ממשיכים את סדרת הכתבות שלנו המרכזות את ההשקות של יצרניות השעונים השונות בתערוכת Watches & Wonders 2023 בז׳נבה, כשהפעם אנחנו מגיעים לאחת מיצרניות השעונים שכמעט ואין חובב שעונים שלא אוהב – זניט. אם חשבנו שזניט, כמו שאר המותגים של קבוצת LVMH גמרה את התחמושת שלה כבר בתחילת השנה במסגרת ה-LVMH Week, לשמחתנו גילינו כי זניט שמרה עוד מספר קלפים בשרוול, חלקם מעניינים ומפתיעים במיוחד. זניט – ריכוז השקות 2023 – מוזמנים להצטרף אלינו לסקירה.

סדרת הפיילוט החדשה של זניט

כשאנחנו חושבים על זניט היום, סביר להניח שאנחנו חושבים על סדרת האל-פרימרו או על סדרת הדפיי של החברה. אבל סביר להניח שתופתעו לגלות כי הסדרה הותיקה ביותר של החברה היא לא אחרת מסדרת הפיילוט של זניט, כשלמעשה זניט השיקה אותה עוד בתחילת המאה העשרים, ב-28 לדצמבר 1904 ליתר דיוק.

במסגרת תערוכת Watches & Wonders השיקה זניט כאמור את הדור החדש של סדרת שעוני הטייסים שלה, כשהיא מציגה עיצוב מחדש לסדרת השעונים האייקונית הזאת.

בראש ובראשונה, זניט זונחת את המראה הוינטאג׳י המזוהה כל כך עם שעוני הפיילוט שלה, כשהיא מציגה עיצוב חדש ומודרני. עם זאת, זניט לא זונחת את התכונות החשובות של שעוני טייסים – עמידות, קריאות ואינטואיטיביות, תכונות חיוניות אפילו לשעוני טייסים – במידה ואתם באמת מטיסים כלי טיס כלשהו ולא נחים במושבי מחלקת העסקים המפנקים.

פיילוט אוטומטי פלדת אל-חלד וקרמי

השעון הראשון הוא השעון ״הפשוט״ יותר בסדרה. זניט תשיק שני שעונים כאלו – שעון בגוף העשוי מפלדת אל-חלד ושעון נוסף בגוף קרמי, שניהם מגיעים בקוטר של 40 מ״מ. זניט משיקה גוף שעון חדש לחלוטין, עם בזל עגול ושטוח בחלקו העליון, שיושב מעל לגוף השעון המעוגל.

זניט - ריכוז השקות 2023. מקור - Watches And Wonders.
זניט – ריכוז השקות 2023. מקור – Watches And Wonders.

השעון משלב משטחי סאטן מוברשים אנכית עם שיפועים מלוטשים, בעוד השעון הקרמי מגיע עם גימור התזת חול על כל גוף השעון, מה שמעניק לשעון גימור מט חמקני.

זניט - ריכוז השקות 2023. מקור - Watches And Wonders.
זניט – ריכוז השקות 2023. מקור – Watches And Wonders.

השעונים מגיעים עם לוח אופליין שחור, עם חריצים אופקיים. הלוח השחור מציע ניגודיות נהדרת לספרות הערביות הגדולות, כשבדיוק כמו המחוגים הגדולים, מגיעים עם מילוי סופר לומינובה בצבע לבן.

בשעה 6 אנו מוצאים את חלונית התאריכון, כשממש מעליה אנו מוצאים אינדקס אנכי במילוי סופר לומינובה. האינדקס הזה מזכיר את מכשיר האופק המלאכותי שנמצא בתאי טייסים, כשזניט משלבת אותו במטרה לעזור לעונדי השעונים להבין באופן מיידי את הכיוון הנכון של השעון.

אל פרימרו 3620. מקור - Watches And Wonders.
אל פרימרו 3620. מקור – Watches And Wonders.

בתוך השעונים הללו משלבת זניט את קליבר אל פרימרו 3620 שלה. האל פרימרו 3620 הוא מנגנון אוטומטי מתקדם המיוצר על ידי זניט בעצמה, הפועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה.

המנגנון, אותו ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעונים, מספק רזרבת כוח של 60 שעות, כשגם במנגנון זניט משלבת את המחווה לתא הטייס, עם רוטור בצורת מכשיר האופק המלאכותי, מכשיר המודיע לטייס על כיוון המטוס ביחס לאופק כדור הארץ.

רצועת העור החומה. מקור - Watches And Wonders.
רצועת העור החומה. מקור – Watches And Wonders.

השעונים יגיעו עם רצועת גומי שחורה באפקט קורדורה, כששעון פלדת האל-חלד יגיע עם רצועת עור עגל חומה, בעוד השעון הקרמי השחור יגיע עם רצועת גומי באפקט קורדרה בצבע חאקי.

זניט - ריכוז השקות 2023. מקור - Watches And Wonders.
זניט – ריכוז השקות 2023. מקור – Watches And Wonders.

את הרצועות ניתן להחליף בקלות באמצעות מנגנון שחרור מהיר, המשולב ישירות בחלק האחורי של הרצועות, ללא צורך בכלים כלשהם. כל הרצועות החדשות ממגיעות עם אבזם מתקפל חדש שפותח במיוחד עבור דגמי הפיילוט החדשים.

המנגנון המהיר להחלפת רצועות. מקור - Watches And Wonders.
המנגנון המהיר להחלפת רצועות. מקור – Watches And Wonders.

רפרנס 03.4000.3620/21.I001 , דגם פלדת האל-חלד בסדרת הפיילוט של זניט, מגיע עם תג מחיר של 7,500 פרנקים שוויצריים, בעוד רפרנס 49.4000.3620/21.I001 , הדגם הקרמי, יגיע עם תג מחיר של 9,500 פרנקים שוויצריים.

פיילוט ביג דייט פלייבאק פלדת אל-חלד וקרמי

אם שאלתם את עצמכם מה עם אופציית כרונוגרף בסדרה החדשה, אז הסירו דאגה מליבכם, לזניט יש גם שעוני פיילוט כרונוגרף חדשים נהדרים עבורכם. גם הפעם אנו מקבלים שני שעונים, אחד בפלדת אל-חלד והשני בגוף קרמי שחור, במראה דומה מאוד לשעונים הפשוטים ביותר בסדרה, אם כי עם מספר הבדלים ויזואליים בין השעונים עצמם. כפי שתוכלו לראות מיד, שעון פלדת האל-חלד מגיע עם קריצה עיצובית לאחד השעונים האייקוניים של זניט.

זניט - ריכוז השקות 2023. מקור - Watches And Wonders.
זניט – ריכוז השקות 2023. מקור – Watches And Wonders.

שני השעונים החדשים מגיעים בגוף בקוטר של 42.5 מ״מ, אחד כאמור בפלדת אל-חלד והשני בסגסוגת קרמית שחורה.

זניט - ריכוז השקות 2023. מקור - Watches And Wonders.
זניט – ריכוז השקות 2023. מקור – Watches And Wonders.

שני השעונים מגיעים עם הלוח השחור עם החריצים האופקיים, כשעליהם אנו מוצאים את הספרות הערביות והמחוגים הגדולים, במילוי סופר לומינובה לבן.

זניט - ריכוז השקות 2023. מקור - Watches And Wonders.
זניט – ריכוז השקות 2023. מקור – Watches And Wonders.

על הלוח אנו מוצאים כרונוגרף 30 דקות בשעה 3 ולוח שניות קטן בשעה 9, כשביניהם, בשעה 6, אנו מוצאים את חלונית התאריכון. בניגוד לשעונים הפשוטים בסדרה, כאן הסמן האופקי בשעה 6 מגיע מתחת לחלונית התאריכון.

הלוח של שעון הפיילוט כרונוגרף פלייבאק החדש. מקור - Watches And Wonders.
הלוח של שעון הפיילוט כרונוגרף פלייבאק החדש. מקור – Watches And Wonders.

בעוד השעון הקרמי מגיע כולו בשחור-לבן, שעון פלדת האל-חלד משלב מחוג שניות כרונוגרף בצבע כתום, כמו גם מחוג דקות הכרונוגרף.

כרונוגרף הדקות מגיע עם הקריצה העיצובית שהזכרנו, כשזניט משלבת מסביב ללוח כרונוגרף הדקות את צבעי הכחול, צהוב, ירוק, כשאם לא הבנתם, מדובר במחווה לשעון האל פרימרו פלייבאק כרונוגרף ״ריינבו״ של זניט, שהגיע עם צבעים זהים בכרונוגרף ה-30 דקות שלו.

הרצועה השחורה של השעון. מקור - Watches And Wonders.
הרצועה השחורה של השעון. מקור – Watches And Wonders.

בתוך השעונים אנו מוצאים את קליבר אל פרימרו 3652, מנגנון אוטומטי מתקדם מבית זניט, הפועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה.

המנגנון בגב השעון. מקור - Watches And Wonders.
המנגנון בגב השעון. מקור – Watches And Wonders.

המנגנון מספק רזרבת כוח של 60 שעות, כשהוא מצויד כאמור בפונקציית הפלייבאק כרונוגרף – כרונוגרף שאותו ניתן לאפס בלחיצת כפתור אחת במקום שתי לחיצות (עצור ואיפוס), בנוסף המנגנון מגיע עם תאריכון גדול (ביג דייט), כשזניט משתמשת במנגנון מוגן בפטנט אשר מזיז ומקבע את גלגלי התאריכון בפחות מ-0.03 שניות.

מנגנון החלפת הרצועות. מקור - Watches And Wonders.
מנגנון החלפת הרצועות. מקור – Watches And Wonders.

גם כאן זניט תציע את השעונים עם רצועות שונות – גרסת פלדת האל-חלד תגיע עם רצועת גומי שחורה באפקט קורדורה ורצועת עור עגל חומה, בעוד הגרסה הקרמית מסופקת עם רצועת גומי שחורה באפקט קורדורה ורצועת גומי בגוון חאקי. גם בשעוני הפלייבאק כרונוגרף זניט משלבת את המנגנון המהיר להחלפת רצועות.

רצועות השעון. מקור - Watches And Wonders.
רצועות השעון. מקור – Watches And Wonders.

שעון הפיילוט פלייבאק כרונוגרף פלדת אל-חלד החדש של זניט, רפרנס 03.4000.3652/21.I001 , מגיע עם תג מחיר של 11,400 פרנקים שוויצריים. השעון הקרמי בסדרה, רפרנס 49.4000.3652/21.I001 , יגיע במחיר של 13,400 פרנקים שוויצריים.

דפיי סקייליין קרמי

אמרנו זניט, אמרנו דפיי? אז כמובן שאי אפשר גם בלי שני שעוני דפיי חדשים. השעון הראשון הוא שעון קרמי חדש בסדרת הסקייליין החדשה של החברה. השעון מגיע בגוף בקוטר של 41 מ״מ ובעובי של 11.6 מ״מ, כשהוא עשוי מסגסוגת קרמית שחורה, בגימור סאטן מוברש ומלוטש.

השעון מגיע עם הבזל המוכר של זניט, בעל 12 הצלעות ועם כתר מתברג, כשהוא עמיד למים בעומק של עד ל-100 מטרים. השעון מגיע עם צמיד אינטגרלי, העשוי גם הוא מסגסוגת קרמית.

זניט - ריכוז השקות 2023. מקור - Watches And Wonders.
זניט – ריכוז השקות 2023. מקור – Watches And Wonders.

בתוך השעון אנו מוצאים את הלוח המוכר של סדרת הדפיי סקייליין, עם תבנית הכוכבים בעלי ארבע קצוות, המכסים את כל פני השטח, בצורה גיאומטרית מסודרת. הלוח מגיע בצבע שחור גלווני בגימור קרני שמש, כשהוא משתלב בצורה נהדרת עם הצבעים של גוף השעון.

רצועת הגומי של השעון. מקור - Watches And Wonders.
רצועת הגומי של השעון. מקור – Watches And Wonders.

על הלוח אנו מוצאים בשעה 3 את התאריכון הקטן יחסית של זניט, כשבשעה 9 אנו מוצאים את הפודרויאנט (Foudroyante) – הלוח הקטן עם תצוגת 10 השניות. בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר אל פרימרו 3620 של זניט, מנגנון אינהאוס אוטומטי הפועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 60 שעות.

דפיי סקייליין קרמי שחור. מקור - Watches And Wonders.
דפיי סקייליין קרמי שחור. מקור – Watches And Wonders.

זניט תשווק את השעון כאמור עם צמיד אינטגרלי קרמי שחור, כשהיא תכלול רצועת גומי שחורה נוספת עם אבזם פלדת אל-חלד בגימור PVD עם כל שעון.

תג המחיר של השעון החדש, רפרנס 49.9300.3620/21.I001 , עומד על 14,900 פרנקים שוויצריים.

דפיי סקייליין סקלטון קרמי

אל תגידו לנו שחשבתם שזניט תשאיר את סדרת הסקייליין סקלטון שלה ללא שדרוג כלשהו? בהמשך לשדרוג לדפיי סקייליין הרגיל בדמותו של שעון קרמי, אז גם הדפיי סקייליין סקלטון מקבל דגם קרמי.

דפיי סקייליין סקלטון קרמי שחור. מקור - Watches And Wonders.
דפיי סקייליין סקלטון קרמי שחור. מקור – Watches And Wonders.

המפרט הטכני של השעון זהה לזה של שעון הסקייליין הרגיל (קוטר, עובי, צמיד אינטגרלי, גימורים בגוף השעון), כשגם המנגנון זהה, למעט העובדה שמדובר בגרסת הסקלטון שלו, כך שהוא נקרא אל פרימרו 3620SK, כמובן עם תכונות זהות בכל הקשור לרזרבת כוח וקצב העבודה של המנגנון.

רצועת הגומי של השעון. מקור - Watches And Wonders.
רצועת הגומי של השעון. מקור – Watches And Wonders.

ההבדל היחיד, מלבד לוח הסקלטון כמובן, הוא העובדה כי לוח ה-10 שניות ממוקם בשעה 6 ולא בשעה 9, כשבדגם הסקלטון זניט מסירה גם את התאריכון.

גם כאן, זניט תשווק את השעון עם צמיד אינגטרלי קרמי, ביחד עם רצועת גומי שחורה. תג המחיר של השעון החדש, רפרנס 49.9300.3620/78.I001 , עומד על 16,900 פרנקים שוויצריים.

דפיי Revival Shadow 

השעון האחרון (והחביב?) של זניט מתערוכת Watches & Wonders 2023 הוא שעון ה-Defy Revival Shadow. זניט הציגה את ה-Revival הראשון (עם הלוח החום) בתחילת שנת 2022, כשמאז היא הספיקה להרחיב את הסדרה עם שני דגמים נוספים בתחילת 2023 (לוח תכלת ולוח אדום). אל תערוכת Watches & Wonders 2023 הגיעה זניט עם שעון חדש בסדרה – ה-Shadow, שכפי שאפשר להבין משמו, מגיע בערכת צבעים שחורה. אחרי שראינו שזניט הביאה לתערוכה לא מעט שעונים קרמיים חדשים, היינו מצפים כי גם השעון החדש יגיע בסגסוגת קרמית, אבל בזניט החליטו כי השעון החדש יגיע דווקא בגוף העשוי מטיטניום, בגימור התזת חול.

שעון ה-Revival Shadow החדש. מקור - Watches And Wonders.
שעון ה-Revival Shadow החדש. מקור – Watches And Wonders.

השעון מגיע בגוף בקוטר של 37 מ״מ ובעובי של 13.6 מ״מ, עם הגוף המתומן המוכר עם הבזל בעל ה-14 דפנות.

לוח השעון מגיע בצבע שחור מט, עם אינדקסים העשוים מרודיום בגימור ״רכסים״ (חריצים) ומחוגים עבים במילוי סופר לומינובה בגוון בז׳ וינטאג׳י.

שעון ה-Revival Shadow החדש. מקור - Watches And Wonders.
שעון ה-Revival Shadow החדש. מקור – Watches And Wonders.

בין השעות 4 ל-5 אנו מוצאים את התאריכון של השעון, כשהשעון מגיע עם צמיד הסולם האייקוני של זניט, העשוי גם הוא מטיטניום.

השעון מגיע עם קליבר מסדרת העלית של זניט, Elite 670, מנגנון אינהאוס אוטומטי הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומגיע עם רזרבת כוח של 50 שעות.

השעון החדש, רפרנס 97.A3642.670/21.M3642 , מגיע עם תג מחיר של 7,700 פרנקים שוויצריים, כשהוא יגיע בייצור סדרתי ויהפוך לחלק מהקולקציה הקבועה של זניט.

זניט – ריכוז השקות 2023 – לסיכום

את השעונים החשובים באמת של מותגי השעונים של קבוצת LVMH שומרים בחברה ככל הנראה ל-LVMH Week, כשבז׳נבה אנחנו מקבלים בעיקר גרסאות חדשות לשעונים קיימים. עם זאת, זניט דווקא כן הפתיעה אותנו עם סדרת הפיילוט החדשה. מצד אחד, מדובר בצעד די נועז, לקחת את העיצוב האייקוני, שלא לומר המיתולוגי של שעוני הטייסים של החברה ולהעביר אותו לעיצוב מודרני, אולי אפילו מודרני מדי. בין אם אנחנו אוהבים את העיצוב הזה ובין אם לא, אי אפשר שלא להעריך את זניט על התעוזה.

למעבר לאתר של זניט.