יוליס נרדין (Ulysse Nardin) קנתה את שמה בזכות ייצור של כרונומטרים מדוייקים ביותר, בימים בהם נדרש היה על היצרנית להשיג את הדיוק באופן מכאני. מאז שהוקמה, בשנת 1846, הצטיינה בכל הקשור לכלי מדידה ולשעוני עבודה הקשורים לעולם הימי – בעיקר שעוני צלילה ומכשירי כרונומטר, כאמור. נכון להיום, הגורו ינחש ניחוש מושכל שאין באמת כלי שיט מודרני שמצריך אמצעי מדידה וכיוון כפי שיוליס נרדין הייתה מייצרת לפני מאשה שנים ויותר, אך החברה לא הגיעה לתהום הנשיה כתוצאה מכך. למעשה, נראה שיוליס נרדין נמצאת בתקופה הכי פורחת שלה אי פעם – כיום, החברה שייכת לתאגיד קרינג, תאגיד אופנה ואביזרי יוקרה אדיר, שבבעלותו נמצאות בין השאר החברות גוצ’י, בושרון, פומה ו-Volcom.

למעשה, יוליס נרדין של השנים האחרונות דוחקת את תחום שעוני היוקרה לגבולות חדשנות שטרם נראו. היוליס נרדין פריק היא סדרת דגמים שמהווה דוגמא ומופת לחדשנות חסרת מורא אשר החברה מיישמת בשעונים סדרתיים לכל דבר ועניין. יוליס נרדין מבצעת שימוש נרחב בסיליקון במנגנוני השעונים מהדגמים הגבוהים שלה, אך היא לא שוכחת גם את ה”לחם והחמאה” – בשנה האחרונה היא השיקה כבר שני דגמים זולים יחסית: הדייבר 42 מ”מ החדש, והאקזקיוטיב סקלטון X, שמהווה דגם זול יחסית בסדרת האקזקיוטיב. אפילו אנחנו סקרנו זוג שעוני יוליס נרדין, אחד מהם מהווה את דגם הכניסה בסדרת האקזקיוטיב.

ulysse nardin osimium 1
שונה מאוד מהשעונים אותם אנחנו רגילים לסקר, גם המיוחדים ביותר (מקור: אתר יוליס נרדין הרשמי)

בתוך סדרת האקזקיוטיב, אשר מהווה למעשה את סדרת הדגמים הגבוהה ביותר (רק דגמי הפריק מתומחרים וממותגים מעליה בליין של יוליס נרדין), קל יותר למצוא שעונים יחודיים מאשר שעונים “רגילים”. רוב דגמי הסדרה הינם בתצורת סקלטון – תצורה אשר הלוח השקוף מאפשר לראות את חלקי המנגנון החשופים כבר מחזית השעון. בתוך כך, מספר דגמים נוספים מוגדרים תחת משפחת ה-Free Wheel, רעיון לפיו חלק מרכיבי המנגנון נמצאים בחזית השעון, וחלק נוסף בחלקו האחורי. כך נוצרת האשליה כי גלגלי השיניים נעים באופן חופשי על גבי הלוח.

אז סדרת ה-Free Wheel היא למעשה הסדרה בתוך משפחת האקזקיוטיב שזוכה לתוספת נכבדת בדמות ארבעה שעונים חדשים. כפי שנחשתם עד עכשיו מהכתבה – גם במקרה זה, לא מדובר בשעונים טיפוסיים כמו שמושקים כדרך קבע על ידי היצרניות, אלא על שעוני יוקרה עם נגיעה אופיינית של החדשנות היוליס-נרדינית שאנחנו אוהבים. במקרה זה – מדובר בלוחות מיוחדים, שטרם יצא לנו לראות.

לפני שנעבר שעון-שעון, נדבר על המשותף לכולם: המנגנון. מדובר כאן בקליבר UN-176, מנגנון מתיחה ידנית אינהאוס של יוליס נרדין, שפועם בתדר של 2.5Hz ומאפשר רזרבת כוח של לא פחות משבוע ימים. חלק מהמנגנון הוא טורביון Constant Force עשוי כולו מסיליקון, והשעון מציג למעשה, נוסף לתצוגת השעה, גם את יתרת רזרבת הכוח. נוסף למנגננון, כלל השעונים מגיעים עם רצועת עור בצבע משלים למוטיב הלוח המשתנה (שחור או כחול), ולכולם זכוכית ספיר קעורה במיוחד.

1760-176LE/OSM – לוח עשוי אוסימיום

הסקלטון הראשון מבין הארבעה האלו הוא הסקלטון בעל לוח עשוי אוסימיום. בצורתו ה”טבעית”, אוסימיום נחשב לבעל הצפיפות הגבוהה ביותר ביחס של גרם לסמ”ק, ומבין כל יסודות קבוצת הפלטינה, למתכת זו נקודת ההתכה הגבוהה ביותר – 3033 מעלות צלזיוס. כך שניתן לנחש, כי בלוח זה הושקעה עבודה רבה מאוד. הקייס עשוי זהב לבן, בקוטר 44 מ”מ, ובאופן כללי לדעתנו, השילוב של הקייס עשוי הזהב הלבן, הנגיעות הכחולות על גבי הלוח, והנצנוץ הייחודי של האוסימיום, הופכים את השעון הזה ככל הנראה ליפה ביותר בחבורה. מחירו – 102,000 יורו, והוא ייוצר בהיקף של כ-18 יחידות בלבד.

ulysse nardin osimium
יוליס נרדין אקזקיוטיב Free Wheel עם לוח אוסימיום (מקור: אתר יוליס נרדין הרשמי)

1766-176LE/STRAW – לוח עם שיבוץ קש

כן, קראתם נכון, לא מדובר כאן בטעות. הדגם השני בחבורה המוצגת יגיע עם קייס בקוטר 44 מ”מ עשוי זהב צהוב, ובמקום לוח האוסימיום המהמם – כאן ישנו לוח שכל כולו אומנות שיבוץ קש (Straw marquetry), אומנות דומה לזאת אשר נפוצה בעיקר בקישוטי עץ – רק עם קש. זו אומנות שניתן לעקוב אחריה לאורך יותר מ-300 שנים אחורה, והתוצאה של בחירת היצרנית לשלב אותה בתוך שעון מודרני היא תאווה לעיניים. במקרה של השעון הזה, תשלמו קצת פחות – 99,000 יורו, וגם כאן כדאי שתזדרזו אם תרצו לשים את ידכם על יחידה מתוך סך ה-18 שייוצרו.

ulysse nardin straw
לוח עם שיבוץ קש – לא פעם ראשונה בעולם שעוני היוקרה, אבל בהחלט הפעם הכי מעניינת (מקור: אתר יוליס נרדין הרשמי)

1766-176LE/AVEm – לוח עשוי אוונטורין

ידענו שיהיה קשה להתעלות על לוח עם שיבוץ קש, וצדקנו. אחרי האוסימיום והקש, השעון השלישי בחבורה יגיע עם לוח שעשוי “רק” מאוונטורין. מדובר בסוג של מינרל ממשפחת הקוורץ, שבדרך כלל קיים בטבע בצבע ירוק. אז מה הקטע פה? ובכן, ניתן למצוא גם בטבע אוונטורין כחול, שהוא נדיר יותר מהירוק. הגיוני בסך הכל ליצרנית שמגיעה מעולם השיט הימי… קייס עשוי זהב צהוב בקוטר 44 מ”מ סוגר גם כאן את החבילה, וגם כאן – כמו בלוח הקש – תאלצו להפרד מכ-99,000 יורו כדי להיות הבעלים המאושר של אחת מתוך 18 היחידות שייוצרו.

Ulysse nardin aventurin
לוח כחלחל מנצץ, כמעט כמו שמי הלילה (מקור: אתר יוליס נרדין הרשמי)

1766-176LE/CARB – זהב קרבוניום

האחרון בחבורה, וכנראה זה השעון עם הלוח-בעל-השם-הפחות-מרשים, יגיע עם לוח אשר עשוי מתרכובת של קרבוניום – חומר מבוסס פחמן פותח על ידי יוליס נרדין, וזהב. כמובן שכשעון בפני עצמו מדובר ביצירת אומנות מרשימה לכל הדעות, אך כאשר משווים אותו לשלושת אחיו – דווקא הדגם הזה לדעתנו הוא הכי פחות מרשים. מחירו זהה לשניים שקדמו לו – 99,000 יורו, וגם הוא ייוצר באותו היקף – 18 יחידות בסך הכול.

ulyse nardin carbonium gold
תרכובת קרבוניום וזהב מבית היצרנית עצמה (מקור: אתר יוליס נרדין הרשמי)

לאתר יוליס נרדין העולמי