אם אתם עוקבים אחרי עולם שעוני היוקרה וידיעות הקשורות לעולם שעוני היוקרה, יכול להיות שנתקלתם בימים האחרונים בידיעה מעניינת במיוחד. ז׳אן קלוד ביבר מצטרף ל-Norqain. ליתר דיוק, ז׳אן קלוד ביבר, אחד האנשים החשובים ביותר בתעשיית שעוני היוקרה העולמית, מצטרף כיועץ למועצת המנהלים של Norqain. הגורו החליט לנצל את ההזדמנות הזאת לספר לכם קצת על Norqain, מה כל כך מעניין בחברה הזאת ומה כל כך מעניין בהצטרפות של ז׳אן קלוד ביבר למועצת המנהלים של החברה.

מי את Norqain 

Norqain היא יצרנית שעונים שוויצרית עצמאית. אפשר אולי להגדיר את החברה כיצרנית מיקרוברנד, אם כי מדובר ככל הנראה באחת מחברות המיקרוברנד הגדולות ביותר.

החברה הוקמה במרץ 2018 על ידי בן קופר (Ben Küffer), בן 30 באותה תקופה. קופר עבד בעברו בברייטלינג, לפני הרכישה של החברה על ידי CVC. קופר מגיע ממשפחה הנטועה עמוק בעולם השעונים, כשאביו, מארק, הוא המייסד של מותג השעונים הפרטי Roventa-Henex. מארק קופר הוא בעל ניסיון מצטבר של מעל ל-45 שנים בתעשיית השעונים. בנוסף, קופר האב כיהן כ-25 שנים כדירקטור בחבר המנהלים של איגוד תעשיית השעונים השוויצרית (Swiss Watch Industry Association).

אל בני משפחת קופר הצטרף בחבר המנהלים של החברה טד שניידר. אם השם נשמע לכם מוכר, אתם לא טועים. שניידר הוא בן למשפחת שניידר המפורסמת, כשאביו, ארנסט שניידר היה הבעלים של ברייטלינג. חבר מעניין נוסף בצוות המנהלים של החברה הוא מארק סטרייט (Mark Streit). השם מארק סטרייט ככל הנראה לא נשמע לכם מוכר, אבל למעשה מדובר בשחקן הוקי קרח שוויצרי אגדי, שזכה בגביע סטנלי – גביע האליפות של ליגת ה-NHL האמירקאית.

מטה החברה נמצא בנידאו (Nidau) שבביין, כשהחברה מתגאה בייצור שעונים מכאניים בלבד, עם אלמנטים עיצוביים בולטים ומיוחדים. כל השעונים של החברה הם למעשה “SWISS MADE”, כלומר שעונים שבהם למעלה מ-60 אחוזים מהרכיבים שבשעון מיוצרים בשוויץ.

מה זה אומר Norqain?

השם של החברה מעניין במיוחד. לא מדובר במילה בעלת משמעות לטינית או צרפתית, אלא למעשה בסוג של ראשי תיבות מתוחכמים במיוחד, המורכבים ממשפטים שהם המוטו של החברה.

  • האות N מייצגת את המוטו – Always open for the NEW – תמיד פתוחים (או למעשה מוכנים) לדברים חדשים.
  • האות O מייצגת את המוטו – Going through life OPEN-MINDED – עוברים את החיים עם ראש פתוח.
  • האות R מייצגת את המוטו – A healthy dose of REBELLIOUSNESS – מנה בריאה של מרדנות.
  • האות Q מייצגת את המוטו – Life is about enjoying QUALITY TIME – החיים עוסקים בהנאה מזמן איכות.
  • האות A מייצגת את המוטו – Seeking ADVENTURE – מחפשים הרפתקאות.
  • האות I מייצגת את המוטו – Feeling INDEPENDENT – מרגישים עצמאיים.
  • האות N מייצגת את המוטו – Proud to be part of a NICHE – גאים להיות חלק מנישה.

הלוגו של החברה מורכב משתי אותיות ה-N (האות הראשונה והאחרונה בשם החברה), הממוקמות באלכסון אחת כלפי השנייה, כשהן יוצרות מעין צורה של הר. הסמל הזה אמור לדמות את ההרים השוויצריים, כשהוא מייצג במיוחד את פסגת ההר, כפי שטורחים להדגיש ב-Norqain.

השעונים של החברה מתוכננים להיות אביזרים-כלים משלימים לאורח חיים פעיל. כל השעונים של החברה מגיעים כאמור עם אלמנטים עיצוביים בולטים, כשהם מיוצרים מחומרים איכותיים במיוחד, כמו פלדת אל-חלד 316L, זהב 18 קראט או סגסוגות קרמיות. כל השעונים של החברה עמידים למים בעומק של עד ל-100 מטרים לפחות.

הלוחית של Norqain

אם יצא לכם לראות שעון של Norqain (חלקם נמצאים כאן בכתבה …), יכול להיות שהבחנתם באלמנט עיצובי מעניין המשולב בכל אחד ואחד מהשעונים של החברה. בצד שמאל של גוף השעונים של Norqain אנו מוצאים לוחית מתכת. ב-Norqain מאפשרים לכל רוכש שעון של החברה לחרוט על אותה לוחית שם, מילה, תאריך חשוב או כל צירוף אותיות ומספרים כזה או אחר שחשוב לו לציין.

הלוחית של norqain. מקור - אתר החברה.
הלוחית של norqain. מקור – אתר החברה.

שיתופי פעולה מעניינים

אם אתם קוראים קבועים של הווטשגורו והשם Norqain נשמע לכם מוכר, יכול להיות שיש לכם זיכרון מרשים במיוחד. את Norqain הזכרנו בכתבה שפרסמנו בינואר 2021, בה סיפרנו לכם על קניסי.  לטובת מי שלא זוכר מי זאת קניסי (או סתם מתעצל ללחוץ על הקישור ולקרוא …), תרשו לנו לספר לכם שמדובר באחת החברות המעניינות בתעשיית השעונים השוויצרית.

שעון של norqain. מקור - אתר החברה.
שעון של norqain. מקור – אתר החברה.

קניסי היא יצרנית מנגנונים שוויצרית שהוקמה בשנת 2016. החברה מנוהלת על ידי אריק איבון פירסון , מי שמנהל את טודור (!) ופיליפ ז׳ק דלוז. חבר נוסף בהנהלת החברה הוא ז׳אן-פול ג׳יררדין. ג׳יררדין הוא בכיר לשעבר ברייטלינג, או ליתר דיוק – מי שהיה אחראי על מחלקת פיתוח המנגנונים בברייטלינג. באופן רשמי, החברה נמצאת תחת בעלות של טודור (שנמצאת למעשה תחת הבעלות של רולקס …), כשהיא למעשה זרוע הייצור של טודור, אבל זאת שמייצרת מנגנונים עבור טודור ועבור ברייטלינג.

שעון של norqain. מקור - אתר החברה.
שעון של norqain. מקור – אתר החברה.

אם העלילה נשמעת לכם מסובכת עד כאן, תרשו לנו לסבך אותה עוד קצת ולספר לכם על טוויסט נוסף. בשנת 2018, שנתיים לאחר הקמתה, קניסי מודיעה על שיתוף עפולה עם טודור לבניית מפעל חדש לייצור מנגנונים (מה שמכונה בתעשיית השעונים השוויצרית Manufacture בלה-לוקלה. מה שמעניין יותר הוא העובדה שמי שמחזיקה בבעלות על האדמה שעליה מוקם המפעל החדש היא לא אחרת מרולקס.

הלכתם לאיבוד? אז תרשו לנו לבלבל אתכם עוד קצת. בינואר 2019 עוד שם מעניין נכנס לסיפור שלנו, כששאנל רוכשת 20 אחוזים מהבעלות על קניסי.

הקשר בין קניסי ו-Norqain

כאמור, קניסי נמצאת בבעלות של טודור,  כשגם שאנל ועל פי הערכות שונות גם ברייטלינג מחזיקות באחוזים ממניות החברה. אבל מי שנחשבת לאחת הלקוחות הבולטות של קניסי, אם לא הגדולה שבהם, היא דווקא Norqain. על פי ההערכות, על הקשר ההדוק בין Norqain לקניסי אחראי טד שניידר, שאביו היה הבעלים של ברייטלינג. בשנת 2017 ארנסט שניידר האב מוכר את מרבית הבעלות על ברייטלינג ל-CVC ושנה לאחר מכן מוכר את שאר המניות שלו. עם מכירת המניות של ארנסט שניידר ל-CVC, עזב ז׳אן-פול ג׳יררדין את ברייטלינג והצטרף לקניסי. האם ג׳יררדין ושניידר הבן נשארו בקשר? סביר מאוד להניח שכן.

שעון של norqain. מקור - אתר החברה.
שעון של norqain. מקור – אתר החברה.

למה קניסי, שנמצאת כאמור בבעלות של טודור, מספקת מנגנונים ל-Norqain, מלבד הקשר לברייטלינג? רבים מעריכים כי Norqain משמשת למעשה כסוג של ״שפן הניסיונות״ של קניסי, או ליתר דיוק, החברות שמחזיקות בבעלות על קניסי. אותן יצרניות מכובדות המחזיקות בהיסטוריה עשירה, ככל הנראה לא ממהרות להשתמש במנגנונים של קניסי בשעונים שלהן ומעדיפות לראות את המנגנונים הללו ״משתפשפים״ בשעונים של יצרניות אחרות לפני שהן משתמשות במנגנונים הללו בשעונים שלהן או מבססות מנגנונים שלהן על הארכיטקטורה של המנגנונים של קניסי.

מי אתה ז׳אן קלוד ביבר? 

אנחנו באמת מקווים שאנחנו לא צריכים לספר לכם מי זה ז׳אן קלוד ביבר. ביבר הוא אחד המנהלים הבכירים בתעשיית השעונים השוויצרית. ביבר מלווה את התעשייה לאורך עשרות שנים בתפקידים בכירים במגוון רחב של חברות והוא מחזיק בהיסטוריה ארוכה ועשירה של הצלחות.

ביבר נולד ב-20 לספטמבר 1949 בלוקסמבורג. כשהיה בן 10, ביבר עבר ביחד עם משפחתו לשוויץ, שם הוא נחשף לתעשיית השעונים או אם תרצו לשעוני יוקרה. לאחר שסיים את לימודיו וקיבל תואר במנהל עסקים, ביבר מתחיל להתעמק ולהתעניין בעולם השעונים. באותה תקופה הוא פוגש את ג׳ק פיגה, שניהל את מפעל ייצור המנגנונים פרדריק פיגה. אביו של ג׳ק פיגה עזר לביבר לפגוש את ג׳ורג׳ גולאי (Georges Golay), שהיה באותה תקופה יושב ראש ומנכ״ל אודמר פיגה. גולאי מציע לביבר את תפקיד מנהל המכירות של אודמר פיגה באירופה. לאחר חמש שנים בחברה, החל מתפקיד מתמחה שהיה חלק מרצפת הייצור של החברה, ביבר פונה לגולאי ומבקש קידום. גולאי מפתיע את ביבר ומודיע לו כי הוא רואה בו את היורש שלו וכי הוא מתכוון להעביר לו את ניהול החברה כשיפרוש לגמלאות. מה עושה בחור בן 29 שמספרים לו כי מציעים לו את תפקיד יו״ר יצרנית שעונים שהיא חלק מהשילוש הקדוש של עולם השעונים? מחליט שלא מתאים לו לחכות 14 שנים, עד לפרישה לגמלאות של גולאיי ועוזב את אודמר פיגה.

משם יוצא ביבר למסע ארוך בתעשיית השעונים. הוא עובר להיות מנהל מוצר באומגה, לאחר מכן הוא חוזר לז׳נבה ומתעמק יותר בצד של ייצור השעונים. באותה תקופה ביבר מחדש ומחזק את הקשרים עם ג׳ק פיגה. בשנת 1981 פיגה וביבר רוכשים את זכויות הניהול של בלנפיין.

בלנפיין היא אחת מיצרניות השעונים השוויצריות המפוארות, שסגרה את שעריה בעקבות משבר הקוורץ, כשסירבה לייצר שעוני קוורץ. ביבר וג׳ק פיגה מחליטים להשתמש בעובדה שבלנפיין לא ייצרה שעוני קוורץ כסלוגן לחברה המתחדשת – ״משנת 1735, לא היה בבלנפיין שעון קוורץ ולעולם גם לא יהיה״.

ביבר הופך לאגדה בעולם השעונים

תחת הנהגתו של ביבר בלנפיין חוזרת לימי הזוהר שלה והופכת לשחקן משמעותי חשוב בתעשיית השעונים השוויצרית. בשנת 1992 ביבר ופיגה מוכרים את החברה, אותה רכשו תמורת 22,000 פרנקים שוויצריים, בסכום מדהים של 60 מיליון פרנקים שוויצריים, לתאגיד סווטש. עם מכירת החברה, ביבר ממשיך לעבוד בקבוצת סווטש כמנכ״ל בלנפיין. בקבוצת סווטש מחליטים להשתמש ביכולות הניהול המוכחות של ביבר והופכים אותו להיות חלק מחבר המנהלים של אומגה. ביבר סייע גם בהחזרת אומגה לימי הזוהר שלה, כשהוא ״מעורר״ את המותג הרדום. הישג חשוב שרשום על שמו של ביבר הוא הכנסת המותג אומגה כשעון היחיד שמוצג בסדרת סרטי ג׳יימס בונד, החל משנת 1995 ועד היום. ביבר עבד כעשור בקבוצת סווטש, כשבמהלך השנים שבהן עבד בקבוצה, המותג אומגה הצליח לשלש את המכירות שלו.

לנוח על זרי הדפנה? כנראה שביבר לא שמע על המושג הזה. בשנת 2003 הוא עוזב את התפקיד שלו בקבוצת סווטש, כשבשנת 2004 הוא ממונה למנכ״ל ולחבר במועצת המנהלים של מותג שעונים צעיר יחסית בשם הובלו. בשלוש השנים הראשונות של ביבר בהובלו, החברה רושמת גידול בהיקף של פי חמש במכירות המותג. ההצלחה של ביבר ושל המותג הובלו לא נעלמה מעיני תאגידי היוקרה העולמיים, כשבשנת 2008 קבוצת LVMH רוכשת את הובלו תמורת סכום של 250 מיליון אירו. בסוף שנת 2014 ביבר הופך למנכ״ל חטיבת השעונים של LVMH, חטיבה שכוללת מלבד הובלו את המותגים החשובים טאג הויר וזניט.

בשנת 2018 הודיע ביבר כי הוא מוותר על האחריות התפעולית שלו בקבוצת LVMH, כשעל פי ההערכות, ההודעה מגיעה על רקע בעיות בריאותיות שמהן הוא סבל ואולי עדיין סובל. ביבר נשאר למעשה מנהל שאינו מנכ״ל בחטיבת השעונים של LVMH, מעין תואר כבוד עם סמכויות נרחבות יותר ככל הנראה.

ז׳אן קלוד ביבר מצטרף ל-Norqain

אחרי כל ההקדמה הארוכה הזאת, תרשו לנו לחזור לכותרת של הכתבה שלנו – ז׳אן קלוד ביבר מצטרף ל-Norqain. אנחנו מקווים שההקדמה הארוכה ובעיקר החלק האחרון של הכתבה, עזר לכם להבין למה הכותרת הזאת מעניינת כל כך. ביבר הוא אולי המנהל הבכיר ביותר בעולם השעונים השוויצרי, עם עבר עשיר והיסטוריה ארוכה של הצלחות בחברות שונות בתעשיה.

הגיל הממוצע של חברי ההנהלה של Norqain עומד על 35, מה שהופך אותה לאחת מיצרניות השעונים ״הצעירות ביותר״ בתעשיית השעונים השוויצרית. אל החבורה הצעירה הזאת מצטרף כאמור ביבר בן ה-72. ביבר מצטרף כאמור כיועץ למועצת המנהלים של Norqain.

בהכרזה על הצטרפותו של ביבר ל-Norqain נכתב ״ביחד, Norqain וז׳אן-קלוד ביבר מכוונים לחלוק ביחד את התשוקה לשעונים מכניים, בעידן הנוכחי של דיגיטליזציה ושעונים חכמים. המשימה של Norqain היא לתמוך במגמה של מיקום תעשיית השעונים השוויצרית על פרק היד של צעירים בגיל וצעירים ברוחם, משימה שבה תומך ז׳אן-קלוד ביבר לאורך שנים רבות״.

ז׳אן קלוד ביבר מצטרף ל-Norqain. מקור - אתר החברה.
ז׳אן קלוד ביבר מצטרף ל-Norqain. מקור – אתר החברה.

ביבר עצמו אמר – ״להעניק בחזרה לדור הצעיר שנמצא כעת בחזית התעשייה הוא משהו שתמיד רציתי לעשות. מגיל 20 עד 40 למדתי. מגיל 40 עד 60 ניצלתי את הידע שלי. עכשיו אני רוצה לחלוק את החוויות והידע שלי עם הכישרונות הצעירים שמנערים את עולם השעונים. אני שמח לתמוך ב-Norqain בגלל הצוות הצעיר והדינמי שלה, כשאני חולק עימם את התשוקה לתעשיית השעונים השוויצרית. כפי שהודעתי מוקדם יותר השנה, אני אשיק את מותג השעונים הפרטי שלי, JC BIVER, ביחד עם בני, פייר, בשנת 2023. במקביל, תקפידי כיועץ לדירקטוריון של Norqain מאפשר לי להיות משויך למותג מרגש בנקודת מחיר חיונית עבור תעשיית השעונים השוויצרית. חשוב מאוד שיהיו מותגים עצמאיים שוויצריים חזקים בפלחי מחיר שונים, כש-Norqain מציעה אתגר מרגש לסטטוס קוו״.

ז׳אן קלוד ביבר מצטרף ל-Norqain. מקור - אתר החברה.
ז׳אן קלוד ביבר מצטרף ל-Norqain. מקור – אתר החברה.

מעבר להכרזה המעניינת ולדברים שפרסם ביבר, סביר להניח שלאף אחד לא באמת ברור מה יהיה התפקיד החדש של ביבר ב-Norqain, כמה מהתפקיד או התואר הוא תואר של כבוד ועד כמה ביבר יהיה מעורב בעשייה היום-יומית או בהתוויית חזון ואסטרטגיה עתידיים עבור Norqain. דבר אחד בטוח, המותג Norqain, שהצליח לרשום גידול מרשים של 50 אחוזים במכירות שלו בשנת 2021, הופך להיות אחד המותגים המעניינים ביותר בתעשיית השעונים השוויצרית, כשרבים יעקבו אחריו ויחכו לראות מה נקבל במסגרת שיתוף הפעולה המבטיח כל כך בין ז׳אן קלוד ביבר והמותג הצעיר.

למעבר לאתר של Norqain.