מנגנון האל פרימרו מבית זניט (Zenith) הוא אחד המנגנונים המפורסמים ביותר בעולם. זהו למעשה הכרונוגרף האוטומטי הראשון שהושק בעולם, והוא נחשב לאחד המדויקים והמתקדמים בזמנו – וכך, למעשה, עד היום. עם השנים, האל פרימרו עבר עדכונים, שינויים והתאמות, וזניט המשיכה לקחת את המנגנון שלה אל הקצה על ידי שימוש בתרכובות מיוחדות וחלקים עשויים חומרים כמו סיליקון, העלאת קצב העבודה (פעימות בשעה) של המנגנון, ועוד. תוכלו לקרוא עוד על המנגנון המדהים הזה בסקירת ה”זניט אל פרימרו.

כעת, לאחר שתערוכת SIHH הביאה לנו לא מעט הכרזות והשקות מעניינות, זניט – שלא לקחה חלק פעיל בתערוכה עצמה – חושפת מארז מיוחד לציון 50 שנים להשקה הראשונה של מנגנון האל פרימרו האגדי שלה – מארז סופר מהודר וייחודי, עם שלושה שעונים במהדורה מוגבלת.

אז נתחיל מהמארז – אנו רגילים לראות את המארזים של שעוני היוקרה, רובם ככולם הם קופסאות – ריבועיות או מלבניות, ברמות גימור כאלו ואחרות. הדגמים הבסיסיים יותר מגיעים בקופסאות פלסטיק עם קייס מעור, אחרים בקופסאות מצופות עור, רמה אחת מעל אנו מקבלים כבר קופסאות עץ מרשימות בגימורים שונים, כאשר בסופו של דבר – השמיים הם הגבול. במקרה שלנו, זניט לא הולכת על הסטנדרט, והמארז הוא למעשה שולחן עבודה של שען – בקנה מידה קטן. מימין ישנה מנורה מתכוונת, משמאל זכוכית מגדלת מתכווננת, שני משטחי עבודה קטנים, סט מברגים, ובמרכז השולחן – לא פחות ולא יותר – מנגנון אל פרימרו! (אפשר להגיד שהמארז מגיע למעשה עם 3.5 שעונים)

50 years for zenith el primero
מארז 50 שנים לזניט אל פרימרו – מארז סופר מהודר ומיוחד, כיאה למעמד (מקור: אתר זניט הרשמי)
zenith 50 years anniversary box - front
זווית נוספת של המארז (מקור: Monochrome Watches)

מכסה המארז מכיל חלונית שדרכה ניתן לראות את המנגנון שעל השולחן המיניאטורי, אך החלק המעניין אף יותר נמצא במגירה מתחת לשולחן – שם נחבאים בשקט ובצניעות שלושה שעונים המהווים חלק מהמארז המדהים הזה, כולם כמהדורה מוגבלת:

זניט אל פרימרו A386

השעון הראשון הוא כנראה המדובר ביותר משלושת הדגמים המוצעים במארז. מדובר למעשה בשחזור קרוב ככול האפשר למקור – האל פרימרו A386 שהושק לראשונה ב-1969. זהו שעון שיוצר כאשר על שולחן העבודה נמצאות התוכניות של ה-A386 המקורי, ולפי זניט – גם השינויים שבוצעו בשעון, הם המינימום ההכרחי. לזניט יש כבר אל פרימרו בקוטר 38 מ”מ בליין שלה, שקרוב למקור, אבל כאן מדובר בשחזור כמעט 1 ל-1 של המקור עצמו. השינויים הגדולים היחידים הם השימוש בגב-קייס שקוף (בניגוד ל-A386 המקורי, עם גב קייס סטנדרטי), והמנגנון – הקליבר 400 של זניט, שהוא – כמו כל מנגנוני האל פרימרו כיום – מבוסס במקורו על אותו מנגנון הכרונוגרף האוטומטי שזניט השיקה, עם שינויים ועדכונים קלים בלבד.

zenith A386 remake
זניט A386 – ההוצאה המחודשת לדגם הראשון של סדרת האל פרימרו אי פעם (מקור: Monochrome Watches)

זניט כרונומאסטר 2 אל פרימרו STRIKING 10TH

בניגוד ל-A386, זהו דגם חדש לגמרי בליין הכרונומאסטר של זניט. מדובר כאן בשעון בעל מראה יותר ספורטיבי, בקוטר 42 מ”מ, ששומר על מראה הלוח הייחודי לזניט – תת חוגות הכרונוגרף צבועות בכחול-כסוף-אפור האופייני, רצועת העור מגיעה עם תפרים אדומים, והבזל שקיבל לראשונה את הזכות להיות קרמי, איננו בתצורת טכימטר – אלא פשוט עם מספור, מ-0 עד 10. מספור הבזל הזה נועד לספירת שניות מדויקת יותר של הכרונוגרף – ובמקרה שלפנינו, הכרונוגרף מפעיל את מחוג השניות כך שזה מסיים סיבוב סביב החוגה אחת ל-10 שניות, ולא אחת לדקה כמו ברוב הכרונוגרפים. הסיבה לכך היא, כאמור, עבודה מדויקת יותר של המנגנון, שעובד בתדר של כ-5Hz – שוויי ערך ל-36,000 פעימות בשעה. המנגנון כאן הוא הקליבר 3600, ולו רזרבת כח של כ-60 שעות.

zenith chronomaster 2 el primero 50 years edition
זניט כרונומאסטר 2 אל פרימרו – מהדורה מוגבלת ל-50 שנים לאל פרימרו (מקור: Monochrome Watches)

זניט דפיי אל פרימרו 21

כאן לא מדובר בשעון חדש לחלוטין או בדגם חדש בליין קיים, אלא בוריאציה עדכנית והולמת למעמד של הדפיי 21 המפורסם של זניט. האל פרימרו העתידני-משהו הזה מייצג כיום את פסגת הטכנולוגיה של היצרן. הדפיי 21 שומר על חוגות הכרונוגרף האופייניות לאל פרימרו, אך הקייס שלו בתצורת חבית יותר מאשר העיגול האופייני לזניט. קוטרו של הקייס 44 מ”מ והוא עשוי טיטניום, המנגנון כאן פועם גם הוא בתדר של 5Hz שמספקים 36,000 פעימות בשעה, אך גולת הכותרת של סדרת הדפיי – שבאה, כמובן, לידי ביטוי גם כאן – היא שהכרונוגרף פועל בתדר של כ-50Hz (כן, קראתם נכון – מנגנון אוטומטי שפועל בתדר של חמישים הרץ!), תדר שמספק כ-360,000 פעימות בשעה! תדר זה מאפשר למחוג השניות לסיים הקפה של החוגה אחת לשנייה (במקום אחת ל-10 שניות כמו בכרונומאסטר 2, אחיו למארז, או אחת לדקה כמו ברוב הכרונוגרפים הקיימים כיום). גם כאן גב הקייס שקוף, וחושף את המנגנון לראווה – מנגנון שגם כן מבוסס על האל פרימרו המקורי, אבל עם התאמות ושינויים מודרניים רבים באופן ניכר בהשוואה ל-A386 לדוגמא.

zenith defy el primero 21
זניט דפיי אל פרימרו 21 במהדורת 50 שנים למנגנון האל פרימרו (מקור: Monochrome Watches)

מהדורת ה-50 שנים לאל פרימרו תיוצר בכ-50 יחידות בלבד לכל העולם. מחירה של מהדורה זו צפוי לעמוד על כ-50,000 דולר. זניט הדגישה כי השעונים האלו יהיו זמינים אך ורק במסגרת מהדורה מיוחדת זו, ולא ייוצרו בנפרד. לדעתנו, מדובר בפריט אספנים מהמעלה הראשונה, וכנראה המהדורה המיוחדת המעניינת ביותר שהושקה בתקופת תערוכת SIHH (למרות שכפי שציינו – זניט עצמה לא השתתפה בתערוכה ישירות).

הדיפיי אל פרימרו 21 “הסנטדרטי” של זניט

לאתר זניט העולמי