רשת האינטרנט רחשה שמועות בשבועות האחרונים, אודות שעון חדש מבית טודור. טוב נו, אולי קצת הגזמנו בתיאורים הדרמטיים, אבל סביר להניח שנתקלתם בהשערות וניחושים אודות השעון החדש שצפוי להגיע מבית האחות הקטנה של רולקס. תמונות של השעון הסתובבו ברחבי הרשת כבר מספר ימים, כך שהפתעה של ממש לא באמת הייתה כאן, אבל אתמול בערב הכריזה טודור באופן רשמי על השעון החדש – טודור פלגוס FXD מרין נשיונל. שעון צלילה שמגיע בשיתוף פעולה עם הצי הצרפתי. הגורו צלל למעמקי הים כדי להכיר את השעון החדש.

טודור פלגוס FXD מרין נשיונל – מפרט טכני

השעון החדש מבית טודור מגיע בגוף העשוי מטיטניום בקוטר של 42 מ”מ ובעובי של 12.75 מ”מ. ממדי השעון מזכירים כמובן את שעוני הטודור פלגוס הקודמים, כשמבט ראשון ומהיר במיוחד, השעון החדש נראה זהה לשעוני הפלגוס הקודמים. אבל אם מתעמקים קצת בשעון, מגלים את ההבדלים בינו לבין שעוני הפלגוס הישנים.

טודור פלגוס FXD מרין נשיונל. מקור- Monochrome Watches.
טודור פלגוס FXD מרין נשיונל. מקור- Monochrome Watches.

ההבדל הראשון והבולט ביותר הוא בבזל של השעון. אם יצא לכם לראות שעון צלילה בשנים האחרונות, אתם בוודאי יודעים שאחד מסימני ההיכר שלהם הוא בזל צלילה עם סקלת מספרים עם ספירה עולה בכיוון השעון. בטודור פלגוס FXD מרין נשיונל הספירה היא יורדת.

בזל עם ספירה יורדת. מקור - Monochrome Watches.
בזל עם ספירה יורדת. מקור – Monochrome Watches.

בטודור מסבירים כי הצורה הזאת מסייעת במשימות ניווט תת-ימיות. הגורו מבטיח לנסות לבדוק את זה בפעם הבאה שהוא צריך לנווט מתחת לים …

Tool Watch אמיתי לצוללנים. מקור - Monochrome Watches.
Tool Watch אמיתי לצוללנים. מקור – Monochrome Watches.

הבדל בולט נוסף הוא התאריכון. או למעשה – העובדה שלשעון החדש אין תאריכון. אם כבר הגענו לתאריכון, כמובן שאי אפשר לפספס הבדל בולט נוסף בלוח השעון – אותם “שקעים” שהקיפו את אינדקסי השעה בטודור פלגוס הרגיל. כאן אנו מקבלים לוח ללא אותם שקעים.

טודור פלגוס FXD מרין נשיונל – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר MT5602. מנגנון אינהאוס אוטומטי של טודור, עם הסמכת כרונומטר של ה-COSC. המנגנון פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומגיע עם רזרבת כוח של 70 שעות.

הכיתוב MN 21 על גב השעון. מקור - Monochrome Watches/
הכיתוב MN 21 על גב השעון. מקור – Monochrome Watches/

השעון מגיע עם גב מוצק ועליו נמצא את הכיתוב M.N.21. למה MN 21 ומה זה אומר? מוזמנים לעבור לפסקה הבאה ולגלות.

אז מה חדש בעצם?

טודור חוזרת לימי הזוהר שלה, בהם שיתפה פעולה עם צבאות וציים מרחבי העולם. השעון החדש פותח בשיתוף פעולה עם הצי הצרפתי. למעשה, מדובר בשחזור של שיתוף פעולה היסטורי שהתחיל באמצע המאה הקודמת, בשנת 1954 ליתר דיוק. תקופה בה רולקס התחילה לשווק שעונים תקציביים יותר תחת המותג טודור. באותה שנה התחיל הצי הצרפתי לשתף פעולה עם טודור, שיתוף פעולה שהוליד שעוני צלילה היסטוריים ואייקוניים במיוחד, דוגמת האויסטר פרינס סאבמרינר 7922 וה-7924 ומאוחר יותר רפרנס 7928.

טודור רפרנס 9401 MN 78. מקור - Bulang & Sons.
טודור רפרנס 9401 MN 78. מקור – Bulang & Sons.

בשנת 1974 התחילה טודור לספק לצי הצרפתי את הסאבמרינר (של טודור, כן?) רפרנס 7016, שהגיע עם הכיתוב MN 74 המסמלות Marine Nationale 1974, מחוגי הסנופלייק המפורסמים ואינדקסים מרובעים. כמובן שהכיתוב על גב השעון החדש הוא שחזור של הכיתוב המיתולוגי משנת 1974.

השעון החדש, מעבר למחווה לשעונים האייקוניים הללו, הוא כאמור גם סמל לחידוש שיתוף הפעולה ההיסטורי הזה, שאנחנו יכולים רק לקוות שימשיך לעוד הרבה שנים.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש, טודור פלגוס FXD מרין נשיונל, רפרנס M25707B/21-0001, יגיע בייצור רגיל ולא במהדורה מוגבלת. תג המחיר שלו עומד על 3,900 דולרים. ברחבי הרשת כבר מסתובבות הערכות כי למרות העובדה שמדובר בייצור סדרתי, השעון החדש לא צפוי להגיע בזמינות גבוהה במיוחד. ההערכות הן כי טודור תייצר את השעון עם הכיתוב M.N 21 עד לסוף השנה הנוכחית. מה שאומר שבעוד קצת פחות מחודשיים, השעונים הללו צפויים להפוך למבוקשים במיוחד, כשהם יתחלפו בכיתוב M.N 22 …

טודור פלגוס FXD מרין נשיונל - עם רצועת גומי. מקור- Monochrome Watches.
טודור פלגוס FXD מרין נשיונל – עם רצועת גומי. מקור- Monochrome Watches.

השעון יגיע עם רצועת בד נאטו כחולה עם פס אפור במרכזה, ביחד עם רצועת גומי כחולה נוספת. השעון יגיע עם חמש שנות אחריות הניתנות להעברה, ללא צורך בבדיקות תקופתיות.

השורה התחתונה

בטודור מדגישים כי השעון החדש פותח בשיתוף פעולה ולפי בקשות שהועברו אל החברה מהצי הצרפתי. אז אם ציפיתם לראות שעון צלילה בקוטר קטן יותר או משהו אלגנטי יותר, תצטרכו לחכות להשקות אחרות מטודור. אם אתם מחפשים שעון צלילה אמיתי, או “Tool Watch” במובן הקלאסי, קיבלתם את מבוקשכם.

טודור פלגוס FXD מרין נשיונל. מקור- Monochrome Watches.
טודור פלגוס FXD מרין נשיונל. מקור- Monochrome Watches.

בכל מקרה, כחובבי שעונים, אנחנו יכולים לשמוח על חידוש שיתוף הפעולה בין טודור והצי הצרפתי. כפי שציינו, שיתוף הפעולה הזה סיפק כמה מהרפרנסים האייקוניים ביותר של טודור לאורך השנים. אנחנו יכולים רק לקוות שהשעון הזה יהיה הראשון מבין שעונים נוספים שיגיעו אלינו מטודור והמרין נשיונל.

למידע נוסף  על השעון החדש באתר של טודור.