ביום חמישי החלו לרוץ דיווחים בקבוצות של חובבי שעונים ברחבי הרשת. טיזר מעניין שעלה באתר של זניט רמז על השקה מתישהו במהלך הלילה שבין חמישי לשישי של שעון חדש של החברה. הגורו הכין לעצמו קפה ועוגה והמתין ללילה לבן. אז לילה לבן זה לא באמת היה ובדיוק של שעון שוויצרי זניט הציגה בשעה 1 בלילה בין חמישי לשישי את השעון החדש שלה. זניט כרונומסטר ספורט – הדייטונה קילר של זניט? בואו נבדוק …

זניט כרונומסטר ספורט – מפרט טכני

זניט משיקה שני דגמי שעוני כרונומסטר ספורט. שניהם מגיעים עם גוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 41 מ”מ ובעובי של 13.6 מ”מ. לשני השעונים בזל קרמי שחור. ההבדל ביניהם הוא בלוח השעון – אחד מהם מגיע עם לוח לבן, השני מגיע עם לוח שחור.

שני לוחות בצבע לבן ושחור. מקור - TimeandWatches.
שני לוחות בצבע לבן ושחור. מקור – TimeandWatches.

זניט תציע אפשרות בחירה בתוך הדגמים הללו בין צמיד מתכתי לרצועת בד קורדורה. הדגם עם הלוח הלבן יגיע עם רצועת בד קורדורה כחולה, בעוד הדגם עם הלוח השחור יגיע עם רצועת בד קורדורה שחורה. בואו נתחיל מהפיל שבחדר. השעון החדש של זניט נראה הכי קרוב שאפשר לדייטונה מבלי להיות שעון שמיוצר איפשהו בסין. אבל בואו נחכה עם זה, אנחנו עוד נחזור לדייטונה בהמשך.

שלושת הלוחות מסודרים בסקלה של 60. מקור - TimeandWatches.
שלושת הלוחות מסודרים בסקלה של 60. מקור – TimeandWatches.

סידור הלוח הוא סידור “זניטי טיפוסי”. שלושה לוחות קטנים במרכז הלוח הנוגעים זה בזה, בשעות 3,6 ו-9. בין סמן השעה 4 ל-4 וחצי אנו מוצאים את חלונית התאריכון.

מחוג שניות הכרונוגרף משלים סיבוב כל 10 שניות. מקור - TimeandWatches.
מחוג שניות הכרונוגרף משלים סיבוב כל 10 שניות. מקור – TimeandWatches.

הלוחות הקטנים מסודרים בצבעים שונים – הלוח הכחול בשעה 3 הוא לוח השניות של הכרונוגרף. הוא מודד 60 שניות. הלוח בגוון אפור-שחור בשעה 6 הוא לוח הכרונוגרף 60 דקות. הלוח האפור הבהיר הוא לוח השניות של השעון. כפי שאתם יכולים לראות כל הלוחות מגיעים עם ספירה עד ל-60. זאת מתוך מחשבה ורצון של זניט לשפר את הקריאות של השעון. כשבמבט אחד אפשר להבין בדיוק כמה שניות או דקות עברו ולא להתחיל להמיר – 30 או 45 דקות ולהתחיל חישובים בראש. מחוג שניות הכרונוגרף מבצע סיבוב שלם כל 10 שניות.

הבזל

עד כאן, לא ראינו משהו חדש שלא ראינו עד היום מזניט. אבל אז מגיעים לבזל של השעון. הבזל של השעון הוא בזל קרמי בצבע שחור עם סקלת מספרים בצבע לבן. נשמע לכם מוכר? אתם לא טועים, זה נראה כמעט כמו הבזל של הדייטונה. הבזל של הרולקס דייטונה מגיע עם סקלת טכימטר.

נראה כמו דייטונה? מקור - TimeandWatches.
נראה כמו דייטונה? מקור – TimeandWatches.

לעומת זאת, זניט בחרה לשלב בזל עם עשיריות השניה (זוכרים שמחוג השניות משלים סיבוב כל 10 שניות?). חשוב לציין שזאת לא הפעם הראשונה שזניט משתמשת בבזל קרמי בשעון אל פרימרו. היא עשתה את זה בשעון הכרונומסטר אל פרימרו כרונומסטר 2. אבל אז זה היה עם בזל שונה וממש לא דומה לזה של הדייטונה.

זניט כרונומסטר ספורט. מקור - TimeandWatches.
זניט כרונומסטר ספורט. מקור – TimeandWatches.

בצידו הימני של השעון כתר ושני לחצני הכרונוגרף. לחצני הכרונוגרף לא מגיעים עם מנגנון נעילה כלשהו. השעון מגיע עם עמידות למים בעומק של עד ל-100 מטרים.

זניט כרונומסטר ספורט – מנגנון

זניט שילבה בשעונים את קליבר אל פרימרו 3600. האל פרימרו 3600 הוא מנגנון כרונוגרף אוטומטי חדש כשהוא הגרסה העדכנית ביותר בסדרת מנגנוני האל-פרימרו של זניט. זניט השתמשה בקליבר הזה במספר מהדורות מוגבלות שלה, אבל זאת הפעם הראשונה שהוא מגיע לשעון בייצור סדרתי.

קליבר אל פרימרו 3600. מקור - TimeandWatches.
קליבר אל פרימרו 3600. מקור – TimeandWatches.

המנגנון פועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה והוא מגיע עם רזרבת כוח של 60 שעות. מדובר בשיפור של כ-10 שעות לעומת מנגנון האל פרימרו 400. מה ההבדל בין המנגנונים?

קליבר אל פרימרו 3600. מקור - TimeandWatches.
קליבר אל פרימרו 3600. מקור – TimeandWatches.

מדובר במנגנון פודרוינט (Foudroyante), מנגנון שנקרא גם JUMPING SECONDS או FLYING SECONDS. בעצם מדובר במנגנון עם חיבור ישיר בין מחוג שניות הכרונוגרף לבין מנגנון הבריחה. בדרך כלל זה אומר אובדן כוח עצום. אבל הודות לשימוש בסיליקון והפחתת מסה, זניט מצליחה לשלב זאת במנגנון החדש בצורה מוצלחת.

תחשבו על זה כמו גלגל אופניים והילוכים. כשאנחנו בהילוכים גבוהים ומהירים יותר, יש פחות כוח. בהילוכים נמוכים יותר ואיטיים יותר, כשהגלגל זז לאט יותר, יש הרבה יותר כוח. בעצם ההישג הגדול של זניט במנגנון הזה זה העובדה שהיא מצליחה לחבר בין הכרונוגרף לגלגל המהיר ביותר במנגנון, מבלי לאבד אמפליטודה, מבלי לאבד דיוק. אם אתם מבינים קצת במכניקה והנדסה, מדובר בפלא הנדסי.

עם זאת, הוא גם עדין מאוד. לפחות אבות טיפוס שלו, כאלו שגם צוות הגורו ראה בתערוכת באזל 2019. בכל מקרה, יהיה ממש מעניין לראות את המנגנונים הללו מתפקדים לאורך זמן. אם אתם מבקשים מהגורו להמר? סביר להניח שזניט הצליחה לעשות זאת בצורה לא רעה בכלל …

ההבדלים בין קליבר אל פרימרו 3600 לקליבר אל פרימרו 400. מקור - Hodinkee.
ההבדלים בין קליבר אל פרימרו 3600 לקליבר אל פרימרו 400. מקור – Hodinkee.

אז מה חדש בעצם?

שעון כרונוגרף ספורט חדש של זניט, שאמור להיות חוד החנית של החברה בשוק שעוני הכרונוגרף הסוער, אל מול שעונים כמו הדייטונה והספידמאסטר של אומגה. כאמור, הוא מגיע עם קליבר חדש ומשופר של זניט.

כמה זה עולה לנו?

כאמור, זניט מציעה ארבעה דגמים של שעוני כרונומסטר ספורט.

זמין ברצועת בד ובצמיד מתכתי. מקור - TimeandWatches.
זמין ברצועת בד ובצמיד מתכתי. מקור – TimeandWatches.

רפרנס 03.3100.3600/69.M3100 הוא הדגם עם לוח לבן וצמיד מתכתי. רפרנס 03.3100.3600/21.M3100 הוא הדגם עם לוח שחור וצמיד מתכתי. תג המחיר שלהם עומד על 10,000 דולרים.

זמין ברצועת בד ובצמיד מתכתי. מקור - TimeandWatches.
זמין ברצועת בד ובצמיד מתכתי. מקור – TimeandWatches.

רפרנס 03.3100.3600/69.C822 הוא הדגם עם לוח לבן ורצועת בד קורדורה כחולה. רפרנס 03.3100.3600/21.C823 הוא הדגם עם לוח שחור ורצועת בד קורדורה שחורה. תג המחיר שלהם עומד על 9,500 דולרים.

זניט כרונומסטר ספורט – מה זה בכלל דייטונה קילר?

אם אתם חובבים של מוצרי טכנולוגיה, המונח “אייפון קילר” בוודאי מוכר לכם. מאז שסטיב ג’ובס המנוח הציג את האייפון הראשון ב-29 ליוני 2007, מנסה כל יצרנית סמארטפונים להשיק את ה”אייפון קילר” הבא. כלומר – הדגם שיצליח לנשל את האייפון מהמעמד המיתולוגי שלו כסמארטפון המוביל בשוק (אם אתם חובבי גאדג’טים, בואו נשאיר את הויכוח הזה לזירה אחרת …). בעולם שעוני היוקרה, ישנם מספר שעונים עם מעמד אייקוני, שאולי לא כל שעון שמושק באותה קטגוריה הופך להיות אוטומטית ה”דייטונה קילר” או ה”סאבמרינר קילר” או ה”האלק קילר” (מצטערים, אבל רולקס די שולטת בלא מעט קטגוריות …), אבל לכל חובב שעונים מתחיל ברור כי מדובר בשעון שהיה שמח לכבוש את ראש הפירמידה או ראש הקטגוריה אם תרצו.

זניט כרונומסטר ספורט. מקור - TimeandWatches.
זניט כרונומסטר ספורט. מקור – TimeandWatches.

האם כאן מדובר במקרה הברור ביותר של ניסיון לעשות “דייטונה קילר”? לא בטוח. אחרי הכל, רולקס לא רשמה בלעדיות או פטנט כלשהו על בזל קרמי לשעון כרונוגרף. רולקס גם לא רשמה פטנט על שעון כרונוגרף אוטומטי. אם כבר, רולקס השתמשה במנגנון של זניט במשך שנים בשעון הדייטונה שלה והיא “בנתה” אותו סביב הקליבר של זניט. כשרולקס החליטה להעביר את הדייטונה למנגנון כרונוגרף אוטומטי תוצרת בית, היא ניסתה לעשות אותו קרוב ככל האפשר למנגנון של זניט, כדי שהוא יוכל לשמור על המראה הכללי של השעון ככל הניתן.

אתם רוצים לראות בזה ניסיון לעשות הומאז’ לרולקס דייטונה? אי אפשר להתעלם מהדימיון, אבל מצד שני, זה בסך הכל שעון זניט אל פרימרו שכמו ראינו כבר עשרות דגמים מזניט, עם קליבר חדש ועם בזל קרמי חדש. אז אפשר להסתכל על זה משני הכיוונים. אנחנו בטח לא נכריע את הויכוח ובטח לא נגרום לאף אחד לשנות את דעתו בויכוח האינסופי הזה.

בשורה התחתונה

שוק שעוני הכרונוגרף ספורט “העממיים” (כלומר, כאלה שהם לא פטק פיליפ, ושרון קונסטנטין, אודמר פיגה או כל מותג שמגיע במחיר של דירת שיכון באחת מערי הפריפריה) הולך ומתחמם. השעון המבוקש ביותר בקטגוריה הזאת הוא כמובן שעון הדייטונה של רולקס. אבל זה שעון שכמעט ואי אפשר להשיג, בטח לא בבוטיקים של רולקס. בטח לא במחיר הטיקט שלו.

זניט כרונומסטר ספורט. מקור - TimeandWatches.
זניט כרונומסטר ספורט. מקור – TimeandWatches.

האופציה הבאה בתור הגיעה אלינו לפני כשבועיים מאומגה, עם הספידמאסטר החדש לשנת 2021. זניט משגרת את עצמה לזירת הקרב הזאת עם שעון שנראה דומה להפליא לדייטונה עם קליבר מדהים. האם השעון החדש מצדיק תוספת של כ-3000 דולרים לעומת שעוני כרונוגרף קודמים של זניט? שאלה טובה. הגורו בעצמו לא יודע להחליט וחושב שזה שאלה של עד כמה אתם רוצים שעון שנראה כמו דייטונה.

זניט כרונומסטר ספורט. מקור - TimeandWatches.
זניט כרונומסטר ספורט. מקור – TimeandWatches.

בכל מקרה, חשוב לזכור כי זניט היא יצרנית שעונים נפלאה. כפי שכבר ציינו לא פעם – היא אחת החביבות והאהובות על הגורו. זניט היא אחת המובילות והחלוצות בתחום שעוני הכרונוגרף האוטומטיים. קליבר 3600 שלה הוא פלא הנדסי של ממש. מדידת עשירית השניה בכרונוגרף אוטומטי זה משהו שצריך לציין פעם נוספת. תג מחיר של 10,000 דולרים לשעון כזה שתוכלו להשיג כנראה בכל בוטיק של זניט? תודו שזה משהו חדש. אולי שווה לספר לרולקס על הקונספט החדש. שעון כרונוגרף ספורט שאפשר ממש לרכוש בבוטיק של החברה. תודו שמגיע לזניט שאפו רק על העובדה הזאת …

למידע נוסף על השעון החדש באתר של זניט.