אז נתפסתם בחיידק הזה שנקרא אהבת שעונים ואתם מבינים שמדובר בתחום עם מבחר אינסופי של מותגים ודגמים, תתי דגמים, שעונים במהדורות מוגבלות, שעוני וינטאג’ ושעונים שאתם יכולים רק להרשות לעצמכם לחלום עליהם. לפני שתתחילו לבלות שעות ברשת בניסיון להשיג רולקס פול ניומן מהמאה הקודמת או סתם איזה דגם חדש של אומגה שיצא במהדורה מוגבלת, ריכזנו עבורכם כמה טעויות מרכזיות של אספנים מתחילים, בתקווה שתשכילו להמנע מהן.

לחשוב שהדבר היחיד שמעניין בשעון זה המנגנון

נכון, המנגנון של שעון הוא חלק מרכזי וחיוני מאוד בכל שעון ושעון, אבל זה לא הדבר היחיד ש”עושה את השעון” – ישנם מנגנונים איקוניים מבית למניה, ה-Valjoux 72/7750, ה-2892 מבית ETA או ה-Peseux 260 – מנגנונים שנמצאים בעולם השעונים כבר עשרות שונים, אותם ניתן למצוא בשעונים בטווח מחירים עצום. אל תהפכו לפריקים של מנגנונים ותנסו להשוות ביניהם כל הזמן. ישנם אלמנטים רבים נוספים שחובבי שעונים בוחנים מלבד המנגנון או אפילו לפני שהם מתעניינים בכלל במנגנון, כמו מבנה הקייס, עיצוב הלוח של השעון, הגימור הפנימי או רמת הירידה לפרטים, כשהם באים להעריך את האיכות של שעון. אל תבינו אותנו לא נכון, המנגנון חשוב, אבל אל תשכחו להתעניין בשאר המאפיינים של השעון.

לחשוב שרק שעון עם מחיר יקר או מנגנון עם קומפליקציה גבוהה הוא איכותי

ככל שהשעון יקר יותר כך הוא שעון איכותי יותר, נשמע הגיוני בסך הכל, לא? לא בטוח …

אל תתפתו לחשוב שכל שעון יקר באמת מצדיק את תג המחיר שלו. טעות נוספת היא להתפעל מהמנגנון והקומפליקציה הגבוהה שלו ולחשוב שהם מצביעים על איכות גבוהה במיוחד. נכון שלא תמצאו שעונים עם קומפליקציה גבוהה ברמות מחיר נמוכות, אבל אל תהפכו את המנגנון ורמת הקומפליקציה שלו לנתון היחיד שמעניין אתכם. חובבי שעונים אמיתיים, או אם תרצו – מומחי שעונים, מסתכלים על איכות הבניה של גוף השעון, עיצוב הלוח, רמת הירידה לפרטים בנושאים עיצוביים שעונים וכמובן הגימור החיצוני והסופי של השעון. שלא תבינו אותנו לא נכון – המנגנון חשוב, אבל כך גם כל אותם אלמנטים שציינו.

לא להעריך מספיק את רולקס

מערכת היחסים של אספני שעונים עם רולקס היא סוג של אהבה, שנאה, אהבה. סביר להניח שמותג היוקרה הראשון שהכרתם מעולם השעונים הוא רולקס. אחרי שגיליתם שיש חברות נוספות כמו IWC, ברגה, בלנפיין או אודמר פיגה, שמוכרות שעונים בסכומים יקרים לא פחות מרולקס, מפתחים סוג של חוסר הערכה על גבול הזלזול במותג, כשבסופו של דבר, מתחילים להעריך את המותג מחדש, אחרי שמכירים את ההיסטוריה שלו ואת אבני הדרך המשמעותיות שהמותג קבע בעולם השענות ומתחילים להעריך את הפשטות המכאנית שיש בשעונים של החברה, שהופכים אותם לכל כך אמינים לאורך עשרות שנים.

לא להיות הבעלים של אומגה ספידמסטר מתישהו במהלך הדרך

אנחנו לא יכולים להמליץ לכם לשמור אותו באוסף שלכם, אבל אם אתם חובבי שעונים אמיתיים, כדאי שיעבור לכם מתחת ליד אחד משעוני סדרת האומגה ספידמסטר, גם אם לא תשמרו עליו לאורך זמן באוסף שלכם, אנחנו די בטוחים שהוא יהיה אחד השעונים שתמיד יעלו לכם חיוך כשתזכרו בו. אין כמו הקסם של שעון מתיחה ידנית, עם היסטוריה וסיפור שיכולים לעניין גם אנשים שהם לא חובבי שעונים – השעון הראשון בירח.

לשכוח שבסופו של דבר מדובר רק בשעונים

אל תהפכו את זה מתחביב לאובססיה. נכון שזה כיף לבלות שעות ברשת, לחפור ולקרוא על מנגנונים וההיסטוריה של כל חברה וחברה, ההיסטוריה של דגם מסוים והאבולוציה שלו, אבל אל תתחילו לריב עם חובבי שעונים אחרים בגלל הנתונים האלה, תבינו שלאחרים מותר להיות טעם שונה משלכם ותזכרו שבסופו של דבר אהבת שעונים אמורה לספק לכם הנאה ושיש עוד דברים חשובים הרבה יותר בעולם כמו משפחה, חברים וכמובן בריאות …