ושרון קונסטנטין (Vacheron Constantin) היא בין יצרניות השעונים הוותיקות בעולם, ונחשבת בעיניי רבים לחלק מה-“שילוש הקדוש” של הענף, יחד עם אודמר פיגה (Audemars Piguet) ופטק פיליפ (Patek Philippe). למרות שהשתיים האחרות נמצאות בבעלות פרטית (ושרון שייכת לתאגיד ריצ’מונט), שלושת היצרניות האלו נחשבות מתחרות ישירות, ודוגמא לכך ניתן לראות בקטגוריית ה-“ספורט אלגנט”, שם הרויאל אוק, הנאוטילוס, והאוברסיז (לו קדם ה-222) מנהלים תחרות עיקשת.

תערוכת SIHH התחילה היום, וכבר עכשיו אנו זוכים כבר למבול של השקות מעניינות. אחרי אודמר פיגה עם ה-CODE 11.59 שלה מאתמול, היום הגיע תורה של ושרון קונסטנטין – שבחרה ללכת בכיוון אחר לחלוטין, ולא הציגה ליין חדש לגמרי, אלא תצוגת תכלית – שעון בייצור סופר מוגבל, עם טוויסט טכנולוגי ייחודי. זהו ה- Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar.

vacheron constantin traditionnelle twin beat perpetual front
ושרון קונסטנטין Traditionnelle twin beat perpetual calendar (מקור: אתר ושרון קונסטנטין הרשמי)

כל מי שברשותו שעון עם קומפליקציית תאריכון נצחי (Perpetual Calendar) ולא עונד אותו 24/7 על היד, נתקל בוודאי בצורך המעיק לכוון את התאריך, לאחר פרקי זמן מסויימים ללא שימוש. לא לכולם יש וויינדרים, ובמקרה של שעון מתיחה ידנית המצב הופך למעיק עוד יותר – היות ויש לוודא שהוא מתוח באופן קבוע. ושרון קונסטנטין החליטו לפתור את הבעיה הזו עם הדגם החדש.

השעון החדש נאמן לקו העיצובי של סדרת ה-Traditionnelle של ושרון, והוא מגיע בקייס פלטינה בקוטר 42 מ”מ ובגובה של כ-12.3 מ”מ – מידות סבירות ביותר, בהתחשב בטכנולוגיה שישנה מתחת לקייס. השעון מולבש על רצועת עור, ובשעה 3 ישנו הכתר, שממבט חטוף בתמונות נראה מעט גדול. בשעה 8, ישנו כפתור, שגם הוא קשור למעשה לטכנולוגיה שהושקעה בדגם.

vacheron constantin traditionnelle twin beat perpetual front 2
(מקור: Monochrome watches)

אז מה בעצם כל כך מיוחד פה ? המנגנון של השעון, קליבר 3610, הוא מנגנון מתיחה ידנית עם שני מצבי עבודה. במצב סטנדרטי, השעון עובד בקצב של 5Hz, ששווים 36,000 פעימות בשעה (עוד על נושא תדרי העבודה של שעונים תוכלו לקרוא במדריך ההיי-ביט של ווטש גורו). זהו קצב גבוה מקצב הפעימות בשעה הרגיל בענף – 28,000, אך לא בהרבה. לחיצה על הכפתור שנמצא בשעה 8, מעבירה את השעון לעבודה בתדר של 1.2Hz, שבתורם מייצגים 8,640 פעימות בשעה. לאחר העברתו לתדר 1.2Hz, השעון יוכל לעבוד עד ל-65 ימים רצופים ! זהו הישג טכנולוגי מרשים ביותר, ורעיון מדהים ופשוט כאחד. חשוב לציין, שהעברת השעון לתדר 1.2Hz, לא מיועדת לזמן השימוש בשעון, אלא ספציפית לזמנים בהם השעון מונח בכספת – שימוש בשעון כאשר הוא מכוון על תדר 1.2Hz עלול לגרום לנזק למנגנון.

vacheron constantin traditionnelle twin beat perpetual caliber
המנגנון הייחודי של השעון. שימו לב לכיתובי ה-1.2Hz וה-5Hz (מקור: אר ושרון קונסטנטין הרשמי)

השעון יימכר במחיר של כ-210,000 יורו, וקצב הייצור שלו צפוי להיות איטי במיוחד – רק 5 יחידות צפויות לצאת משערי המפעל בשנת 2019, כך שאם חשקה נפשכם באחד כזה – כדאי להזדרז.

לאתר וושרון קונסטנטין העולמי