בשנת 1966 החליטו ביצרנית השעונים הויר (מאוחר יותר הפכה לטאג הויר) לצאת לפרויקט סודי ואחד החשובים ביותר בהיסטוריה של הויר בפרט ושל עולם השעונים בכלל. מטרת הפרויקט – השקת שעון הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם. הפרוייקט הזה התרחש במקביל גם אצל סייקו וזניט, וזניט לקחו לבסוף את הבכורה במירוץ – עם הצגת האל פרימרו בינואר 1969 (הויר השיקו את הכרונוגרף האוטומטי שלהם במרץ), אבל הודות לפרויקט זה יצרה החברה את קליבר 11 האגדי, אותו הצמידו לשעון אגדי ומהפכני לא פחות באותם ימים – ההויר מונאקו, שיהפוך ברבות הימים לטאג הויר מונאקו. החלק של הויר בפרוייקט התבצע יחד עם ברייטלינג והמילטון.

לרגל שנת 2019, החליטו בהויר לחגוג את יובל החמישים לאחד השעונים שהפכו לאייקונים של ממש, עם מהדורה מוגבלת של המונאקו, אותה תשיק החברה בסדרת אירועים באירופה, ארצות הברית ואסיה וספר חדש בשם Paradoxical Superstar, שמתעד את ההיסטוריה והמאפיינים הטכניים הבולטים של המונאקו בעבר ובהווה, שיהיה זמין לרכישה בבוטיקים של החברה החל ממאי 2019. העיתונאי הבריטי הנודע ניקולס פולקס (Nicholas Foulkes) כתב פרק שלם בספר, המתייחס להיסטוריה של שעוני המונאקו משנת 1969 עד היום, כמו גם מומחה השעונים גיסברט ברונר (Gisbert Brunner) שמסביר את החדשנות הטכנית ששיחקה תפקיד חשוב בהצלחה של שעון המונאקו.

שעון הטאג הויר מונאקו. מקור - טאג הויר.
שעון הטאג הויר מונאקו. מקור – טאג הויר.
שעון הויר מונאקו משנת 1969 בקופסה המקורית שלו. מקור - טאג הויר.
שעון הויר מונאקו משנת 1969 בקופסה המקורית שלו. מקור – טאג הויר.

ג’ק הויר, מנכ”ל החברה, היה זה שהחליט לשלב אותו בתוך הגוף המרובע של שעון המונקו הראשון, שנחשב פורץ דרך באותם זמנים. הויר לא אהב את העיצוב המרובע, אך האמין כי חידושים פורצי דרך מצריכים גם עיצוב שימשוך תשומת לב, משהו שהמונאקו עשה בהצלחה רבה. המונאקו היה בעצם לא רק שעון הכרונוגרף האוטומטי השני בעולם (אחרי האל פרימרו כאמור), אלא גם השעון המרובע הראשון בעולם שהיה עמיד למים.

מי שתרם לפופולריות הרבה של השעון היה שחקן הקולנוע סטיב מקווין, שענד את השעון בסרט המירוצים האפי משנת 1971, “לה מאנש”. העובדה שמקווין היה ידוע בזמנו בקשרים שלו עם רולקס דווקא, עזרה לבנות את המותג הויר ולהעלות את הפופולריות של שעון המונאקו. מה שמעטים יודעים היא העובדה שלא היה מדובר במתן חסות סטנדרטי בין הויר ומפיקי הסרט. מי שדחף לשיתוף הפעולה היה מקווין בעצמו, שרצה לחקות את נהג המירוצים האגדי ג’ו סיפרט, שענד את השעון. מקווין רצה כי הדמות שלו בסרט תהיה אותנטית ככל האפשר ולכן העדיף דווקא את שעון המונאקו.

סטיב מקווין עם שעון ההויר מונקו. מקור - טאג הויר.
סטיב מקווין עם שעון ההויר מונקו. מקור – טאג הויר.

מי שענד את המונאקו עוד לפני מקווין היה הזמר סמי דיוויס ג’וניור, שנצפה עונד דגם מוקדם יותר של השעון. ההויר מונאקו שהיה שייך לדיוויס נמכר בשנת 1991 במסגרת מכירה של תכולת הבית שלו בסכום של 200 דולרים בלבד, כשבשנת 2010 הוא הוצע למכירה פומבית ב-Antiquorum, בה הוא נמכר תמורת 21,600 דולרים.

השעון החדש מגיע כאמור במהדורה מוגבלת, כשטאג הויר לא חשפה כרגע את המחיר שלו ואת מספר היחידות שתייצר ממנו. מניסיון העבר של מהדורות מיוחדות של המונאקו, סביר להניח כי מדובר בכמות של 5,000 יחידות.

לאתר טאג הוייר העולמי