו תעזור לכם לשמור על השעון שלכם תקין לאורך זמן ונקודה נוספת שחשוב לציין היא מגנטיות. נתונים שאספו חברות השעונים מראות כי כ-80 אחוזים מהשעונים שנשלחו לטיפול, סבלו מתופעת המגנטיות בצורה חמורה יותר או פחות. העולם המודרני מכריח אותנו להיות מוקפים בשדות מגנטיים (אלא אם אתם חיים על אי בודד) – ממכשירי הסמארטפון שנמצאים צמודים אלינו 24 שעות ביממה, ארנקים ותיקים עם סוגרים מגנטיים, אוזניות, רמקולים (המגנט הכי גדול כמעט שניתן לדמיין בשימוש יום יומי), טלוויזיות, מחשבים ניידים, מסכים או כל רכיב דיגיטלי כמעט, הוא בעל שדה מגנטי. זאת הסיבה שיצרניות שעונים רבות עברו להשתמש בקפיצי איזון מסיליקון או חומרים בעלי עמידות גבוהה הרבה יותר למגנטיות. אז בפעם הבאה שאתם רוצים להניח את השעון שלכם על השידה ליד המיטה לפני שאתם הולכים לישון, תוודאו שאין לידכם רמקול בלוטות’ עוצמתי כלשהו או רדיו עם שעון מעורר שאולי עוזר לכם להתעורר עם מוזיקה מגניבה בבוקר, אבל ממגנט את השעון שלכם ללא הפסקה ….