את חברת טודור (Tudor) אין באמת צורך להציג. דגמי הבלאק ביי והפלאגוס של החברה מוכרים מאוד, וכך גם האיכות והמורשת שלה – יחד עם ההשוואה (ואפילו ללא ההשוואה) לחברת האם – רולקס. הפעם קיבלתי לסקירה דגם מעט פחות מוכר מהשניים המצויינים לעיל. דגם עם היסטוריה, עם ייחוד, כזה ששווה שתכירו – זהו הטודור אדוויזור.

אז מה מיוחד בעצם בשעון הזה? בואו נתחיל מהנתונים היבשים: השעון הוא מהדורה מחודשת של דגם משנת 1957 (רפרנס 7926) שהיה בקוטר של 34 מ״מ ובעל קליבר 1475. הוא היה מהראשונים דאז שהציג את קומפליקציית ההתרעה (ועליה בהמשך).

בדגם העדכני שוכן לו קליבר ETA 2892 משודרג, אשר פועל בתדר של 4 הרץ ועם 42 שעות רזרבת כוח. הקייס בקוטר 42 מ״מ, משולב טיטניום ופלדה,  עמיד לעומק של 100 מטרים, עם זכוכית ספיר כיפתית. הבזל חלק, מפלדה, ואין אפשרות להזיזו.

גולת הכותרת בשעון הזה היא קומפליקצית ההתרעה. כן, לא תאמינו, אבל זה שעון אוטומטי עם אפשרות לכיוון התרעה (או תזכורת, או שעון מעורר, או כל שם אחר בו תרצו לקרוא לקומפליקציה בה השעון יתריע בפניכם). זוהי קומפליקציה לא נפוצה ונחמד להתקל בה. בשל הקומפליקציה הזו, מתחת למנגנון ה-ETA שציינו מקודם, ישנה למעשה שכבה נוספת של מכניקה עדינה ומאוד מתוחכמת. שכבה זו “מתלבשת” ישירות על מנגנון ה-ETA – אך היא פותחה אינהאוס על ידי טודור.

תוספת ההתרעה מחייבת מחוג נוסף (בדומה למחוג של קומפליקציית ה-GMT הנפוצה היום) וכתר מתברג בשעה 2, שעליו מודפסת המילה Advisor – כשמו של השעון. הכתר מאפשר לכוון את שעת ההתרעה וכמו כן ״למתוח״ את קפיץ ההתרעה, שבהתאם לשכבה הנוספת על המנגנון – טוענת את מנגנון ההתרעה באופן בלעדי. חוגה בשעה 3 מראה כמה רזרבת כוח נותרה בקפיץ. רזרבה זו מציינת כמה זמן ימשך צלצול ההתרעה – עד למקסימום של 5 שניות. יש לציין כי ההתרעה היא לא רק צלצול מכאני – התוספת למנגנון גורמת גם לרטט אשר מורגש בבירור על גבי כף היד כאשר השעון נענד.  בנוסף, יש כפתור לחיצה בשעה 8, שמאפשר להפעיל או לבטל את ההתרעה (ומלווה בריבוע קטן, בשעה 9, על הלוח שנותן חיווי של ON או OFF). את שעת ההתרעה תוכלו לכוון בתחום של 5 דקות ולא ״בדיוק על הדקה״, אבל בינינו – מי רוצה בכלל לקום בשעה כל כך ספציפית?

הכתר הראשי – מתברג גם הוא – מעוטר בסמל הוורד המפורסם של טודור, ממוקם בשעה 4 ומאפשר כיוון השעה והתאריך, כאשר האחרון קיבל חוגה משלו על גבי הלוח – בשעה 6. אין ספק שלוח השעון די עמוס – חוגה לחיווי כח קפיץ ההתרעה, חוגת תאריך, תיבת חיווי הפעלת ההתרעה, הוסיפו לזה את ארבעת המחוגים (שעות, דקות, שניות והתרעה) וקיבלתם הרבה מאוד מידע במקום אחד… עם שני הכתרים וכפתור הפעלת ההתרעה, מדובר בסך הכל בחבילה מכנית מתוחכמת, מצלצלת, רוטטת ופועמת…

צבעי הלוח חלביים. רקע לבן, מחוגים כסופים, מחוג ההתרעה וחוגת רזרבת הכוח שלה צבועים באדום, מה שיוצר לעיתים בלבול או קושי בלראות את השעה, במיוחד בתנאי תאורה מאתגרים. רצועת השעון שחורה, מעור תנין שתורמת למראה השמרני והקלאסי. אהבתי מאוד את התחכום של המנגנון ואת האפשרות לכוון התרעה. פחות אהבתי את העומס הויזואלי, שלעיתים יכול לבלבל.

מחירו הרשמי של השעון הוא כ- $5,850 ובמחיר הזה תקבלו שעון למתוחכמים שבינינו, שלא מחפשים שעון סטנדרטי אלא כזה עם הצהרה ברורה של תחכום הנדסי, התרעות לאורך היום ועיצוב קלאסי ושמרני…

השעון נמסר לסקירה באדיבות ״שניידר שעונים״, רעננה