זניט (“Zenith”) היא יצרנית שעוני יוקרה שוויצרים שבוודאי מוכרת לרבים מחובבי השעונים בזכות סדרת שעוני הכרונוגרף המפורסמים שלה, שעוני הזניט אל פרימרו (“El Primero”). אבל לזניט יש היסטוריה ארוכה ורבת שנים בעולם השעונים (תיכף תגלו עד כמה ותאמינו לגורו – אתם הולכים להיות מופתעים) והיא מחזיקה במספר הישגים יוצאי דופן בעולם השעונים. מוזמנים לגלות אותם ביחד איתנו.

#1 פליקס באומגרטנר ענד שעון זניט בקפיצת החלל

מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם צפו בפליקס באומגרנטר האוסטרי מבצע את קפיצת החלל המפורסמת בשנת 2012, לאחר שקפץ מבלון הליום שהגיע לסטרוטספרה, בגובה של כ-39 ק”מ. נותנת החסות העיקרית לפרויקט הייתה יצרנית משקאות האנרגיה רד-בול, אך גם זניט הייתה מנותנות החסות הראשיות של הפרויקט, ובאומגרטנר אפילו ענד שעון של זניט על פרק היד שלו כשהוא ביצע את הקפיצה, את הזניט סטראטוס פלייבק סטרייקינג 10 (Zenith Stratos Flyback Striking 10th), שהפך לשעון שנסע במהירות הגבוהה ביותר בהיסטוריה שלא במסגרת נסיעה במטוס או בחללית, בהתחשב בעובדה שהמהירות של באומגרטנר במהלך הצניחה החופשית מוערכת בכ-1,357.64 קמ”ש או 1.25 מאך, תודו שזה בהחלט הישג מרשים לשעון שהמשיך לעבוד בלי לזייף.

פליקס באומגרטנר ושעון הזניט שלו
פליקס באומגרטנר ושעון הזניט שלו

#2 שעון אל פרימרו שרד טיסה מפריס לניו יורק כשהוא מחובר למערכת הנחיתה של בואינג 707

שעוני האל-פרימרו של זניט הם משעוני הכרונוגרף המפורסמים ביותר בעולם וקליבר הכרונוגרף אל-פרימרו הוא אחד האגדיים ביותר בתעשיית השעונים, כשהוא אחד משלושה מנגנונים מפורסמים שמתחרים על תואר מנגנון הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם. בשנת 1970, החליטו בזניט להעביר את אחד משעוני הזניט אל פרימרו את אחד המבחנים הקשים ביותר ששעון כלשהו עבר בכדור הארץ. זניט חיברה את השעון לכן הנחיתה של מטוס בואינג 707 של חברת אייר פרנס, שיצא בטיסת AF015 מצרפת לניו יורק. השעון חצה את האוקיינוס האטלנטי בגובה של 10,000 רגל ובטמפרטורות של מינוס 62 מעלות צלזיוס ולמרות הרוחות העזות והחבטה בזמן נחיתת המטוס, הציג את הזמן בדיוק כמעט מושלם (סטייה של פחות משניה) לאחר הנחיתה (כמובן בהתחשב בשינויי איזור הזמן).

#3 המנגנון שבנה את המוניטין של זניט – לא מה שאתם חושבים

אם תשאלו כל חובב שעונים מה מזכירה לו המילה זניט, סביר להניח שתשמעו את התשובה אל פרימרו. אבל הרבה לפני שמנגנון האל פרימרו עלה על המפה, קליבר 135 של זניט, שהושק בשנת 1948 הפך לסטנדרט חדש בתעשייה, עם דיוק יוצא דופן כשהוא עומד בתקני הכרונומטר וזוכה במעל ל-200 פרסים. מנגנון המתיחה הידני עם 19 האבנים זכה בין היתר בחמישה פרסי  Neuchâtel Observatory chronometry ברציפות, בין השנים 1950 ל-1954, רצף חסר תקדים בתחום. זניט המשיכה לשדרג את קליבר 135 במשך שלושה דורות, עד שיצא מפס הייצור של החברה בשנת 1962.

#4 יצרנית השעונים הראשונה בעולם? ככל הנראה שכן

למרות שקצת קשה להחליט מי באמת יצרנית השעונים הראשונה בעולם – האם מחשיבים יצרניות שעוני יד בלבד? האם מחשיבים יצרניות שעוני כיס? מה נחשב ייצור – סדנה ביתית או מפעל תעשייתי, אבל קצת קשה להתווכח עם העובדה שזניט הקימה את המפעל הראשון (Manufacture) כבר בשנת 1865. ז’ורז’ פאבר-ז’אקו (Georges Favre-Jacot) החליט כי במקום לדבוק בשיטה המסורתית לייצור שעונים באותה תקופה – כשכל רכיב – מהמנגנון, גוף השעון, לוח השעון ועוד, הגיע מספקים שונים, פאבר-ז’אקו החליט לרכז את כל תחומי הייצור תחת קורת גג אחת. השיטה המהפכנית שלו לא המריאה כפי שהייתם מצפים באופן מיידי, אך כעבור זמן לא רב היא הפכה למודל הייצור המועדף על מרבית יצרניות שעוני היוקרה השוויצריות.

מייסד זניט - ז'ורז' פאבר-ז'קו
מייסד זניט – ז’ורז’ פאבר-ז’קו

#5 מהאטמה גנדי השתמש בשעון כיס של זניט

בעידן שבו כל יצרנית שעונים מתגאה בשגרירים, סלבריטאים ואנשי אצולה שעונדים את השעונים שלה, זה אולי נשמע לכם לא מרגש במיוחד, אבל תודו שהשם מהאטמה גנדי בכל זאת בולט במיוחד והעובדה שהוא השתמש בשעון של זניט היא ללא ספק מרשימה עוד יותר. גנדי השתמש בשעון הכיס של זניט, שהגיע עם קומפליקציית שעון מעורר במשך שנים, לפני שהוא נגנב ממנו בסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת. מאוחר יותר, גנב השעון התמלא ברגשי אשמה והחליט להחזיר לו את השעון.

שעון הכיס מתוצרת זניט של מהאטמה גנדי
שעון הכיס מתוצרת זניט של מהאטמה גנדי

לפני פטירתו, גנדי העניק במתנה את השעון לנכדה שלו, כשהשעון המדובר נמכר בשנת 2009 במכירה פומבית כשהמיליארד ההודי ויג’יי מאלאיה (Vijay Mallaya) זכה בו תמורת סכום של כ-1.8 מיליון דולרים.

לאתר זניט העולמי