שיתוף פעולה מיוחד בין Bamford Watch Department, סדנה לעיצוב שעונים הממוקמת בלונדון ומעצב התכשיטים התעשייתי השבדי Black Badger מביא אלינו את אחד השעונים המיוחדים ביותר בשנה האחרונה והמעניינים ביותר שיצא לנו לראות – זניט Bamford X Black Badger El Primero SuperConductor. סדנת Bamford היא סדנה בעלת אישור רשמי לביצוע מודיפיקציות בשעונים של יצרניות כמו טאג הויר, זניט ובולגרי, כשהפעם שיתוף הפעולה שלה ושל סדנת עיצוב התכשיטים השוודית מתבטא בטיפול מיוחד לגוף השעון של הזניט אל פרימרו, שעון שכבר זכה למספר רב של טיפולים מהידיים המסורות של Bamford.

זניט Bamford X Black Badger אל פרימרו מוליך-על – מפרט טכני

השעון החדש מבית Bamford ו-Black Badger מגיע בגוף שעון בקוטר של 42 מ”מ ובגובה של 12.75 מ”מ, עם עמידות למים בעומק של עד ל-100 מטרים. גולת הכותרת של השעון היא כמובן גוף השעון, העשוי מסגסוגת מיוחדת – סגסוגת של נחושת עם ניוביום מוליך-על בתבנית חלת-דבש בצבע אפור-כסוף מט, עם רגליים חשופות העשויות מנחושת. 

זניט Bamford X Black Badger. מקור - Bamford.
זניט Bamford X Black Badger. מקור – Bamford.

אתם בטח שואלים את עצמכם – מה זה מוליך-על? מוליך על הוא מונח כללי המתייחס לחומרים שיכולים להוביל חשמל בצורה מהירה הרבה יותר ויעילה הרבה יותר לעומת מתכות קונבנציונליות בעלות התנגדות אפסית. משתמשים בחומרים הללו במקומות כמו כורים גרעיניים, מכונות MRI ומאיצי חלקיקים – מקומות בהם יש צורך בהעברה של כמויות עצומות של חשמל. אם אתם שואלים את עצמכם – למה גוף שעון צריך להיות מוליך על? התשובה הפשוטה היא – כי הוא יכול להיות וכי זה סופר מגניב ובעיקר כי התוצאה הסופית הויזואלית שמתקבלת היא חגיגה לעיניים. חוץ מזה, תודו שזה יופי של פתיח לכל שיחה – מה זה השעון הזה? אה, סתם שעון שעשוי מגוף שהוא מוליך-על. 

גוף בתבנית חלת-דבש. מקור - ABLOGTOWATCH.
גוף בתבנית חלת-דבש. מקור – ABLOGTOWATCH.

ב-Bamford, ביחד עם Black Badger השתמשו בחומרים כמו מגנזיום-דיבוריד ואלומיניום, שהם בעצמם מוליכי-על, יחד עם סגסוגת של ניוביום (מתכת עם קשיות דומה לטיטניום), במקרה הזה – מדובר בסגסוגת נחושת-ניוביום. הסגסוגת הזאת מתקבלת באמצעות החדרה של חוטי ניוביום באורך הרצוי לתוך הנחושת, כשהם יוצרים דפוס ייחודי של חלת דבש שמתקבל בחיתוך זוויתי של גוף השעון, מה שמעניק לגוף השעון מראה היי-טקי ועתידני. את הסגסוגת חותכים בתוך אמבט חומצה מיוחד, שמשאיר את הניוביום שלם, מה שיוצר אפקט דרמטי עם ניגודיות גבוהה. הגימור הסופי של גוף השעון הוא בגוון כסוף-מט, כשרגלי השעון מעובדים במכונה עד לקבלת גוון הנחושת הרצוי. השילוב המתקבל הוא פשוט מרהיב. זאת לא הפעם הראשונה שבה Black Badger משתמשים בחומרים שהם מוליכי על בעיצוב תכשיטים ואין ספק כי היכולות של החברה בשימוש בחומרים אלו בא לידי ביטוי היטב בגוף השעון של הזניט אל פרימרו מוליך-על.

מראה עתידני. מקור - ABLOGTOWATCH.
מראה עתידני. מקור – ABLOGTOWATCH.

להשלמת המראה העתידני וההיי-טקי של לוח השעון, בחרו ב-Bamford וב-Black Badger בלוח שחור, במקום הלוחות הכסופים המסורתיים של שעוני הזניט אל-פרימרו, שמוסיף ניגודיות מרשימה לדפוס חלת הדבש של גוף השעון. על לוח השעון מוצאים שלושה תתי-לוחות החופפים זה לזה בצבע זהב – כרונוגרף של 30 דקות בשעה 3, כרונוגרף של 12 שעות בשעה 6 ומחוג שניות קטן בשעה 9. התאריכון משולב בשעה 6 מתחת ללוח הכרונוגרף של 12 השעות, כשהוא יושב על גבי רקע שחור ומודפס בזהב, בשילוב שמתכתב היטב עם המראה המיוחד והכהה של השעון כולו. 

זניט Bamford X Black Badger. מקור - Bamford.
זניט Bamford X Black Badger. מקור – Bamford.

מחוגי השעון כולם (כולל מחוגי תתי הלוחות) מגיעים בצבע כסוף עם חלק פנימי צבוע בסופר-לומינובה, כשבקצה מחוג שניות הכרונוגרף נמצא הכוכב של זניט. הטכימטר מסביב ללוח השעון מגיע בגוון זהב, כשהשם BAMFORD מודפס בלבן מתחת ללוגו של זניט על לוח השעון. 

זניט Bamford X Black Badger אל פרימרו מוליך-על – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר אל פרימרו 400B האוטומטי, מנגנון הסיטורי שהוא וריאציה נוכחית של מנגנון הכרונוגרף האוטומטי הראשון שהוצג אי-שם בשנת 1969 על ידי זניט. המנגנון פועל בתדר גבוה של 5Hz (קצב של 36,600 ויברציות לשעה), כשהוא מגיע עם 326 רכיבים ועם רזרבת כוח של 50 שעות. המנגננון חשוף מבעד לגב השקוף של השעון, שם ניתן לראות את הרוטור בצורת הכוכב של זניט עם עיטורי קוט דה ג’נבה (פסים אנכיים לאורך המתכת) ופרלג’ (גימור בצורה מעגלית). 

מה חדש בעצם?

עולם השעונים מלא בחידושים שהם לא באמת חידושים. גוף חדש בקוטר של 41 מ”מ לרולקס סאבמרינר. רצועה חדשה לשעון הזה או צבע חדש ללוח השעון ההוא. מדי פעם אנחנו רואים באמת חדשנות יוצאת דופן כפי שהיא באה לידי ביטוי בגוף השעון החדש של באמפורד ו-Black Badger, כשהתוצאה הסופית היא באמת משהו עתידני. חבל שלא רואים יותר דברים כאלו מיצרניות השעונים, אבל למזלנו יש סדנאות עיצוב שיכולות להזכיר לנו מדי פעם כמה עוד אפשר לחדש בעולם השעונים. 

כמה זה עולה לנו? 

השעון החדש יגיע במהדורה מוגבלת של 20 יחידות, אשר זמינות לרכישה החל מה-17 לאוגוסט, במחיר של 19,300 דולרים אמריקאיים. 

השורה התחתונה

שעון שלמרבה הצער מגיע ב-20 יחידות שככל הנראה נמכרו כבר מזמן, אולי עוד לפני תחילת המכירה הרשמית, אבל תמיד כיף לראות את היצירתיות והחדשנות שעדיין ניתן להגיע אליהן בענף השעונים ואולי בעתיד נראה יותר שעונים כאלו בייצור סדרתי.