ליין השעונים של סייקו (Seiko) פשוט אדיר בגודלו. משעונים פשוטים בעשרות דולרים בודדים, ועד לחברת הבת גרנד סייקו (שכבר תקופה ארוכה מנסה לבדל את עצמה מהחברה האם), שמייצרת ומוכרת שעונים בעשרות וגם במאות אלפי דולרים, דוגמאת המהדורה המוגבלת שנוצרה בשת”פ עם יצרנית הרכב היפנית ניסאן להנצחת הניסאן GTR. 

רק לאחרונה ראינו עדכון נרחב ביותר לסדרת הסייקו 5, ואחרי התצוגה המרשימה של סייקו בתערוכת באזלוורלד 2019, גם סדרת הפרסיג’ זוכה לעיבוי קל. בהצגת דגמי הסייקו פרסיג’ של תערוכת באזלוורלד 2019 השיקה היצרנית מספר רב של שונים בתוך הסדרה – אשר במהותה מכילה שעוני Dress אלגנטיים כאשר גולת הכותרת של השקות התערוכה הייתה זוג דגמי סייקו פרסיג’ עם לוחות עשויים פורצלן, יחד עם מספר נוסף של דגמי פרסיג’ עם לוחות עשויים אמייל.

seiko presage enmale spring drive
זוג חדש בסדרת הפרסיג’ של סייקו (מקור: אתר סייקו הרשמי)

סדרת הפרסיג’ של סייקו הוצגה בשנת 2016 והיא זוכה מאז להצלחה הולכת וגוברת. בסייקו לא נשארים אדישים להצלחה זו – וכעת, זוג שעונים חדשים בסדרה מקבלים את המנגנון המעניין שמופיע רבות בעיקר בדגמי חברת הבת היוקרתית – הלא הוא הספרינג דרייב המפורסם. הראשון הוא רפרנס SNR037 בעל הלוח הלבן, ואחיו התאום בעל הלוח השחור, רפרנס SNR039.

seiko presage spring drive SNR0037
לוח אמייל לבן או שחור לבחירה, עם מנגנון ספרינג דרייב (מקור: אתר סייקו הרשמי)

הנתונים הטכניים דיי שגרתיים – קייס עשוי פלדת אל חלד בקוטר 40 מ”מ, עם לוחות בצבע שחור או לבן לבחירה, קומפליקציית תאריכון בשעה 3 יחד עם תצוגת רזרבת כוח בין השעות 7 ל-8, ספרות רגילות על הלוח – שכאמור, עשוי אמייל – בהתאם לרוח הנושבת בסדרת הפרסיג’, וכיאה לשעון Dress טיפוסי – רצועת עור, עם אבזם פטנט מקורי של סייקו. הרגלים של השעון, בניגוד לדגמי הפרסיג’ האחרים, בנויות בצורה שונה ולא “משתלבות” בתוך קייס השעון, אלא “יוצאות” החוצה בצורה חדה יחסית, ולהן גימור מוברש (בהשוואה לגימור חלק בקייס).

seiko presage enmale spring drive SNR0039
גם הלוח השחור נראה מעולה (מקור: אתר סייקו הרשמי)

מעבר ללוח האמייל, שהוא בפני עצמו חומר מורכב מאוד לעבד ולייצר ממנו לוח לשעון, גולת הכותרת של זוג הרפרנסים האלו היא מנגנון הספרינג דרייב, שמופיע לראשונה בסדרת הפרסיג’. ראינו את סייקו משלבת אותו בליין הסייקו פרוספקס של שנת 2019, וכעת גם סדרת הפרסיג’ מקבלת ספרינג דרייב משלה בזוג הרפרנסים האלו. 

הספרינג דרייב הוא כמובן מנגנון אינהאוס של סייקו. בזוג השעונים האלו, נמצא הקליבר 5R65, לו רזרבת כוח של כ-72 שעות, ומידת דיוק מוצהרת של שנייה אחת ביום, או עד 15 שניות בחודש, על פי היצרנית. למי מכם שלא מכיר – מנגנון הספרינג דרייב הוא בעצם מנגנון היברידי, שמשלב אלמנטים של מנגנון מכאני טיפוסי יחד עם רכיבים אלקטרוניים אשר אוגרים את עוצמת הטעינה. את המנגנון הזה סקרנו בעבר במסגרת שבוע על היד של הסייקו אננטה ספרינג דרייב, ומדובר במנגנון מיוחד עם יתרונות מעניינים ביותר. גב הקייס שקוף, כמובן, ועל גביו חריטה של עמידות השעון למים (100 מטרים) יחד עם מספר חריטות נוספות, בינהן הלוגו של סייקו וארץ הייצור. נקי ואלגנטי, כמו חזית השעון.

seiko presage enmale spring drive rear
גב שקוף טיפוסי למנגנון אינהאוס (מקור: אתר סייקו הרשמי)

זוג הרפרנסים החדשים בסדרת הפרסיג’ בעליי מנגנון הספרינג דרייב יהיו זמינים החל מחודש אוקטובר הקרוב, בעלות של כ-4,650 יורו, מחיר מעניין לשעון מעניין, שאנחנו מאוד התרשמנו ממנו.