אם לא הייתם על אי בודד בחודשיים האחרונים, סביר להניח כי שמעתם לפחות אחת ליום על וירוס הקורונה, אשר בשבועות האחרונים “נדד” מסין, בה התפרץ לראשונה והגיע למדינות נוספות ברחבי אירופה והעולם כולו. בשבוע שעבר התבשרו חובבי שעונים ברחבי העולם על ביטולן של שתי תערוכות השעונים הגדולות בעולם, תערוכת Watch & Wonders בג’נבה, שנקראה עד השנה SIHH ותערוכת באזלוורלד. אבל ההשפעה של וירוס הקורונה על עולם השעונים היא קשה הרבה יותר מביטולן של שתי התערוכות הגדולות בתחום, כשקשה להעריך כמה זמן ייקח לעולם השעונים להתאושש ממנו. הגורו מביא את כל הפרטים על משבר וירוס הקורונה ותעשיית השעונים כולה, במה שיכול להיות משבר הקוורץ הבא של עולם השעונים.

בעיות בשרשרת האספקה

בשנת 2013 נחקק חוק בשוויץ שהתייחס להגדרה של מוצר כ-“Swiss Made” – מיוצר בשוויץ. במסגרת החוק נקבע כי כדי שמוצר יוכל לרשום את צמד המילים שמבטיח, לפחות על הנייר, איכות גבוהה, מינימום של 60 אחוזים מהרכיבים של אותו מוצר, יהיו חייבים להיות מיוצרים בשוויץ עצמה. אבל המספר הזה משאיר 40 אחוזים לייצור מחוץ לשוויץ, כשבאופן לא מפתיע יצרניות השעונים מעדיפות לנתב את מרבית הרכיבים הללו לייצור בסין. כוח האדם הזול יותר במדינה מאפשר ליצרניות הענק להרוויח יותר על כל שעון. וירוס הקורונה שהחל את ההתפשטות שלו בסין גרם בפועל לכמעט השבתה מלאה של המדינה הענקית, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. מרבית המפעלים סגורים והעובדים לא מגיעים לעבודה, כך שייצור הרכיבים לתעשיית השעונים נפגע בצורה משמעותית. 

בשנה האחרונה הסתכם ייבוא רכיבים לתעשיית השעונים מסין לשוויץ בסכום של כ-800 מיליון פרנקים שוויצרים, מה שהופך את סין לספקית העיקרית ליצרניות שעוני היוקרה השוויצריים. יצרניות השעונים יכולות לנסות למצוא חלופות מקומיות, אבל הן יתבטאו בעלייה משמעותית בעלויות הייצור וכתוצאה מכך גם בעלייה משמעותית במחיר הסופי לצרכן. כך למשל, גוף שעון שמיוצר בסין עולה כעשירית מגוף שעון שמיוצר בשוויץ.

וירוס הקורונה ועולם השעונים – השווקים במזרח במצב אנוש

השוק הראשון בגודלו והשלישי בגודלו עבור תעשיית השעונים נמצאים במזרח הרחוק. במקום הראשון נמצאת הונג קונג ובמקום השלישי סין. הונג קונג שנמצאת לאורך השנה האחרונה במשבר פוליטי חסר תקדים, כבר גרמה לירידה משמעותית במכירות של מותגי השעונים במדינה. ייצוא שעוני יוקרה להונג קונג ירד ב-11.4 אחוזים במהלך 2019 בהשוואה לשנה הקודמת, כשקבוצת סווטש דיווחה כי המכירות שלה ירדו בכ-200 מיליון פרנקים שוויצריים במדינה בשנה החולפת. האם מדובר בהאטה עולמית? לא בדיוק. בקבוצת סווטש דיווחו במקביל על עלייה בנתוני המכירות בכל השווקים ברחבי העולם, מלבד הונג קונג … 

אז בעוד תעשיית השעונים מנסה ללקק את הפצעים מהמשבר הפוליטי בהונג קונג, הגיע וירוס הקורונה והחריף את המצב. אם במהלך המשבר הפוליטי חנויות עוד היו פתוחות והייתה תנועה של קונים, הרי שלאחר התפרצות וירוס הקורונה המדינה כולה נמצאת בסוג של עוצר, כשאנשים פשוט מפחדים לצאת מהבתים, בטח לא בשביל לרכוש שעוני יוקרה. 

וירוס הקורונה ועולם השעונים. לא רק באזלוורלד נפגעה.
וירוס הקורונה ועולם השעונים. לא רק באזלוורלד נפגעה.

מי שהצילה את המצב עבור תעשיית השעונים בשנה החולפת הייתה דווקא סין, עם גידול של 16 אחוזים בייצוא שעוני יוקרה משוויץ אליה. מה צפוי לתעשיית השעונים בשנת 2020 במדינה? לא ברור, היות ואין עדיין נתוני מכירות כלשהם מרחבי העולם או מסין. מי שפרסמו תחזית הם אנשי בנק קרדיט סוויס, שבהודעה למשקיעים מה-24 לפברואר השנה העריכו כי מכירות קבוצת ריצ’מונט בסין ירדו בכ-80 אחוזים במהלך פברואר ומרץ. באותה הודעה נמסר כי כשליש מהחנויות של קרטייה בסין סגורות, כששאר החנויות שפתוחות עובדות במתכונת מצומצמת, מהצהריים ועד 5 בערב, במקום מ-10 בבוקר ועד 10 בערב. 

ז’אן-כריסטופר בבין, מנכ”ל בולגרי ומי שעומד מאחורי יוזמת Geneva Watch Days, הוא אחד הבכירים היחידים בתעשייה שסיפק הצצה למצב הקשה בסין, כשסיפר בראיון ל-CNN כי כמחצית מ-51 החנויות של בולגרי בסין סגורות, כשגם השאר פועלות במתכונת מצומצמת. 

התיירים הסיניים – לא קיימים

אם אתם חושבים שזה המקום היחיד שבו מורגשת הירידה בכוח הקנייה הסיני, אתם טועים. מדי שנה מטיילים ברחבי העולם כ-150 מיליון תיירים מסין. התיירים הסינים אחראים לרכישה של כ-40 אחוזים ממוצרי היוקרה ברחבי העולם, כשעל פי ההערכות, 70 אחוזים מהמכירות של שעוני יוקרה בלוצרן שבשוויץ הן מכירות לתיירים מסין. נכון לתחילת דצמבר, התיירות הזאת פשוט לא קיימת. לא במגמת ירידה, אלא פשוט לא קיימת, כשלא ברור עוד כמה זמן התפרצות הוירוס תמשך.

הפגיעה בתערוכות השעונים 

בשבועות האחרונים זה היה ברור לכל עולם השעונים – אנשי תעשייה, חובבי שעונים ואנשי מדיה, כי תערוכות השעונים עומדות להיות מבוטלות וזה היה רק עניין של זמן עד להכרזה הרשמית, שהגיעה כאמור בשבוע שעבר בימים חמישי (Watches & Wonders) ושישי (באזלוורלד). אם גל הנטישות של יצרניות שעונים של התערוכות בשנה החולפת גרם לכם לחשוב כי ההשפעה של התערוכות הללו על עולם השעונים לא משמעותי, אתם טועים. מותגים בולטים כמו רולקס, פטק פיליפ, טודור, זניט, הובלו ועוד היו אמורות להציג את השעונים החדשים שלהן לשנה הקרובה במהלך התערוכות, לא רק לאנשי התקשורת וחובבי שעונים ברחבי העולם אלא גם למשווקים המורשים שלהן במדינות שונות על פני הגלובוס. עכשיו אותן יצרניות נמצאות בדילמה קשה ומחפשות אחר פלטפורמה שבה יוכלו להציג את השעונים שלהן. תערוכות מקומיות או קטנות על הפרק? קבוצת סווטש שיזמה בשנה שעברה אירוע דומה משלה נאלצה לבטל אותו גם היא בגלל וירוס הקורונה, כמו גם גרנד סייקו היפנית או בולובה, כשלא ברור מה סיכויי ההצלחה של יוזמה כמו ה-Geneva Watch Days. דיווחים שונים שמגיעים משוויץ מספרים על חוסר וודאות מוחלט במדינה לגבי קיומם של אירועים שונים, גם בסדרי גודל קטנים הרבה יותר מתערוכות השעונים, כשנדמה כי כולם מחכים להחלטת ממשלה שתכריז על מצב חירום ברמה כזאת או אחרת שישנה לחלוטין את המצב ויחמיר אותו עוד יותר, מבחינת ההשלכות על התושבים. בציריך ובערים מרכזיות כבר דווח על תושבים שמצטיידים במזון לשעת חירום, אם כי בשבוע-שבועיים האחרונים נדמה כי המצב נרגע מעט, אבל עדיין מדובר בכאוס ובחוסר וודאות מטורף בכל מה שקשור למתרחש במדינה. 

וירוס הקורונה ועולם השעונים – קורבן אחד כבר נפל, עוד עשרות בדרך? 

הקורבן הראשון של וירוס הקורונה בעולם השעונים היא יצרנית השעונים RJ Watches, שנקראה בעבר Romain Jerome, שהודיעה על פשיטת רגל לפני כשבועיים, כשהמסמר האחרון בארון הקבורה שלה (או כמה מהמסמרים האחרונים) היה וירוס הקורונה. אבל רומיין ג’רום היא לא החברה היחידה וככל הנראה גם לא האחרונה שנפגעה ותיפגע מוירוס הקורונה. יצרניות שעונים רבות כבר קיצצו תקציבים וצמצמו נסיעות, בטח במצב שבו מדינות רבות לא מוכנות להכניס לשטחן אנשים שמגיעים משוויץ, כשחלק מהחברות אפילו פיטרו עובדים בכמויות מצומצמות. אם כאמור כרגע מספר הקורבנות בעולם השעונים בעקבות משבר הקורונה עומד על אחד, ההערכות הן כי המספר הזה צפוי לגדול באופן משמעותי בשבועות הקרובים, כשאחת ההערכות הקשות מנבאת אפילו מספר של כ-30 יצרניות שעונים שיפסיקו את פעילותן בעקבות וירוס הקורונה. בין אם ההערכה הזאת קשה מדי ובין אם לא, אין ספק כי מדובר במשבר החמור ביותר עבור תעשיית השעונים בעשורים האחרונים, הרבה יותר חמור מזה של השעונים החכמים וההשפעה שלהם על הירידה במכירות של שעונים מכאניים ושעוני קוורץ, שיהיה מעניין מאוד לראות כיצד תעשיית השעונים תצליח להתאושש ממנו בסופו של יום.