כשהגורו חושב על IWC הוא חושב על שעוני כרונוגרף ואחר כך הוא חושב על שעוני טיסה. אם מדובר בשעוני סדרת הטופ-גאן של החברה, מקבלים שילוב מושלם של שעון כרונוגרף עם שעון טיסה. IWC רעננה את הסדרה עם דגם חדש, ה-IWC Pilot’s Chronograph TOP GUN “SFTI” Edition. השעון החדש שואב השראה משעון ה-“Striker Fighter Tactics Instructor” כרונוגרף, שעון שמיוצר על ידי IWC ולא זמין לרכישה לציבור הרחב. IWC מייצרת את השעון עבור הצי האמריקאי בלבד והוא זמין לטייסים שמוסמכים כ-TOPGUN בלבד. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את הטופ-גאן מהדורת “SFTI” – הכי קרוב שתגיעו להרגיש טייס קרב מבלי לצאת מהסלון.

מה זה TOPGUN? 

תוכנית מדריכי הטקטיקה של חיל הים (הצי) של ארצות הברית – Striker Fighter Tactics Instructor ומכאן ראשי התיבות SFTI (ולא SHUT UP AND TAKE MY MONEY … ), ידועה יותר בכינוי TOPGUN. במסגרת התוכנית לומדים טייסים ימיים נבחרים וקציני טיסה ימיים טקטיקות לקרבות אוויריים ותקיפות. הטייסים הללו חוזרים לאחר מכן ליחידות שלהם כמדריכים לטייסים ביחידות. התוכנית התחילה כבית הספר לנשקים ללוחמי הצי של ארצות הברית, כשהוקמה ב-3 למרץ 1969 בתחנת האוויר הימית לשעבר במיראמר שבסן דייגו. בשנת 1996 בית הספר התמזג למרכז התקיפה והמלחמה האווירי של הצי האמריקאי בתחנת האוויר-הימית שבפאלון, נבאדה.

טום קרוז וקלי מקגיליס בכרזת הסרט TOP GUN. מקור - אמזון.
טום קרוז וקלי מקגיליס בכרזת הסרט TOP GUN. מקור – אמזון.

התוכנית, או הקורס, אם תרצו, זכו לתהילת עולם על גבי מסכי הקולנוע, בסרט “Top Gun” (בעברית – אהבה בשחקים), בכיכובם של טום קרוז וקלי מקגיליס משנת 1986.

טופ-גאן מהדורת “SFTI” – מפרט טכני 

שעון הכרונוגרף טייסים החדש של IWC מגיע בגוף העשוי מסגסוגת קרמית בקוטר של 44 מ”מ ובעובי של 15.7 מ”מ. בגב השעון ובלחצני השעון השתמשה IWC בחומר סרטניום (Ceratanium). סרטניום הוא סגסוגת קניינית, המשלבת קרמיקה וטיטניום ונקרא גם לפעמים טיטניום קרמי. סרטניום משלב את התכונות של שני החומרים – מצד אחד הוא עמיד וקל כמו טיטניום ומצד שני הוא קשיח ועמיד בפני שריטות כמו סגסוגות קרמיות.

טופ-גאן מהדורת "SFTI". מקור - TimeandWatches.
טופ-גאן מהדורת “SFTI”. מקור – TimeandWatches.

IWC בחרה במשטחים בגוון מט אנטי-רפלקטיביים, כיאה לשעון שמיועד לטייסים. המראה הקרבי של השעון מושלם באמצעות לוח שחור עם ספרות וסמנים לבנים ורצועת בד ירוקה.

טופ-גאן מהדורת "SFTI". מקור - TimeandWatches.
טופ-גאן מהדורת “SFTI”. מקור – TimeandWatches.

לוח השעון מגיע עם לוחות קטנים בשעות 6,9 ו-12. בשעה 6 של השעון אנו מוצאים את מחוג השניות של השעון. בשעה 9 אנו מוצאים את כרונוגרף ה-12 שעות ובשעה 12 אנו מוצאים את כרונוגרף ה-30 דקות. IWC שילבה נגיעות עדינות של אדום בלחצני הכרונוגרף, מחוג השניות הקטן ובצורה של מטוס בקצה מחוג שניות הכרונוגרף.

טופ-גאן מהדורת "SFTI". מקור - TimeandWatches.
טופ-גאן מהדורת “SFTI”. מקור – TimeandWatches.

בגב השעון מופיע הכיתוב UNITED STATES NAVY FIGHER WEAPONS SCHOOL מסביב ללוגו ה-TOP GUN המפורסם.

טופ-גאן מהדורת “SFTI” – מנגנון

IWC שילבה בשעון את קליבר 69380 – מנגנון כרונוגרף אוטומטי הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה עם רזרבת כוח של 46 שעות. המנגנון מגיע עם תצוגת יום ותאריך, הממוקמות בשעה 3 בלוח השעון.

אז מה חדש בעצם?

האפשרות לרכוש שעון שגרסת המקור שלו מיועדת רק למובחרים שבמובחרים שבטייסי הקרב של הצי האמריקאי. רק דמיינו את עצמכם מתחילים עם בחורה (אחרי הקורונה, כן …?) ואומרים לה – זוכרת את טום קרוז ב”אהבה בשחקים”? מרשים לכם לכתוב את המשך המשפט …

כיתוב ה-TOP GUN בגב השעון. מקור - TimeandWatches.
כיתוב ה-TOP GUN בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

כמה זה עולה לנו?

IWC תשיק את השעון במהדורה מוגבלת של 1,500 יחידות שיגיעו במחיר של 10,100 אירו. נכון, זה לא נשמע הרבה לשעון במהדורה מוגבלת וכזה שמגיע עם כזה סיפור מאחוריו, אבל מצד שני, 10,000 שקלים פחות מתג המחיר הרשמי של דייטונה. הגורו בדילמה …

השורה התחתונה

IWC עושה נפלאות עם השעונים “הקרביים” שלה והגורו אוהב כמעט כל גרסה של שעון כזה שהחברה השיקה בשנים האחרונות. גם העובדה שמדובר במהדורות מוגבלות יכולה להתקבל בהבנה, בסך הכל מדובר ביצרנית שלא משתמשת יותר מדי בגימיק השיווקי הזה. תג המחיר לעומת זאת גורם לגורו להתלבט לא מעט לגבי השעון הזה. מצד אחד – נכון, יש לנו כאן שעון בגימור PVD, עם קליבר מסדרה 69000 של IWC – קליבר אינהאוס “אמיתי” ומעל הכל – הלוגו והיוקרה של דגם ה-Top Gun. מצד שני, ל-IWC יש שעוני כרונוגרף טייסים נפלאים, בלי PVD ועם מנגנונים מבוססי ETA דוגמת ה-Petit Prince שעולים 4,000 אירו פחות. אז על מה אתם הייתם הולכים? על הנסיך הקטן ונשארים עם עודף בכיס או שאתם חייבים להיות Top Gun?

למידע נוסף על השעון החדש באתר של IWC.