ביומיים האחרונים הכרנו כאן במגזין ווטשגורו שני שעוני צלילה חדשים, אחד מבית טודור והשני מבית בלנקפיין, שהגיעו בהשראת שעוני צלילה אייקוניים מאמצע המאה הקודמת, שהתבססו על ה-MIL-SPEC – קיצור המילים Military Specifications – מפרט צבאי. ה-MIL-SPEC הפך לסוג של ״עיטור גבורה״ לשעוני צלילה אייקוניים, אבל נזכרנו שמעולם לא הכרנו אותו לעומק כאן במגזין. החלטנו שהגיע הזמן להתעמק בתקן הזה ובהיסטוריה שלו ולהבין מה זה בעצם אומר – מפרט צבאי.

שעוני היד הראשונים שהיו מיועדים לשימוש צבאי, הופיעו במהלך מלחמת העולם הראשונה. בשנים שקדמו למלחמה, שעוני כיס היו הסטנדרט. עם זאת, מלחמת התעלות שהתפתחה והתנאים הקשים שבהן, חייבו פתרון מהיר לבדיקת הזמן, מה שהוביל לפיתוחם של שעוני יד, כשהדגמים הראשונים היו למעשה שעוני כיס שאליהם הולחמו ״רגלי שעון״ שאליהן חוברו רצועות שבאמצעותן השעונים נענדו על פרק היד. השעונים הללו היו בסיסיים ביותר, אך הם למעשה הניחו את היסודות לשלבים הבאים בפיתוח שעונים צבאיים.

מלחמת העולם השניה מגיעה ואיתה שדרוגים משמעותיים במה שמוגדר ״שעון צבאי״ או למעשה – עיצוב שעון צבאי. מדינות רבות פיתחו שעונים שהותאמו לצרכים הצבאיים שלהן. לדוגמה, משרד ההגנה הבריטי שהזמין שעוני WWW – Watch, Wrist, Waterproof לחיילים. השעונים הללו היו חייבים לענות על מאפיינים מסוימים דוגמת לוח שחור, מחוגים זרחניים, זכוכית עמידה בפני שברים וגוף העשוי מפלדת אל-חלד.

בלנקפיין MIL-SPEC. מקור - Blancpainblog.
בלנקפיין MIL-SPEC. מקור – Blancpainblog.

לאחר מלחמת העולם השניה, בואכה עידן המלחמה הקרה, משרד ההגנה האמריקאי החל בכתיבת תקנים למפרטים של ציוד צבאי מגוון, בין היתר שעונים. התהליך הזה הוביל ליצירת מסמכי המפרט הצבאי (ה-MIL-SPEC) הרשמי, עם מאפיינים מפורטים במיוחד לשעונים צבאיים. המסמכים כללו תקנים לשעונים מסוגים שונים, למשל ה-MIL-W-46374 שהוצג במהלך שנות השישים של המאה הקודמת, שהניח את הקווים העיצוביים והטכניים לשעון צבאי לשימושים כלליים. אבל עוד לפני ה-MIL-W-46374, היו תקנים נוספים שהניחו את היסודות לשעונים מסוגים שונים –

  • תקן ה-MIL-W-3818 – תקן מוקדם ל-46374, שהוצג בשנות החמישים של המאה הקודמת. שעונים שיוצרו תחת התקן הזה נקראו בדרך כלל שעוני Type A-17. השעונים הללו היו בשימוש במהלך מלחמת קוריאה ובשנים הראשונות של מלחמת וייטנאם.
  • תקן ה-GG-W-113 היה המפרט לשעוני טייסים וצוותי אוויר. שעונים שיוצרו תחת התקן הזה היו צריכים לעמוד בסטנדרטים מסוימים של דיוק, עמידות וקריאות. יצרניות שעונים דוגמת המילטון, Benrus ו-Marathon היו בין היצרניות הבולטות שייצרו את השעונים הללו.
  • תקן ה-MIL-W-50717 התייחס לשעונים רדיואקטיביים, זוהרים מעצמם. השעונים הללו השתמשו בטריטיום כחומר זרחני, חומר שאיפשר להם לזרוח בחשיכה, מה שהפך אותם לשימושיים במיוחד לפעולות ליליות.
  • תקן ה-MIL-DTL-46374 היה למעשה גרסה מעודכנת של ה-MIL-W-46374. האותיות DTL ציינו את המילים Detail Specifications, כשהתקן כלל למעשה עדכונים ושינויים לתקן ה-MIL-W-46374 המקורי.
  • ה-MIL-PRF-4374G היה עדכון נוסף ל-MIL-W-46374, כשהאותיות PRF ציינו את המילים Performance Specification, כשהגרסה הזאת של התקן הציגה את דרישות הביצועים הנדרשות משעון צבאי לשימושים כלליים.
  • תקן ה-MIL-W-22176 היה תקן שהתייחס לשעוני צלילה שהיו בשימוש הצי האמריקאי. שעונים כאלו היו צריכים להיות מן הסתם עמידים למים ומתאימים לשימוש במשימות תת-ימיות.
  • תקן ה-MIL-C-46374 התייחס למפרט של זכוכיות השעונים ובמיוחד לשעונים שיוצרו תחת תקן ה-MIL-W-46374.

התקנים הללו ועוד רבים אחרים הציגו כאמור מפרטים טכניים ודרישות שהשעונים היו אמורים לעמוד בהן, כשכל אחד מהם תרם לפיתוחם של שעונים צבאיים לאורך השנים. השעונים הללו הלכו והמשיכו להתפתח עד לעידן המודרני שבו אנו חיים כיום, כשבימינו שעונים צבאיים צריכים לכלול רכיבים דוגמת GPS, ברומטרים, מדי גובה ועוד. הצבא האמריקאי עדכן את התקנים שלו לאורך השנים, כשהוא קובע תקנים שונים לשעוני צלילה, שעוני טייסים ושעונים מיוחדים.

לאורך ההיסטוריה, המטרה העיקרית של שעוני MIL-SPEC הייתה לספק שעונים אמינים, עמידים ופונקציונליים לאנשי צבא. הסטנדרטים המחמירים שנקבעו על ידי ארגונים צבאיים הובילו פעמים רבות לחידושים בעיצוב וטכנולוגיה של שעונים. רבים מהחידושים הללו מצאו את דרכם מאוחר יותר לשעונים אזרחיים, והפכו את השפעתו של הצבא על ייצור שעונים למשמעותית.

בעוד שהמונח “Mil-Spec” משמש לעתים קרובות בשיווק כדי לציין קשיחות ואמינות, שעוני Mil-Spec מקוריים הם אלה שעומדים בסטנדרטים הספציפיים שנקבעו על ידי ארגונים צבאיים. במהלך השנים, הסטנדרטים הללו התפתחו בתגובה לצרכים המשתנים של הצבא ולהתקדמות הטכנולוגיה. רבים מהחידושים הללו מצאו את דרכם מאוחר יותר אל שעונים ״אזרחיים״, מה שהגביר את ההשפעה של שעונים צבאיים על תעשיית השעונים כולה.

מה כולל ה-MIL-SPEC?

בין הדרישות השונות לשעוני MIL-SPEC אנחנו מוצאים דרישות ותיאורים המתייחסים לשעונים, כפי שהוגדרו על ידי צבאות מסביב לעולם. בין המאפיינים והדרישות הללו אנו מוצאים התייחסות ל:

עמידות: שעוני Mil-Spec בנויים לעמוד בתנאים קשים, כשבין היתר מדובר על עמידות בפני זעזועים, נפילות וטיפול גס.

עמידות במים: פעולות צבאיות רבות מתרחשות בתנאים רטובים, בין אם זה פעולות בגשם, בים או בנהר. ככזה, לשעוני Mil-Spec יש בדרך כלל רמה גבוהה של עמידות למים.

קריאות: במצבים קרביים או קריטיים, חיילים צריכים להיות מסוגלים לקרוא במהירות ובקלות את השעה. לכן, שעוני Mil-Spec כוללים לעתים קרובות מחוגים ואינדקסים גדולים ומוארים.

חיי סוללה: עבור שעוני קוורץ (מופעלי סוללה) ה-Mil-Spec מתייחס לחיי סוללה ארוכים. חיילים לא יכולים להרשות לעצמם שהשעון שלהם ימות באמצע מבצע.

דיוק: דיוק ושמירת זמן הם חיוניים בפעולות צבאיות. בין אם זה תיאום עצירות או נקודות מפגש, סטייה של מספר שניות יכולה להיות ההבדל בין חיים ומוות …

ציפוי אנטי-רפלקטיבי: כדי להימנע מהסגרת העמדה שבה נמצא חייל לאויב, לשעוני Mil-Spec רבים יש ציפוי אנטי-רפלקטיבי על גבי הגביש.

רצועה: הרצועה עשויה בדרך כלל מחומר עמיד כמו ניילון או גומי. חומר שנועד להיות נוח לענידה ארוכה וכזה שאמור לעמוד בתנאים קשים.

פונקציונליות פשוטה: בעוד שלשעונים צבאיים מסוימים יש תכונות מתקדמות כמו GPS או מדי גובה, שעון Mil-Spec בסיסי הוא לרוב פשוט, ומתמקד בשמירה אמינה של זמן ללא קומפליקציות מיותרות.

התנגדות מגנטית: חלק משעוני ה-Mil-Spec מתוכננים כך שהם יעמדו בפני שדות מגנטיים, היכולים להפריע בצורה משמעותית לפעילות התקינה של שעון ולשמירת הזמן והדיוק שלו.

התנגדות סביבתית: תקן הכולל עמידות לטמפרטורות קיצוניות, אבק וגורמים סביבתיים אחרים שחייל עלול להיתקל בהם.

מותגי שעונים רבים מציעים דגמים שלטענתם הם “Mil-Spec” או בהשראת שעונים צבאיים. עם זאת, חשוב לציין שלא כל השעונים הללו נבדקו או אושרו רשמית על ידי ארגון צבאי כלשהו. אם אתם מחפשים שעון Mil-Spec מקורי, חיוני לחקור ולהבטיח שהשעון עומד בסטנדרטים הספציפיים שנקבעו על ידי הצבא.

אנחנו מקווים שעזרנו לכם להבין קצת יותר טוב את המונה הזה ולהבין שכאשר יצרנית שעונים מציינת כי שעון מסוים הוא שעון MIL-SPEC, אפשר להבין כי מדובר בשעון עם דיוק מרשים, עמידות, אמינות, עמידות בפני מים ועוד. שעון שיוכל לשרת אתכם בתנאים הקשים ביותר – בין אם נתקלתם בערימת ילדים חוגגת בקניון או בניווטים אינסופיים למציאת מקום חניה בקניון – תמיד תוכלו לסמוך על שעון ה-MIL-SPEC שלכם שיהיה לצדכם.

למעבר לאתר המפרט את התקנים הצבאיים השונים.