לקום בבוקר ולגלות שטיל נפל 10 קילומטר מהבית שלך זה לא תענוג גדול. רגע אחד מצאתי את עצמי מצלם את האספרסו של הבוקר על רקע הבתים המדהימים של קולמר, וברגע שני פותח וואטסאפים ומגלה חמשת אלפים הודעות שאף אחת מהן לא קשורה לשעונים. ובכל זאת, אם בישראל כל אחד קם והלך לעבודה, לגן ולבית הספר, ברור שאנחנו כאן צריכים לאסוף את עצמנו, לדחוק לקצה הראש את מה שקורה בארץ ולחזור לספר על מנגנונים, מחוגים ורצועות. ציניות בצד, זה נשמע אולי קל, אבל זה ממש לא. כל אחד מאנשי משלחת הווטש גורו הוא אב לילדים ורובנו גרים באיזור השרון. זו גם ההוכחה שבסופו של דבר דברים תמיד נראים גרוע יותר מרחוק ולכן תודה לרעיות שנשארו בבית ודאגו להרגיע אותנו ולשלוח אותנו למשימה אותה באנו לעשות – לספר לכם על תערוכת השעונים הגדולה והחשובה בעולם.

קודם כל יצרני עילית

וכך, חמושים בהרבה רצון טוב, מצאנו את עצמנו נוחתים בבאזל וורלד, ונכנסים ישירות לביתן של יצרן העילית MB&F, או בעברית – מקסימיליאן בוזר וחברים. למה חברים? כי בוזר, בחור טוב ואידיאליסט, החליט שאם הוא מקבל חלקים מיצרנים אחרים, הוא צריך לספר בשקיפות מה קיבל ממי, ובנוסף צריך לתת להם קרדיט. וכך יצא, בוזר וחברים. השעונים של בוזר יוצאי דופן בכל קנה מידה, וכמובן תקראו עליהם בהרחבה באתר, אבל חשוב להגיד דבר אחד שבלט: בניגוד למה שניתן לחשוב, אלה לא שעוני גימיק, אלא שעונים שאפשר לענוד אותם, בגדלים סבירים סך הכל, במשקלים סבירים ועם רצועות נוחות. שעון הנשים שהציג השנה, כמחווה לאמו, אשתו ובנותיו – לא פחות ממדהים. לוח קטן של שעון, פונה קדימה ולא למעלה, מאחוריו טורביון יפהפה ומעל שניהם זכוכית כיפתית נהדרת. שעון שמתחיל מ-110 אלף פרנק ונע עד ל-300 אלף בגירסא עם היהלומים, כך שקשה אפילו לחלום עליו, אבל מי שיכול – זו המתנה המושלמת לאשה. וזו הבטחה.

MB&F Ladies
MB&F לנשים (צילום: צוות ווטש גורו)

יוצאים מבוזר ופוגשים את אחד הכוכבים העולים של עולם השענות. ילד קוסוברי בן 32 שהגיע בגיל 3 לשוויץ ובגיל 15 כבר הפך למתמחה בפטק פיליפ. רג׳אפ רג׳אפי שמו, והילד הזה הוא חביב, צנוע, נעים במיוחד, ומייצר שעונים קלאסים ונקיים עם מנגנונים פסיכיים. מרגש לראות אותו מדבר על השעונים שלו ומסביר שלחברה שלו קרא אקריביה (דיוק ביוונית) כי הרגיש שעוד מוקדם מדי לעשות משהו על שמו. למרות זאת, ועל פי בקשות הקהל, הוציא לאחרונה סדרה של שעוני רג׳אפ רג׳אפי ומדובר בשעונים שהם קלאסיקה אמיתית. כששאלנו אותו על המחירים הוא הסמיק והוריד את הקול שלו בחמישה טונים. הבחור הזה הוא גאון אמיתי, אבל לא כל כך נעים לו לדרוש כסף על השעונים שהוא עושה. הוא עוד ילמד….

Rerxhap rexhapi watch
שענות עילית מידיו של אמן סופר צנוע (צילום: צוות ווטש גורו)

אחר כך לקצת הובלו ו-ווסטוק

ומרג׳אפי המקסים לקונצרן LVMH ולשתי פגישות עם מסקנות הפוכות. ראשון, ז׳אן קלוד ביבר, האיש שעומד מאחורי זניט, הובלו וטאג הויר ועשה מהפכה בכל אחד מהמותגים האלה. הגאון בן ה-70, בוודאי אחד מחמשת האנשים המשפיעים בתעשייה, פוגש אותנו בכניסה ונופל לזרועותינו כאילו ישב וחלם כל התערוכה לפגוש את האנשים מווטשגורו. למרות שהוא גורו בעצמו, אפשר היה לרגע לחשוב שהוא המעריץ ואנחנו הגורואים. אדם מדהים, חייכן, מצחיק ומרשים שמפזר אבק כוכבים לכל עבר. כשנגמרת הפגישה אנחנו נשלחים לזרועותיו של ג׳רום, איש יח״צ של המותג שלוקח אותנו למרתפי הביתן הענק של הובלו. שם הוא מסתער עלינו במלוא חמיצותו, חסר כל חוש הומור, מקמץ במילים, חושש מאמירות שיוכלו לסבך אותו ובאופן כללי גורם לחבורה הקטנה שלנו לשוחח בינה לבין עצמה על השעונים במקום להתחנן להסברים החמוצים והמשעממים שלו. קשה להתפלא לפיכך שכשהוא שולף שעון מקסים ומרשים, שאין עליו שום מילה רעה למעט העובדה שהוא כמעט העתק מוחלט של שעוני ריצ׳ארד מיל, בוחרים חברי הצוות להגיד לו את זה מבלי להסתתר. הוא מצידו מחמיץ פנים. לא הופתענו.

hublot spirit of big bang
למרות הדמיון הרב, רואים שזה הובלו (צילום: צוות ווטש גורו)

ושוב את אחד הרגעים המרגשים של היום מספק דווקא כוכב בלתי צפוי, המנכ״ל של שעוני ווסטוק, חברת השעונים הליטאית. ומכמה היבטים. ראשית אנחנו לומדים שמדובר בחברה שעושה שעוני אקסטרים, מרשימים, מלאי מחשבה מאחוריהם, עם קופסאות שעונים חדשניות שהופכות בחלקן לקופסאות אספנים (ראו סרט שיצא בהמשך) ועם המון כוונה לבוא קטנים (ליטא מדינה בעלת 3 מיליון תושבים בלבד, עם כלכלה מהחזקות במדינות מזרח אירופה לשעבר) ולצאת גדולים בזכות השכל. גישה ישראלית של קריאטיביות, חדשנות שתמיד נעים לראות. כשבסוף הפגישה אנחנו שואלים אותו מדוע שמו הוא קצת אוקראיני יותר מליטאי הוא מספר לנו על גלגולי משפחתו שכמובן מתברר כמשפחה יהודית. אתה יהודי? אני שואל אותו בהפתעה. יהודי מאתיים אחוז הוא מספר ומכאן השיחה הולכת לכיוונים שונים על יהדות ליטא המפוארת, ממנה צמחו הגאון מוילנה מצד אחד ואינספור בכירי המשק, עולם האקדמיה, הפוליטיקה והמשפט הישראלי (וגם עבדכם הנאמן, אבל זה כבר קצת פחות מרגש). אנחנו נפרדים בהתרגשות ועם המון מחשבות על שעוני ווסטוק, שעונים שעולים בין 200 ל-900 יורו ונותנים תמורה אדירה לכסף. שווה לכם להתחיל לחפש אותם ואת הסדרות החדשות והספורטיביות שלהם, באחריות.

ולשלב הסיכומים:

הטוב: כבר דיברנו על שעון הנשים של מקסימליאן בוזר שהדהים אותנו, לכן נבחר דווקא בשעון אנרגיה 2 של ווסטוק. שעון צלילה 300 מטר, גוף מברונזה בן 48 מילימטר, רצועת עור אימתנית ופול סט שמגיע עם מברג, רצועת סיליקון, קופסא שהופכת לקופסת נסיעות עם מקום ל-4 שעונים ול-4 רצועות ותעודה שמעידה על עמידות אמיתית ב-300 מטר. סדרת שעונים שעולה 850 יורו ובאחריות תפתח הרבה שיחות בעבור מי שיענוד אותם. אגב, למרות הגודל של השעונים הם נוחים במיוחד על היד.

הרע: מה כבר אפשר להגיד על שעון ממש יפה של חברת הובלו, שמגיע עם מנגנון של סליטה בתוכו. סליטה, שלא תבינו לא נכון, יופי של חברה. אבל…. כשקונים שעון שמתחיל ב-10 אלפים פרנק שוויצרים, ומיצרן כמו הובלו, אנחנו מצפים לקצת יותר מחשבה. אגב, מנגנוני הבית של היצרן, שאת חלקם ראינו היום לעומק, מרשימים ביותר. אין ספק שאפשר לרתום אחד מהם עם קצת רצון טוב למען סדרת הכניסה של המותג.

המרגש: בכניסה ללוקרים של העיתונאים עומדים בחורה יפהפיה. מעין דוגמנית שלא ברור מה היא מחפשת בכניסה ללוקרים. היא עובדת קשה, תמיד חייכנית, תמיד אדיבה, מדברת אנגלית מושלמת ולמרות 12 שעות עבודה ביום (כן, העובדים בבאזל עובדים קשה מאוד), תמיד רעננה, מטופחת ומאופרת. כשהתחלנו לדבר היום סיפרנו לה שאנחנו, המבוגרים ממנה משמעותית, לא היינו מצליחים לעמוד בחצי מזה. אבל…. את צעירה, אמרנו לה, אז קטן עליך. הבחורה, מארי שמה, חייכה ואמרה שהיא מוכנה להתערב איתנו שהיא מבוגרת מכל אחד מאיתנו, משמעותית. כל אחד אמר את הגיל שלו ואז היא זרקה: 56. פתחנו את הפה למשך 10 דקות בתדהמה ואז היא הוסיפה שהיא כבר סבתא ל-3 נכדים. עיון בדף הפייסבוק שלה גילה שהיא לא משקרת, ולנו רק נותר להשתאות איזה סט של גנים היא סוחבת, כיוון שהמפריז שבינינו שיער שהיא בת 28. בסופו של דבר הסכמנו שאולי כדאי שנישאר בתחום הערכת השעונים, כי בהערכה של עובדות בתחום הלוקרים, אנחנו לא ממש מרשימים.