רבות כתבנו כאן על הקטגוריה שהתחיל האודמר פיגה רויאל אוק, שלא אפשרה לאף יצרן על שוויצרי להישאר בחיבוק ידיים. הפטק פיליפ נאוטילוס, הושרון קונסטנטין 222 (ולאחריו הושרון קונסטנטין אוברסיז), האנג’ניר של IWC – עליו נכתוב כאן בעתיד, הם רק חלק מהפרשנויות של יצרני שעוני היוקרה השוויצריים לקטגוריה זו. יחד עם זאת, ובאופן מרתק למדי, ישנו שעון אחד ולו המאפיינים הרלוונטים לקטגוריה זו – שהוצג לעולם בשנת 1969, הלוא הוא הזניט דפיי. 

מספר וריאציות של השעון הוצגו בהתחלה, כאשר הבולטות בהן הוצגו עם בזל מתומן, או בתצורה מעוגלת משהו – כמו חבית. הבזל המתומן יוצר בקוטר של 37 מ”מ, והחבית – 39 מ”מ. שני השעונים נמכרו עם רצועות פלדה – המתומן עם רצועת חוליות בתצורת סולם, והחבית – רצועת חוליות מאסיביות – עיצוב שנשאר ייחודי עד היום.

zenith defy 1969
זניט דפיי משנת 1969. האם זהו אבי הקטגוריה ששעונייה הם כנראה הנחשקים ביותר כיום בענף השענות ? (מקור: Chronocentric)

השעונים הונעו באותן שנים על ידי מנגנון ה-2562 PC. המנגנון שכן בתוך מעטפת גומי עבה במיוחד, מעטפת שאפשרה לשעון הגנה גבוהה מזעזועים, לחות וחדירת מים. המנגנון פעם בתדר של 28,800 פעימות בשעה, התאריך שכן בחלק מהדגמים בין השעון 4 ל-5 ובחלקם בשעה 3. המנגנון של הדפיי היה חלק מסדרת האל פרימרו, המנגנון האגדי של היצרן, שנמצא בשימוש עד היום.

zenith defy A781 red
זניט דפיי A781 האדום (מקור: WhaleWatch)

הדפיי הוצגו בשילובים שונים של קומפליקציות לאורך השנים. תאריכון בלבד, תאריכון ויום, כרונוגרף, Moonphase, וכמובן – שעון שמציג זמן בלבד. רפרנסים מעניינים הם ה A781 האדום – כרונוגרף ‘חבית’ אוטומטי עם חוגה אדומה מהפנטת ורצועת החוליות המאסיביות, A782 – רפרנס כמעט זהה ל-A781 אך עם חוגה בצבע טורקיז, וה-A783 – עם חוגה כסופה ותת חוגות כרונוגרף צבועות בכחול.

zenith el primero chronograph 3019 phc blue 01
זניט דפיי, הכרונוגרף מרפרנס A783, מונע על ידי ה-3019PHC. הלוח חולק דמיון רב לדגמי זניט המודרניים (מקור: Retro Vintage Watch)

הדגם המעניין ביותר שהוצג בסדרת הדפיי הראשונית היה ככול הנראה ה-Espada. גם כאן, האלמנטים העיצוביים שנלקחו מסדרת ה-A78X נותרו זהים, אך החוגה והמנגנון עצמם שונים לחלוטין. ראשית, הדגם הונע על ידי מנגנון ה-3019PHF האגדי של זניט. מנגנון זה, שעד היום נחשב לאחד המדוייקים והמוצלחים בעולם, הניע מערכת מורכבת של קומפליקציות – תאריכון בין השעון 4 ל-5, יום בשבוע ממש מעט לפני השעה 2, חלונית חודש ממש מעט אחרי השעה עשר, מחוג שניות כתום זוהר בחשכה, לוח בצבע כסוף-לבנבן, ושלוש תתי חוגות – השתיים העליונות בצבע כחול ומשמשות כחלק מהכרונוגרף של השעון, והתחתונה בעלת תפקיד כפול – גם מחוג לספירת השניות של הכרונוגרף ברקע כסוף (בניגוד לחוגות הכרונוגרף הנוספות, שנצבעו בכחול), ובתוכו חלונית קטנה שבה מופיע Moonphase כחול. דגם זה נמכר גם תחת המותג Movado, כ-Movado Astronic – שהיה זהה כמעט בכל לדפיי.

zenith defy espada moonphase
זניט דפיי “Espada” (מקור: Oredelmondo)

אך לצערנו הרב, ולמרות המאפיינים המעניינים, הדפיי המקורי לא האריך שנים רבות. ייצורו של הדגם הופסק במהלך משבר הקוורץ, ולמרות שמנגנון האל פרימרו קם לתחייה לאחר שמשבר הקוורץ הגיע לסיומו, לדפיי זה לקח זמן רב יותר. השעון, שכיום נחשב כמבוקש מאוד בקרב אספנים – עם מחירים בהתאם – נעלם מדפי ההיסטוריה.למזלנו – לא לזמן רב.

זניט השיקה דפיי חדש בשנת 2007. המהלך מזכיר במקצת את הניסיון הנוסף של ושרון קונסטנטין בגזרת ה-“ספורט אלגנט”, עם האוברסיז (אחרי חוסר הצלחתו של ה-222 על נגזרותיו), אך בניגוד לושרון – זניט לא הלכה לפי “כללי” הקטגוריה, אלא השתמשה בשם “דפיי” כתצוגת יכולות. וזאת חתיכת תצוגת יכולות – השעון עושה שימוש בתרכובות מתכת שונות ומיוחדות, שימוש נרחב בסיליקון ופולימרים שונים בחלקי המנגנון לצורך מניעת שחיקה, קלאץ’ ורטיקלי, ולמרות שהשעון התרחק במקצת מהמקורות שלו – הוא עדיין זניט בכל רמ”ח אבריו. הלוח בתצורת סקלטון – חושף לחלוטין את חלקי המנגנון לצופה, אך אחד המאפיינים הכי ייחודיים של הדפיי החדש הוא עבודת הכרונוגרף שלו – במצב רגיל, השעון פועם בתדר של 36,000 פעימות בשעה – אך כאשר מנגנון הכרונוגרף נכנס לפעולה, תדר הפעימות עולה לקצב מסחרר של 360,000 פעימות בשעה – וכך הכרונוגרף של הדפיי מאפשר דיוק ברמה של מאית השנייה – תדר העבודה המסחרר הזה מאפשר למחוג השניות להקיף את כל החוגה אחת לשנייה (במקום אחת לדקה בכרונוגרפים טיפוסיים).

אז כן, הדפיי הכיל בעברו שינויים שמאפיינים את השעונים בקטגוריית ה-“ספורט אלגנט”, אך הוא מעולם לא נחשב כמתחרה בה, והסיבות לכך מובנות. למרות זאת, זניט לא ויתרה, ואף על פי שלקח לה כמה עשורים טובים כדי להחזיר את הדפיי לשורותיה, היא החזירה אותו לא כ-“סתם עוד דגם”, אלא כנושא הדגל שלה – השעון שמציג לראווה את היכולות הטכניות המדהימות של היצרנית, שעברה לא מעט בחייה.

לאתר זניט העולמי