הסופרלטיבים שלנו לתאר את מה שזניט (Zenith) עושה מתחילים להגמר – לא זכור לנו כאן במערכת ווטש גורו שבוע אחד בתקופה האחרונה שבו היצרנית המפורסמת לא השיקה דגם חדש בסדרה כזו או אחרת. כנראה שבזניט לא התרשמו מהסיטואציה, כי מבול ההשקות שלהם ממשיך, ואחרי שרק בשבוע שעבר דווחנו לכם על זוג שעונים חדשים בסדרת הדפיי קלאסיק – כעת אנחנו מתבשרים על דגם נוסף בתוך סדרת ה-Pilot Type 20. השעון הזה הושק אומנם לפני כחודש, אך לא יכלנו להשאר אדישים אליו.

הקונוטציה הראשונה שמעורר שם המותג זניט בקרב חובבי שעונים הוא ככל הנראה מנגנון האל פרימרו האגדי ושעוני סדרת האל פרימרו של החברה, שהפכו לליין הדגל של החברה בימים אלו. אבל זניט היא גם אחת היצרניות הראשונות שהשיקו שעונים לעולם התעופה, כשכבר בשנת 1909, ענד הטייס הצרפתי לואי בלריוט שעון של החברה כשחצה את התעלה האנגלית בטיסה.

לציון 110 שנה לטיסה ההיסטורית של בלריוט, שהייתה הטיסה הממונעת הראשונה שחצתה את התעלה האנגלית, השיקה זניט שעון חדש בסדרת ה-Pilot שלה, ה-Pilot Type 20 Extra Special Silver, שעון אשר יגיע במהדורה מוגבלת של 250 יחידות. המהדורה המוגבלת הזאת תגיע בעיצוב ששואב השראה משעוני התעופה הקלאסיים של תחילת המאה הקודמת, עם גוף בקוטר של 45 מ”מ, כתר גדול ורצועת עור עגל.

במבט ראשון השעון אולי לא נראה כל כך מיוחד, אבל אם מתעמקים מעט במפרט הטכני שלו, מגלים שהשעון עשוי מכסף (המתכת כסף 925), כלומר 92.5 אחוזים כסף בסגסוגת שמרכיבה את גוף השעון. המתכת כסף היתה בעבר מתכת יקרה שהייתה בשימוש קצת יותר נפוץ בעולם השעונים, אך כיום נדיר מאוד למצוא יצרניות שעונים שמשתמשות בה, בגלל התכונות שלה – העובדה שכסף נחשב חומר רך יחסית והעובדה שכשהמתכת מתיישנת היא מפתחת פטינה. באופן די אירוני, דווקא התכונה האחרונה היא ככל הנראה בין הסיבות שזניט בחרה דווקא בכסף – המראה המיושן או גופי שעונים עם פטינה הפכו ללהיט בקרב חובבי שעונים.

שעון הזניט פיילוט Type 20 Extra Special מכסף 925. מקור - זניט.
שעון הזניט פיילוט Type 20 Extra Special מכסף 925. מקור – זניט.

לוח השעון מגיע גם הוא עם מראה ששואב השראה מעולם התעופה במאה הקודמת, עם לוח כסוף במראה מוברש-מחוספס, עם מראה ייחודי של תבנית שמדמה אריחי מתכת מגוף המטוסים בעבר, עם בנייה תעשייתית מובהקת וחריצים עגולים המדמים חורים לברגים. השעון משלב בנוסף אלמנטים מובהקים המזוהים עם סדרת הפיילוט של זניט, כמו ספרות ערביות גדולות אשר ממולאות בצבע סופר-לומינובה ומחוגי שעה ודקה גדולים, שהופכים את השעון לבעל קריאות גבוהה במיוחד, כמעט בכל מצב.

גב שעון הזניט פיילוט Type 20 Extra Special מכסף 925. מקור - זניט.
גב שעון הזניט פיילוט Type 20 Extra Special מכסף 925. מקור – זניט.

גב השעון הסגור מגיע עם חריטה של לוגו כלי התעופה של זניט (Zenith Flying Instruments), עם הכיתוב-Montre D’Aeronef Type 20 והסמל המסורתי של זניט ברקע, שמסמל את הנוכחות המשמעותית של החברה בתחום שעוני התעופה, כשזניט היא כיום החברה היחידה שיכולה ומשתמשת במילה “Pilot” על גבי לוחות השעונים שלה.

מפציץ ממלחמת העולם השניה - השראה לשעון הזניט פיילוט טייפ 20 אקסטרה ספיישל. מקור - Revolution.
מפציץ ממלחמת העולם השניה – השראה לשעון הזניט פיילוט טייפ 20 אקסטרה ספיישל. מקור – Revolution.

בתוך השעון פועל מנגנון ה-Elite 679, שמגיע בקצב של 4Hz ועם רזרבת כוח של 50 שעות. השעון עמיד למים בעומק של עד ל-100 מטרים, כשזניט תייצר כאמור 250 יחידות בלבד מהשעון, שיגיעו במחיר של 7,700 דולרים.

זניט צפויה להשיק את השעון באופן רשמי במהלך תערוכת באזל הקרובה כשהוא צפוי להיות זמין לרכישה מיד לאחר התערוכה.

לאתר זניט העולמי