לפני כמעט שנה, במהלך יוני 2019, השיקה יצרנית שעוני היוקרה זניט את שעון האל פרימרו A384 Revival, שעון כרונוגרף שהתבסס על שעון הכרונוגרף הראשון של החברה משנת 1969, שהיה שעון הכרונוגרף הראשון בעולם שהכיל את מנגנון הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם, מנגנון האל-פרימרו מבית זניט. כבר בהשקה שלו היה ברור לכל חובבי השעונים בעולם כי השעון הזה אמור להיות להיט מכירות בקרב חובבי שעונים והוא אכן נמכר כמו לחמניות חמות. בזניט כנראה הבינו שיש להם ביד פרה שאפשר להמשיך ולחלוב והחליטו להשיק גרסה נוספת ל-A384 Revival, גרסת “Shadow” – גרסה מושחרת, שסביר מאוד להניח שתהפוך גם היא ללהיט מכירות בקרב חובבי שעונים וחובבי המותג. השעון מגיע עם סיפור מיוחד. 

מנכ”ל זניט, ז’וליאן טורנארה, סיפר כי אנשי החברה מצאו באחד החדרים באחד המתקנים של זניט קופסה שהכילה מספר רב של פריטים מהעבר של זניט. אחד הפריטים הללו היה שעון שהיה ככל הנראה אב-טיפוס שנגנז, שהיה במצב רע מאוד – עדות לזמן הרב שהשעון שהה באותה קופסה. מי שהצליח לזהות את השעון ולספר כמה הוא חשוב עבור החברה, היה רומיין מרייטה, מנהל מוצר והאחראי על שמירת ההיסטוריה בחברה, שהפציר במנהלי זניט ליצור שעון חדש שיתבסס על אותו אב הטיפוס. 

אב הטיפוס של השעון המסתורי של זניט. מקור - Revolution.
אב הטיפוס של השעון המסתורי של זניט. מקור – Revolution.

אותו אב-טיפוס הוא לא בדיוק A384 קלאסי, כשהוא מגיע בגוף קצת יותר מעוגל, שעבר טיפול שבאותם ימים נקרא “PVD” שהעניק לו את המראה השחור. בזניט התחקו אחרי אב הטיפוס המסתורי וגילו כי ארבעה שעונים כאלו יוצרו בסך הכל. שניים נמכרו על ידי החברה לפני שנים רבות, שעון נוסף הוא השעון שנמצא באותה עליית גג. עקבותיו של השעון הרביעי אבדו ולא ידוע מה עלה בגורלו. מתוך שני השעונים שנמכרו, אחד מהם צץ מדי פעם בפעם באתרי מכירות פומביות, כשהוא נרכש על ידי חובבי המותג. 

זניט A384 Revival “Shadow” – מפרט טכני

כמו שעון ה-A384 Revival הראשון, גם כאן זניט הולכת על גוף בקוטר של 37 מ”מ, אך בניגוד לשעון שהגיע אלינו שנה שעברה והיה עשוי מפלדת אל-חלד, כאן אנחנו מקבלים גוף העשוי מטיטניום בגימור התזת-חול (Sandblast), כשזניט שומרת על מבנה הגוף המקורי של השעון משנת 1969. 

זניט A384 REVIVAL "Shadow". מקור - Revolution.
זניט A384 REVIVAL “Shadow”. מקור – Revolution.

שינוי נוסף בין השעונים של השנה שעברה וגרסת ה-“Shadow” מגיע כמובן בלוח של השעון. אם השעון הקודם היה עם לוח פנדה – לוח לבן עם תתי-לוחות בצבע שחור, בדגם החדש זניט מחליטה ללכת על מראה מושחר לחלוטין והיא משלבת לוח שחור עם תתי-לוחות כרונוגרף בצבע שחור. 

זניט A384 REVIVAL "Shadow". מקור - Revolution.
זניט A384 REVIVAL “Shadow”. מקור – Revolution.

סידור תתי הלוחות נשאר זהה לגרסה משנה שעברה – כרונוגרף של 30 דקות בשעה 3 של לוח השעון, כרונוגרף של 12 שעות בשעה 6 של השעון ולוח שניות קטן בשעה 9 של השעון. הבדל נוסף בין שעוני ה-A384 Revival מגיע בתאריכון. בעוד הגרסה המקורית הגיעה עם תאריכון בין השעות 4 ל-5 של לוח השעון, בגרסת ה-Shadow אין כלל תאריכון, מה שמקנה ללוח מראה נקי יותר. 

הגימור המיוחד לגוף השעון העשוי מטיטניום. מקור - Revolution.
הגימור המיוחד לגוף השעון העשוי מטיטניום. מקור – Revolution.

ההבדל האחרון בין השעונים מגיע ברצועת השעון. בעוד גרסת ה-A384 Revival הראשונה הגיעה עם צמיד הסולם האייקוני של זניט, בגרסת ה-Shadow זניט בחרה לשווק את השעון עם רצועת בד עם גימור קורדורה בצבע שחור, עם תפרים בצבעים שחור ושני תפרים בולטים הקרובים לרגלי גוף השעון בצבע לבן. 

מנגנון

זניט משלבת בתוך השעון את קליבר אל פרימרו 4061 שלה. מדובר במנגנון אוטומטי כמובן, הפועל בתדר של 5Hz (קצב של 36,000 ויברציות לשעה) ומגיע עם רזרבת כוח של 50 שעות. 

מה חדש בעצם?

בשנתיים האחרונות נדמה כי תעשיית השעונים כולה נמצאת במעין גל נוסטלגיה עם גרסאות Revival ו-Re-Issue מגוונות, שלמען האמת, מרביתן מוצלחות מאוד. זניט היא אחת היצרניות החשובות בעולם שעוני הכרונוגרף, כך שכל השקה מחודשת שלה של אחד מהשעונים החשובים ביותר בהיסטוריה של עולם השעונים מתקבלת בברכה, במיוחד כשמדובר בגרסה עם מראה כל כך מיוחד ועם סיפור עוד יותר מיוחד מאחורי השעון.

גרסאות ה-A384 REVIVAL של זניט.
גרסאות ה-A384 REVIVAL של זניט.

כמה זה עולה לנו?

בעוד גרסת ה-A384 Revival הראשונה הגיעה עם תג מחיר של 7,900 פרנקים שוויצריים, גרסת ה-“Shadow” מגיעה עם תג מחיר קצת יותר גבוה, 8,400 פרנקים שוויצריים. לא מדובר בגרסה במהדורה מוגבלת, אם אתם מודאגים … 

השורה התחתונה

לפעמים אנחנו מרגישים שנמאס לנו מגרסאות מחודשות לשעונים ישנים, אייקוניים ככל שהם יהיו, אבל אז מגיעה זניט ומזכירה לנו קצת מהקסם של השעונים הנהדרים שלה מהעבר. תוסיפו לזה את הנגיעות המודרניות המתבקשות ותג מחיר סביר יחסית לשעון כזה ואתם מקבלים שעון נפלא נוסף מבית זניט. 

למידע נוסף על השעון החדש באתר של זניט.