שנת 2021 הסתיימה לה בסוף השבוע האחרון ובניגוד להרגלנו לסכם את השנה החולפת או להעניק ציונים כאלו ואחרים ליצרניות השעונים, השנה חשבנו במערכת הגורו לבחור בקונספט שונה. הפעם החלטנו שמן הסתם קראתם לא מעט כתבות וראיתם הרבה יותר סרטוני סיכום שנה מרחבי העולם. אז במקום עוד כתבת סיכום שנה, אנחנו נוקטים בגישה שונה ולהביא לכם את רשימת הטרנדים שהיינו רוצים לראות בעולם השעונים בשנת 2022, שיהפכו את החיים שלנו בתור חובבי שעונים לקלים יותר ומהנים יותר. טרנדים בעולם השעונים ב-2022, הגורו מביע משאלות וממתין שיקרו ניסים.

שעונים להמונים

אם לא ביליתם את החודשים האחרונים על אי בודד, בוודאי שמעתם על שעון הנאוטילוס טיפאני של פטק פיליפ. פטק פיליפ הודיעה כי השעון האחרון בסדרת הנאוטילוס של פטק פיליפ יגיע עם הלוח המיוחד בגוון הכחול-טורקיז המזוהה עם ענקית התכשיטים האמריקאית טיפאני. שתי החברות מציינות את שנת ה-170 לשיתוף הפעולה הפורה ביניהן ובאופן מתבקש, השעון הזה יגיע במהדורה מוגבלת של 170 יחידות.

כפי שצפינו, תוך זמן קצר טירוף הטיפאני הרקיע שחקים. השעון הראשון מהסדרה, שנמכר במכירה פומבית, גרף סכום דמיוני של 6.5 מיליון דולרים. אם עבר זמן מה מאז שקראתם את הכתבה שלנו והספקתם לשכוח את תג המחיר הרשמי שלו, תרשו לנו להזכיר לכם שמדובר בשעון עם תג מחיר של 52,635 דולרים.

אל תבינו אותנו לא נכון, אין לנו בעיה ששעון יגרוף סכום דמיוני שכזה, בטח ובטח כשההכנסות מהמכירה שלו עוברות לארגון שימור סביבה עולמי. מה שמפריע לנו, הוא מה שקרה אחר כך. בשבועות שחלפו מאז מכירת השעון הראשון, השעונים הללו נצפו על ידם של מספר “סלבריטאי על”. סלבריטאים ששייכים באמת לטופ העולמי כמו ג’יי-זי או לברון ג’יימס.

ג'יי-זי ושעון הפטק פיליפ טיפאני. מקור - GQ.
ג’יי-זי ושעון הפטק פיליפ טיפאני. מקור – GQ.

אין לנו בעיה עם זה שסלבס רוכשים שעונים כאלה, אבל כן יש לנו בעיה עם יצרניות שעונים שמשיקות שעונים שרק סלבס יכולים לקנות. אם אתם מאמינים שיש סיכוי שאחד מ-170 היחידות של השעון הזה ימתינו לרוכש מאושר כלשהו בבוטיקים של טיפאני, תרשו לנו לספר לכם שאתם רחוקים מהמציאות.

את ההיסטוריה של הנאוטילוס, רשימות ההמתנה הלא קיימות והמחירים הדמיוניים שבהם נמכר כל שעון אתם כבר מכירים, אבל להשיק גרסה נוספת שתהפוך לחלום רטוב של חובבי שעונים, אבל בפועל תגיע רק לידיהם של המפורסמים והעשירים? בפעם הבאה אתם יכולים פשוט לעשות השקה של תמונות דיגיטליות של שעונים, גם ככה אף אחד לא יזכה לענוד אותם.

שעונים לקניה

אם אתם אנשים שקולים, הגיוניים ובעיקר מפוכחים, סביר להניח שהבנתם עוד לפני הכתבה שלנו שאין לכם סיכוי להשיג את הנאוטילוס טיפאני. אבל מה עם שעונים אחרים, “עממיים יותר”? מה אם החלטתם לפנק את עצמכם בסאמברינר, GMT II, סקיי דוולר או השם ירחם, דייטונה כלשהו? הס מלהזכיר רויאל אוק כחול. אתם כבר בוודאי מכירים את התשובה – ייצור מוגבל, קורונה, ביקוש שמרקיע שחקים.

המצב השנה היה חמור כל כך, עד שרולקס באופן חריג פרסמה הצהרה לעיתונות שבה היא מסבירה למה אי אפשר לקנות את השעונים שלה. האמת שבאופן די מפתיע, גילינו שלרולקס לא אכפת לדבר עם עיתונאים, פשוט אף אחד לא טרח לפנות אליה או לשאול אותה משהו בעשורים האחרונים …

לא משנה אם האמנתם לרולקס או לא, השורה התחתונה היא שבתור חובבי שעונים, המצב הופך להיות אבסורדי. אתם יכולים לשאול – למה בחרנו לציין דווקא את הדגמים המבוקשים ביותר בעולם השעונים. אבל גם בשעונים “פשוטים” יותר, לפחות “על הנייר” כמו הטודור בלאק ביי 58 עם צמיד מתכת או שעוני הכרונוגרף החדשים של טודור, אנחנו שומעים לא פעם על חוסרים ורשימות המתנה.

אז לכל יצרניות השעונים, באמת, אולי הגיע הזמן להפסיק לשדרג את מחלקות יחסי הציבור שלכן ולנסות להגביר קצת את תפוקת הייצור? יודעים מה, גם אם לא נוכל להרשות לעצמנו סקיי דוולר או רויאל אוק, אנחנו ממש מתגעגעים לתחושה של להיכנס לבוטיק ולראות שעון מדגם מבוקש שבאמת עומד למכירה ולא מופיע לתצוגה בלבד.

מה עם קצת בושה?

ממש לקראת סוף השנה, התפרסמה הודעה מעניינת במיוחד באתר של אודמר פיגה. הודעה קטנה באתר של החברה הודיעה כי מחירי הריטייל שמפורסמים לשעונים של החברה הם החל מהיום “מחירים לא מחייבים”, אם כי הם המחירים המומלצים. אודמר פיגה טרחה והוסיפה כי המשווקים המורשים של החברה רשאים לקבוע את תג המחיר הסופי של השעון בעצמם.

אם המשפט האחרון לא מובן לכם, אז תרשו לגורו להסביר לכם אותו במילים פשוטות. אודמר פיגה בעצם אומרת לכם, בשוויצרית מנומסת – אנחנו יודעים שפליפרים מבקשים כ-50 אלף דולר יותר על הרויאל אוק הכחול שלנו ודגמים מבוקשים אחרים בסדרה, אז החלטנו שלא רק הפליפר יוכל להרוויח ממכם, אלא גם הבוטיקים שלנו ינסו להוציא ממכם עוד כמה אלפי דולרים, על הזכות לרכוש את אחד מהשעונים שלנו.

טרנדים בעולם השעונים ב-2022
טרנדים בעולם השעונים ב-2022

אם אתם שואלים אותנו? מדובר בבדיחה עצובה. אחד המותגים המבוקשים בעולם השעונים, שנמכר בשוק האפור במחירים גבוהים פי כמה ממחיר הריטייל שלו, מודיע שהוא לא מנסה להילחם בפליפרים וחס וחלילה לייצר קצת יותר שעונים. במקום להגביר את תפוקת הייצור, אודמר פיגה מחליטה – IF YOU CANT BEAT THEM, JOIN THEM ומרשה בעצם למשווקים המורשים שלה ברחבי העולם להפוך לפליפרים.

חשוב לציין, למען ההוגנות, כי עדיין לא שמענו על בוטיק שמכר רויאל אוק במחיר של 70 אלף דולר או אפילו דולר בודד מעל לתג המחיר הרשמי, אבל אנחנו די בטוחים שברגע שזה יקרה פעם אחת, עוד ועוד בוטיקים ירשו לעצמם “לגזור קופון” על ביצת הזהב של אודמר פיגה.

מספיק עם סיפורים הזויים

מתוך הודעה לעיתונות של יצרנית שעונים כלשהי – “בשנת 1921, מר ז’ורז’ משהו שוויצרי, נכד רבא של מייסד החברה, אכל בפעם הראשונה וופל בלגי. לציון 100 שנים למאורע החגיגי, משיקה יצרנית שעונים כלשהי שעון במהדורה מוגבלת של 21 יחידות, עם לוח שמזכיר את הוופל הבלגי ואת הממרח שאותו בחר ז’ורז’ לאכול ביחד עם הוופל שלו.

חברים יקרים, אנחנו כבר בשנת 2022, אתם לא באמת צריכים לחפש סיבות הזויות להשקה של שעון כזה או אחר. אם אתם צריכים שירותי קופירייטינג – בחינם, ללא תשלום, הגורו מציע את עצמו –

“השנה היא שנת 2021 ומחלקת הנהלת החשבונות שלנו הודיעה לנו שכדי שנסגור את השנה בשורת רווח קצת יותר אופטימית, אנחנו צריכים למכור עוד 50 שעונים לפחות. אז כדי לעמוד ביעד הזה, אנחנו משיקים את השעון החדש במהדורה מוגבלת ומיוחדת. מה מיוחד בשעון הזה? שאנחנו נבקש ממכם לשלם עליו פי 2 משעון זהה לא במהדורה המוגבלת. אבל היי, אתם זוכרים, שורת רווח, הנהלת חשבונות. תהיו לקוחות טובים ותעזרו לנו …”.

ג'יררד פרגו לורטו במהדורה לשוק הסיני.
ג’יררד פרגו לורטו במהדורה לשוק הסיני.

וקצת יותר ברצינות, אנחנו לא באמת צריכים סיבות למסיבות כדי לרכוש שעונים חדשים. כמו שהצלחתם להבין, את השעונים המבוקשים באמת אף אחד לא רוצה למכור לנו. אז אם תוסיפו סיבות אקזוטיות כאלו ואחרות, זה לא באמת ישפר את הסיכויים שלכן למכור לנו את השעון, אנחנו נקנה אותו אם נאהב אותו, את המראה שלו, המנגנון שלו ובעיקר – את תג המחיר שלו. כל יצרנית שעונים מחזיקה באינספור תאריכים מיוחדים שהיא יכולה לציין כמעט מדי שנה, תפסיקו לחפש אותם ביומן ותנסו להציע לנו שעונים במחירים קצת יותר ידידותיים לכיס, אנחנו בטוחים שהם יימכרו לא פחות טוב משעוני המהדורות מוגבלות שלכם.

אל תגזימו עם הרטרו 

כן, אנחנו יודעים שחובבי שעונים אוהבים נוסטלגיה ווינטאג’. אנחנו יודעים שלכל יצרנית שעונים שוויצרית שמכבדת את עצמה יש לפחות 4-5-200 דגמים “אייקוניים” ו”חשובים” מההיסטוריה של החברה שהיא יכולה וצריכה לשחזר. אנחנו גם יודעים שכל שעון כזה נמכר כמו לחמניות חמות. אבל אולי מספיק?

אולי במקום להשיק עוד ועוד מהדורות רטרו-השקה מחדש-תחיה מחודשת תנסו להפתיע אותנו עם איזה דגם חדש או עיצוב חדש? מי יודע, אולי בטעות יצליח לכם והשעון הזה יהפוך לאייקון בעצמו?

שעוני הטופ טיים החדשים-ישנים של ברייטלינג.
שעוני הטופ טיים החדשים-ישנים של ברייטלינג.

אם הגורו היה יכול לקבוע, הוא היה מציע חוק – כל יצרנית שעונים יכולה להציע X מהדורות רטרו בשנה אחת. על כל 3-4-5 מהדורות רטרו, היא חייבת להשיק דגם חדש אחד. אנחנו בטוחים שאם מישהו בשוויץ היה מאמץ את החוק הזה, עולם השעונים היה קצת יותר מעניין וחדשני. ואם תשאלו אותנו – אבל מה עם חובבי הוינטאג’? אנחנו בטוחים שהם יוכלו לגלות לא מעט מציאות בשוק היד השנייה.

זהירות, נוכלים

נכון, לא מדובר כאן בבקשה שלנו אל יצרניות השעונים או תעשיית השעונים, אבל גם בשנת 2021, בואכה 2022, אנחנו עדיין שומעים פעם אחר פעם על ניסיונות עקיצה וגניבה של שעונים, בין אם באמצעות הונאת ה”אני שולח נהג מונית” המפורסמת, או גניבות נועזות יותר כמו שוד הכספות הגדול בתל אביב. השורה התחתונה זהה – חובבי שעונים, היזהרו. אם מישהו נלהב מדי לרכוש את השעון שלכם ורוצה לבצע את עסקת הרכישה בדרך מוזרה במיוחד, אנחנו מקווים שזה ידליק לכם נורת אזהרה גדולה ובוהקת. אתם רוצים לקנות שעון וגם כאן, מקום המפגש לא נראה לכם והמוכר מסתתר מאחורי פרופיל מוזר ברשתות החברתיות? תזהרו. לא יודעים אם השעון מקורי או לא? קחו אותו לבדיקה. תהיו קונים זהירים או מוכרים חכמים ותשמרו על הכסף שלכם ועל השעון שלכם.

טרנדים בעולם השעונים ב-2022. אם מציעים לכם את השעון הזה למכירה - הזהרו.
טרנדים בעולם השעונים ב-2022. אם מציעים לכם את השעון הזה למכירה – הזהרו.

מי הזיז את תערוכת השעונים שלי?!

אמנם יצרניות השעונים לא באמת אשמות במצב הזה, אבל אם כבר במשאלות הלב עסקינן, אז מה אכפת לנו לבקש עוד משאלה אחת? אם תרשו לנו באמת לבקש משהו אחד לקראת שנת 2022, אז היינו שמחים שהוירוס הקטן והטורדני הזה ייעלם מחיינו לחלוטין, שנפסיק לשמוע על סגרים, הגבלות, ביטולי טיסות ושמים סגורים, תו ירוק, תו סגול ומדינות אדומות. תנו לנו רק במקום זאת רק מדינות ירוקות, שעונים טובים ובעיקר – תחזירו לנו את תערוכות השעונים שאנחנו כל כך מתגעגעים אליהן. מי היה מאמין שכל כך נתגעגע לבאזלוורלד … ?!

באזלוורלד ז"ל. מקור - ויקיפדיה.
באזלוורלד ז”ל. מקור – ויקיפדיה.

טרנדים בעולם השעונים ב-2022 – לסיכום

אל תבינו אותנו לא נכון. אנחנו חובבי שעונים ואנחנו אוהבים את העולם הקסום הזה. חלק מהטרנדים השליליים שהיינו שמחים שייעלמו מחיינו הם דווקא חלק מהדברים שהופכים את העולם הזה ואת התחביב הזה לכל כך מיוחד, אבל אם היינו יכולים לוותר עליהם, היינו שמחים לנסות להסתדר בלעדיהם ולמצוא דברים קסומים אחרים בעולם הזה.

אנחנו מאחלים לכולנו שבשנת 2022 נקבל הרבה שעונים טובים חדשים, שלא נשמע יותר על רשימות המתנה ושלא נשמע על חוסרים בשעונים ובעיקר – המון בריאות לכולם …