יצרניות השעונים השוויצריות לא ידועות במיוחד בפתיחות לציבור וברצון שלהן לחשוף מספרים ונתונים לציבור הרחב. החברה הראשונה שקופצת לנו לראש בהקשר הזה היא רולקס, שמסרבת באופן קבוע לפרסם נתונים כלשהם אודות החברה, נפח הייצור שלה או לאשר כל עובדה או סיפור כזה או אחר שמסתובב ברחבי הרשת אודות שעוני החברה והחברה עצמה, אבל גם מותגים אחרים, נחשבים או מוכרים אם תרצו, הרבה פחות, אוהבים לשמור על מדיניות העמימות ולא להיחשף לציבור הרחב.

לקראת הקיץ שנמצא ממש בפתח ועונת הטיסות לחו”ל, הגורו אסף עבורכם רשימה של ארבע יצרניות שעונים שדווקא ממש לא יתנגדו שתקפצו לבקר אותן אם אתם נמצאים בשוויץ (או גרמניה) וישמחו לארח אתכם לא רק במוזיאונים או בבוטיקים שלהן, אלא ממש במפעלי הייצור עצמם.

IWC

יצרנית השעונים IWC, אשר הודיעה על מפעל ייצור חדש בממדים עצומים של כ-13,500 מטרים רבועים בשנה שעברה, מהווה אולי את הדוגמה המושלמת ליצרנית שעונים שמגלה פתיחות לציבור. המפעל החדש הוקם מתוך מחשבה על החוויה שהוא יעניק למבקרים או לקוחות שיגיעו אליו. מנכ”ל IWC, כריסטוף גריינג’ר-הר, אדריכל בעצמו, אמר כי הוא מאמין כי המפעל החדש חיוני להצלחה ארוכת הטווח של החברה, כשהוא יאפשר ללקוחות חדשים וקיימים אפשרות לראות, לגעת ולחוות את תהליך היצירה של שעונים. ב-IWC מקפידים כי הסיורים במפעל החדש יהיו רציפים ותדירים ואפילו קבעו יעד שאפתני של 10,000 מבקרים בשנה הראשונה לפתיחת המפעל החדש.

המפעל החדש של IWC. מקור - IWC.
המפעל החדש של IWC. מקור – IWC.

A. Lange & Söhne

במידה ואתם נמצאים בגרמניה, באיזור דרזדן, אתם מוזמנים לקפוץ לעיירה הציורית Glashutte ולנסות לבקר את יצרנית השעונים הנחשבת A. Lange & Sohne. עם זאת, בניגוד ל-IWC, כאן כדאי שתעשו לא מעט שיעורי בית מראש ותתאמו את הביקור שלכם, היות וב-A. Lange & Sohne לא מפרסמים בדיוק כמה סיורים בדיוק בחודש או בשנה החברה מאפשרת במפעל שלה, אם כי טורחים לציין כי המספר מוגבל במיוחד. הסיורים במפעל יצטרכו להיות מתואמים דרך מפיץ רשמי של החברה, כך שאפשר להגיד כי כדי לסייר במפעל של החברה, תצטרכו להיות הבעלים של אחד מהשעונים של החברה. אפשר להגיד בוודאות כי מדובר באחד הסיורים המעניינים ביותר בעולם השעונים, שכן A. Lange & Sohne היא אחת היצרניות הבודדות עם יכולות ייצור מקיפות “אינהאוס”, כך שתוכלו להתרשם מכל שלב ושלב בייצור השעונים הנפלאים של החברה.

זניט

הגורו יכול לספר לכם כי אנשי זניט היו הנחמדים ביותר שהגורו פגש במהלך תערוכת באזלוורלד 2019, כך שלא מפתיע לגלות שגם בכל הקשור לביקור במפעלי החברה, זניט מגלה פתיחות גדולה במיוחד. החל משנת 2017, אז הכריז ז’אן קלוד-ביבר על מדיניות הפתיחות לציבור, זניט החלה לקיים סיורים קבועים במתקני הייצור שלה, כשגם הם, ממש כמו ב-IWC, מתוכננים כדי להעניק חוויה ייחודית למבקרים בהם. בזניט אפילו מקפידים להעניק ערך מוסף לסיורים הללו כשהם מוסיפים להם גם פן חינוכי-לימודי, שאמור להעשיר את הידע על החברה. הסיורים במפעלי זניט נערכים מדי יום שישי בשעה 9 בבוקר.

המפעל של זניט. מקור - זניט.
המפעל של זניט. מקור – זניט.

פרדריק קונסטנט

בפרדריק קונסטנט עושים כל מאמץ אפשרי לשדרג את מעמדה של החברה בעולם השעונים, כשבמסגרת המאמצים הללו, אין ספק כי גישה של פתיחות יחסית לציבור, מיצרנית צעירה, עוזרת לה. בניגוד ליצרניות אחרות, פרדריק קונסטנט מאמצת גישה חסכונית יותר, כך שהמתקנים שלה מאופיינים בקו תעשייתי יותר, אם כי עדיין עם תשומת לב מוקפדת לפרטים, כפי שניתן לצפות מיצרנית שעונים שוויצרית. הסיורים במתקני פרדריק קונסטנט אורכים כשעה וחצי והם מתאימים לקבוצות של עד ל-15 אנשים שיוכלו להתרשם מהליך הייצור של שעון של פרדריק קונסטנט.