אחת החברות המזוהות ביותר עם שעוני צלילה היא יוליס נרדין. החברה מחזיקה במגוון נפלא של שעונים ימיים וההיסטוריה של החברה שזורה עמוק בענף מכשירי המדידה הימיים. גם היום מחזיקה החברה בשעוני צלילה מיוחדים ולא שגרתיים (שגרתיים = “עוד סאבמרינר”) בסדרת ה-Diver שלה. אבל בזאת לא תם הקשר של יוליס נרדין לעולם הימי. החברה תומכת ומקדמת פרויקטים לשמירה על הים ברחבי העולם. במסגרת המאמצים הללו החברה הקימה יחידת מחקר המוקדשת לחקר חומרים מהים. היחידה הזאת בוחנת חומרים כמו צדפות, אצות, בקבוקי פלסטיק (Marine PET) ורשתות דיג פוליאמידיות. יחידת המחקר הזאת הציגה לפני כחודשיים רצועה חדשה לשעונים, ה-“R-Strap”, רצועה העשויה מרשתות דיג ומתאימה לשעוני ה-Diver, Marine וה-Freak X שלה. רשתות הדיג הן אחד מגורמי זיהום הפלסטיק העיקריים לימים ברחבי העולם, אז אם אפשר למחזר אותן ולעשות בהן שימוש מועיל – הגורו בעד. את הרצועה הזאת מציגה החברה עם שעון חדש, יוליס נרדין “Diver Net” קונספט. בשעון הזה יוליס נרדין לקחה את טרנד המחזור צעד אחד קדימה, כאשר גם גוף השעון עשוי מחומרים ממחוזרים. מוזמנים לצלול אליו ביחד איתנו.

יוליס נרדין “Diver Net” קונספט – איך עושים שעון ממוחזר?

יוליס נרדין השיקה את השעון החדש לרגל מירוץ היאכטות הונדה גלוב, עליו סיפרנו לכם כאן בגורו. ביוליס נרדין רצו להציג שעון עם מקסימום שמירה על איכות הסביבה. החברה פנתה לשלושה מעצבים צעירים מברייטון, שיצרו את מפעל מחזור רשתות הדיג הראשון בצרפת. החברה שלהם, FIL & FAB ממחזרת רשתות דיג שכבר אינן בשימוש. היא הופכת אותן לכדורי פוליאמיד – חומר גלם עמיד מאוד בפני חיכוך. יאן לובוטין, אחד ממייסדי החברה אמר – “אובייקט עיצובי יוצר מושג שתוכנן מתחילתו ועד סופו כך שימלא את תפקידו מבלי שיפגע בסביבה”. לובוטין אמר “הקשר שלנו עם יוליס נרדין הוא טבעי. הוא קשור בראש ובראשונה לים, לאודיסאה, להרפתקאות, לחקר, משבי הרוח, נתזי מלח מהים וכן הלאה. אנו חולקים גם את הרצון לייצר חפצים אמינים, עמידים, תוך צמצום ההשפעה האקולוגית”.

יוליס נרדין “Diver Net” קונספט – מפרט טכני

כאמור, יוליס נרדין משתמשת בפוליאמיד לייצור שעון הקונספט חדש שלה. גוף השעון כמו גם אלמנטים בלוח השעון עשויים מהחומר הזה. בפרסום של החברה נכתב כי השעון מגיע בגוף ממוחזר בקוטר של 44 מ”מ.

יוליס נרדין "Diver Net" קונספט. מקור - A Timely Perspective.
יוליס נרדין “Diver Net” קונספט. מקור – A Timely Perspective.

השעון מגיע עם בזל שחור ולוח אפור-לבן עם האות X במרכז הלוח. ביוליס נרדין השתמשו באלמנטים רבים של הצבע הירוק בלוח השעון, גוף השעון וברצועת השעון. זאת כמובן ברמיזה לעובדה שהשעון “ידידותי לסביבה”.

יוליס נרדין "Diver Net" קונספט. מקור - A Timely Perspective.
יוליס נרדין “Diver Net” קונספט. מקור – A Timely Perspective.

השעון מגיע עם לוח שניות קטן בשעה 6 בלוח השעון, המשלב בתוכו את חלונית התאריכון העגולה של השעון. באותו לוח אנו מוצאים את הכיתוב 1846 – שנת ההקמה של החברה. עוד בלוח השעון – מחוון רזרבת כוח בשעה 12 בלוח השעון.

נגיעות של ירוק בשעון כולו. מקור - A Timely Perspective.
נגיעות של ירוק בשעון כולו. מקור – A Timely Perspective.

יוליס נרדין השתמשה בזכוכית קרמית לשעון. אמנם לא מדובר בחומר ממוחזר, אבל תהליך הייצור שלו נחשב ירוק ונקי יותר לעומת תהליך הייצור של זכוכית ספיר. את אותה זכוכית קרמית שילבה יוליס נרדין גם בגב השעון. בצד שמאל של גוף השעון משולבת לוחית ועליה הכיתוב “NET” בצבע ירוק.

יוליס נרדין “Diver Net” קונספט – מנגנון

השעון החדש של יוליס נרדין מגיע עם קליבר UN-118 אותו ניתן לראות כאמור מבעד לגב השעון.

גב השעון העשוי מזכוכית קרמית וקליבר UN-118. מקור - Professional Watches.
גב השעון העשוי מזכוכית קרמית וקליבר UN-118. מקור – Professional Watches.

קליבר UN-118 הוא מנגנון אוטומטי של יוליס נרדין, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה. הוא מכיל 50 אבי חן והוא מגיע עם רזרבת כוח של 60 שעות.

אז מה חדש בעצם?

שעון צלילה בגוף “ממוחזר” העשוי מכדורי פוליאמיד שמגיעים מרשתות דיג ממוחזרות. היינו שמחים לרשום כי מדובר בשעון הראשון בעולם העשוי מחומרים ממוחזרים, אבל אלפינה הקדימה את יוליס נרדין במספר חודשים עם שעון ה-Seastrong Diver Gyre אוטומטי במהדורה מוגבלת שלה. זה לא גורע בכלום מההישג והמחויבות לסביבה של יוליס נרדין כמובן.

כמה זה עולה לנו?

לשעון החדש של יוליס נרדין – אין מחיר, לפחות לא כרגע. השעון הוא שעון קונספט. כלומר – לא מדובר בשעון שנמצא בשלבי ייצור סדרתיים אלא מעין הצגת יכולות של יוליס נרדין. השעון מדגיש את המחויבות של החברה לשימור והגנת הסביבה. יוליס נרדין תתחיל מן הסתם להשתמש בכדורי הפוליאמיד הללו לשעונים נוספים שלה שנראה במהלך השנים הקרובות. אולי בשעוני Diver Net בייצור סדרתי?

יוליס נרדין "Diver Net" קונספט. מקור - Professional Watches.
יוליס נרדין “Diver Net” קונספט. מקור – Professional Watches.

השורה התחתונה

זה אולי נשמע קצת מוזר לדווח על שעון קונספט, אבל גם לא מעט יצירות של פטק פיליפ הן כאלה. אמנם לא קוראים להן קונספט, אבל תנסו לקנות אחד כזה ותחזרו לספר לנו על החוויה. אין ספק כי הנקודה המרכזית בשעון הזה היא ההגנה על הסביבה. יוליס נרדין מציגה שעון “ירוק” ככל האפשר. גוף שעון העשוי מפלסטיק ממוחזר מהים, רצועה שכולה עשויה מרשתות דיג ממוחזרות והזכוכית הקרמית. סביר להניח שהחברה תאמץ את החומר הזה לשעונים נוספים שלה בקרוב. ניחוש של הגורו? איפשהו בשוויץ כבר עובדים של שעונים כאלה בייצור במספרים קצת יותר גדולים …

למידע נוסף על השעון החדש באתר של יוליס נרדין.