כל דיון שעוסק בטודור (Tudor) כמעט תמיד גורר גם את חברת האם, רולקס, למשוואה, וכך גם בכל הנוגע לדיון על רולקס – אשר בשלב כזה או אחר גם טודור מוצאת את מקומה בתוך השיח. טודור משמשת כדרך קבע אמת מידה לרולקס, למה שרולקס תעשה או לא תעשה, למה שרולקס עשתה בעבר, למה שרולקס אולי תעשה. עם טירוף (חוסר) ההיצע של שעוני הפלדה הספורטיביים של רולקס, כל החובבים נושאים את עינהם גם אל טודור, במטרה להבין להיכן הרוח נושבת, ואולי לקבל ולו רמז קלוש בנוגע לעתיד אספקת השעונים.

בעיות האספקה של שעוני הפלדה מבית רולקס הן למעשה לא נחלתה של רולקס בלבד. רבים גורסים כי מדובר במחסור מכוון שהיצרנית יוצרת על מנת להעלות את הביקוש, אחרים טוענים שמדובר במהלך מכוון שנועד לפגוע בכל מיני פליפרים (Flippers – סוחרים קטנים שרוכשים את השעון מחנויות ולאחר מכן מוכרים אותו תוך כדי גריפת רווח גבוה לכיסם) – טענה תמוהה קצת, בהתחשב בעובדה שבשנתיים האחרונות הדרך היחידה כמעט להשיג רולקס חדש היא על ידי המתנה של שנים, או על ידי רכישה מפליפרים שכאלו. בכל מקרה – גם חובבי טודור נתקלו בבעיות דומות – דגמי טודור המבוקשים ביותר, דוגמאת ה-BB58 והבלאק ביי GMT הם שעונים שקשה להשיג, וגם הם זוכים לרשימות המתנה לא קצרות (אומנם לא ארוכות כמו ברולקס, עדיין, אבל לא מדובר בטווח של חודש-חודשיים).

tudor black bay chronograph dark 2
טודור בלאק ביי כרונוגרף דארק (מקור: אתר טודור הרשמי)

גם התצוגה של דגמי רולקס 2019 וטודור 2019 לא עזרה למצב – רולקס הורידה מייצור שני דגמים פופולריים במיוחד (ה-GMT מאסטר בגרסאת הבטמן עם צמיד האויסטר וגרסאת הטוטון), השיקה סידוולר דיפסי טוטון שזכה לביקורות לא מועטות, ולמעשה -נקודת האור היחידה הייתה היאכטמאסטר 42 החדש והמסקרן. בטודור המצב היה אפילו פחות טוב – ה-P01, מה שבעיני רבים נחשב כגולת הכותרת של ההשקות של טודור בבאזלוורלד 2019 – זכה להררי ביקורות שליליות (אנחנו אפילו השתמשנו בו למתיחת 1 באפריל משלנו).

לכן, שמחנו לראות שטודור משיקה דגם חדש ומסקרן, לשם שינוי. מה שאנחנו רואים כאן בתמונות הוא גרסאת הכרונוגרף של הבלאק ביי המפורסם של היצרנית, בגרסת PVD מושחרת. מבחינת הנתונים הטכניים והיבשים, מדובר למעשה בשעון זהה לדגם הסדרתי – קייס עשוי פלדת אל חלד (מושחר כמובן) בקוטר 41 מ”מ, טכימטר על גבי הבזל, קומפליקציית כרונוגרף יחד עם תאריכון בשעה 6, באופן כללי – מראה טודורי טיפוסי. השחרת השעון, לדעתנו, מוסיפה לו המון, וזוהי נקודה לזכות המעצבים בטודור.

עמידות השעון היא ל-200 מטר (העניין הזה לא ברור עדיין – מדובר בשעון מירוצים שניתן לצלול איתו לעומק בלי בזל חד כיווני, או בשעון צלילה שניתן למדוד איתו מהירויות באופן אנלוגי אך ללא מדידת זמן צלילה?), המנגנון הוא הקליבר MT5813 – מנגנון אשר מבוסס על הברייטלינג B01 המפורסם, עם 70 שעות רזרבת כוח, תדר עבודה של כ-28,800 פעימות בשעה והסמכת COSC.

tudor black bay chronograph dark
(מקור: אתר טודור הרשמי)

אך מעבר לנתונים הטכניים, מדובר בהשקה מיוחדת, משתי סיבות. ראשית, לא נפוץ כלל מצד טודור (או רולקס, לצורך העניין) לבצע השקה של שעון כולשהו שלא במסגרת תערוכת באזלוורלד. שנית, לא נפוץ כלל מצד טודור (או רולקס…) להשיק שעון כולשהו כמהדורה מוגבלת באופן מוצהר, ויתרה מזאת – כמהדורה מוגבלת וממוספרת. הסאבמרינר קרמיט, לדוגמא, היווה מעין מהדורה מיוחדת שכזו לרגל 50 שנים לסאבמרינר, אך השעון יוצר במשך שנים רבות ללא מגבלה וללא מספור היחידות, וזה המקסימום שראינו מצד החברה הבת (או האם). ישנם דגמים סופר אקסקלוסיביים של הדייטונה, למשל, עם שלל שיבוצי יהלומים ואבני חן בסכמות מנקרות עיניים, אך גם במקרים אלו מדובר בשעונים סדרתיים לגמרי (עם היקף ייצור סופר מצומצם מלכתחילה).

כך שמפתיע קצת לראות את הבלאק ביי כרונוגרף המושחר הזה, ומפתיע עוד יותר הוא הסיפור שלו – מדובר למעשה בשעון הוקרה לנבחרת הרוגבי של ניו זילנד – אשר מכונים All Blacks, כינוי שקיבלה הקבוצה כתוצאה מהמדים השחורים שלה. שעון זה מושק כעת במקביל לפתיחת אליפות העולם ברוגבי, והוא ייוצר בכ-1,181 יחידות ממוספרות בלבד – אם כי מספר זה צפוי להשתנות, והסיבה: 1,181 הוא מספר שחקני נבחרת הרוגבי של ניו-זילנד ששיחקו בקבוצה מאז משחקה הראשון אי פעם, בשנת 1903. המספר הסופי בו השעון ייוצר, יהיה בהתאם לסגל אותו תציג הנבחרת כעת, לקראת האליפות, וזה יהיה המספר הסופי של היקף הייצור.

tudor black bay chronograph dark 2
גב הקייס – מקרה נדיר מטודור בו השעון ממוספר ומושק מלכתחילה כמהדורה מוגבלת (מקור: אתר טודור הרשמי)

בסך הכל, הגורו מופתע – אך מרוצה. גם מחירו של השעון אינו מרתיע – 5,600 יורו, אם תצליחו להשיג אחד. ייתכן שחברת האם אשר משגעת כל כך את חובבי ענף השעונים בכלל ומעריצי המותג בפרט – מעסיקה מישהו בכיר שענף הרוגבי קרוב לליבו? אחרת, אין לגורו שום הסבר אחר לבחירה זו של נושא המהדורה המוגבלת….

לאתר טודור העולמי