רולקס היא יצרנית השעונים המוכרת ביותר, המפורסמת ביותר וזו שמוכרת את מספר שעוני היוקרה הגדול ביותר מבין יצרניות השעונים השוויצריות מדי שנה, עם הכנסות שמוערכות במעל ל-7 מיליארד דולר מדי שנה, כשהשם רולקס הוא אחד מהמותגים המוכרים ביותר והחזקים ביותר בעולם.

אבל ככל שהמותג הזה מוכר, כך נדמה שאין חברה ששומרת על הפרטיות שלה כל כך כמו רולקס, כשכמעט כל נתון או מספר כזה או אחר שמתייחס לשעוני החברה, הכנסות או מכירות, מתבסס על הערכות ושמועות ומעולם לא זכה לאישור רשמי כלשהו של החברה, כשאין ספק כי החשאיות הזאת תורמת לכוחו של המותג, כשחלק מהאגדות האורבניות והסיפורים סביב שעוני החברה רק חיזקו את המותג. כדי שתכירו קצת יותר טוב את המותג (במידה ואתם לא מכירים אותו מספיק), הגורו החליט לרכז עבורכם מספר עובדות שכל חובב שעונים צריך לדעת על יצרנית השעונים המפורסמת ביותר בעולם.

עובדה ראשונה – החברה הוקמה בכלל בלונדון ולא בשוויץ

אין ספק כי אם תשאלו כל אדם מהרחוב לשם של יצרנית שעונים שוויצרית, השם הראשון שהוא יגיד לכם יהיה רולקס, אבל החברה, שמשרדיה ממוקמים בג’נבה, הוקמה בכלל בלונדון בשנת 1905, על ידי האחים למחצה האנס ווילסדורף ואלרפד דיוויס, כשהחברה נשארה בלונדון מעל לעשור, עד שבשנת 1919 עברו משרדי החברה מלונדון לשוויץ.

מייסד רולקס, הנס ווילסדורף. מקור - ויקיפדיה.
מייסד רולקס, הנס ווילסדורף. מקור – ויקיפדיה.

במהלך השנים הראשונות של רולקס בלונדון, החברה אמנם התמחתה בשעונים, אך היא בעיקר ייבאה אותם או הרכיבה שעונים בעצמה מרכיבים של יצרניות אחרות ולא ייצרה שעונים “מאפס”. רק בשנת 1908 ווילסדורף החל להפנים את היתרונות שבייצור שעונים בעצמו והחל להעסיק מספר יצרני שעונים שוויצרים מהטובים ביותר שניתן היה למצוא באותה תקופה.

עובדה שניה – תהליך ייצור של שעון רולקס אורך כשנה

למרות שרולקס מייצרת קרוב למיליון שעונים מדי שנה (שוב פעם, על פי הערכות …), כל אחד ואחד מהם עובר תהליך ייצור והרכבה שנמשך על פני שנה שלמה, החל מעיצוב וייצור של הרכיבים השונים ועד לתהליכי הבדיקה המחמירים שהפכו לאחד מסימני ההיכר של המותג, בהם נבדקים הדיוק של כל שעון, העמידות למים שלו ועוד.

התהליך נמשך זמן רב כל כך כי ברולקס מעניקים תשומת לב רבה לפרטים הקטנים ביותר, כשכל אחד ואחד מהרכיבים בשעון מיוצר במעבדות החברה, כשלמרות שחלקים רבים בתהליך הייצור מבוצעים באמצעות מכונה, עדיין עבודה רבה נעשית בצורה ידנית, כשהרכיב שאליו רולקס מקדישה את תשומת הלב הרבה ביותר הוא כמובן מנגנון השעון, אשר מורכב בצורה ידנית ועובר בדיקות מקיפות רבות לפני שיורכב בתוך השעון.

עובדה שלישית – לרולקס יש היסטוריה ארוכה של חדשנות

חובבי שעונים, או אם תרצו, “סנובי-שעונים”, ישמחו לספר לכם שרולקס אמנם נחשבת ליצרנית איכותית ומהמובילות בשוק שעוני היוקרה, אבל המנגנונים שלה נחשבים פשוטים יחסית והחברה לא מחדשת יותר מדי בשעונים שלה, אבל חלק מהקסם של השעונים של החברה הוא בפשטות (לכאורה) של מנגנוני השעונים שלה, כשלחברה דווקא יש היסטוריה ארוכה של חדשנות והמצאות פורצות דרך, החל משנת 1910, אז החברה הפכה ליצרנית השעונים הראשונה שמקבלת את ה-Swiss Certificate Of Chronometric Precision, שעון האויסטר שהפך ב-1926 לשעון הראשון בעולם שעמיד למים, שעון הדייטג’אסט ב-1945 שהיה לשעון היד הראשון שהציג את התאריך על לוח השעון או הסאבמרינר האגדי, שהפך ב-1953 לשעון היד הראשון בהיסטוריה עם עמידות למים בעומק של עד ל-100 מטרים. מיותר לציין כי כיום, כמעט כל דגם חדש שהחברה משיקה מוגן במספר רב של פטנטים, שרבים מהם נחשבים לפורצי דרך ומהווים סוג של תו תקן בעולם ייצור השעונים.

שעון הסאבמרינר האגדי של החברה
שעון הסאבמרינר האגדי של החברה

עובדה רביעית – רולקס פיתחה בעצמה את המתכת לשעונים שלה

אם תבדקו את שעוני היד העשויים מפלדת אל-חלד, תגלו כי מרביתם עשויים ממתכת ה-316L, אלא אם מדובר בשעונים של רולקס, אשר מעדיפה להשתמש בתרכובת הייחודית שרולקס פיתחה בעצמה, ה-904L. ה-904L נחשבת לתרכובת יקרה הרבה יותר, היות והיא מכילה ריכוז גבוה יותר של ניקל וכרומיום, כשהריכוזים הללו הופכים אותה לקשה יותר לייצור, מה שהכריח את רולקס לשדרג משמעותית את פס הייצור שלה והמכונות שבהן היא משתמשת לייצור רכיבים, עובדה שתורמת למחירים הגבוהים של שעוני החברה.

רולקס עברה לייצור שעונים מתרכובת ה-904L בשנת 2003 ומאז, כל שעון שייצרה החברה שמבוסס על פלדת אל-חלד, מתבסס על התרכובת האיכותית הזאת, שבין היתרונות שלה ניתן למנות עמידות גבוהה יותר לחלודה, תאימות גבוהה יותר לביצוע פוליש, כשהיא נחשבת גם למתכת חזקה יותר, מה שהופך אותה לעמידה יותר מה-316L.

עובדה חמישית – אף אחד לא יודע למה קוראים לחברה “רולקס”

בניגוד ליצרניות שעונים רבות, אשר שמן נגזר משמות המייסדים שלהן, למילה רולקס אין שום משמעות, או לפחות לא כזאת שידועה לציבור או קיבלה אישור רשמי כלשהו מצד גורם כלשהו בחברה וספק אם אי פעם נקבל תשובה לשאלה הזו. השם עצמו נרשם כסימן מסחרי בשנת 1908 על ידי ווילסדורף, כשאחד הסיפורים הנפוצים סביב השם הוא העובדה שווילסדורף חיפש שם קליט וקצר שישמע טוב בכל שפה. הסברים אחרים אומרים כי השם נגזר מהמילים ” horlogerie exquise” (שענות אקזוטית) או מהמילים “horological excellence” – מצוינות בייצור שעונים, אך תשובה רשמית, כאמור – אין …

הלוגו של רולקס
הלוגו של רולקס

לאתר רולקס העולמי