נדמה כי השנה האחרונה הייתה שנה סוערת במיוחד בכל הקשור לעולם תערוכות השעונים, שנמצאות בסוג של מערבולת שלא ברור אם הן יכולות לצאת ממנה. מי שהתחילה את המהומה היא קבוצת סווטש, שהודיעה בתחילת 2019 כי לא תשתתף בתערוכת באזלוורלד יותר וכי היא תערוך אירוע פרטי משלה במקום ההשתפות המסורתית בתערוכה. ההודעה הזאת הייתה תחילתה של שורה של הודעות של חברות נוספות שהודיעו כי יעזבו את תערוכת באזל או SIHH מסיבות כאלו ואחרות. 

מארגני באזלוורלד ומארגני SIHH, שמותגה בינתיים מחדש כ-Watch and Wonders Geneva, הבינו כי הם לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים והחליטו על שיתוף פעולה במסגרתו שתי התערוכות “יזוזו” בלוח השנה אל חודש אפריל, כש-Watch and Wonders תיערך בסוף אפריל ומיד לאחריה תפתח תערוכת באזלוורלד. הרעיון הזה נשמע טוב בהתחלה. במקום להגיע פעמיים במהלך השנה לשוויץ, יוכלו אנשי התעשייה, התקשורת וחובבי שעונים מרחבי העולם להגיע פעם אחת לשוויץ ועל פני פרק זמן קצר יחסית יוכלו ליהנות משתי התערוכות החשובות ביותר בעולם השעונים.

אבל מחשבות לחוד ומציאות לחוד … 

בפועל, ההכרזה הזו לא עצרה את גל הנטישות של התערוכות וחברות נוספות (ברייטלינג, סייקו, גרנד סייקו) הודיעו כי הן לא ישתתפו בתערוכת באזלוורלד השנה, כל אחת מסיבותיה שלה. חלק מהחברות, כמו סייקו למשל, הודיעו כי דווקא התאריכים החדשים הם שהופכים את ההשתפות בתערוכה ללא רלוונטית עבור החברה. ההערכות הן כי אותן חברות מעדיפות להשיק את השעונים החדשים שלהן לשנה הקרובה מוקדם יותר ולא להמתין עד כמעט אמצע השנה לתערוכת באזלוורלד, או שזה פשוט תירוץ מנומס למה הן החליטו לא להשתתף בתערוכה … 

אמנם מספר יצרניות שעונים חדשות הודיעו על הצטרפותן לתערוכה, אך עדיין לא מדובר בחברות בסדר הגודל של קבוצת סווטש או ברייטלינג, אך בשבועות האחרונים היה נדמה כי מגמת הנטישה נעצרה ורשימת המשתתפות בתערוכה כבר התגבשה ונסגרה. לצד המותגים המובילים של התערוכה, שאפשר להגיד “מחזיקים את התערוכה בחיים” – רולקס ופטק פיליפ, אפשר לציין את המותגים של קבוצת LVMH – הובלו, זניט, טאג הויר, לצד יצרניות כמו אוריס ועוד. 

אבל בשבוע האחרון הודיעה יצרנית נוספת כי לא תשתתף בתערוכת באזלוורלד השנה – בולגרי. אמנם לא מדובר בחברה בסדר הגודל של רולקס או ברייטלינג, אבל המיקום הכל כך סמלי של הדוכן של החברה, ממש בכניסה לאולם התצוגה, אל מול הביתן של טאג הויר, מהווה מכה נוספת וכואבת במיוחד עבור אנשי באזלוורלד, שבוודאי לא שמחו לשמוע על יצרנית נוספת שהחלטה לעזוב את התערוכה. 

אולם התצוגה בתערוכת באזלוורלד. מקור - באזלוורלד.
אולם התצוגה בתערוכת באזלוורלד. מקור – באזלוורלד.

אבל בימים האחרונים נדמה כי הנטישה של בולגרי ושל יצרניות אחרות היא הדאגה האחרונה של מארגני באזלוורלד ותערוכות השעונים השונות, כשנדמה כי האיום הגדול ביותר על התערוכות השנה הוא בכלל וירוס הקורונה שהתפרץ בסין וכבר הפיל חללים בעולם תערוכות השעונים. 

קבוצת סווטש מבטלת את אירוע Time To Move שלה

התערוכה הראשונה שכבר בוטלה בגלל וירוס הקורונה, או האירוע הראשון אם תרצו, הוא אירוע Time To Move של קבוצת סווטש. למי שלא מכיר את האירוע, מדובר בעצם באירוע של הקבוצה שמחליף עבור הקבוצה את ההשתפות בבאזלוורלד ובמסגרתו נפגשים אנשי קבוצת סווטש עם משווקים של החברה מרחבי העולם, גורמים בכירים בתעשיית השעונים העולמית ואנשי תקשורת ומציגים את השעונים החדשים לשנה הקרובה של מותגי הקבוצה השונים. התפרצות וירוס הקורונה בסין והצפי למיעוט משתתפים מאסיה באירוע, גרם לקבוצה לבטל לחלוטין את האירוע, כשלא ברור אם הוא ייערך בשלב מאוחר יותר במהלך השנה. 

גם גרנד סייקו מבטלת את האירוע שלה ביפן

האירוע הבא בתור שמתבטל בגלל וירוס הקורונה הוא האירוע של גרנד סייקו, שוב פעם, אירוע שנועד להחליף את ההשתפות של החברה בתערוכת באזלוורלד, שהיה אמור להיערך בחודש הבא בטוקיו. לאירוע הזה הוזמנו משווקים שונים של החברה מרחבי העולם ואנשי תקשורת, כשגם כאן, בגלל החשש מירוס הקורונה, הוחלט בגרנד סייקו על ביטול האירוע וגם במקרה הזה לא ברור אם הוא ייערך בשלב מאוחר יותר השנה. 

תערוכת המובייל העולמית בברצלונה מבוטלת גם היא

תערוכה עולמית גדולה נוספת, ה-MWC, אמנם לא מעולם השעונים, אלא תערוכת המובייל העולמית (Mobile World Congress) שהייתה אמורה להיערך בתחילת מרץ, בוטלה לחלוטין. אמנם כאן מדובר בתערוכה שמרבית המשתתפות והמציגות בה מגיעות מהמזרח ובעיקר מסין, אבל אין ספק כי החשש מנסיעות ברחבי העולם בתקופה זו גובר על כל שיקול אחר ומארגני התערוכה, שגדולה בהרבה מכל תערוכת שעונים שאפשר לדמיין, החליטו להודיע על ביטולה, זמן קצר לפני תאריך הפתיחה שלה. 

מה יעלה בגורלן של Watch and Wonders ובאזלוורלד? 

האירועים המשמעותיים הבאים ביומן של כל חובב שעונים הן כמובן תערוכות Watch and Wonders ותערוכת באזלוורלד בסוף אפריל-תחילת מאי. אלא שעכשיו, לאור ביטול האירועים של קבוצת סווטש ושל גרנד סייקו, נראה כי יש מקום אמיתי לחשש כי גם תערוכות השעונים הגדולות והחשובות יבוטלו השנה. כל עוד לא נמצא חיסון לוירוס הקורונה והוא ממשיך להתפשט, כשמקרים ראשונים של אנשים שנגועים בוירוס כבר מדווחים באירופה בימים האחרונים, סביר להניח כי מנהלי התערוכות הללו שוקלים כבר בימים אלו מה לעשות עם התערוכות והאם יש היתכנות לקיום שלהן, על רקע המשבר הרפואי העולמי. מעבר לעובדה שחלק גדול מהמבקרים בתערוכה והמשווקים הגדולים מגיעים מהמזרח וקשה להאמין כי הם יגיעו בהמוניהם השנה לתערוכות, סביר להניח כי גם מבקרים ממדינות אחרות יעדיפו להימנע מהגעה לתערוכות עם מספר גדול של משתתפים שמגיעים מרחבי העולם, שוב פעם, עם החשש להידבק בוירוס הקטלני. 

וירוס הקורונה – התירוץ האולטימטיבי לביטול התערוכות השנה? 

אבל, בהחלט קיימת אפשרות כי משבר וירוס הקורונה העולמי יהיה סוג של תירוץ מושלם עבור ההנהלות של Watch and Wonders ובאזלוורלד “לרדת מהץ” השנה ולהודיע על ביטול התערוכות. הצעדים השונים שניסו לנקוט בתערוכות הללו, בין אם בדמות איחוד התאריכים ובין אם שינויים כאלו ואחרים בתערוכות עצמן שאמורות להפוך אותן לאטרקטיביות יותר למבקרים ולמשתתפים, פשוט לא הוכיחו את עצמם עד עכשיו ומספר החברות הנוטשות ובייחוד המשקל שלהן, עולה על משקלן של היצרניות המצטרפות. אין ספק כי מארגני שתי התערוכות יצטרכו לעשות לא מעט חושבים אם הם לא רוצים ששנת 2020 תהיה השנה האחרונה לתערוכות השעונים, כך שייתכן כי וירוס הקורונה יספק עבורן את התירוץ המושלם לביטול התערוכות השנה ולהודעה על חזרה בכוחות מחודשים בשנה הבאה. ביטול התערוכות השנה יכול אולי לעזור למארגני התערוכות לבצע חשיבה מחודשת ולנסות אולי להחזיר יצרניות כאלו ואחרות אל התערוכה או אולי להודיע על תאריכים חדשים לתערוכות בשנה הבאה, בשלב מוקדם יותר של השנה. יכול להיות שוירוס הקורונה יאפשר להן להתחמק באלגנטיות מהצורך להודות בכישלון שלהם לבצע שינוי משמעותי בתערוכות, כזה שהיה יכול לגרום אולי לחברות כמו ברייטלינג למשל להביע אמון מחודש בתערוכה ולהודיע על המשך ההשתפות בה. 

אז לאן נוסעים השנה באפריל-מאי? 

נראה כי עדיין מוקדם מדי להכריז על ביטול התערוכות ולהחזיר את הבגדים מהמזוודה לארון, אבל אין ספק כי השבועיים-שלושה הקרובים יהיו משמעותיים ביותר עבור תערוכות השעונים, בדגש על המשך התפרצות וירוס הקורונה. אם הוירוס ימשיך להיות כל כך קטלני ולהתפשט ולא תמצא לו תרופה, קשה להאמין כי מארגני התערוכות לא ייקחו את זה בחשבון ולא יודיעו על ביטול התערוכות. מצד שני, גם אם התפשטות הוירוס תעצר או שתמצא לו תרופה, לא ברור עד כמה הקהל מהמזרח ימהר להגיע לשוויץ השנה, זמן קצר כל כך, יחסית, לאחר משבר הוירוס. אם אתם רוצים להמשיך ולעקוב אחרי ההתפתחויות בגזרת באזלוורלד, אתם מוזמנים לבקר באתר התערוכה ולקרוא שם האם התערוכה תמשיך במתכונת הרגילה שלה השנה, או שאולי היא תבוטל …