אחרי רצף של חדשות והכרזות מתערוכת Watches & Wonders, הגיע הזמן לקצת חדשות מעולם המכירות הפומביות. אחד השעונים המיוחדים ביותר שהוצע למכירה פומבית בתקופה האחרונה, נמכר לפני כשבועיים בעיר טולוז שבצרפת. למרבה ההפתעה, לא מדובר ברולקס או פטק פיליפ כלשהו, אלא שעון של חברה קצת פחות גדולה. חברת מידו (Mido). השעון שנמכר הוא שעון שהיה בבעלותו של אטורה בוגטי האגדי, מייסד חברת הרכבים האגדית. מוזמנים לגלות איתנו את כל הפרטים על השעון של אטורה בוגאטי ובכמה הוא נמכר.

קצת רקע למי שלא מכיר …

אטורה בוגאטי נולד בשנת 1881 במילאנו למשפחה עם קשר חזק לענף האומנות. אביו היה מעצב מפורסם של תכשיטים ורהיטים. אחיו הצעיר, רמברנט בוגאטי, היה פסל מפורסם וסבו, ג’ובאני לואיג’י בוגאטי היה אדריכל ופסל. כפי שאתם בוודאי יודעים כבר, בוגאטי לא הפך לאומן כמו מרבית בני המשפחה שלו, למרות שאם תשאלו חובבי רכבים, המכוניות של החברה הן יצירות אומנות מהמדרגה הראשונה.

את בוגאטי הוא מקים בשנת 1909, דווקא בצרפת. החברה התפרסמה במהרה הודות להנדסה המתקדמת במכוניות שלה וההצלחה שהיא גרפה במרוצי גרנד פרי. הזכיה של החברה בגרנד פרי הראשון במונקו רק הפכה לחותמת הסופית על העליונות של המכוניות של החברה באותן שנים.

למרבה הצער, בוגאטי לא שרדה את מלחמת העולם השניה ונסגרה. אך השם המפואר נותר אגדי בקרב חובבי מכוניות ונעשו מספר ניסיונות שונים להחיות את המותג, שנמצא כיום בבעלות תאגיד פולקסווגן.

תחת תאגיד פולקסווגן ייצרה בוגאטי את הויירון, המכונית הסדרתית הראשונה שחצתה מהירות של 400 קמ”ש.

השעון של אטורה בוגאטי

בין השנים 1926 ל-1932, בוגאטי הזמין סדרת שעונים אקסלוסיבית מיצרנית השעונים מידו. מידו הייתה אז חברה צעירה שהוקמה בשנת 1918 בלה-לוקלה שבשוויץ. השעונים היו שעוני מתיחה ידנית והם נקראו “שעוני רשת הרדיאטור” (Radiator Grill Watches).

השעון של אטורה בוגאטי. מקור - Vintage Watch Story.
השעון של אטורה בוגאטי. מקור – Vintage Watch Story.

בוגאטי הזמין את השעונים הללו בכסף וזהב, כשצורת גוף השעון הייתה מחווה לרדיאטור של מכוניות הבוגאטי באותה תקופה, כשמידו תרשום מאוחר יותר אפילו פטנט על גופי השעונים הללו.

את השעונים הללו בוגאטי העניק לחברים וקרובי משפחה, נהגי מירוצים מפורסמים ומכונאים מוכשרים. ההזמנה כללה קצת פחות מ-100 שעונים, כשאחד השעונים, שהיה עשוי מזהב צהוב, היה בבעלותו של בוגאטי עצמו.

שעוני הרדיאטור של בוגאטי. מקור - Vintage Watch Story.
שעוני הרדיאטור של בוגאטי. מקור – Vintage Watch Story.

בניגוד לשאר השעונים בסדרה, שהגיעו עם רצועת עור, השעון של אטורה בוגאטי הגיע עם צמיד מש מזהב צהוב. למעשה, זהו שעון הרדיאטור היחיד שמגיע עם צמיד מש מילאנזי המורכב בצורה אינטגרלית בגוף השעון.

השעון, שנקרא גם “Mido Pour Bugatti” (מספר 261.492) מגיע עם לוגו החברה העשוי מאמייל בצבע אדום. הלוגו ממוקם בשעה 12 של השעון, כשמעליו ניתן למצוא כתר. גם הכתר מעוצב בצורת מכסה הרדיאטור של מכוניות בוגאטי, כך שהשעון כולו מהווה מחווה נפלאה למכוניות של אטורה בוגאטי המנוח.

לוגו החברה והלוח המעניין. מקור - Vintage Watch Story.
לוגו החברה והלוח המעניין. מקור – Vintage Watch Story.

לוח השעון עשוי מכסף והוא מכיל ריבועים אלכסוניים ועליהם ניתן למצוא ספרות ערביות. את הלוח משלימים מחוגי ברגה בצבע כחול והלוגו של מידו מעל למחוגים.

שעון רדיאטור עם רצועת עור. מקור - Vintage Watch Story.
שעון רדיאטור עם רצועת עור. מקור – Vintage Watch Story.

בגב השעון אנו מוצאים מכסה על גבי ציר. הרמה של המכסה תחשוף את מנגנון השעון. המנגנון הוא כאמור מנגנון מתיחה ידנית. המנגנון ממוספר ומגיע עם חתימה.

בכמה השעון נמכר?

השעון של בוגאטי נמכר במסגרת מכירה פומבית – “Classic Cars and Classic Watches”. המכירה התקיימה כאמור בעיר טולוז שבצרפת, ב-17 לאפריל. במסגרת המכירה הפומבית הוצעו למכירה מכוניות שונות של החברה, למשל בוגאטי 49 קבריולט משנת 1930, מכונית אגדית שממנה יוצרו 470 יחידות בסך הכל. מבחינת חובבי שעונים, השעון של אטורה בוגאטי, היה גולת הכותרת של המכירה.

השעון של אטורה בוגאטי. מקור - Vintage Watch Story.
השעון של אטורה בוגאטי. מקור – Vintage Watch Story.

מומחים למכירות פומביות העריכו כי השעון יגרוף סכום שבין 80 אלף יורו ל-120 אלף יורו. אך עם סיום המכירה הפומבית השעון הזה הצליח לגרוף סכום יותר מכפול – 272,800 אירו. אם תרצו את הסכום הזה בשקלים – מדובר בקצת פחות מ-1.1 מיליון שקלים.

מנגנון המתיחה הידנית בגב השעון. מקור - Vintage Watch Story.
מנגנון המתיחה הידנית בגב השעון. מקור – Vintage Watch Story.

אין ספק כי מדובר באחד השעונים החשובים והמעניינים ביותר שראינו במכירות פומביות בתקופה האחרונה, עם ערך היסטורי לא מבוטל ואנחנו בטוחים שהבעלים החדש שלו יידע להעניק לו את הכבוד הראוי.

כל התמונות באדיבות האתר Vintage Watch Story.