בחלק האחרון של הסקירה האייקונית התייחסנו לושרון קונסטנטין 222, הפרשנות של ושרון קונסטנטין לקטגוריית השעונים הספורטיביים שהתפתחה ב-1972 עם הצגת הרויאל אוק. בניגוד לשעון של אודמר פיגה, ה-222 לא האריך לשנים כה רבות והוא ירד מייצור, למרבה הצער, באמצע שנות ה-80 (ושרון קונסטנטין ניסתה לייצר שני דגמים שימלאו את החלל, ה-333 וה-Phidas, אך גם הצלחתם הייתה מקור למחלוקת).

ל-222 חשיבות רבה בהצלחתה של חברת ושרון קונסטנטין בקטגוריה זו, וניתן להתייחס לסקירה שלו כמעין פרולוג לסקירה הנוכחית של דגם האוברסיז. מספר שנים לאחר הפסקת ייצורו של הדגם, וושרון קונסטנטין בדיוק מחליפה ידיים – הבעלות עלייה עוברת מחברת Investcorp לחברת Vendôme, כאשר ריצ’מונט – תאגיד השענות הענק – מחזיק בכ-70% מחברת Vendôme באותה התקופה. מספר חודשים לפני החלפת הבעלות הזאת, החברה כבר החלה לעבוד על האוברסיז – ממשיכו הרוחני של ה-222, על ידי צוות שמונה מעצב חיצוני – דינו מודולו, ומעצב של חברת ושרון קונסטנטין עצמה, וינסנט קאופמן.

ושרון קונסטנטין אוברסיז constantin vacheron overseas
ושרון קונסטנטין אוברסיז (מקור: Collectors square)

כמובן שה-222 שימש השראה רבת עוצמה לשעון החדש. האוברסיז, שהוצג לראשונה בשנת 1996, שאב אלמנטים עיצוביים רבים מאביו הרוחני. הבזל הייחודי שלו, יחד עם הקייס והלוח שהכילו אלמנטים רבים מהמקור, חוברו לרצועת חוליות מורכבת – ושונה לחלוטין מזו של ה-222. האוברסיז הראשון יוצר בקוטר של 37 מ”מ, עם עמידות למים של עד 150 מטרים, המנגנון שהניע את השעון היה הVC1310, מנגנון אוטומטי סופר דק. בהמשך, הוצגו גם גרסאות 34 מ”מ ו-25 מ”מ של האוברסיז. כבר מגירסאתו הראשונה, האוברסיז נמכר בוריאציה עם תאריכון – בניגוד לנהוג בקטגוריה זו, כשהשעונים הוותיקים בה יוצרו עם מחוגי שעות ודקות בלבד.

בשנת 1999 הוצג לראשונה האוברסיז כרונוגרף, שהונע הפעם על ידי מנגנון Frédéric Piguet 1185 – מנגנון שהתווספה לו קומפליקציית תאריך גדול בשעה 12. עיצובו הייחודי של השעון בהשוואה לשאר המתחרים שלו בקטגוריה תרם רבות להצלחתו – החוגה העגולה על הקייס הרבועי-משהו שיוותה לשעון מראה שגרתי במבט ראשון (לעומת הרויאל אוק והנאוטילוס – הראשון עם חוגה מטומנת והשני עם חוגה ריבועית-מעוגלת), ובמבט מעמיק במקצת – ניתן היה לזהות בבירור ובאופן מיידי כי לא מדובר בשעון שגרתי כלל וכלל, וזה היה עיקר יופיו של האוברסיז.

ושרון קונסטנטין כרונוגרף vacheron constantin overseas chronograph
ושרון קונסטנטין כרונוגרף (מקור: Monochrome watches)

בשנת 2004 שחררה וושרון קונסטנטין גירסא חדשה של האוברסיז. השעון הציג הפעם עיצוב מודרני יותר, כאשר הקייס הריבועי-משהו התעגל, והרצועה עודכנה כך שהחוליות המחברות שלה נראו כמו חלק מהצלב המלטי המעטר את השעון (ואת הלוגו של וושרון קונסטנטין), והשינוי הגדול ביותר ברצועה היה החולייה המחברת – שהרחיקה לכת והגיעה ממש עד הבזל עצמו. השקע בתוכו ישב הכתר נעלם, והחוגה קיבלה עיטורים שונים לטובת מראה מעט יותר ספורטיבי.

הדגם החדש, שניתן לקרוא לו גם אוברסיז 2,הגיע בקוטר קייס של 42 מ”מ, והוא הונע על ידי מנגנון VC1126 (שבוסס על מנגנון JLC889 מבית ייגר) לגירסאת התאריכון הרגילה, או מנגנון VC1137 (שבוסס על מנגנון FP1185 מבית פרדריק פרגה) לגירסאת הביג-דייט כרונוגרף.

ושרון קונסטנטין אוברסיז  vacheron constantin overseas 2nd gen
ושרון קונסטנטין אוברסיז מהדור השני (מקור: zkanup)

סדרת האוברסיז יועדה מתחילתה למטיילים והרפתקנים, ולכן, כאשר וושרון קונסטנטין הציגה ב-2006 את ה-Dual time overseas, היה זה צעד מתבקש (שלא ברור למה לא נעשה קודם לכן, בהתחשב בסדרה שיועדה למטיילים). לוריאציה הזו התווספה קומפליקציית GMT – אזור זמן נוסף, Power reserve, מחוון יום ולילה, וכמובן – תאריכון. כמו רוב המתחרים שלו בקטגוריה, גם כאן – ריבוי הקומפליקציות יצר לוח עמוס במקצת, באופן א-סימטרי, אך ניתן לומר כי זהו מקור היופי של הקטגוריה הזו.

ושרון קונסטנטין אוברסיז vacheron constantin overseas dual time
ושרון קונסטנטין אוברסיז Dual Time (מקור: Bob’s Watches)

בשנת 2007 הוצג ה-US limited edition – האוברסיז הראשון שיוצר על רצועת עור (למעשה, ללקוחות ניתנה אפשרות בחירה בין רצועת עור לרצועת גומי). מהודרה מוגבלת זו יוצרה אך ורק בכ-100 יחידות, ולמרות שיופיה (בהשוואה לוריאציות האחרות בסדרה) שנוי קצת במחלוקת, האוברסיז החל להציג אבולוציה של דגם אייקוני לכול דבר. כמו האוברסיז 2, גם דגם זה הונע על ידי מנגנון VC1137, עם כרונוגרף ותאריך גדול בשעה 12. הגירסא המיוחדת נמכרה במהירות הבזק, ודגם האוברסיז באופן כללי זכה להצלחה מסחררת (הצלחה שקודמו – ה-222 – לא זכה לה לצערו). וושרון קונסטנטין החלה להציע את שעוני הסדרה במגוון הולך וגדל של מתכות, רצועות, לוחות וקומפליקציות.

ושרון קונסטנטין אוברסיז US Limited Edition
ושרון קונסטנטין אוברסיז US Limited Edition (מקור: chrono24)

בשנת 2016 סדרת האוברסיז עברה עדכון גדול נוסף בהצגת הדגם שניתן לכנותו האוברסיז 3. העיצוב המקורי נשמר, אך השעון קיבל מגוון שינוים שהפכו את העיצוב שלו לזורם יותר ונעים יותר לעין, בזמן שמירה על מאפייניו המקוריים. כעת, נוספה דיסקה עגולה בין הקייס לבין הבזל הייחודי, שלו כעת יש 6 צלעות לעומת 8 בדגמים הקודמים (הצלעות מהוות הנצחה לצלב המלטי), וגב הקייס כבר איננו מציג תחריטים עם מוטיבים ימים למינהם כמו בדגמים הקודמים, והוא השתנה לגב קייס שקוף שמציג בתוך סדרת הדגמים 3 מנגנוני אין האוס חדשים לחלוטין. כלל המנגנונים עומדים בתקן ‘חותם ג’נבה’, והסדרה הציגה לראשונה מנגנון מיוחד לרצועה, שאפשר החלפה בין רצועת המתכת לרצועת עור / גומי ללא שום שימוש בכלים.

vacheron constantin 2016 3rd gen
ושרון קונסטנטין אוברסיז מהדור השלישי (מקור: Monochrome Watches)

דגם אחד שהוצג בסדרה העדכנית ביותר הוא ה-ultra thin, גירסאת 40 מ”מ מודרנית ל VC1120 – אותו מנגנון שבוסס על מנגנון ה-JLC920 שהניע במקור את הרויאל אוק, הנאוטילוס וה-222. זה שעון שנשאר נאמן למקור ככול האפשר – אין תאריכון, אין מחוג שניות, והעיצוב המהמם והדקיק שלו מבדל אותו מחבריו לקטגוריה מבית ומבחוץ. הדקיקות של הקייסים החדשים המשיכה גם לשאר הוריאציות בסדרה, כאשר ה-Ultra-Thin Perpetual Calendar , עם מגוון רחב של קומפליקציות (בינהן תאריך נצחי וmoonphase) הגיע לגובה של 8.1 מ”מ בלבד.

ושרון קונסטנטין overseas perpetual calendar
ושרון קונסטנטין Perpetual Calendar (מקור: Monochrome watches)

כן, האוברסיז הוא לא שעון שיוצר על פני עשורים ארוכים ללא הפסקה, הוא נצר לאייקון אחר שמזלו לא שפר עליו. יחד עם זאת, וושרון קונסטנטין לא ויתרה עליו ובערך 10 שנים הפרידו בין ה-222 המקורי (שהספיק מאז להפוך לשם דבר בקרב אספני שעונים) לבין הפרשנות המודרנית שלו על שלל גירסאותיה. הפרשנות הייחודית של וושרון קונסטנטין לקטגוריה הייחודית הזאת עושה את שלה, ובהשוואה למתחריו האוברסיז בולט ונותן להם פייט לא פשוט.

לאתר וושרון קונסטנטין העולמי