האתר WatchTime הוא אחד ממגזיני השעונים הגדולים בעולם. האתר הוקם על ידי קבוצת Ebner Publishing הגרמנית בשנת 1999 בניו יורק. כיום ניתן לקרוא את המגזין בשפות גרמנית, פולנית, קוריאנית, יפנית, סינית והודית. כהרגלם של אתרים ומגזינים שונים ברחבי העולם, גם הוא השיק פרויקט מיוחד לסיכום שנת 2020. הפרויקט של WatchTime – חמשת השעונים האהובים באינסטגרם 2020. חשוב לציין כי מדובר בנתונים שנאספו מעמוד האינסטגרם של האתר, עמוד עם 274 אלף עוקבים. גולשי האתר והעוקבים אחר עמוד האינטסגרם שלו מייצגים פרופיל מעניין ומגוון של חובבי שעונים מרחבי העולם, מה שמאפשר לנו לקבל קצת תובנות מעניינות מהרשימה. שלושת המקומות הראשונים “צפויים”, אבל את שני המקומות הראשונים ברשימה תופסים שני שעונים שהפתיעו את עורכי WatchTime וגם את הגורו. מוזמנים להכיר את הרשימה המלאה איתנו. 

השעונים האהובים באינסטגרם 2020 –

קודם כל, חשוב לציין כי חלק ניכר מהרנסאנס שעובר וחווה עולם שעוני היוקרה בשנים האחרונות מגיע באופן מובהק הודות לרשתות החברתיות. הרשתות החברתיות מהוות כר פורה ורחב היקף לדיונים אינסופיים על שעוניו יוקרה. אבל גם, או בעצם, בעיקר – פלטופרמה נפלאה לשיתוף תמונות של שעונים. הרשתות החברתיות הפכו לכלי מרכזי גם עבור יצרניות שעוני היוקרה. דווקא החברות הללו, שנתפסות לרוב כשמרניות, עושות שימוש מושכל ברשתות החברתיות השונות ומשתמשות בהן כאפיק תקשורת ישיר ופחות רשמי עם לקוחותיהם וחובבי שעונים מרחבי העולם. בשנה החולפת, שנת 2020, שנת הקורונה אם תרצו, רשת האינטרנט והרשתות החברתיות תפסו מקום מרכזי עוד יותר בתעשיית השעונים. הריחוק החברתי, שמים סגורים וביטולן של תערוכות השעונים הגדולות, הכריחו את יצרניות השעונים לפנות לרשת האינטרנט ולרשתות החברתיות להשקה של השעונים החדשים שלהן ולחיזוק הקשר עם קהילת חובבי השעונים. 

מקום חמישי – A. Lange & Söhne 1815 Tourbograph Perpetual Honeygold Homage to F.A. Lange

במקום החמישי אנו מוצאים יצירת מופת הורולוגית שוויצרית. אה רגע, סליחה, גרמנית, אבל עם מוטיבים שוויצריים עמוקים. קצת יותר ברצינות עכשיו. קודם תתרשמו קצת מהשעון המרהיב הזה ואז נספר לכם קצת עליו. 

השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור - אתר החברה.
השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור – אתר החברה.

השעון מגיע במהדורה מוגבלת של 50 יחידות. הוא משלב בתוכו חמש קומפליקציות שונות. טורביון, כרונוגרף, Rattrapante, לוח שנה נצחי ומנגנון Fusee-and-chain.

מחוון מצב ירח מהמם. מקור - אתר החברה.
מחוון מצב ירח מהמם. מקור – אתר החברה.

בתוכו פועל קליבר L133.1 המורכב מ-684 רכיבים שונים. תג המחיר שלו עומד על חצי מיליון אירו.

השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור - אתר החברה.
השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור – אתר החברה.

כפי שאתם יכולים לראות, השעון הוא דוגמה נפלאה לשענות עלית. מלוח השעון עם המדרגה בקצה שלו. שילוב האלמנטים המוחלים, מחוגי השעון והלוחות הקטנים – כולם משתלבים בצורה נפלאה ובאופן מפתיע – גם לא עמוסה מדי למראה. 

למידע נוסף על השעון באתר החברה.

מקום רביעי – Parmigiani Fleurier Toric Tourbillon Slate Edition

ממשיכים עם שעונים קלאסיים או אם תרצו – קלאסיקות על זמניות. או בשם הנרדף שלהם – שעוני מועדון האלפיון העליון. של שוויץ, דובאי וסינגפור, כן? גם כאן, קודם ניתן לתמונות לדבר ואז נספר לכם קצת על השעון. 

השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור - אתר החברה.
השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור – אתר החברה.

כמו שאתם יכולים לראות, אין כמעט פיסת נדל”ן בשעון הזה שלא זכתה לטיפול ותשומת לב מקסימלית, שלא לומר חולנית. תסתכלו על הלוח המהפנט, שמגיע בתחריט גיליוצ’ה בתבנית גרגרי אורז.

שעון דרס נפלא. מקור - Monochrome Watches.
שעון דרס נפלא. מקור – Monochrome Watches.

התחריט הזה מדמה את הדפוסים הקונצנטריים שניתן למצוא על חרוט אורן (ספירלת פיבונאצ’י). תעברו לבזל של השעון, מחוגי השעון, הספרות על לוח השעון ומעל הכל – המנגנון. 

קליבר PF517 עם טורביון מרחף. מקור - אתר החברה.
קליבר PF517 עם טורביון מרחף. מקור – אתר החברה.

השעון מגיע עם קליבר PF517 – מנגנון טורביון מרחף. כמו כל המנגנונים של פרמיג’יאני, גם הוא מעוטר בעיטורי Côtes de Genève עם גשרים מקושטים בעבודת יד.

השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור - Monochrome Watches.
השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור – Monochrome Watches.

אפילו המיקרו-רוטור של המנגנון, העשוי מפלטינה, מעוטר בתחריט גיליוצ’ה בתבנית שעורה. תג המחיר של יצירת המופת הזאת? עממי יותר לעומת השעון הקודם ברשימה, “רק” 130 אלף אירו. 

מקום שלישי – IWC Portugieser Yacht Club Moon and Tide

ממשיכים עם שעונים קלאסיים ועדינים יחסית למראה. אמנם לא מדובר בשעון דרס או יצירת מופת הורולוגית כמו השעונים הקודמים ברשימה, אבל אין ספק כי מדובר בשעון עם מראה מרהיב. גם במקרה שלו, ניתן לתמונות לדבר. 

השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור - אתר החברה.
השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור – אתר החברה.

שעון העשוי מזהב אדום 18 קראט בגוף בקוטר של 44.6 מ”מ. בשעה שש בלוח השעון מוצאים תצוגה לזמני הגאות ושפל הצפויים הבאים. תצוגת מצב הירח הכפול בשעה 12 מספקת מידע על חוזק הגאות והשפל הנוכחי, כמו גם גאות האביב. גאות האביב, המביאה מים גבוהים במיוחד, מתרחשת בירח מלא וירח חדש. 

קליבר 82835. מקור - אתר החברה.
השעונים האהובים באינסטגרם 2020 – קליבר 82835. מקור – אתר החברה.

השעון מגיע במחיר עממי עוד יותר לעומת השעונים הקודמים ברשימה – 33,100 דולרים. 

מקום שני – Citizen Promaster Sky 30th Anniversary

סיטיזן? אתם בטוחים? כן, לא רק הגורו היה מופתע, גם עורכי WatchTime. השעון של סיטיזן הוא שעון הדגל החדש של החברה בסדרת ה-Promaster החדשה. הוא מיועד לשימוש על ידי טייסים מקצועיים והוא נראה כמו שעון טייסים קלאסי.

השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור - אתר החברה.
השעונים האהובים באינסטגרם 2020. מקור – אתר החברה.

לוח עמוס במחוונים עם תצוגת שעה ב-27 אזורי זמן שונים, המסתנכרנת באמצעות טכנולוגיית GPS. כרונוגורף של 1/20 חלקי השניה, לוח שנה נצחי, אזור זמן שני, תצוגת רזרבת כוח, שעון מעורר, מחוון יום-לילה ועוד, הם רק חלק מהקומפליקציות שהשעון הזה מציע. 

שעון טייסים אמיתי מבית סיטיזן. מקור - אתר החברה.
שעון טייסים אמיתי מבית סיטיזן. מקור – אתר החברה.

השעון מגיע בגוף העשוי מטיטניום בקוטר של 47.2 מ”מ. הוא מצויד במנגנון קוורץ סולרי והוא מציע עמידות למים בעומק של עד ל-200 מטרים. תג המחיר הרשמי שלו עומד על 2,500 דולרים, אם כי ניתן להשיג אותו כמעט בכל רגע נתון, אפילו באתר של סיטיזן עצמה, במחיר של 2,000 דולרים בלבד. 

מקום ראשון – גב שעון ה-Speedmaster “Silver Snoopy Award” 50th Anniversary של אומגה

במקום הראשון – לא שעון, אלא הגב (Caseback – החלק האחורי) של אחד השעונים המעניינים ביותר והמצופים ביותר שהגיעו אלינו השנה. כל חובב שעונים שמכבד את עצמו ידע שאומגה מציינת השנה את יובל ה-50 לפרס הסנופי שקיבלה החברה מנאס”א. כל חובב שעונים שמכבד את עצמו ברחבי העולם ידע שאומגה צפויה לציין זאת עם שעון סנופי חדש. אבל תרשו לגורו לקבוע – אף אחד לא חשב על הגימיק המהמם ששילבה אומגה בשעון החדש. 

גב השעון עם כדור הארץ ורכב החלל עם סנופי נעים בסנכרון עם מחוג השניות. מקור - Monochrome Watches.
גב השעון עם כדור הארץ ורכב החלל עם סנופי נעים בסנכרון עם מחוג השניות. מקור – Monochrome Watches.

במקום לשלב בשעון גב שקוף, אומגה בחרה בגב מלא. על גב השעון מופיע דיסקית עם תחריט של הירח, ליתר דיוק – הצד הרחוק של הירח. ברקע הירח – כדור הארץ כפי שהוא נראה מהצד הרחוק של הירח. אז מה כל כך מיוחד בגב השעון הזה? גם כאן, תנו לתמונות, או בעצם, לסרטון – לדבר.

(החל מ-02:35 בסרטון) –

כפי שאתם יכולים לראות, ישנם שני אלמנטים נעים בגב השעון. כדור הארץ שמשלים סיבוב אחת ל-60 שניות. כדור הארץ משלים את הסיבוב שלו בסנכרון מלא עם מחוג השניות של השעון. האלמנט הנע השני הוא רכב חלל ובתוכו סנופי ומעליו הכיתוב “Eyes on the Stars”. גב השעון הזה כבר הוכתר על ידי רבים ל”גב השעון הטוב ביותר בכל הזמנים”. אם אתם שואלים את הגורו, הוא מסכים לחלוטין עם הקביעה הזאת. הוא רק מצטער שעוד לא המציאו דרך ללכת עם השעון הפוך על היד, כי עם גב שעון מרשים כזה, הגורו לא יודע איזה צד של השעון הוא היה מעדיף …

השעונים האהובים באינסטגרם 2020 ומה אפשר ללמוד מהם?

שני השעונים הראשונים ברשימה, עם קריצה לשעון השלישי, מייצגים איכות הורולוגית מהגבוהות ביותר שניתן למצוא, אם לא הגבוהה ביותר שניתן למצוא. תשומת לב חולנית לפרטים, קומפליקציות יוקרתיות, שלא לומר דמיוניות ותג מחיר שהופך אותם לחלום בלתי ניתן להשגה עבור 99 אחוזים מחובבי השעונים בעולם. הגורו שמח לראות שני שעונים כאלו ברשימה ולא “עוד רולקס” או, עם כל הכבוד לחדשנות הטכנולוגית שלהם – ריצ’רד מיל או הובלו. שלושת השעונים במקומות 3-5 מוכיחים שישנן איכויות ואומנויות בעולם השעונים שלא סתם לא נס ליחן לאורך מאות שנים. יכולות שגורמות לנו להתפעל מהן כיום, במאה ה-21, בדיוק כפי שהן היו מרשימות במאה ה-19, אם לא יותר … 

סנופי בלוח הקטן בשעה 9 ובזל קרמי כחול. מקור - Monochrome Watches.
סנופי בלוח הקטן בשעה 9 ובזל קרמי כחול. מקור – Monochrome Watches.

השעון במקום השני מפתיע, אבל במחשבה שניה – לא מדובר בהפתעה מרעישה. נכון, אם הייתם אומרים לנו שמדובר בשעון יפני ותקציבי, בתג מחיר של מתחת ל-10,000 שקלים, סביר להניח שהיינו חושבים סייקו. אבל לסיטיזן יש שעונים נפלאים ומיוחדים, עם תמורה נהדרת למחיר. אם אתם לא מתרגשים מהמילה “קוורץ” סביר להניח שמדובר באחד השעונים הנפלאים ביותר שאפשר למצוא. אם אתם שואלים את הגורו? כל חובב שעונים צריך שעון כזה באוסף שלו. שעון שגם אחרי חצי שנה שלא ענדתם אותו, יראה את השעה בצורה מדויקת יותר מכל שעון כרונומטר כזה או אחר. שעון במחיר שלא קורע את הכיס וכזה שלגמרי בר השגה. 

ומה עם המקום הראשון? 

ועכשיו למקום הראשון. במקום הראשון כפי שאתם כבר יודעים, אנחנו לא מוצאים שעון ואם אתם שואלים את הגורו, גם לא גב שעון. אנחנו מוצאים קסם. לפעמים לא צריך קומפליקציות או מנגנונים מקושטים ומעוטרים. לא צריך לספר לנו סיפורים על הנחיתה על הירח או צלילה כזאת או אחרת למעמקים. לא צריך למצוא איזה סגסוגת היי-טקית מתקדמת. צריך פשוט לחשוב מחוץ לקופסה, למצוא טריק קטן שגורם לכולנו לחשוב – איך לא עשו את זה עד עכשיו? תוסיפו לזה את העובדה שמדובר בשעון בתג מחיר סביר לגמרי, כזה שנראה (רק נראה …) בר השגה עבור חובב שעונים מצוי וקיבלתם מתכון מנצח לאיך עושים להיט אינסטגרם … 

והערה קטנה לסיום …

מאז שהתחלנו לעבוד על הכתבה, אתרים גדולים נוספים ברחבי העולם פרסמו כתבות דומות על שעונים אהובים באתרים, בפייסבוק ובאינסטגרם – כמובן שהבחירות לא זהות לחלוטין, אבל במקומות רבים מככבים השעונים ברשימה שלנו. שעון הסנופי של אומגה הוא באמת השעון היחיד שעובר כחוט השני כמעט בין כל האתרים …