רק בתחילת החודש התבשרנו על יוזמת “Geneva Watch Days”, אותה הוביל ז’אן כריסטוף באבין, מנכ”ל בולגרי שהייתה אמורה להיערך בסוף אפריל השנה ולספק פלטפורמה לחלק מיצרניות השעונים השוויצריות להציג את השעונים החדשים שלהן לשנת 2020 במקום תערוכות השעונים המסורתיות – באזלוורלד ו-Watches & Wonders (לשעבר SIHH) שבוטלו השנה על רקע משבר הקורונה, כשכבר אז כתבנו כי סיכויי ההצלחה של יוזמה כזו לא ברורים ולצערנו – צדקנו, כשההודעה כי היוזמה נדחית לסוף אוגוסט הגיעה לאחר כשבועיים וחצי מההכרזה על הרעיון.

Geneva Watch Days – תזכורת

אם הספקתם לשכוח, Geneva Watch Days הייתה אמורה להיות יוזמה מקומית שתרכז מספר יצרניות שעונים אל ג’נבה, למספר ימים מרוכזים בהן אותן יצרניות שעונים היו צפויות להיפגש עם עיתונאים ואנשים מהתעשייה ולהציג את השעונים החדשים שלהן לשנת 2020, שעונים אותם היו אמורות אותן חברות להציג במהלך תערוכות השעונים. אל היוזמה הצטרפו שמות כמו ברייטלינג, MB&F, יוליס נרדין, De Bethune, ג’יררד פרגו, Urwerk, ג’רלד ג’נטה, H. Moser & Cie וכמובן בולגרי, כשמנכ”ל בולגרי באבין הוא זה שכאמור הוביל את היוזמה החדשה.

במסגרת האירוע צפויות היו יצרניות השעונים השונות להציג את השעונים החדשים שלהן במלונות שונים ברחבי ג’נבה, במקומות קצת יותר אינטימיים לעומת תערוכות השעונים הגדולות, כשבין היתר תוכננה ארוחת ערב חגיגית לאנשי התקשורת לצד מסיבה מרכזית למשווקים המורשים של היצרניות השונות שהיו אמורים להגיע לאירוע מכל רחבי העולם.

לוגו כבר יש. לא בטוח שהרבה יותר מזה. Geneva Watch Days.
לוגו כבר יש. לא בטוח שהרבה יותר מזה. Geneva Watch Days.

בזמן ההכרזה על היוזמה התקבל אישור רשמי לקיומה מהרשויות בג’נבה, כאשר בזמנו עוד ניתן היה לקיים אירועים עם מתחת ל-1,000 משתתתפים. אך כידוע לכם, בשלושת השבועות האחרונים לא רק תעשיית השעונים ושוויץ השתנו, אלא העולם כולו, בעקבות משבר וירוס הקורונה, כשבשוויץ הוכרז מצב חירום בחלק מהקנטונים שמרכיבים את המדינה, הוכרז על גיוס מילואים לסיוע חירום במדינה, לראשונה מאז שנת 1939, כשתעשיית השעונים כולה כמעט מושבתת לחלוטין לאחר שהמפעלים של היצרניות השונות במדינה נסגרו עד להודעה חדשה.

Geneva Watch Days נדחית

לאור המצב החדש ברחבי העולם, התקבלה ההחלטה המתבקשת על דחיית האירוע לתאריכים חדשים – בין ה-26 ל-29 באוגוסט. עם ההכרזה על התאריכים החדשים, הוחלט גם ככל הנראה על שינוי קונספט לקיום היוזמה. במקום מפגש עם עיתונאים ואנשי תעשייה, האירוע צפוי להיות (במידה ויתקיים …) אירוע ממוקד צרכנים, בו ניתן יהיה לרכוש את השעונים החדשים לשנת 2020 של היצרניות המשתתפות באירוע. בהודעה לעיתונות שנמסרה על דחיית האירוע נכתב כי “המטרה היא להכיר למשווקים ולמדיה (את השעונים החדשים) על בסיס ראה עכשיו, קנה עכשיו, מכור עכשיו”. עוד נכתב באותה הודעה – המטרה היא לאפשר ליצרניות ליצור מומנטום חיובי לקראת החודשים האחרונים של השנה, שבהם בדרך כלל עולה הביקוש מצד הצרכנים לרכישת שעונים.

“הדחייה תאפשר לנו לא רק להיות בטוחים יותר, אלא גם תאפשר לנו לערוך אירוע גדול יותר ובינלאומי יותר. כשוירוס הקורונה נמצא בנסיגה בסין ובקוריאה, ייתכן כי נוכל למשוך לאירוע לא רק את השחקנים המרכזיים מאירופה, אלא גם לקוחות חשובים מאסיה”, אמר באבין.

Watches & Wonders עוברת לאונליין

מלבד הבלאגן הבלתי נגמר עם תערוכת באזלוורלד (ז”ל?), עוד תערוכה שעלתה לכותרות בימים האחרונים היא תערוכת Watches & Wonders. אם הספקתם לשכוח, מדובר בתערוכת SIHH לשעבר, ששינתה את שמה. בתחילה, גם התערוכה הזאת נדחתה לתאריך לא ידוע, אבל בימים האחרונים הודיעו סופית מארגני התערוכה כי היא תתקיים במתכונת מקוונת השנה. מי שקיימה אירוע מקוון מוצלח מאוד בימים האחרונים היא ברייטלינג, שככל הנראה תגרום ליצרניות שעונים נוספות ללכת בעקבותיה. 

האם יש סיכוי לקיום היוזמה בתאריכים החדשים?

ההתעקשות על קיום “Geneva Watch Days” ודחיית היוזמה במקום הכרזה על ביטולה מהווה דוגמה טובה למצב הקשה של תעשיית השעונים כולה, כשנדמה כי יצרניות השעונים מנסות להיאחז בימים אלו בכל יוזמה כזאת או אחרת שתאפשר להן לנסות ולשנות מומנטום ולשדר שגרה או סוג של שגרה ולהתחיל אולי לצאת מהמצב הקשה בו התעשייה כולה נמצאת על רקע משבר וירוס הקורונה.

בשלב זה נראה כי גם התאריכים החדשים הם בגדר הערכה אופטימית, שכן קשה עד בלתי אפשרי לנחש כיצד ייראה העולם בימים שאחרי וירוס הקורונה, זאת כמובן בהנחה שהוא ייעלם בשבועות הקרובים. האם עולם התעופה והטיסות הבינלאומיות יחזור לסדרו? האם יהיו הגבלות כלשהן על מבקרים ממדינות זרות במדינות שונות ברחבי העולם? האם תיירים ימהרו להגיע לשוויץ, אחת המדינות בה הוירוס התפשט בצורה הקשה ביותר באירופה, זמן קצר יחסית לאחר הסיום המיוחל של המשבר? ימים יגידו …