אחת מסדרות השעונים שככל הנראה לא זוכה מספיק לכבוד הראוי לה, היא סדרת שעוני ה-FREAK של יוליס נרדין. סדרת שעונים שמותחת את גבולות ההורולוגיה פעם אחר פעם בעשרים השנים האחרונות, מאז השקתה בשנת 2001 וסדרת השעונים שבה הגיע השעון השוויצרי הראשון בעולם להגיע עם מנגנון בריחה סיליקוני. לתערוכת Watches & Wonders 2023 הגיעה יוליס נרדין עם שעון חדש בסדרה – FREAK ONE, מוזמנים להכיר את יצירת המופת ההורולוגית הזאת, שמגיעה בלי מחוגים, בלי לוח ואפילו, בלי כתר – ביחד איתנו.

יוליס נרדין FREAK ONE – מפרט טכני

שעון ה-FREAK ONE  החדש של יוליס נרדין מגיע בגוף העשוי מטיטניום בציפוי PVD בצבע שחור. גוף השעון מגיע בקוטר של 44 מ״מ ובעובי של 12 מ״מ. השעון מגיע עם בזל העשוי מזהב אדום 5N ועם גב שעון העשוי מטיטניום עם זכוכית ספיר במרכזו. השעון עמיד למים בעומק של עד ל-30 מטרים.

יוליס נרדין FREAK ONE. מקור - Watches And Wonders.
יוליס נרדין FREAK ONE. מקור – Watches And Wonders.

זוכרים שסיפרנו לכם שלשעון אין לוח ואין מחוגים? אז בואו נעשה אחת ולתמיד סדר ונסביר לכם איך עובדים הדברים בסדרת ה-Freak.

יוליס נרדין FREAK ONE. מקור - Watches And Wonders.
יוליס נרדין FREAK ONE. מקור – Watches And Wonders.

השעון לא מגיע עם לוח בצורה המסורתית שאנחנו מכירים משעונים. יוליס נרדין משלבת בשעון טבעת חיצונית הצמודה לבזל, מחלקו הפנימי של גוף השעון. על הטבעת הזאת אנו מוצאים את הספרות 3,6,9 וכמובן 12.

טבעת השעות של השעון. מקור - Watches And Wonders.
טבעת השעות של השעון. מקור – Watches And Wonders.

אבל רגע, אם אין לשעון הזה מחוגים ואין לו כתר, אז איך בדיוק מכוונים אותו? שימו לב ללשונית הממוקמת מתחת לגוף השעון בשעה 6. הלשונית הזאת למעשה משמשת כסוגר אשר פותח וסוגר את מנגנון כיוון הזמן של השעון. עם הרמת הלשונית, אפשר להתחיל לכוון את הזמן באמצעות סיבוב הבזל של השעון.

גשר הדקות של השעון. מקור - Watches And Wonders.
גשר הדקות של השעון. מקור – Watches And Wonders.

סיבוב הבזל יסובב בהתאמה את גשר הדקות של השעון שעליו נמצאים למעשה גלגלי השיניים של המנגנון, כשבקצה שלו אנו מוצאים טורביון מעופף של 60 דקות.

טבעת השעות-דקות. מקור - Watches And Wonders.
טבעת השעות-דקות. מקור – Watches And Wonders.

מנגנון הבריחה עובר טיפול בציפוי ה-DIAMonSIL המוגן בפטנט של יוליס נרדין, ציפוי ביהלום סינתטי ופלזמה סיליקונית שהופך את המנגנון לעמיד יותר בפני שחיקה וזעזועים.

מרכיבים את היצירה. מקור - Watches And Wonders.
מרכיבים את היצירה. מקור – Watches And Wonders.

טבעת עגולה בצבע שחור עם גימור קרני שמש עם פס זהב, משמשת ככיסוי לתוף של השעון, כשעם הסיבוב שלה היא גם משמשת כמחוג השעות, כשהיא משלימה סיבוב אחת ל-12 שעות. על הטבעת אנו מוצאים סמן בצורת V במילוי סופר לומינובה.

יוליס נרדין FREAK ONE – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר UN-240 של יוליס נרדין. מנגנון אוטומטי הפועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות.

מערכת המתיחה בגב השעון. מקור - Time and Watches.
מערכת המתיחה בגב השעון. מקור – Time and Watches.

מערכת המתיחה המוגנת בפטנט של המנגנון (נקראת גם המטחנה – Grinder), נמצאת בגב השעון, כשהיא תוכננה על ידי יוליס נרדין כך שהיא תלכוד אנרגיה אפילו מתנועות שורש כף היד הקטנות ביותר. הרוטור מחובר למעשה למסגרת הנושאת ארבעה להבים, מנגנון המעניק למערכת כולה פי שניים דחף בהשוואה למערכת מתיחה מסורתית, קצת כמו אופניים המצוידים בארבע דוושות במקום שניים.

אז מה חדש בעצם? 

דור חדש נוסף בסדרת ה-FREAK המדהימה של יוליס נרדין. אתם באמת צריכים יותר מזה?

הטורביון של השעון. מקור - Watches And Wonders.
הטורביון של השעון. מקור – Watches And Wonders.

כמה זה עולה לנו? 

השעון החדש של יוליס נרדין, רפרנס 2405-500-2A/3D, מגיע עם רצועת גומי שחורה העשויה מ-30 אחוזים של חומרים ממוחזרים, כשיוליס נרדין מזמינה את הרצועות מחברת BIWI השוויצרית. תג המחיר של השעון עומד על 65 אלף פרנקים שוויצריים, שהם כ-72 אלף דולרים אמריקאיים.

יוליס נרדין FREAK ONE. מקור - Watches And Wonders.
יוליס נרדין FREAK ONE. מקור – Watches And Wonders.

השורה התחתונה

יצירת מופת הורולוגית נוספת של יוליס נרדין, שלוקחת כל פעם מחדש את ה-FREAK לגבהים חדשים ומדגימה לעולם ההורולוגיה איך אפשר לשלב את עולם הטכנולוגיה בצורה המרהיבה ביותר בשענות השוויצרית המסורתית.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של יוליס נרדין.