תעשיית שעוני היוקרה מספקת לנו שעונים חדשים מדי יום ביומו, אבל מדי פעם אנחנו 

עולם שעוני היוקרה מספק לנו חדשות שוטפות ללא הפסקה על השקות של שעונים חדשים, כשנדמה כי אין שניה שבה יצרנית שעונים כלשהי לא עובדת על שעון חדש כזה או אחר. אבל מדי פעם אנחנו מקבלים גם חדשות מאחורי הקלעים של תעשיית שעוני היוקרה, שלפעמים מעניינות לא פחות מעוד שעון שנראה כאילו כבר ראינו אותו. בימים האחרונים הצטברו מספר ידיעות מעניינות, החלטנו לרכז אותן עבורכם בכתבה אחת – חדשות תעשיית השעונים – מאי 2023. ממנכ״לית (!) חדשה לאודמר פיגה, השעון הראשון של ביבר, החברה שהקים בנו של ז׳אן-קלוד ביבר ביחד עם אביו, מירוץ יאכטות חדש מבית ריצ׳רד מיל ועוד.

מנכ״לית (!) חדשה לאודמר פיגה

בחודש ספטמבר האחרון פרסמנו כאן במגזין ווטשגורו מקבץ ידיעות מלה ברסו, העיירה שבה נמצאים משרדי אודמר פיגה. את מקבץ הדיווחים ההוא פתחה הידיעה על הודעתו של המנכ״ל המיתולוגי של אודמר פיגה, פרנסואה-הנרי בנהמיאס, על פרישתו הקרובה ועל התחלת תהליך חיפוש מנכ״ל חדש לחברה. למעשה, בנהמיאס הודיע להנהלת אודמר פיגה שנה מוקדם יותר על רצונו לסיים את תפקידו, כשהנהלת אודמר פיגה גייסה את חברת גיוס העובדים Russel Reynolds Associates במטרה לסייע לה בחיפוש אחר מנכ״ל חדש. 

בימים אלו אנו מקבלים ידיעה, ממנה אפשר להבין כי תהליך החיפוש הסתיים וככל הנראה בהצלחה, כשאודמר פיגה מכריזה על מינויה של הגברת אילאריה רסטה (Ilaria Resta) לתפקיד מנכ״לית החברה. רסטה תצטרף לחברה באוגוסט 2023, כשלאחר תקופת חפיפה קצרה יחסית, היא תמונה למנכ״לית החברה בתחילת שנת 2024 – בראשון לינואר 2024, כך שלמעשה את שנת 2024 תפתח אודמר פיגה תחת מנכ״לית חדשה.

רסטה תחליף את בנהמיאס שכיהן בתפקיד מנכ״ל החברה במשך מעל לשלושים שנה, כשהוא מנווט אותה להצלחה בשנים הללו ומחזק את מעמדה בשילוש הקדוש של עולם שעוני היוקרה. 

חדשות תעשיית השעונים - מאי 2023 - אילאריה רסטה, מנכ״לית אודמר פיגה. מקור - Watchesbysjx.
חדשות תעשיית השעונים – מאי 2023 – אילאריה רסטה, מנכ״לית אודמר פיגה. מקור – Watchesbysjx.

רסטה היא אזרחית שוויצרית-איטלקית, המתגוררת ליד ז׳נבה שבשוויץ. היא מביאה עימה לתפקיד מעל ל-26 שנות ניסיון בינלאומי בהובלת חטיבות גדולות של חברות מכובדות, כשלאחרונה כיהנה כנשיאת חטיבת הפרפומריה הגלובלית ורכיבים ב-Firmenich – חברה שוויצרית המעסיקה מעל ל-10,000 עובדים במעל ל-46 מתקני ייצור ו-6 מרכזי מחקר, העוסקת בתחום הבשמים וטעמי מאכל, אותם היא מייצרת מעל ל-125 שנים. 

לפני שהצטרפה ל-Firmenich, הגברת רסטה עבדה בפרוקטור אנד גמבל במשך מעל לשני עשורים, עם תפקידים בכירים במטה החברה בארה״ב ובאירופה, שם בנתה מותגים גלובליים. 

באופן מסורתי, תעשיית השעונים השוויצרית מתאפיינת בעיקר במנהלים ממין זכר, אם כי בשנים האחרונות אפשר למצוא שתי נשים נוספות בתפקידי מנכ״ל – קת׳רין רינייה (Catherine Rénier), מנכ״לית יגר לה-קולטרה ושאבי נורי (Chabi Nouri), המנכ״לית של פיאז׳ה. אבל עם כל הכבוד לרינייה ונורי ולחברות הנהדרות שהן עומדות בראשן, רסטה נכנסת לאחד התפקידים הבכירים ביותר בעולם שעוני היוקרה, כשהיא מחליפה את אחד המנהלים הבולטים ביותר בתעשייה הזאת בעשורים האחרונים. נאחל לה בהצלחה. 

ריצ׳רד מיל מציגה – גביע ריצ׳רד מיל

ריצ׳רד מיל היא אחת מיצרניות השעונים הנהדרות והמיוחדות בעולם השעונים, אם כי היא פחות מזוהה עם עולם שעוני הצלילה והשעונים הימיים. אבל העובדה הזאת לא מפריעה לה להשיק מירוץ חדש – גביע ריצ׳רד מיל (Richard Mille Cup), מרוץ שייט לחובבי יאכטות וינטאג׳. המירוץ החדש מבית ריצ׳רד מיל ירכז אוסף של יאכטות קלאסיות, משוחזרות בצורה נפלאה, שיתנו כבוד לעידן הרגאטה של התקופה שלפני  מלחמת העולם השניה. 

המירוץ, שייערך בין ה-10 ליוני ל-25 ליוני, כשהוא צפוי למשוך אליו מעריצים ואספנים של יאכטות היסטוריות. המירוץ יתנהל בין בריטניה לצרפת, עם עצירות בנקודות בולטות בעולם השיט כמו דארטמות׳ (Dartmouth) ו-קאווס (Cowes), כשהמשתתפים במירוץ יתחרו במגוון אירועים ימיים ויבשתיים. 

חדשות תעשיית השעונים - מאי 2023 - גביע ריצ׳רד מיל. מקור - TimeandWatches.
חדשות תעשיית השעונים – מאי 2023 – גביע ריצ׳רד מיל. מקור – TimeandWatches.

במסגרת המירוץ, 15 יאכטות, החל מסוף המאה ה-19 ועד סוף שנות השלושים של המאה הקודמת, יתחרו בקטגוריות Schooner ו-Cutter. שתי יאכטות מרשימות באורך 60 מטר, בעלות תורן משולש, יוסיפו להתרגשות כשהן ינכחו באירוע. המירוץ החדש שואף לחגוג את האותנטיות והפאר של כלי השיט בעבודת יד.

חדשות תעשיית השעונים - מאי 2023 - גביע ריצ׳רד מיל. מקור - TimeandWatches.
חדשות תעשיית השעונים – מאי 2023 – גביע ריצ׳רד מיל. מקור – TimeandWatches.

ריצ׳רד מיל מדגישה כי שיקום בלבד אינו מספיק. היאכטות הללו זקוקות לסביבה שבה הן יכולות לפרוח, לכן זה היה חיוני מבחינתה לערב מועדוני יאכטות ולטפח אווירה המזכירה את הרוח האמיתית של לפני מלחמת העולם השניה.

אחת מהיאכטות המיוחדות שינכחו במירוץ. מקור - TimeandWatches.
אחת מהיאכטות המיוחדות שינכחו במירוץ. מקור – TimeandWatches.

לרגל המירוץ, הזמינה ריצ׳רד מיל גביע מיוחד מגרארד (Garrard) – יצרן תכשיטים עם היסטוריה של מעל ל-300 שנות שירות של משפחת המלוכה הבריטית. הגביע, בגובה של מטר, עשוי מכסף. העיצוב של גרארד משחזר את האלגנטיות והתנועה של מפרשי היאכטות המתחרות, כשהן מרחפות מעל הגלים, בייצוג מודרני ואמנותי. 

מסלול המירוץ. מקור - TimeandWatches.
מסלול המירוץ. מקור – TimeandWatches.

גביע ריצ׳רד מיל הוא גביע תמידי, כלומר גביע אחד בלבד יעוצב בגובה של מטר, כשהזוכים יקבלו העתק של הגביע (רפליקה) בגובה של 40 ס״מ, כשגם ההעתק הזה עוצב על ידי גרארד. 

ביבר 00/00 

את הכתבה הזאת פתחנו בדיווח על המחליפה של אחד המנהלים הבכירים והמפורסמים בתעשיית שעוני היוקרה, אבל עכשיו אנחנו מגיעים למנהל שהוא ככל הנראה הבכיר ביותר ולבטח המפורסם ביותר בעולם שעוני היוקרה, ז׳אן-קלוד ביבר. בתחילת השנה שעברה, במהלך חודש פברואר 2022, הודיע ביבר על הקמתה של חברה חדשה לייצור שעונים – ביבר. מלבד ביבר אפשר למצוא בחברה את בנו, פייר ביבר, כשהשניים יצאו לדרך משותפת, כשנראה שהבן אוחז יותר במושכות בכל הקשור לייצור השעונים, בעוד האב משמש כמנטור. 

בימים אלו הציגה החברה את השעון הראשון שלה – אב טיפוס לשעון טורביון מינוט ריפיטר קרילון (Carillon – נגינת פעמונים) בגוף העשוי מטיטניום, הוא יצירה ייחודית, עם לוח מאבן אובסידיאן מוכספת. היות ומדובר באב-טיפוס, השעון לא קיבל אפילו את המספר הסידורי 1, אלא הוא מגיע עם המספר 00/00 על גב השעון. 

אב הטיפוס של השעון הראשון של ביבר. מקור - Watchpro.
אב הטיפוס של השעון הראשון של ביבר. מקור – Watchpro.

השעון נמכר במכירה פומבית שנערכה בז׳נבה, על ידי בית המכירות הפומביות פיליפס, בניהולו של ראש מחלקת השעונים של פיליפס, אורל באקס. המכירה נערכה במשך כ-15 דקות, במהלכן התקבלו הצעות מחיר משלוש יבשות שונות. הצעות התקבלו באמצעות הטלפון, באמצעות האינטרנט ומנציג של אחד הרוכשים הפוטנציאליים שנכח בחדר, כשכולם נלחמים על השעון. 

מי שרכש את השעון מגיע מאמריקה, כשההצעה האחרונה והזוכה עמדה על 1.3 מיליון דולרים אמריקאיים. פייר ביבר אמר – ״רצינו כי שעון המינוט ריפיטר יהיה אבן היסוד של המותג. שעון עכשווי, בסגנון ניאו-קלאסי, המעוצב בהשראת מסורת ייצור השעונים, אך מייצג גם את אבי וגם אותי״.

חדשות תעשיית השעונים - מאי 2023 - ז׳אן קלוד ביבר ופייר ביבר. מקור - Watchpro.
חדשות תעשיית השעונים – מאי 2023 – ז׳אן קלוד ביבר ופייר ביבר. מקור – Watchpro.

הבעלים החדש הקפיץ-האריך את התור לשעון ביבר הראשון (מלבד אב הטיפוס) במספר חודשים מאז החל הייצור הראשון מבין שלושה דגמי טורביון מינוט ריפיטר קרילון, כשבחברה מעריכים כי המשלוח של השעון הראשון (אחרי אב הטיפוס) ייצא לדרך במהלך חודש ספטמבר הקרוב. 

השעון של ביבר (האב והבן) משלב טורביון ומינוט ריפיטר, בשעון אוטומטי המכיל את קליבר JCB-001, המכיל 374 רכיבים ורזרבת כוח של 72 שעות. 

השעון מכיל אמנם קומפליקציות כמו טורביון, מינוט ריפיטר וקרילון, אחת הקומפליקציות היוקרתיות ביותר בעולם שעוני היוקרה. אבל מלבד המורכבות ההורולוגית, השעון מגיע עם גימורים מרשימים במנגנון, עם לוח עם מחוגי שעות ודקות מזהב, לוח מוכסף מאבן אובסידיאן מוכספת עם סמני זהב מוחל מרשימים. 

השעון מגיע כאמור במארז העשוי מטיטניום, בקוטר של 42 מ״מ, אך ביבר צפויה לייצר שעונים כאלו גם בזהב ורוד. אם תרצו להיות בעלים של שעון כזה – הזמנות מראש מתקבלות במחיר של $550,000.