בינואר 1969, השיקה זניט את שעון הזניט A386. שעון כרונוגרף שהגיע עם מנגנון האל פרימרו האגדי – מנגנון הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם. בין השנים 1969 ל-1972 השיקה זניט על פי ההערכות כ-4,500 יחידות מרפרנס A386. אבל מאז שנת 1972 ועד היום, זניט מצאה אינספור דרכים להשאיר את השעון הזה בחיים, עם מהדורות מחווה והשקות מחודשות (Tribute, Reissue) לשעון בעל ההיסטוריה הכל כך מיוחדת הזה. רק בשנה שעברה השיקה זניט שני מהדורות מחודשות לשעון הזה – אחת עם לוח חום בגימור צבעים מדורג והשניה עם תתי-לוחות בצבע כחול. בשבוע שעבר השיקה זניט גרסה נוספת של השעון הזה, עם העיצוב הנאמן ביותר למקור עד היום – זניט כרונומסטר אורגינל. יצאנו להכיר אותו.

זניט כרונומסטר אורגינל – מפרט טכני

כפי שציינו, זניט השיקה מספר רב של מהדורות מחודשות לשעון הזה במרוצת השנים. אבל כל אחת מהן הייתה שונה במעט מהשעון המקורי. בין אם מדובר בממדים הפיזיים, בחומרים שמהם עשוי גוף השעון או סידור הצבעים בלוח השעון. הגרסה האחרונה היא הדבר הקרוב ביותר למקור ומכאן גם שמה – אורגינל.

הגרסה הקרובה ביותר אי פעם למקור של זניט. מקור - Hodinkee.
הגרסה הקרובה ביותר אי פעם למקור של זניט. מקור – Hodinkee.

זניט משיקה שלושה שעונים חדשים בסדרה. שלושתם מגיעים בגוף בקוטר של 38 מ”מ. שניים מהם עשויים מפלדת אל-חלד, אחד מהם עשוי מזהב אדום. העובי של שלושת הדגמים עומד על 12.6 מ”מ.

הלוח המקורי של ה-A386 בשעון מזהב אדום. מקור - Hodinkee.
הלוח המקורי של ה-A386 בשעון מזהב אדום. מקור – Hodinkee.

השעונים הם כמובן שעוני כרונוגרף, עם סידור לוחות בתצורה 3,6,9 המוכרת. זניט משיקה שני לוחות שעונים – אחד בצבע כסוף, עם לוחות קטנים בצבעים אפור-שחור-כחול. הלוח השני הוא לוח פנדה עם לוח שחור ותתי לוחות בצבע כסוף. לוח הפנדה יגיע עם גוף העשוי מפלדת אל-חלד. הלוח “המקורי” בעל שלושת הצבעים יגיע בזהב אדום או בפלדת אל-חלד.

דגם הפנדה בסדרת הכרונומסטר אורגינל. מקור - Hodinkee.
דגם הפנדה בסדרת הכרונומסטר אורגינל. מקור – Hodinkee.

השעונים מגיעים עם עמידות למים בעומק של עד ל-50 מטרים, כשזניט תשווק אותם עם צמיד מפלדת אל-חלד, רצועת עור עגל בצבע בז’ או רצועת עור עגל בצבע כחול.

זניט כרונומסטר אורגינל – מנגנון

זניט משלבת בשעונים החדשים את קליבר אל פרימרו 3600 שלה. עם כל הכבוד למקור – האל פרימרו הראשון, כאן מדובר באחד ממנגנוני הכרונוגרף המתקדמים ביותר כיום.

קליבר אל פרימרו 3600. מקור - Robbreport.
קליבר אל פרימרו 3600. מקור – Robbreport.

המנגנון, הפועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה, מספק רזרבת כוח של 60 שעות. אבל מה שבאמת מרשים בו, הוא היכולת למדוד זמנים בדיוק של עשירית השניה. המנגנון מגיע עם כרונוגרף 60 שניות בשעה 3, כרונוגרף 60 דקות בשעה 6 ומחוג שניות קטן בשעה 9. מחוג שניות הכרונוגרף המרכזי משלים סיבוב שלם של לוח השעון כל 10 שניות.

אז מה חדש בעצם?

כפי שציינו, הגרסה הקרובה ביותר לאל פרימרו המקורי. קודם כל – קוטר של 38 מ”מ. זניט אמנם השיקה שעוני אל-פרימרו “מחודשים” בקוטר כזה, אבל הם הגיעו במתכות יקרות ולא בפלדת אל-חלד. שנית, סידור הצבעים המקורי, הכחול-אפור-שחור שנעדר מהגרסאות הללו. כך שלראשונה מקבלים שילוב של הנתונים הללו – קוטר של 38 מ”מ, פלדת אל-חלד וסידור הצבעים של האל-פרימרו בשעון חדש בסדרה. בעצם, את הפרט הכי חשוב השמטנו – מדובר בשעון שמגיע בייצור סדרתי ולא יהיה במהדורה מוגבלת כלשהי. אז אם ה-A386 המקורי היה תמיד ברשימת המשאלות שלכם, הסיכוי שלכם להשיג אותו השתפר משמעותית.

כמה זה עולה לנו?

כאמור, זניט משיקה שלושה שעונים בסדרה.

זניט כרונומסטר אורגינל. מקור - Robbreport.
זניט כרונומסטר אורגינל. מקור – Robbreport.

שני הדגמים הראשונים יגיעו בגוף העשוי מפלדת אל-חלד.

רפרנס 03.Z386.400/60.C843 – שעון הכרונומסטר אורגינל (עם סידור הלוחות המקורי) עם צמיד מפלדת אל-חלד. תג המחיר שלו עומד על 9,000 דולרים. אם תעדיפו לרכוש אותו עם רצועת עור, תשלמו עבורו קצת פחות – 8,400 דולרים.

זניט כרונומסטר אורגינל. מקור - Hodinkee.
זניט כרונומסטר אורגינל. מקור – Hodinkee.

רפרנס 03.3200.3600/21.M3200 – שעון כרונומסטר אורגינל עם לוח פנדה. גם כאן, תג המחיר עומד על 9,000 דולרים לגרסה עם צמיד מפלדת אל-חלד או 8,400 דולרים לגרסה עם רצועת עור.

הדגמים עם הלוח המקורי. מקור - Robbreport.
הדגמים עם הלוח המקורי. מקור – Robbreport.

השעון השלישי הוא רפרנס 18.3200.3600/69.C901 – שעון הזהב האדום. תג המחיר שלו עומד על 19,100 דולרים.

השורה התחתונה

בניגוד לשעון הכרונומסטר ספורט שהשיקה זניט בתחילת השנה, במקרה של הכרונומסטר אורגינל, אין שום חשש שמישהו יצעק “דייטונה!!!!”. כאן מדובר בהעתק מושלם לשעון ה-A386 האגדי של החברה, שמגיע סוף סוף בייצור סדרתי ובפלדת אל-חלד, מה שהופך אותו לנגיש יותר עבור חובבי המותג, חובבי סדרת האל-פרימרו או חובבי הדגם הספציפי הזה.

זניט כרונומסטר אורגינל. מקור - Robbreport.
זניט כרונומסטר אורגינל. מקור – Robbreport.

אמנם זניט מציינת כי השעון מגיע בייצור סדרתי, אבל חשוב להדגיש כי גם הכרונומסטר ספורט מגיע בייצור סדרתי, רק שכמעט ואי אפשר לרכוש אותו. אם אתם חושבים שגם כאן זניט “מעתיקה” מרולקס, תרשו לנו לבאס אתכם. ממש לא מדובר בהעתקה מרולקס. כושר הייצור של זניט מוגבל משמעותית לעומת זה של רולקס ולכן ליצרנית כמו זניט קשה לעמוד בביקושים לשעונים הללו. עבור כל מי שמתכנן לרכוש את הכרונומסטר אורגינל, נקווה שזניט הצליחה לשפר את תפוקת הייצור שלה, אחרת גם הוא יהפוך לפנינה עבור פליפרים …

למעבר לעמוד הסדרה החדשה באתר של זניט.