בסיכום דגמי רולקס 2019 וטודור 2019 המצב לא היה מזהיר, בסיכום דגמי ברייטלינג 2019 כבר ראינו שינוי משמעותי, וכעת אנחנו מגיעים לאחד הסיכומים היותר עשירים של תערוכת באזלוורלד 2019. ליין דגמי זניט (Zenith) לשנת 2019 עומד בסימן הנצחת 50 שנים להשקת מנגנון האל פרימרו האגדי, וכיאה לכך – באזלוורלד 2019 הייתה חגיגה מבחינת ההשקות של זניט בסימון המאורע.

אם אתם פחות מבינים על מה כל המהומה, רק נציין שהאל פרימרו היה מנגנון הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם. זניט התחרתה בסייקו ובשת”פ בין הויר, המילטון וברייטלינג על הבכורה של ייצור שעון כרונוגרף אוטומטי לראשונה בהיסטוריה (עד אותה עת, כרונוגרפים כדוגמאת האומגה ספידמאסטר, הונעו על ידי מנגנוני מתיחה ידנית). זניט זכתה במירוץ הזה (למרות טענה של הויר על כך שהויר מונאקו הוא הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם) וכך נולד האל פרימרו.

סיור בביתן של זניט, שמציג את כל ההיסטוריה של מנגנון האל פרימרו

הפנינה של התעורכה – הזניט דפיי אינוונטור

זניט הציגה בתערוכה את מה שניתן לכנות כגרסה הסדרתית של הדפיי לאב. זוהי עוד צלע במשפחת הזניט דפיי (משפחה שגם כך מתרחבת בקצב מסחרר בחודשים האחרונים), אך כאן מדובר בשעון שמשלב את פסגת הטכנולוגיה של זניט בתוך דגם בייצור סדרתי לחלוטין. הדגם מונע על ידי הקליבר 9100 של זניט, שעבר החלפת מתנד – ובזכות שינוי זה, קצב העבודה שלו עלה מ-108,000 פעימות בשעה ל-126,800 פעימות בשעה (18Hz!!!). שינוי זה אומנם גרם לירידה של רזרבת הכוח של השעון מ-58 שעות ל-50, אבל פרט לכך הוא נשאר עם אותם סממנים עיצוביים מוכרים של סדרת הדפיי – קוטר הקייס עשוי הטיטניום עומד על 44 מ”מ, רצועת עור קרוקו כחולה עם אבזם פטנט של זניט (שגם הוא עשוי טיטניום), ולוח סקלטון שחושף את המנגנון לצופה מקדימה (כמובן שמאחור יש לנו גב קייס שקוף). מעבר לפן הטכני, בשורה גדולה נוספת מגיעה עם המחיר – בעוד דגמי הדפיי לאב נמכרו בכ-29,900 יורו, הדפיי אינוונטור תומחר בכ-17,900 יורו. מדובר במחיר שהוא גבוה באופן אבסולוטי, אך בהשוואה לדפיי לאב, מדובר בשעון מתקדם מעט יותר מבחינה טכנית, ובייצור סדרתי, שעולה 40% פחות.

zenith inventor 2019
זניט דפיי אינוונטר 2019. תדר עבודה של 126,800 פעימות בשעה! (צילום – צוות ווטש גורו)

ה-A386 המיתולוגי שב לחיים

התלבטנו האם ראוי לפתוח את הסיכום עם הדפיי אינוונטר או עם השעון הזה. ה-A386 המיתולוגי היה למעשה השעון הראשון בעולם שהכיל בתוכו את מנגנון האל פרימרו, וזניט ניצלה את תערוכת באזלוורלד 2019 על מנת לחשוף הוצאה מחודשת של השעון. בניגוד לדגמי עבר של זניט, שהיוו יותר “הנצחה” מהוצאה מחודשת (כמו האל פרימרו 38 מ”מ), כאן זניט הלכה על כיוון דומה מאוד למהלך של ברייטלינג עם הנויטיימר 806, ומשיקה שעון שאינו מהווה סתם הנצחה – אלא דגם שהוא העתק קרוב ככל האפשר לדגם המקורי.

ה-A386 החדש הוצג בפעם הראשונה במארז המיוחד להנצחת 50 שנים למנגנון האל פרימרו, ושמועות רבות אמרו כי זניט תשיק את דגמי המארז גם בנפרד, ועדיין – הלסת שלנו נפלה כאשר ראינו את השעון. קשה לומר שה-A386 שונה במבט ראשון מהדגם שהושק בשנת 1969, אבל זניט התחייבה לכך שכל חלק וחלק בדגם יוצר באופן זהה (או קרוב ככל האפשר בהתחשב במגבלות הטכנולוגיות של ימינו) לדגם המקורי. למרבה הצער, היצרנית הציעה סה”כ 150 יחידות מה-A386, כאשר ההקצאה היא 50 יחידות לכל סוג מתכת (זהב צהוב 18 קראט, רוז גולד ופלדה), וכולם כנראה נחטפו ממש מהר.

Zenith A386 2019
ההוצאה המחודשת ל-A386, זהה ככל האפשר למקור (מקור: אתר זניט הרשמי)

זניט דפיי אל פרימרו 21 קרבון

הדפיי אל פרימרו היא משפחת הכרונוגרפים של סדרת הדפיי, וגם כאן ראינו תוספות למשפחה העשירה ממילא. ראשונה בתור היא גרסאת הקרבון של הדפיי אל פרימרו 21 – דגם ידוע ומוכר שכעת מתעטף בקייס עשוי קרבון, עם אפשרות בחירה בין רצועת גומי לרצועת קרוקו. הפעם, למזלנו, לא מדובר במהדורה מוגבלת.

zenith defy el primero 21 carbon
גרסה חדשה עם קייס עשוי קרבון לדפיי 21 אל פרימרו (צילום: צוות ווטש גורו)

דפיי אל פרימרו עם טורביון כפול

השקה נוספת היא של זוג שעונים נוספים במשפחת הדפיי אל פרימרו, הפעם עם טורביון כפול. קוטר הקייס כאן עומד על 46 מ”מ והוא גם כן עשוי קרבון, רזרבת הכח של המנגנון עומדת גם כאן על כ-50 שעות. המנגנון כאן הוא המנגנון המוכר של סדרת הדפיי אל פרימרו – עם תדר פעולה של 36,000 פעימות בשעה (5Hz), שמשתנה בהפעלת הכרונוגרף לתדר של 360,000 פעימות בשעה (50Hz). השעון הזה הושק רק בתום התערוכה, והוא מיוצר בהיקף של 50 יחידות בלבד.

zenith Defy El primero 21 Double Tourbillion
טורביון – לראשונה בסדרת הדפיי (מקור: אתר זניט הרשמי)

משפחת הזניט דפיי מתרחבת באופן משמעותי

עוד לפני התערוכה ראינו טפטוף עקבי של שעונים חדשים בסדרת הדפיי “הרגילה” (נטולי הכרונוגרף) בדמות הדפיי קלאסיק הקרמי וזוג דגמי הדפיי בצבע כחול ולבן, ובתערוכה הוצגו צמד דפיי קלאסיק נוספים – עם מקדם בלינג-בלינג אדיר – מדובר בדפיי קלאסיק עשוי רוז גולד עם צמיד חוליות (או טוטון, משולב פלדה). מדובר בכיוון מרענן של סדרת הדפיי, שהלכה לכיוון ספורטיבי מאוד בעיצובייה, ואנחנו אהבנו.

zenith defy calssic ross gold two tone
דפיי קלאסיק נוסף – הפעם בתצורת טוטון עם צמיד חוליות או רוז גולד עם צמיד חוליות (צילום: צוות ווטש גורו)

שלושת דגמיי הדפיי קלאסיק שהושקו לפני התערוכה – כחול, לבן, ושחור קרמי

זוג שעונים נוספים בסדרת הPilot Type 20

זניט בכל זאת לא רוצה להשאיר את הרושם שכל מה שמעניין אותה זה הדפיי על נגזורתיו, או שעונים במהדורות סופר מוגבלות, וכך הוצגו להם בתערוכה, בשקט יחסי, זוג דגמים נוספים בסדרת ה-Pilot Type 20. מדובר למעשה בשעונים שזהים לדגמי הסדרה המיוצרים כיום, אחד המציג זמן בלבד ואחד כרונוגרף, אך השוני העיקרי הוא שבעוד הלוח הקיים כיום צבוע בחום-כחלחל-כהה, הלוח בזוג השעונים החדשים צבוע בירוק כהה, ולדעתנו מוסיף המון לשעון.

zenith type 20 bronze and green dial
גירסאת זמן בלבד של ה-Type 20 Adventure החדש (מקור: אינסטגרם זניט)
zenith type 20 chronograph bronze green dial
הכרונוגרף (מקור: אינסטגרם זניט)

לאתר זניט העולמי