בשנת 1902 השתמשה זניט לראשונה בשם DEFI לאחת מסדרות שעוני הכיס שלה. כעבור כשבעה עשורים, זניט חזרה להשתמש בשם הזה, עם שינוי קל, כשהפכה אותו ל-DEFY. מאז הפך השם הזה לכמעט שם נרדף לחברה ולחלק בלתי נפרד משעוני הדגל שלה. את 2022 פתחה זניט עם רענון לסדרת הדגל שלה, הזניט דפיי ״הפשוט״, עם סדרת שעונים חדשה – זניט דפיי סקייליין. אנחנו מתארים לעצמנו שכבר קראתם ודיברתם על השעון הזה לא מעט אפילו אצלנו בקבוצת הפייסבוק, אבל אנחנו עדיין צריכים להכיר אותו בצורה רשמית כאן בווטשגורו. 

זניט דפיי סקייליין – מפרט טכני

זניט משיקה שלושה שעונים חדשים בסדרת הדפיי סקייליין החדשה. השעונים מגיעים עם לוחות בצבעים שחור, לבן וכמובן הכחול האייקוני. כל אחד מהשעונים יגיע עם צמיד מתכתי ועם רצועת גומי, כשהם מגיעים בגוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 41 מ״מ. 

זניט דפיי סקייליין. מקור - timeandwatches.
זניט דפיי סקייליין. מקור – timeandwatches.

למרות המראה המוכר כל כך של השעונים, זניט שדרגה מעט את גוף השעון, כשהוא מגיע עם קצוות חדים יותר, כשבזל השעון מגיע עם שנים עשר צלעות, שמהוות מעין חיזוק לסמני השעות שעל לוח השעון.

זניט דפיי סקייליין. מקור - timeandwatches.
זניט דפיי סקייליין. מקור – timeandwatches.

השינוי המשמעותי ביותר בשעון מגיע בלוח השעון. זניט משיקה לוח שעון חדש, המעוטר בדפוס גאומטרי מיושר בצורה מושלמת המורכב מכוכב עם ארבע קצוות. הכוכב שנבחר הוא למעשה חידוש מודרני ללוגו ה-״דאבל Z״ של זניט משנות הששים של המאה הקודמת. המראה המיוחד של תבנית הכוכבים מקבל שדרוג כשזניט בוחרת בגימור קרני שמש, כשהחלק המרכזי של לוח השעון מואר יותר לעומת הקצוות שלו.  

הלוח החדש של זניט. מקור - timeandwatches.
הלוח החדש של זניט. מקור – timeandwatches.

השינוי המשמעותי עוד יותר בלוחות השעונים הוא לוח השניות הקטן, הממוקם בשעה 9 בלוח השעון. ממש ממולו בשעה 3 בלוח השעון מיקמה זניט את חלונית התאריכון, כשהרקע לתאריכון מגיע בצבע זהה לצבע לוח השעון. בכל הקשור ללוח השניות הקטן – תרשו לנו לחזור אליו בהמשך הכתבה. 

השעון הלבן-כסוף בסדרה החדשה של זניט. מקור - timeandwatches.
השעון הלבן-כסוף בסדרה החדשה של זניט. מקור – timeandwatches.

זניט ציידה את השעונים במנגנון החלפת רצועות מהיר ללא צורך בכלים. השעונים מגיעים כאמור עם צמיד אינטרגלי מתכתי ועם רצועת גומי. השעונים עם הלוח השחור והכחול יגיעו עם רצועת גומי בצבע תואם. לעומת זאת, השעון עם הלוח הלבן-כסוף, מגיע עם רצועת גומי בצבע ירוק דווקא. 

זניט דפיי סקייליין – מנגנון

השינוי המשמעותי באמת, לפחות מבחינה הורולוגית, מגיע בתוך השעון, שם מסתתר לו מנגנון חדש, אותו ניתן לראות מבעד לגב השעון השקוף. 

מנגנון השעון מבעד לגב השקוף. מקור - timeandwatches.
מנגנון השעון מבעד לגב השקוף. מקור – timeandwatches.

זניט משיקה מנגנון חדש, קליבר אל פרימרו 3620. האל פרימרו 3620 פועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה, תדר של 5Hz, כשהוא מצויד ברזרבת כוח של 60 שעות. 

קליבר אל פרימרו 3620. מקור - זניט.
קליבר אל פרימרו 3620. מקור – זניט.

זוכרים שאמרנו שנחזור ללוח השניות הקטן של השעון? הגיע הזמן לחזור אליו. אם שמתם לב לתמונות של השעון, לוח השניות הקטן מגיע עם הספרה 10 ולא עם הספרה 60. למעשה, מדובר במחוג שמשלים הקפה שלמה של 360 מעלות כל 10 שניות. זניט מניעה את מחוג השניות הזה ישירות מגלגל הבריחה של המנגנון. בדרך זו בעצם הופכת זניט את מחוג השניות לתצוגת ״שברירי שניה״, כשלמעשה המחוג מציג את עשירית השניה כל פעם. 

מנגנון אל פרימרו 3620. מקור - ablogtowatch.
מנגנון אל פרימרו 3620. מקור – ablogtowatch.

האל פרימרו 3620 מבוסס על ארכיטקטורה הדומה למנגנון הכרונוגרף האל פרימרו 3600 של זניט, כשהוא מגיע עם רוטור הכוכב המוכר של זניט. זניט מעטרת את המנגנון בגימורים בגווני אפור וכסף, לצד שימוש במתכת כחולה. 

אז מה חדש בעצם?

חידוש משמעותי לשעון ״הפשוט״ בסדרת הדפיי של זניט, כשגולת הכותרת היא ללא ספק המנגנון החדש (והמיותר?) של השעון. למה מיותר? כי מי באמת צריך מחוג שמציג את עשירית השניה, אם לא מדובר בשעון כרונוגרף? 

כמה זה עולה לנו?

כאמור, זניט משיקה שלושה שעונים חדשים בסדרת הדפיי סקייליין החדשה שלה. השעון הראשון, רפרנס 03.9300.3620/01.I001, הוא השעון עם הלוח הלבן-כסוף. הוא יגיע כאמור עם צמיד העשוי מפלדת אל-חלד ועם רצועת גומי ירוקה. השעון השני, רפרנס 03.9300.3620/21.I001, הוא השעון עם הלוח השחור. כאמור, הוא יגיע עם צמיד העשוי מפלדת אל-חלד ועם רצועת גומי שחורה. אחרון חביב הוא השעון עם הלוח הכחול. זניט תשווק אותו עם צמיד העשוי מפלדת אל-חלד ועם רצועת גומי כחולה. כל השעונים מגיעים בתג מחיר זהה של 8,400 דולרים. 

השורה התחתונה

שוק שעוני הספורט הוא ללא ספק הקטגוריה הרותחת של עולם השעונים. הביקוש העצום לשעונים עולה פי כמה על ההיצע. עם סדרת הדפיי סקייליין החדשה מנסה זניט, או ליתר דיוק – קבוצת LVMH, ״לקטוף״ חלק מהביקוש המטורף. תג המחיר של השעונים סופר אטרקטיבי, בהתחשב לאלטרנטיבות (הלא קיימות או ליתר דיוק, לא זמינות) בשוק.

זניט דפיי סקייליין. מקור - timeandwatches.
זניט דפיי סקייליין. מקור – timeandwatches.

תוסיפו לזה מנגנון מתקדם, גם אם הוא מגיע עם תכונות קצת מיותרות וקיבלתם שעון שמצפה לו הצלחה מסחרית גדולה, כל זאת כמובן בתנאי שזניט תצליח לעמוד בביקוש. רולקס, אודמר פיגה, פטק פיליפ ואחרות לא מצליחות, או שאולי לא מנסות מספיק, האם זניט הקטנה והצנועה תהיה דווקא זאת שתצליח? נחיה ונראה …

למידע נוסף על השעונים החדשים באתר של זניט.