השנה הנוכחית היא שנת יובל כפולה עבור חובבי שעונים. האירוע הראשון שהתרחש לפני 50 שנה היה הנחיתה על הירח (שבמסגרתו הושק האומגה ספידמאסטר לכבוד 50 שנים למאורע), כשהאירוע השני היה ההשקה של מנגנון הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם. בשנת 1969 השיקה זניט (Zenith) את מנגנון האל פרימרו (Zenith El Primero) האגדי, שהיה הבסיס לשעוני הכרונוגרף האוטומטיים הראשונים בעולם. זניט כבר השיקה מוקדם יותר השנה מספר שעונים לציון שנת היובל למנגנון שהגיעו באריזה מיוחדת וחגיגית. בימים אלו משיקה זניט שעון נוסף לרגל שנת ה-50 למנגנון, שיהיה ככל הנראה הפריט האחרון בסדרת שעוני המחווה השנה, ה-Zenith El Primero A384 Revival.

באירוע חגיגי שערכה זניט בניו יורק ביום רביעי, השיקה שעון שהוא בעצם גרסה מחודשת של שעון היד הראשון בעולם שהכיל את מנגנון הכרונוגרף האוטומטי פורץ הדרך.

שעון זניט אל פרימרו A384 Revival. מקור - Monochrome Watches.
שעון זניט אל פרימרו A384 Revival. מקור – Monochrome Watches.

כדי להגיע לגרסה של השעון שתהיה נאמנה ככל האפשר לשעון המקורי משנת 1969, המהנדסים של זניט נקטו בגישת “הנדסה הפוכה” (“Reverse Engineering”), כשהם בעצם פירקו לגורמים את כל רכיבי השעון המקורי ויצרו רכיבים חדשים זהים מבחינה עיצובית, אך לפי הסטנדרטים המודרניים המקובלים כיום. בזניט הצליחו לשחזר בצורה מושלמת את גוף השעון שמגיע בגודל של 37 מ”מ, לוח השעון הלבן-שחור הצבוע עם ציפוי לכה, הטכימטר מסביב ללוח וכמובן לחצני הכרונוגרף בצורת פטריה בשעות 2 ו-4 של השעון.

בזניט נשארו נאמנים לצורה הכיפתית של גוף השעון ולגימור הרכיבים השונים, אך לא התפשרו על שינויים נדרשים כמו זכוכית ספיר ולא הזכוכית האקרילית שבה השתמש השעון המקורי. שינוי נוסף הוא בגב השעון, כאשר השעון המקורי הגיע עם גב שלם, כשהשעון החדש מגיע עם גב שקוף  דרכו ניתן לראות את המנגנון של השעון, האל פרימרו קליבר 400, הגרסה העדכנית ביותר של מנגנון האל פרימרו האגדי של זניט. המנגנון מדויק יותר מבחינה כרונומטרית, אך עדיין פועל בתדר של 5Hz כמו המנגנון המקורי כשהוא מגיע עם רזרבת כוח של 50 שעות ועם 31 אבנים במנגנון.

קליבר האל פרימרו 400 בשעון זניט אל פרימרו A384 Revival. מקור - Monochrome Watches.
קליבר האל פרימרו 400 בשעון זניט אל פרימרו A384 Revival. מקור – Monochrome Watches.

לוח השעון מגיע עם תאריכון, תצוגת שעות ודקות כמובן, לוח קטן לתצוגת שניות, לוח קטן לתצוגת כרונוגרף של 30 דקות ולוח קטן נוסף לתצוגת כרונוגרף של 12 שעות.

רכיב נוסף שזכה להתייחסות מיוחדת במהלך השחזור של השעון הוא הצמיד המתכתי שלו. זניט משיקה את השעון עם צמיד הסולם (Ladder Bracelet), צמיד שיוצר בשנות השישים על ידי גאי פררס (Gay Frères), כשמדובר בעצם בצמיד מתכתי עם חוליות מרכזיות חסרות, שיוצרות מראה של סולם. אמנם לא מדובר בצמיד נוח כמו צמידי שעונים מודרניים, אך אין ספק כי הוא מהווה תוספת מושלמת למראה הוינטאג’י של השעון ומוסיף לקסם המיוחד שלו.

שעון הזניט El Primero A384 Revival החדש יהיה זמין בשתי גרסאות. גרסה אחת תגיע עם רצועת עור תנין בצבע שחור, כשגרסה שניה תהיה זמינה עם צמיד המתכת בעיצוב המקורי, שכבר מסתמנת כגרסה המועדפת על חובבי שעונים ברחבי העולם. באופן די מפתיע, זניט משקה את השעון בייצור סדרתי, כך שהוא בעצם יהפוך לשעון נוסף בליין השעונים של החברה ולא מהדורה מוגבלת כזאת או אחרת, כך שהוא יהיה נגיש הרבה יותר לציבור הרחב. תג המחיר של השעון עומד על 7,900 פרנקים שוויצריים, כולל מיסים.

לאתר זניט העולמי