הכותרת שלנו אולי נשמעת לכם קצת מוזרה, אז בואו נתחיל עם קצת הסברים. למרות שהיא מייצרת שעונים נהדרים כבר עשרות שנים, באופן די מוזר, שעוני כרונוגרף ״נקיים״ נעדרו מהמגוון הרחב של שעונים של גרנד סייקו. עד היום, החברה הציעה שעוני כרונוגרף משולבים עם קומפליקציית GMT, שהתבססו על מנגנון 9R86 מסדרת הספרינג דרייב שלה ולאחר מכן על הדור החדש יותר – מנגנון 9R96. אל תערוכת Watches & Wonders 2023 הגיעה גרנד סייקו עם שעון חדש – טנטגרף SLGC001 – שעון הכרונוגרף המכאני הראשון אי פעם של החברה. מוזמנים להכיר את השעון החדש ביחד איתנו. 

טוב נו, רגע לפני שנתחיל

אז מה זה בכלל טנטגרף או באנגלית – Tentagraph? בגרנד סייקו מסבירים כי המילה מגיעה מצירוף האותיות הראשונות של המילים הבאות, המתארות את המנגנון שנמצא בתוך השעון – Ten – עשר פעימות לשניה, רזרבת כוח של שלושה ימים (Three Days) והעובדה שמדובר בכרונוגרף אוטומטי (Automatic Chronograph). עכשיו, קצת לפני שנדבר על השעון, בואו נדבר על המנגנון … 

טנטגרף SLGC001 – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר 9SC5, כאמור, מנגנון הכרונוגרף המכאני הראשון של גרנד סייקו. המנגנון פועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות. אבל רגע, לא מדובר בסתם רזרבת כוח של 72 שעות – בגרנד סייקו מסבירים כי השעון מציע רזרבת כוח של 3 ימים, גם כאשר הכרונוגרף פועל (!). לטענת החברה, מדובר ברזרבת הכוח הארוכה ביותר בתעשייה עבור מנגנון כרונוגרף כשהוא בפעולה. 

מנגנון הכרונוגרף היפהפה של השעון. מקור - Watches and Wonders.
מנגנון הכרונוגרף היפהפה של השעון. מקור – Watches and Wonders.

המנגנון היפהפה, אותו ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון, משיג את רזרבת הכוח המרשימה הזאת הודות לשימוש בשני תופים ובמנגנון בריחה Dual Impulse, מנגנון בריחה אשר מעביר ביעילות גבוהה יותר אנרגיה לגלגל האיזון החופשי הן בעקיפין, באמצעות ה-Pallet Fork (ה-Pallet Fork יוצר ביחד עם המנוף רכיב אחד שיושב בין גלגל הבריחה לבין גלגל האיזון, כשהוא נועל את גלגל הבריחה ומשחרר שן אחת בכל תנופה -Swing – של גלגל האיזון, וכן לתת לגלגל האיזון דחיפות קטנות כדי להמשיך לפעול) והן במישרין, באמצעות גלגל המילוט. 

טנטגרף SLGC001 – מפרט טכני

השעון מגיע עם גוף העשוי מטיטניום, בקוטר של 43.2 מ״מ ובעובי של 15.3 מ״מ. גרנד סייקו משלבת בשעון צמיד שלוש חוליות, העשוי גם הוא מטיטניום. גוף השעון והצמיד משלבים משטחים מוברשים ומלוטשים בפוליש הזרטסו המוכר של החברה, שמשתלבים נהדר עם הבזל הקרמי השחור של השעון, שעליו מופיעה סקלת טכימטר. 

טנטגרף SLGC001. מקור - Watches and Wonders.
טנטגרף SLGC001. מקור – Watches and Wonders.

לוח השעון מגיע בצבע כחול, כשכרגיל אצל גרנד סייקו, אי אפשר בלי סיפור קטן מאחורי הלוח. על הלוח אנו מוצאים תבנית בשם ״דפוס הר איווטה – Mount Iwater Pattern), תבנית השואבת השראה מקווי המתאר של ההר הסמוך לסטודיו שיזוקוישי (Shizukuishi) של גרנד סייקו, בו מיוצרים כל השעונים המכאניים של המותג. גרנד סייקו התחילה להשתמש בתבנית הזאת בשנת 2006 ומאז היא הפכה למזוהה עם השעונים המכאניים של המותג. 

המרקם על לוח השעון. מקור - Watches and Wonders.
המרקם על לוח השעון. מקור – Watches and Wonders.

בשעה 3, אנו מוצאים לוח שניות קטן, בשעה 6, אנו מוצאים את כרונוגרף 12 השעות ובשעה 9 אנו מוצאי את כרונוגרף ה-30 דקות. בין השעות 4 ל-5 אנו מוצאים את התאריכון. לוח השעון קריא מאוד, הודות לשימוש במחוגים ובאינדקסים עבים במיוחד, עם מילוי לומיברייט. 

טנטגרף SLGC001. מקור - Watches and Wonders.
טנטגרף SLGC001. מקור – Watches and Wonders.

מחוג שניות הכרונוגרף ארוך מאוד, כמעט מגיע עד לקצה הלוח ומגיע כשהוא כפוף מעט בקצה שלו, כמעט נוגע באינדקסים. 

אז מה חדש בעצם? 

גרנד סייקו קובעת שיא חדש בתעשייה לרזרבת כוח לשעון כרונוגרף הפועל בקצב של 36,000 ויברציות לשעה, כשהיא מעמידה אותו על 72 שעות. יהיה מעניין לראות מה יש ליצרניות השוויצריות (מישהו אמר זניט?) להגיד בנושא.

לחצני הכרונוגרף והכתר של השעון. מקור - Watches and Wonders.
לחצני הכרונוגרף והכתר של השעון. מקור – Watches and Wonders.

כמה זה עולה לנו?

שעון הכרונוגרף החדש של גרנד סייקו, רפרנס SLGC001, יהיה זמין לרכישה החל מחודש יוני הקרוב, בבוטיקים של גרנד סייקו ואצל המשווקים המורשים של החברה מסביב לעולם. תג המחיר שלו עומד על 13,700 דולרים. 

טנטגרף SLGC001. מקור - Watches and Wonders.
טנטגרף SLGC001. מקור – Watches and Wonders.

השורה התחתונה

השעון החדש של גרנד סייקו מגיע בממדים (קוטר, עובי) גדולים למדי ועם תג מחיר קצת גבוה לשעון כרונוגרף מכאני. השאלה אם אתם מוכנים לשלם את המחיר הזה כדי להיות הבעלים של שעון הכרונוגרף הראשון בעולם שמגיע עם רזרבת כוח כל כך מרשימה של 72 שעות, כשמנגנון הכרונוגרף פועל? אם אתם ממש בעניין של להיות ״הראשונים בעולם״ (ואין לכם בעיות תקציב) אז כנראה שתרצו לרכוש את השעון הזה. אבל, בסופו של דבר, מדובר בכל זאת בכרונוגרף בקוטר של 44 מ״מ (בערך), בעובי של 15.5 מ״מ (בערך) ועם תג מחיר של 14,000 דולרים (בערך), שילוב שנראה לנו קצת מוזר לעיכול, גם אם כתוב עליו גרנד סייקו … 

למעבר לאתר של גרנד סייקו.